Stredná vrstva spoločnosti

23. jún 2021

Dnes som mala zaujimavy rozhovor...podla Vas kto je stredna vrstva co sa tyka majetku, mesacneho prijmu co si mozu dovolit taki ludia dovolenka a pod..len ci som taka naivna, alebo fakt sme chudaci🙂

loginexistuje
23. jún 2021

stredna vrstva ako to vnimam ja je taka ze si nemusi oozicat ak sa pokazi spotrebic vie ist na dovcu v lete a c zime priplaca detom vzdelanie kruzky ma nejaku rezervu prijem na clena rodiny 1000 eur (po rozpocitani ) a vyssie

susedbielek
23. jún 2021

@loginexistuje. Ja by som dodal, že ešte po všetkom vymenovanom si dokážu sporiť na dôchodok.

buberova
23. jún 2021

Ja za strednú vrstvu považujem tých ktorý majú na účte aspoň 6 mesačné výdavky pokryté, môžu si dovoliť ísť raz ročne na priemernú dovolenku za 650€/os, darí sa im šetriť ale nie je vylúčené že majú hypotéku alebo nejaký rozumný úver. Majú auto a môžu si kúpiť aj to čo chcú nie len to čo nutne potrebujú a ich rozpočet to nezruinuje. Tým myslím niečo za 50-200€ nie jachtu :D

loginexistuje
23. jún 2021

@susedbielek tak to povazujem za bezne ze maju druhy a treti pilier

buberova
23. jún 2021

@loginexistuje druhý podľa mňa môže mať aj nižšia pracujúca vrstva... Veď to nepocíti na výdavkoch

loginexistuje
23. jún 2021

@buberova ved preto som to nepisala v prvom prispevku ze to beriem ako standard

kkovacovak
23. jún 2021

Za mňa je to rodina, ktorá vlastní nehnuteľnosť, autá, nemajú problém sa vybrať kedykoľvek na dovolenku, kúpiť novú práčku, chladničku keď sa pokazí, sporia si na dôchodok, platia poistky, nepozerajú sa v obchode na ceny čo sa jedla týka a nemusia rozmýšľať nad tým koľko minú v reštaurácii a ak niečo potrebujú tak si to skrátka kúpia. Príjem minimalne nad 1000€ na dospelého

susedbielek
23. jún 2021

@loginexistuje Skôr som myslel dobrovoľné sporenie, čo môže zahŕňať aj dobrovoľné príspevky do druhého a tretieho piliera.

autor
23. jún 2021

Ok dakujem podobne som argumentovala, ze su to ludia, ktori nemusia preratavat kazde euro v obchode, ci si mozu kupit tenisky za 100 euro ci vikendovy pobyt, alebo more ...podla svagrinej to ma na mile daleko od strednej vrstvy.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
23. jún 2021

@hettinka ja nie som posudzovaci organ pre strednu vstvu ... ja som ratala min. 1000 eur prijem v cistom na kazdeho clena domacnosti vratane deti ... (t.j. ak ste 2 dospely a 2 deti tak 4000 EUR) byvanie kludne na hypoteku ... (tiez je rozdiel ci niekto byva u rodicov alebo si zabezpecoval sam byvanie)
ako to ci je niekto stredna vrstva alebo nie ... z toho sa nenajeme ... a uvidíme ako to este matelko premietne do dani ....

iva289
23. jún 2021

Tak ja som žila v omyle 😂😂... Myslela som ze sme stredná trieda ale sme len dno 😂😂... Manžel živnostnik zarobí dobre cez 1500 a ja predavačka s handrami 500 teraz menej lebo som doma tehotná... Mame dom na hypo, 2 auta, a žiadny sporia i účet ani pilier dovolenka tak raz za 3 roky keď sa zadari... V obchode kukám na ceny ale aj tak kúpime na čo máme chuť (jasne ze na zbytočne chujoviny neminane)..

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marseillefan
23. jún 2021

@iva289 ak mát dom a 2 autá, určite ste stredná vrstva...

