Ahojte, prosím vás dá sa ešte prepoistiť, tak sa chcem informovať, ktorá poisťovňa je lepšia a ponúka lepšie výhody nie len pre deti, ale aj dospelých..prosím len úprimné názory-UNION ČI DÔVERA? A prečo?👏🏽..ďakujem za každú pomoc!!
da, do konca septembra. s tym, ze prechod je od 1.1.
a dovera 🙂
@zdenkatv3 škoda, že je článok zatvorený :(
@svetlusb ja som mala VŠZP a už som v Unione. V podstate som nemala nikdy žiadny problém, ale urobila som zmenu z princípu, lebo som pracovala v štátnej správe a videla ako sa "hospodári" so štátnymi peniazmi....
mňa popravde nalákali na benefity... ak by sa mi tam nepáčilo, o rok môžem zase zmeniť...
@svetlusb Jaj... neuvedomila som si. tak to cele hodim sem nizsie aby si mohol kazdy precitat 🙂
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia, ale je aj najlepšia? (porovnanie)
Poistenci si môžu zmeniť zdravotnú poisťovňu už len niekoľko dní. Termín je do konca septembra. Na výber majú z troch poisťovní.
Slováci sa o zdravotné poisťovne a ich služby nezaujímajú. (Zdroj: Jozef Jakubco, SME)
BRATISLAVA. Slováci sa o zdravotné poisťovne a ich služby nezaujímajú. Vlani sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodlo len okolo 118-tisíc poistencov z vyše piatich miliónov.
Aj v ostatných piatich rokoch bol počet poistencov, ktorí prešli do konkurenčnej poisťovne nízky.
„Ľudia si myslia, že všetky zdravotné poisťovne ponúkajú približne rovnaké služby, preplácajú základné náklady na liečbu a zdravotnú starostlivosť. Ale nie je to tak,“ hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová.
Tento stav v spoločnosti do veľkej miery zapríčinil štát, pretože poisťovne drží nakrátko.
Analytik Dušan Zachar z INEKO, ktorý sa dlhodobo venuje zdravotníctvu, hovorí, že mnoho nejasností vzniká pre to, že štát stále neurobil poriadok v tom, na čo všetko má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia a čo si už musí platiť z vlastného vrecka.
„Preto poisťovne nemôžu medzi sebou tvrdo súťažiť pri nadštandarde, keďže formálne je v slovenskom zdravotníctve takmer všetko ,zadarmo‘,“ dodal.
Napriek tomu existujú medzi poisťovňami pozorovateľné rozdiely – najčastejšie majú formu rôznych benefitov.
Graf (zdroj: A.O.)
Zdravotné poisťovne a benefity
Na zdravotnú starostlivosť má nárok každý, kto si platí zdravotné poistenie. Dôchodcom, študentom a matkám na materskej platí poistenie štát.
„Každý jeden občan Slovenska sa v prípade potreby dostane k zdravotnej starostlivosti, ktorú mu však negarantuje poisťovňa, ale Ústava SR. V tomto smere si zdravotné poisťovne nijak nekonkurujú, čo potvrdila i hodnotiaca správa európskej komisie,“ ozrejmil pediater Peter Visolajský.
“
Každý občan Slovenska sa v prípade potreby dostane k zdravotnej starostlivosti, ktorú mu však negarantuje poisťovňa, ale ústava.
„
Peter Visolajský, pediater
Poisťovne si však môžu konkurovať kratšími čakacími lehotami na plánované vyšetrenia a operácie, preplácaním inovatívnej liečby či príspevkami na vakcíny.
Napríklad vakcína Silgard, ktorou sa očkujú proti rakovine krčka maternice dospievajúce dievčatá i chlapci, stojí približne tristo eur (uvedená suma je za tri dávky vakcíny, ktoré sú potrebné na úplné zaočkovanie, pozn. red.).
Kým poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne si ju musí hradiť z vlastnej peňaženky, Dôvera ju preplácajú až do výšky 70 percent podľa dĺžky poistenia klienta.
