Strava dieťa + mama

4. okt 2022

Koľko vás vyjde strava, tie čo platíte stravu len mama a 1 dieťa do 3r. 250€ bude stačiť, alebo rátať s vyšou položkou?
Ďakujem 🙂

elizabet173
4. okt 2022

mne sa to zdá málo, aspoň tých 300-350 eur

evica17
4. okt 2022

Podľa mňa bude stačiť, samozrejme k nebudete kupovať somariny typu sladkosti,slabosti sladké vody,polotovary ,budete variť doma, nie stále mäso a tak.

pribinak
4. okt 2022

Urcite s väčšou. Ovocie, zelenina, kyslomliecne výrobky, mäso, ryby, orechy, vajcia, pečivo, syry, strukoviny, sem tam niečo sladké

Nedá sa jesť 30 dni v mesiaci lacný bordel

Strava je niečo na com sa neoplati šetriť. Nekvalitná strava sa skôr či neskôr prejaví na zdravi

evica17
4. okt 2022

@elizabet173 nás stravu vyjde 300 eur pre dvoch dospelých a dve malé deti 2 a 1 rok (ovocie a časť zeleniny máme od rodičov ale to iba leto, inak kupujeme,vtedy je to trošku viac.

kris_y
4. okt 2022

@evica17 tak to si neviem ani predstaviť, ako sa dokážete za 300 eur prestravovať teraz, ako tak veľmi zdraželi potraviny. My sme síce 2 dospelí, 16 ročná a 2 ročný, ale teda minieme na stravu omnoho viac a to kupujem len veci, co treba, žiadne "výmysly"🤷‍♀️

kris_y
4. okt 2022

@evica17 ale asi manžel chodí na obedy v práci, že? Ale aj tak, klobúk dolu, že to dáte za 300 eur. Mňa len jeden väčší nákup stojí min. 100 eur a to vždy cez týždeň ešte niečo dokupujem...

elizabet173
4. okt 2022

@evica17 tiež mi to veľmi nesedí, aj keď máte zeleninu a ovocie od rodičov, veď to vychádza 2,5eura na osobu a deň. Aj keď to ročné a dvojročné dieťa veľa nepoje, len jogurt a mlieko je už značná položka, ale možno kojíš a zase za 2,5 si neviem predstaviť pokryť celodennú stravu pre dospelého človeka, ak to teda nie sú dookola jedlá typu granatiersky pochod, tvarohové rezance a zemiaková omáčka s vajcom. Možno si nezapočítala manželove obedy v práci a víkendový obed u rodičov, či svokrovcov

evica17
4. okt 2022

@elizabet173 manžel sa stravuje z domu, zemiaky kupime vo velkom a skladujeme v pivnici, tam je napr 50 eur (pred rokom)a uz nekupujes, maso mame dvakrat v tyzdni. ročný (teda ma 8m) zatial nepoje toho moc, to fakt tu zeleninu zo zahrady, trosku maska, vajicka, to tam ani neratam (UM som nakupial dopredu vacsie mnozstvo v akcii, to som neratala ) . dvojrocny tak normalne, mame jogurty, kysle mlieko, aj obyc mlieko kupujeme (z mliekomatu 60 centov liter, toti vela spravi ked teraz stoji ploztucne trvalive 89 centov). a nakupujeme v akciach, varime podla toho co je v akcii, pripadne mrazim to a vyberam ked treba, robim zasob y v polickach. a jedla roznorode mame na obed, obcas (zriedkavo) aj to co si vypisala, ale zas nie take co tu dakedz vidim, ze plat masa, kasa, salat. ranajky su u nas tradicne skor vlocky, jogurt (domaci ) a lanove semiacka a ovocie (teraz jablka) . a na vikend nechodime na obedy nikde tiez.
ale ono sa tazko takto rata ze kolko stoji strava na mesiac, lebo dkaedy nakupi clovek viac zasob, dakedy zo zasob viac vari, len cisto septeber som si ratala a vyslo takto, ale zasoby mam a nekupovala som.

evica17
4. okt 2022

@kris_y nie, manzel je doma,ale nas tiez vyjde vyse 100 jeden velky nakup, a dvakrat takto ide, a potom uz len velmi zriedka daco dokupi. to ked som byvala pri tescu 10minut chodze, tiez som viac minula na mensie nakupy, lebo to vezme clovek aj co netreba. teraz byvam busom 5 minut a uz sa mi nechce, tak aj viac usetrim, varim z toho co je doma,obcas musim vsak muza psolat

elizabet173
4. okt 2022

@evica17 keď nepočítaš zásoby, tak potom ti to samozrejme vyjde. Aj ja kupujem určité veci keď sa mi míňajú väčšie množstvo. Ak sú v akcii, tým lepšie, či už olej, strukoviny, ryžu, cestoviny a pod. Tiež mäso a ryby mám v mrazničke stále. Ale tie položky si predsa do mesačnej spotreby za september musím započítať, aj keď som ich kúpila v júli. Nie že som v júli minula na potraviny 500 eur, lebo bolo mäso za výhodné ceny a v septembri som dala za stravu len 300 eur. Ja dám len za syry dosť, mäso dva krát týždenne by bolo pre nás málo a to zeleninu milujeme, ale jedlá typu parené buchty, pirohy robím možno raz za dva roky. Máme asi iné chuťové vnemy, možno iné nároky na kvalitu s zloženie stravy. Nerozumiem, čo si myslela tým, že nemáte také jedlá ako tu dakedy vidíš, že plát mäsa, kaša, šalát. Raňajky mávame sladké málokedy, preferujeme slané a tie sú zrejme drahšie. Chápem, že ak váš príjem je mužov plat a tvoj rodičák a ste na to štyria, že to musíš niekde škrtiť, ale aj tak si čarodejnica, ak to dáš za 300 eur každý mesiac.

