V akom časovom horizonte je najlepšie sa rozhodnúť pre predaj domu?

staromodna
10. feb 2024

Chcela by som sa opýtať na radu. Chceme sa sťahovať, máme dom a ten by sa išiel predávať a zároveň hľadať nové bývanie, ale som momentálne na začiatku 9. mesiaca, v akom časovom horizonte je najlepšie sa rozhodnúť pre predaj domu? Tiež nechcem, aby mi sem chodili cudzí ľudia, keď budem mať doma novorodenca, pre toto zvažujem čo je najlepšie urobiť. Máte s týmto nejaké skúsenosti? Ďakujem za odpovede.

ivana3111
10. feb 2024

@staromodna najviac idú nehnuteľnosti od jari do skorej jesene. Každý chce už na Vianoce bývať v novom.

staromodna
autor
10. feb 2024

@ivana3111 no a to je práve to, že ja mám termín pôrodu o mesiac, tak kedy je nalepšie dať dom do ponuky? Nemôžem prvé týždne tu nechať ísť cudzích ľudí

ivana3111
11. feb 2024

@staromodna máj- jún začnite

liligreg
11. feb 2024

Ak dobre chápem, máte v plane sa stahovat, ale nové bývanie nemáte ani vyhliadnuté. V prvom rade by som si našla move bývanie, až potom ponúkala staré na predaj. Nevieš, koľko vám bude trvať nájsť novy dom/byt. S novorodeniatkom asi tiež nebudes chcieť behať po obhliadkach. A keď ešte nemáš svoje nové bývanie, ako chceš potencionálnym novým kupcom vášho domu povedať, kedy je dom k predaju.
Či máte možnosť ist niekam inam, kým pozeniete bývanie?

staromodna
autor
11. feb 2024

@liligreg áno, spravne je to pochopene. Ja sa bojim toho, že si vyhliadneme nové bývanie a ako realitak, tak aj kupujúci budú tlačiť na predaj a teda kúpu z našej strany. Vieme si nehnuteľnosť rezervovať, ale tiež nemôžem súhlasiť s klasickou formulkou v zmluve, že rezervácia bude trvať iba max 2 mesiace. Jedná sa o predaj domu a teda neviem ako dlho zaberie predaj času a tiež by som mala rada pre istotu nejakú rezervu. Predať dom je zase jednoduchšie lebo stále sa dá dohodnúť tak, že tu budeme bývať povedzme ešte 2-3 mesiace vo forme nájmu, kym si niečo nájdeme. Celkovo to bude náročnejšie, lebo nemáme nijakej pomoci a sťahovať sa budeme s 3 deťmi, kde budeme musieť meniť aj skolu /škôlku, pre toto by som to chcela zladit tak, aby to šlo čo najľahšie bez toho, aby hocikto na mňa tlačil, že chce doplatiť peniaze (čo je logické), lenže tie peniaze stoja reálne na predaji našej nehnuteľnosti a nie som si istá či nám vyjde niekto v ústrety a bude vedieť oficiálne počkať povedzme 5 mesiacov s kúpou.

ivana3111
11. feb 2024

@staromodna no toto je veľmi nereálne, určite aj realitak vám povie ,že čakať 5 mesiacov so sťahovaním proste neprejde...pretože nielen vy sa potrebujete presťahovať ale veľakrát aj ľudia, ktorí sú napr kupci vašej nehnutelnosti musia predať napr. svoju nehnuteľnosť, a na tu ich čaká zase niekto. Tak isto je to aj s vyplatením

staromodna
autor
11. feb 2024

@ivana3111 a práve preto vravím, že najlepšie je najskôr predať a až tak kúpiť, lebo viem ako to chodí a že na takéto niečo sa málokto, ak vôbec niekto dá