Pacient v ideálnom prípade zaplatí za všetky tri dávky drahej vakcíny 90 eur. Polovicu z ceny spomínanej vakcíny prepláca aj Union.
Súkromné poisťovne konkurujú štátnej poisťovni aj pri vakcíne proti kliešťovej encefalitíde. Obe poisťovne z nej preplácajú polovicu, čo poistencom ušetrí desiatky eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa zas chváli, že v vlani zaplatila poistencovi so špecifickým metabolickým ochorením liečbu, ktorej náklady sa vyšplhali na viac ako 918-tisíc eur. Bol to jej najdrahší pacient v danom roku.
Oprava: VšZP ponúka nasledovné typy očkovanie: a) Hepatitída A a B – príspevok na časť ceny tretej dávky vakcíny, b) Očkovanie proti chrípke (túto vakcínu však ponúkajú všetky poisťovne). Poisťovňa Union prepláca test okultného krvácania od 40 rokov. Za chybné údaje sa ospravedlňujeme. (zdroj: M. Mezei/SME)
E-poistenec v roku 2017
Rozdiely vidno aj v elektronizácii. Najmä súkromné zdravotné poisťovne chcú udržať krok s technológiami, a preto ich poistenci majú k dispozícii mobilné aplikácie alebo elektronickú zdravotnú kartu.
Podľa Zachara je lídrom v zavádzaní inovácií medzi zdravotnými poisťovňami Dôvera, ktorá je pionierkou pri implementácii elektronických služieb a manažovaní pacienta.
Aj podľa prieskumu denníka SME je Dôvera, čo sa týka elektronizácie, spomedzi poisťovní najďalej.
Okrem toho, že má e-pobočku a prehľad o predpísaných liekoch s kontrolou kontraindikácii, tak oproti konkurencii ako jediná ponúka mobilnú aplikáciu. Pre poistencov je užitočná aj SOS karta – aplikácia, ktorá sprístupní záchranárom kľúčové informácie o zdraví človeka v krízovej situácii.
Pediater Peter Visolajský si však myslí, že súkromné zdravotné poisťovne prichádzajú s reklamne príťažlivými produktmi, ktoré ale nemajú zásadný vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Aké elektronické služby ponúkajú poisťovne
Union
1. Online pobočka – slúži na jednoduchú, rýchlu a pohodlnú elektronickú komunikáciu s poisťovňou, poistenec má napríklad prehľad o sumách za jednotlivé výkony.
2. Domáci doktor – aplikácia, ktorá sa systémom otázok áno/nie pokúsi identifikovať zdravotný problém a poskytne odporúčaný postup.
VšZP
1. eRecept – prehľad o predpísaných liekoch a kontrola kontraindikácii.
2. e-Hospik – pripravovaný prehľad o všetkých hospitalizáciách poistencov vrátane prekladov na iné oddelenia.
Dôvera
1. Elektronická pobočka – prehľad o návštevách u všetkých zmluvných lekárov, hospitalizáciách, údaje z laboratórií, o diagnózach a zdravotných výkonoch.
2. Bezpečné lieky – prehľad o predpísaných liekoch a kontrola kontraindikácii.
3. Mobilná aplikácia Dôvera – elektronická pobočka optimalizovaná na mobily + slúži aj ako preukaz poistenca.
4. SOS karta – aplikácia sprístupní záchranárom kľúčové informácie o zdraví pacienta.
Ako zmeniť poisťovňu
Od tohto roka je proces zmeny poisťovne o čosi jednoduchší. Počas minulých rokov musel poistenec po prehlásení sa do novej poisťovne vrátiť neplatnú kartičku poistenia starej poisťovni. Ak tak neurobil, hrozila mu pokuta vo výške 165 eur.
Tento rok táto povinnosť úplne odpadla.
Po novom stačí, ak človek zavolá na pobočku, podá online prihlášku na webe novej zdravotnej poisťovne alebo sa zastaví priamo na jej pobočke a do konca kalendárneho roka oznámi zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi.
