Úver zo ŠFRB pre rok 2024

mima271189
10. mar 2024

Ahojte, stretávam sa tu veľmi často s termínom "mladomanželská pôžička" zo ŠFRB. Za mňa to nie je celkom správne pomenovanie. Hypotéka - úver na bývanie ponúka ŠFRB viacerým kategóriám pre fyzické osoby a nie iba mladomanželom (vek do 35 rokov), ale aj manželom (nemladomanželom), ktorí majú dieťa vo veku do 6 rokov, partnerom (nie manželom), ktorí majú dieťa vo veku do 6 rokov, osamelým rodičom, odchovancom z domova, osobám, ktoré majú ZŤP člena domácnosti....ŠFRB má pre rok 2024 veľmi dobrý hypotekárny úver pre fyzické osoby a preto by som ho chcela v skratke a ľahkosti predstaviť. Chcem tu poskytnúť základné informácie a ukázať jeden vzorový prepočet a porovnanie úveru zo ŠFRB a komerčnej banky. V prípade, že vás táto téma zaujíma viac, môžete sa ma opýtať čokoľvek v správe.
Informácie:
- Výška úveru max. 100% z ceny nehnuteľností až do výšky 180 000,00 €
- Výška úroku 1% - fixácia počas celej doby splatnosti úveru
- Splatnosť úveru max. 40 rokov
- Veľkosť bytu max. 80m2 (vrátane plochy balkónov, lodžií a terás)
- Veľkosť domu max. 120m2 (do tejto plochy sa nepočíta plocha balkóna, lodžie, terasy a garáže, ak garáž má najviac 25,0 m2)

mima271189
autor
10. mar 2024
veronkas666
11. mar 2024

Ahoj, píšem správu 🙂

eny333
11. mar 2024

Nevzťahuje sa to len na nové byty?Resp.nie staršie ako 5 rokov?Novostavby sú oveľa drahšie ako staršie byty a v niektorých mestách/obciach sa nové byty ani nestavajú.

mima271189
autor
11. mar 2024

Nevzťahuje sa to iba na nové byty a domy, ale aj na staršie byty a domy. ŠFRB neschvaľuje úver podľa veku nehnuteľnosti.

vladuska99
11. mar 2024

@mima271189 no toto som nedavno čítala. Ale pre mna "obyčajného človeka" je to celkom nezrozumiteľné a príde mi tam ze je tam velmi vela papierovaciek a je to az nemozne dostať... By ma hlavne zaujimalo co sa berie pod pojmom - osamely rodič... 🤔 Mam člena domácnosti ztp, ale práve od neho by som sa chcela odsťahovať 🤣

bea100
11. mar 2024

@mima271189 Ahoj Mima, my to aktuálne riešime na kúpu domu alebo bytu, no dosť veľa majiteľov nám to už odmietlo, pretože nechceli tak dlho čakať na peniaze.
Že vraj je najlepšie kúpiť byt od rodinného príslušníka...
Ty robíš priamo na úrade s týmto fondom? ( Jedná sa o rodićov dieťata do 6 roka veku).
Ďakujem

tatiana56
11. mar 2024

@mima271189 všetko krásne, až na to, že na peniaze môžete čakať aj pol roka, a to máloktorý ak vôbec nejaký predávajúci bude čakať

simona235
12. mar 2024

Trochu skreslené info, upresním....
Aby Ti ŠFRB zaplatil 100% z kupovanej nehnuteľnosti musíš ručiť ďalšou nehnuteľnosťou, ak nie, tak preplatí približne iba 70% z obstarávacej ceny bytu. Zvyšok musíš dofinancovať vlastnými zdrojmi , ak nemaš svoje, tak potom napríklad úverom z banky.
Netrvá to polrok. Mestský úrad , kde žiadosť podávaš, má 15 pracovných dní na spracovanie a poslanie žiadosti do ŠFRB. ŠFRB má potom 45 dní na rozhodnutie. Ak počítam aj víkendy, vychádza mi to maximálne na 3 mesiace.
Vybaviť to chce veľkú dávku trpezlivosti, pretože treba doložiť veľa dokumentov a skoro všetko musí byť overené notárom/úradom. Byrokratický horor. Viem o čom píšem, lebo to aktuálne riešime. 🥱🧐😡

