Ukončenie zmluvy Stabilita DDS

3. nov 2021

Ahojte, prosim pracuje tu niekto v stabilite? Mam zmluvu od r.2008 ,taku len biednu, chcem ju zrusit ,aj tak mam dalsie 2 dochodkove sporenia, len co som citala na ich stranke, pisu ze pri zruseni mi vyplatia 80% , a teda neviem ci z celej sumy, alebo len z mojich prispevkov. Lebo keby chcem len poziadat o vyber tak mi daju sice 100% ale len moje prispevky, ktore boli minimalne. Poprosim len vyjadrenia osôb co s tym robia ak tu niekto taky je. Dakujem krasne 😊

zana1234
3. nov 2021

Ahoj,sice s tym nerobim,ale minuleho týždňa som to riesila, chcela som zrusit 3 Dds sice Tatra banka. Zo zákona je,ze pred lehotou vyplacania davok, ak chces zrusit, vyplatia ti z celej sumy,kt tam mas iba 80%. Tak som sa rozhodla,ze to tam necham, presunula som to programu s najvyssou výkonnostou a budem cakat do roku 2031😂, kedy mi mozu vyplatit prvych 25% zo sumy...

alenah31
3. nov 2021

Predčasné zrušenie doplnkového sporenia je porušením zmluvy o sporení. Zo všetkých zmlúv, ktoré boli uzavreté do konca roku 2013 vyplýva zmluvná pokuta 20% z nasporenej sumy. Čiže zo sumy, ktorú si sporíte vy, ale aj z tých príspevkov, ktorými Vám prispieva zamestnávateľ. V zmluvách uzavretých od 1.1.2014 už pokuta nie je a zmluvy sa môžu rušiť beztrestne - no tiež za určitých podmienok. Napr. pri týchto zmluvách je možné čerpať peniaze najskôr po 10 rokoch sporenia, resp. dosiahnutia určitého veku...atď.

autor
3. nov 2021

@zana1234
@alenah31 no tych 80% by mi padlo vhod lebo by som si mohla vyplatit spotrebak , len som nevedela ci je to 80% z celkovej sumy (moje a zamestnavatelove prispevky) alebo len 80% z mojich prispevkov ,co by bola ovela nizsia suma

alenah31
3. nov 2021

pokiaľ bola zmluva uzatvorená v r. 2008 a doteraz si s € nehýbala ani si nepodpisovala nejaký dodatok k zmluve po 1.1. 2014 (niektoré poisťovne sa o to snažili) potom áno - vyplatia ti 80% celkovej sumy na tvojom sporiacom účte - pokuta bude 20% .

autor
3. nov 2021

@alenah31 nie doteraz nebol ziadny zasah , dakujem krasne

christian2
3. nov 2021

Ahojte manžel má v NN doplnkové dôchodkové sporenie, podpísané ešte v roku 2006 kde mu zamestnávateľ platil určitú čiastku. 15 rokov bol v zahraničí, nič si neplatil. Keď som tam volala pani hovorila, že sa nedá zrušiť zmluva iba ak to stáť otvorí. Myslíte, že mala pravdu, neviete či je to tak? Ďakujem veľmi by to chcel zrušiť ”

alenah31
3. nov 2021

@christian2 to ale asi ide o 2. pilier a nie 3. pilier. 3. pilier je dobrovolne doplnkove doch. sporenie, s tym stat nic nema. Ale pri 2. pilieri je to ine - z toho vystupit neviete. Jedinou moznostou je skutocne to, ze ho stat znovu otvori a bud prejde inam alebo sa vrati vylucne pod SP.

christian2
3. nov 2021

@alenah31 Nie to je 3 pilier veď nemôže mať 2 2.piliere .

christian2
3. nov 2021

@alenah31 tu je napísané doplnkové dôchodkové sporenie či sa mýlim?

alenah31
3. nov 2021

@christian2 doplnkove doch. sporenie - 3. pilier ukoncit moze. Z nasporenej sumy - kedze bola uzatvorena pred 1.1.2014 mu vyplatia 80%, 20% bude pokuta. Co sa tyka 2. piliera - bola moznost cast odvodov na dochodok, ktore isli bezne len do SP - co je 1. pilier rozdelit: 9% ostsvala v SP a 9% slo do komercnej poistovne, z ktorou ste uzavreli dochodkove poistenie. Ale len do urcitej doby. Potom to stat uzatvoril a uz sa neda vystupit - cize zrusit komercnu poistovnu a odvadzat odvody len do SP. Mnohi bojovali za znovuotvorenie 2. piliera - hlavne pre starsich v tom case to bolo nevyhodne. Ale neuspeli.

christian2
3. nov 2021

@alenah31 takže môžem sa znova na nich obrátiť aby mu to zrušili, a nenechať sa odbiť tým, že sa to nedá. !?

alenah31
3. nov 2021

@christian2 ak ide o 3. pilier tak urcite. Ale tel. nevybavite nic. Na vsetko su ziadosti, zmluvy - treba original podpisy, overuju sa doklady ucastnika. Najlepsie zajst do najblizsej pobocky - to vybavite behom 10 min. A musi manzel - vy nevybavite nic.

al1001
24. jan 2022

@alenah31 mám novú zmluvu v r.2014, v ten rok som tam mala aj výber. Teraz by som si chcela úplne zrušiť DDS a povedali mi že sa to nedá. Že proste III.pilier sa zrušiť nedá.

alenah31
24. jan 2022

@al1001 mate novu zmluvu, ak nemate splnenu podmienku min. 10 rokov setrenia, vek aspon 55 rokov - nezrusite ju. Skratka si prestanete posielat € na Vas ucet. € ktore tam uz mate Vam budu vyplatene az dosiahnete dochodkovy vek.

katarina0123
19. feb 2022

Ahojte, vie mi niekto vysvetliť načo je tá stabilita dobrá? Rozmýšlam, že to zruším... Uzavrela som ju minulý rok pri nástupe do novej práce ( vpodstate ani neviem čo to poriadne je) len pani na ekonomickom oddelení mi to strčila podpísať, že zamestnávateľ prispieva. Zo zamestnania som po 3 mesiacoch odišla do iného zamestnania , kde zamestnávateľ neprispieva. Neprispievam si ani ja tam, mám tam cca 80 eur. Čo ďalej? oplatí sa tam sporiť? nechcem si tam posielať sama peniaze s tým, že mi po xy rokov, nevyplatia to čo mi patrí. To si možem sporiť i doma do pančuchy, či? Budem vďačná ak mi niekto vysvetlí načo je to dobré a s akými rizikami rátať a podobne.... Pokojne aj do správy, ďakujem! 🙂