Samostatne zárobkovo činné osoby zas musia písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2018.
Ostatné záležitosti za poistenca vybaví nová zdravotná poisťovňa.
A hoci zmenu poisťovne netreba oznámiť ošetrujúcim lekárom, je dobré, ak si poistenec vopred overí, či majú jeho lekári zmluvu s príslušnou zdravotnou poisťovňou.
Klientom novej poisťovne sa poistenec stane od 1. januára nasledujúceho roka. Do konca tohto roka preto bude používať preukaz poistenca a európsky preukaz terajšej zdravotnej poisťovne.
Zmeniť zdravotnú poisťovňu je možné raz ročne, vždy najneskôr do konca septembra. Prihlášku si poistenec môže podať len do jednej zdravotnej poisťovne.
Falošní agenti
Slováci by si aj tento rok mali dať pozor na prepoisťovacích podvodníkov, ktorí poistencovi zmenia zdravotnú poisťovňu poza jeho chrbát.
Poistenec sa o tom, že sa stal poistencom novej poisťovne dozvie v liste, ktorý im poisťovne zvyknú posielať.
Kým vlani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou evidoval rekordný počet prípadov zmeny zdravotnej poisťovne bez vedomia poistenca, tento rok je situácia pokojná.
Hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová pre denník SME povedala, že v tomto roku zatiaľ neevidujú podvody s prepoistením.
Ak poistenca osloví niekto s ponukou o prepoistenie, mal by zvýšiť pozornosť a minimálne by si mal vyžiadať aspoň preukaz zamestnanca.
Napríklad štátna poisťovňa nerobí nábor nových poistencov cez agentov a verejnosť oslovuje predovšetkým prostredníctvom webových stránok a formou mediálnej kampane. Ak teda poistenca osloví niekto s takouto ponukou, ide o podvod.
Z minulosti sú známe prípady, keď za podvodným prepoistením stáli zamestnanci poisťovne, ktorí zneužili osobné údaje.
Poisťovne takéto prípady riešia okamžitým zrušením spolupráce a trestným oznámením.
Prečítajte si tiež: Zdravotné poisťovne vykázali za minulý rok stratu 97,7 milióna eur
Ktorá poisťovňa je najlepšia
Každý poistenec vyžaduje inú zdravotnú starostlivosť, preto sa nedá jednoznačne povedať, ktorá poisťovňa je vo všeobecnosti najlepšia.
Slováci sa najčastejšie pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodnú na základe vlastnej skúsenosti alebo skúsenosti blízkych.
Popudom pre zmenu môžu byť dlhé čakacie lehoty na plánované operácie či nadštandardné služby, ako sú napríklad pobyty v kúpeľoch či preplácanie niektorých vakcín.
Takýto prístup je dôkazom toho, že ľudia majú o poisťovniach a ich činnostiach len veľmi málo informácií.
Chýbajú informácie
Aj odborníci dlhodobo poukazujú, že Slovensku chýbajú dostatočné informácie na to, aby sa relevantne dalo posúdiť, ktorá poisťovňa je najlepšia.
„Verejnosť by určite ocenila nejakú formu zhodnotenia ,výkonu‘ zdravotných poisťovní. Posledné ohodnotenie poisťovní urobil ešte v roku 2008 Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku – Health Policy Institut (HPI),“ objasnil Zachar.
Poradie v tom roku bolo takéto: 1. Dôvera, 2. Union, 3. Apollo (dnes Dôvera), 4. Spoločná zdravotná poisťovňa (dnes Všeobecná zdravotná poisťovňa), 5. Všeobecná zdravotná poisťovňa.
V nasledujúcom roku však už HPI musel konštatovať, že má vážne pochybnosti o spoľahlivosti zverejňovaných údajov a že štátne zdravotné poisťovne (SZP a VšZP) odmietali poskytovať o sebe údaje, doplnil Zachar.
Inštitút preto s hodnotením skončil a odvtedy žiadna podobná analýza na Slovensku nevznikla.