modrykolibrik
12. mar 2024

@simona235 ako vidim kazdy ma ine info. Ked som chcrla vediet presny postup dozvedela som sa malo. Mala som vypisane papiere s tym, ze chvem kupit dom. Hned pytali odomna kupnu zmluvu ktoru som nemala lebo nikto mi nepovedal presne podmienky. Na schvalenie sa trva 30 dni a potom vyse pol roka kim poslu majitelom peniaze. Uprimne cakali by ste pol roka na financie? Kazdy to odmietol vzdy ked som povedala ohladne financovania.

krkr19
12. mar 2024

@simona235 my sme to riešili minulý rok a skoro pol roka trvalo kým otvorili účet na čerpanie . A to išlo všetko viac menej dobre , jeden krát sme museli niečo dokladat nejaké papiere.

tterezka_
12. mar 2024

Zarátava sa do príjmu aj sirotský dôchodok?

matesc
12. mar 2024

Zdravim, da sa poziadat o fond aj ked uz mam hypoteku?

kaila1
12. mar 2024

Dá sa tým aj refinancovať hypotéka?Dakujem za info.

kpt13
12. mar 2024

Pekný deň, mňa by zaujímalo, že v prípade výstavby rodinného domu na čo všetko je možné peniaze využiť - hrubá stavba/stavba na kľúč (resp. konkrétne napr. na obklady, kúpeľňu, kuchyňa?) Ďakujem za odpoveď!

michal711
13. mar 2024

@kaila1 nie

michal711
13. mar 2024

@matesc ano

jozefhajek225
13. mar 2024

Tiež to s priateľkou akurat riešime a zaujimaju ma tiež tie financie, či je treba spraviť zoznam veci, alebo iba požadovanú sumu a všetko si už vedieme podľa seba ? Nie je to tam tak jasne vysvetlene… pre príklad teraz budeme chcieť dom, tak na stavbu bude treba 100 000 … potom betonovy plot okolo pozemku, vybavenie domácnosti, brána, kuch. linka atď… dá sa s tým financovať všetko hore vymenované, alebo sa to vzťahuje iba čisto na dom ?

jozefhajek225
13. mar 2024

Prípadne ako postupovať, ďakujem

mima271189
autor
14. mar 2024

@vladuska99 osamelý rodič je rodič, ktorý žije sám s nezaopatreným dieťaťom vo veku do 15rokov. Teda slobodný, ovdovený, alebo rozvedený a má o tom doklad: rozhodnutie súdu o rozvode, úmrtný list manžela alebo rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do výchovy. Ak žiješ s osobou ZŤP a chceš sa od nej odsťahovať tak nežiadaj úver pre osoby ZŤP.....

mima271189
autor
14. mar 2024

@bea100 nepracujem pre ŠFRB, či kúpiť byt/dom od rodiny alebo od cudzieho záleží na veľa okolnostiach, samozrejme nemôžeš nikoho donútiť aby čakal na peniaze pár mesiacov, ale je dobré mať túto odpoveď priamo od majiteľov a nie od realitných maklérov. Už som sa stretla s tým, že realitný maklér nechcel predať nehnuteľnosť kvôli tomu, že kupujúci to chcel financovať cez ŠFRB..... áno ak majiteľ bytu potrebuje peniaze súrne tak nebude čakať, ale ak ich nepotrebuje súrne je na vašej dohode či počká alebo aj tak nie a možno nájdete iný byt a tam majiteľ počká a po pár mesiacoch bude ten prvý byt stále na predaj len z dôvodu, že majiteľ nechcel čakať....