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iva289
23. jún 2021

@marseillefan áno tak fajn... Ak je auto veterán 18 ročný 😂 ...

marseillefan
23. jún 2021

@iva289 veď to je už zberateľský kúsok, také autá sú najdrahšie 🙂

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iva289
23. jún 2021

@marseillefan áno tak 1000 by za neho bolo🤦‍♀️😃

iva289
23. jún 2021

@marseillefan
@hettinka my?... Nie mame len dom na hypo auta sú naše bez poziciek...

marseillefan
23. jún 2021

@hettinka poviem ti tak, že už to, že im tá banka na to dala pôžičku znamená, že sú stredná vrstva...
Plus, stredná vrstva je široký pojem, je aj vyššia stredná vrstva, aj nižšia stredná vrstva... každopádne 2000eur je na SK pomery slušný príjem, takže za mňa to jednoznačne stredná vrstva je.

buberova
23. jún 2021

@iva289 tiež som nevedela že sme až také dno.. príjem máme s manželom DOKOPY 1200€ v čistom, na ceny pozerám lebo to mám tak nejak v povahe od mala byť šporovlivá, máme 1 auto 14 ročné... Na dovolenke sme za 2 roky čo sme spolu neboli ale namiesto toho investujeme..

iva289
23. jún 2021

@buberova presne až neviem ci smiať sa ci plakať... A mne je úplne jedno kto je aká vrstva 🤷‍♀️... Môžem byť aj neviem jaka s modrou krvou ale keď ma v hlave nasrane tak za peniaze si rozum nekúpi...

verity1
23. jún 2021

Ja tak trochu suhlasim so svagrinou - toto, co sa tu vsetko pise - to uz je taka vyssia stredna vrstva, resp. skor bohatsi ludia... Lebo ja sa tiez za tu strednu povazujem, ale teda niektore veci nesplnam...Nehnutelnost vlastnim ako sa to vezme - mam hypo na vela rokov. Tenisky za 100 € su uz drahe a radsej kupim lacnejsie, neznackove, posluzia rovnako a mne by bolo luto na seba tolko minut, lebo je kopec veci, na ktore chcem/musim nasetrit. Cela rodina komplet na dovolenku pri mori - kazdy rok iste nie, skor tak raz za tri roky. Nepozerat sa na ceny v obchode - tak to urcite, ze pozeram, nekupim vzdy to najlacnejsie, ved jedlom ide aj o zdravie, ale nakup si planujem, ak maju dakde akciu na nieco, co chcem, idem tam a ak su vedla seba, co ja viem viac znaciek krystaloveho cukru, muky, oleja atd. pozeram na cenu a vezmem to lacnejsie a som rada za kazdy usetreny cent. Mimoriadne sporenia na dochodok - ani nahodou - viem, ze je to megapotrebne, ale jednoducho na to peniaze nevychadzaju. Nasetrene nieco mame, nezostali by sme nikdy bez spotrebica, ale casto sa tato rezerva "strati" na "prevadzkove" veci - oprava auta, osetrenie chrupu (tento rok cez tisic €)... Prijem 1000 € na osobu momentalne kratkodobo nesplname, nakolko jeden z nas teraz nemoze plnohodnotne pracovat, ale to je docasne. Ale aj ked sme takyto prijem mali "nevyskakovali" sme si privelmi. Nikdy nam nikto nic nedal, nezdedili sme, nevyhrali, neukradli. Pekne od nuly len poctivou pracou. Zijeme vo vacsom meste. Naklady su tu velke a ked ma clovek dvoch skolakov... Asi sme teda chudobni, ako tu citam 😮

oliva276
23. jún 2021

Osoba v produktívnom veku - mesačný príjem min. 3-násobok priem. mzdy, osoba v neproduktívnom veku (deti, dôchodcovia) - príjem min. vo výške priem. mzdy (podľa brožúry, ktorú pred rokmi vydal Sociologický ústav.)

Priemerná mzda za vlaňajšok bola 1133 €.

iva289
23. jún 2021

@oliva276 a kto ma takú priemernú mzdu keď ma priemernú prácu? 🤷‍♀️ Bola som rada keď sme mali dobrý mesiac že dostali bonus a výplata vyšla 650-700

moni73
23. jún 2021

Myslim, ze 1000 € na osobu je sakra vyssia stredna trieda. Pri dvoch detoch tatino s prijmom 2 a pol, mamina 1.5 tisicky netto. Toto sa slovenskym rodinam dosahuje vcelku tazko...

bubinko1506
23. jún 2021

Pre mna je stredna vrstva niekto, kto ma zabezpecene vlastne byvanie (kludne na hypoteku), ma uspory aspon 6 mesacnych platov, nemusi pozerat na kazde euro a nejaky vikendovy pobyt , dovolenka, novy spotrebic nie su problem, a hlavne po zaplateni vsetkych uctov mu zostava dost na slusny zivot.

moni73
23. jún 2021

@oliva276 😱. Mam tedabo sebe dobre vysoku mienku... Zeby som mohla byt strednou vrstvou🤣

panelacikova
23. jún 2021

@loginexistuje fúha, to fakt? tak ja som potom extra chudobná...