Súkromné verzus štátna
„Súkromné poisťovne vykazujú lepšiu úspešnosť výberu poistného a majú efektívnejšie hospodárenie ako štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá sa musí pravidelne vyhrabávať z ,ekonomického bahna‘, ktoré jej často pripravujú rôzni politickí nominanti na jej čele, ako aj sami politici. Najväčšia poisťovňa má tak čo robiť sama so sebou, a preto jej nezostáva čas, kapacity ani financie na rozvoj. Z dlhodobejšieho pohľadu aj preto stráca poistencov,“ objasnil Zachar.
Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan však odmieta mýty, že štátna poisťovňa je v hlbokej strate, že musí šetriť pre ozdravný plán, že málo platí a ruší zmluvy s nemocnicami. Nie je to podľa neho pravda.
Navyše, najväčšia poisťovňa vyčíslila, že do nej prichádzajú najmä ľudia, ktorých liečba je o takmer 12 percent drahšia v porovnaní s priemernými ročnými výdavkami na poistenca. Naopak, odchádzajú tí, ktorých zdravotná starostlivosť je pre poisťovňu lacnejšia v porovnaní s priemerom až o 34 percent.
Ahoj ja napisem svoju skusenost. Dlhe roky som bola vo vseobecnej zp. Raz som sa bola objednat na MRI hlavy, bol september a termin mi dali na december (na jedno ucho som pocula slabsie, bolo podozrenie aj na nador). Pani sa ma pri objednani pytala, za aka som poistovna-vtedy Vszp. A vtedy som sa spytala, ze aky to ma vplyv a ona mi povedala, ze poistencom dovery davaju terminy aj na vikendy-isla by som teda skor. Mna osobne toto presvedcilo na doveru, ale samozrejme ako sa pise vyssie kazda ma pre a proti...( napr.vszp zas preplaca novorodencom sono mozgu-teda aspon v dobe ked som rodila to tak bolo😉)
@lubomir_j to je drsne, ked je clovek chory a nieco take mu povedia :/ Teraz ale doveru predbehol union - minule som citala, ze uz maju oni najkratsie lehoty na magneticku rezonanciu... ale aj tak zalezi od mesta - v BA som sa ja dostala do tyzdna ( to som dokonca este bola VSZP - lebo som tam dva krat do dna volala, ci sa im neuvolnil termin 🙂 tak mi ho radsej dali 🙂 ) mamka v Presove cakala dva mesiace :(
chcem sa opytat som z BA a rozmyslam yze dam dieta do doveri tiez ma zaujimaju vase skusenosti, dakujem...
My celá rodinka máme Union, nevidím v tom rozdiel ktorá je dobrá.My sme spokojný, keď som bola slobodné mladé žiena mala som Vžp.A ako som dospela tak som si dala Union a tým pádom som manžela presvedčila aj deti mám. V unione sú výhody v tom že sa dá požičať na pol roka monitor dychu a aj to, že do 6 rokov dietata vždy schvália doprovod na detské tatranské liečenie v Lučivnej. A Vzp neschvaluje vždy.
vzp mi stale vypisovala exekucie a ze mam nedoplatok, az som si jeden krasny den sadla vytlacila vsetky prevody z internet bankingu a zistila som ze som preplatila 400€!!! a to nevravim tie vyhrazne listy od exekutorov. samozrejme na vratenie penazi som musela pol roka cakat.
pred tym som bola v union a perfektna poistovna. ked som aj 3 mesiace nezaplatila nedali mi pokutu za to v VSP. jeden mesiac omeskanie a exekucia. je to banda vydieracov. uz do tej poistovne nikdy nepojdem
Prednedavnom som citala na smecku dobry clanok ktory zmapoval vsetky tri poistovne. Precitaj si ho urcite si urobis svoj nazor. V kazdej poistovni je nieco dobre ale rozhodnut sa musis sama 😉 https://ekonomika.sme.sk/c/20644173/velke-porov...