evica17
4. okt 2022

@elizabet173 tak kukni si skupinu dnes na obed, a tam uvidis maso, a vsad emaso (a take ze plat masa a k tomu priloha . ja ked robim maso, tak skor tak k zelenine, omacka, alebo mlete maso (kolozvarska a inde). ale skor robime zeleninove jedla, k nim vajko, syr alebo tofu, sojove maso alebo len cisto take.
a neviem ako ratate za kolko sa prestravujete za mesiac, to by som musela ratat ceny jedal co zjeme, ale najlepsie by bolo zapisovat si cely rok a spriemerovat. takto raz kupis hento do zasoby raz to a tazko sa to urcuje.
a nie je to kvoli tomu ze som na rd a muyz pracuje, že by sme museli šetriť, pracujem a fixne naklady nemame velke (300 eur) . skor je to že sme tak zvyknuty

riyadh
4. okt 2022

Cca 600-800m strava, 2dospeli, 2 deti pubertalne a predpubertalne... Manzel fitko kulturistika.. Kazdy den maso, a ked tak kvalitnejsie, hadam nebudem detom davat 50%sunku napr

elizabet173
4. okt 2022

@evica17 veď presne tak by to bola reálna suma, ak by si počítala celý rok a spriemerovala to, ale pri súčasnom stúpaní cien by to aj tak bolo k ničomu. Tak som to pochopila dobre, že mäsa zjete menej, ak vám to vyhovuje, je to v poriadku. Ja neviem, koľko reálne minieme na stravu, sme dvaja dospelí, no určite viac, ako 300 eur mesačne, my máme veľmi radi zeleninu, ja napr. šaláty zbožňujem, ale mávame často aj jedlo typu mäso, prílohy menej a šalát. Omáčky robím len výnimočne, prívarky vôbec.

lubmapa
5. okt 2022

Podľa mňa je to strašne málo. Také dieťatko potrebuje ešte kvalitnú stravu- veľa ovocia, mäso... Možno dokonca ešte umelé mliečko pije 🤷 u nás určite nereálna suma

autor
5. okt 2022

@lubmapa nie umelé mlieko nepije, je kojený, ovocie a zeleninu máme ešte svoju zo záhrady, mlieko kupujeme lacnejšie ale za to priamo od kravy. Mäso kupujeme v bio kvalite z farmy ale jeme ho max 2-3x do týždňa.

lubmapa
5. okt 2022

Naši obaja chlapci prestali byť kojený zo dňa na deň, keď som stratila mliečko, takže na to by som sa žiaľ nespoliehala a už len to UM je neskutočná položka. Samozrejme, držím palce, nech kojíte čo najdlhšie. Bývame v dome, tiež máme zeleninu a ovocie zo záhrady, len napríklad mrkva či jablká nám v pivnici celý čas pokým bude nová úroda nevydržia. Mäsko by mali mať tak malé detičky 5x do týždňa čo sa snažím aj dodržovať, ale určite to nie je podmienka. Ale ak vám to finančne vyjde, máte môj obdiv. Ja by som bola v strašnom strese, keby mám vyčlenenú na jedlo len určitú sumu. Je to na jednej strane určite dobré, že viete hospodáriť a viete, kam presná suma pôjde a ostatné prípadne odložiť. Ak si veríte, že sa to dá zvládnuť, držím palce 🙏 a skutočne klobúk dolu

autor
5. okt 2022

@lubmapa dcéra má 2 roky, keď kojena nebude, tak v pohode prejde na normálne mlieko, už mu UM určite kupovať nebudem, kam moje vzdelanie siaha, dieťa ani dospelý nepotrebuje 5x do dňa mäso, pokial je pokrytý makro príjem (na margo poúčania).
To, či vyjdeme z tej sumy pre mňa nie je stresujúce, lebo nie sme odkazaní len na tú sumu, skôr som chcela zistiť, či je v tejto dobe taká suma ešte reálna, ak sa človek stravuje normálne, žiadne polotovary a iný odpad v podobe lacných šuniek atď 🙂

mimikarol
5. okt 2022

Podľa mňa bez problémov. Také malé dieťa nezje veľa a dospelá osoba sa dokáže prispôsobiť, uskromniť

luccija
5. okt 2022

@evica17 ved ta smotana do omacky ci sosovica, dusena zelenina brokolica ci salaty vyjdu tak draho ako poriadne maso.Ked mam kupit 2 karfioly na zapecenie, syr, smotanu radsej uvarim maso na 2 dni a viac sa najeme.Ale, ak mininies tolko co pises super pre mna to je nerealna suma a sme 3, ale varim denne z toho 2 komplet jeme dom

evica17
5. okt 2022

@luccija smotanu na varenie,šľahanie nedávam, je to zbytočne predražené . A zeleninu kupujem výhradne v akcii, čo je sezónne, vyjde to lacno . Napr nekupujem avokádo len preto lebo je vraj zdravé. Banány,mango a iné detto. Proste v tej krajine to zbierajú zelené a dovolia tomu dozrieť pomocou plynov až keď to putuje v kamióne do obchodu. Nemá to také nutrienty ako v tej krajine. Radšej lokálne a sezónne

tianna
6. okt 2022

Keď nemáš inú možnosť tak musí.. my sme 5 na stravu nám ostáva okolo 450-500€..

lubmapa
7. okt 2022

Tak si urob podľa seba nech sa páči