mima271189
autor
14. mar 2024

@tatiana56 samozrejme úver zo ŠFRB je pre tých kupujúcich čo majú predajcu s dobrou trpezlivosťou a vedia počkať pár mesiacov na peniaze.

mima271189
autor
14. mar 2024

@simona235 to sú základné informácie, ktoré majú ľuďom ukázať to, že aj takáto možnosť výhodného úveru je na trhu, ale neukazuje sa v médiách..... ŠFRB má ešte xy požiadaviek, ale ak by som to tu rozpísala všetko úplne do detailu tak to nikto neprečíta do konca ak by áno stratil by sa v tom. Je lepšie to takto v základných informáciách a potom, kto má záujem a otázky sa pýta. Kto má otázku tak zodpoviem a kto má reálny záujem tak mu všetko aj to ostatné poviem a vysvetlím.

mima271189
autor
14. mar 2024

@matesc ak zvládneš z výšky príjmu splácať 2 úvery tak áno

mima271189
autor
14. mar 2024

@kaila1 nedá sa

tomero01
16. mar 2024

@mima271189 Je super, že si sem spísala všeobecné informácie - aktuálne sa chystáme s manželkou na to dať ;) Nikde ale nevieme nájsť viacej informácii o tom, ako to je v prípade rekonštrukcie rodinného domu, resp. chceme robiť nadstavbu rodinného domu. Nie je nám však jasné, či obmedzenie 120m štvorcových platí pred nadstavbou, alebo po nej. Taktiež aká je poskytovaná suma v prípade nadstavby, pretože sa nám zdá, že vtedy to už nie je 180 tisíc ale omnoho menej, no taktiež sa to už neuvádza na ich stránke. Ak by si mala k tomu viacej informácii, boli by sme ti s manželkou veľmi vďační. Poprípade poznáš niekoho, kto sa tomuto venuje aj profesionálne ? Že by nám vedel pomôcť s byrokraciou. Máme totiž kamošov manželov, ktorým s tým pomáhala maklérka.
Vďaka!

bea100
16. mar 2024

@mima271189 ďakujem za odpoveď, presne aj ja som sa s tým stretla, že maklér byt cez ŠFRB nechcel predať, ani sa neopýtal majiteľa.
Mima, ako je to prosím, keď si kupujem novostavbu byt alebo dom(od developera), ktorý je rozostavaný ( ešte nie je kolaudovaný)?
Žiadosť o hypotéku cez ŠFRB sa podá na rozostavanú stavbu( zmluva o budúcej kúpnej zmluve) a peniaze sa načerpajú až po kolaudácii? ( čaká sa od kolaudácie tých 3-6 mesiacov na čerpanie úveru)?
Ďakujem za odpoveď

vladuska99
17. mar 2024

@mima271189 no sak to mi jasne ze ak by som sa chcela odsťahovať od ztp nežiadam uver nanho, som rozvedená a mam dve deti do veku 15 rokov. Ale čo som čítala tak je tam tolko papierovaciek a vybavovaní ze asi by aj uz mali tých 15 nez sa to výbavi.

mima271189
autor
20. mar 2024

@tomero01 teraz neviem ako presne myslíš....ideš kúpiť dom a ten chceš nadstaviť alebo máš už dom a ten chceš nadstaviť. V každom prípade si sa k tomu nič nedočítala, lebo ŠFRB neposkytuje úver na nadstavbu ani na prerábku domu.

mima271189
autor
20. mar 2024

@bea100 pri kúpe bytu od developera je to presne tak ako píšeš

mima271189
autor
20. mar 2024

@vladuska99 áno je tam papierovačiek viac ako pri vybavení obyčajného úveru z banky, tým si musí prejsť každý žiadateľ, ak ťa to odradzuje tak netreba žiadať o úver zo ŠFRB.