Stavebné sporenie pre dieťa bez vedomia rodiča

duun
18. mar 2018

Dnes prišiel môjmu synovi (6 rokov) výpis zo stavebného sporenia za rok 2017. Problém je, že JA som po rozvode jediný zákonný zástupca a disponent s jeho majetkom a JA som žiadnu zmluvu neuzatvorila. Uzatvoril ju môj ex / otec. Vložil tam 30€, ale účet je už v debete - z tej sumy si PSS stiahla 20€ za uzatvorenie zmluvy a x-krát poplatok za vedenie účtu.

Nemáte s týmto niekto skúsenosti?

Je možné uzatvoriť zmluvu na dieťa bez vedomia druhého rodiča, jediného zákonného zástupcu?
Ak bude zmluva/účet v debete, je za to zodpovedné dieťa = budú to vymáhať odo mňa?

veronikastrickova
18. mar 2018

Ja by som hned zajtra zasla na PSS s rozsudkom. Ja takto mam osetrene vsetky maleho ucty a poistku

mogaa
18. mar 2018

Presne ako v predchádzajúcom príspevku. Zmluvu môže uzatvoriť len zákonný zástupca, čiže vo vašom prípade je neplatná. Choďte do stavebky s rozhodnutím že ste jediným zákonným zástupcom. Poplatky nech si riešia sami, nech ich vymáhajú od vášho ex...od dieťaťa nemôžu....ale ešte si zistite kedy bola zmluva uzatvorená, či až po rozvode aj to je dôležité....Choďte tam s tým že zmluva je neplatná, keďže ste jediný zákonný zástupca.

laila22
18. mar 2018

Hm. Ja po rozvode spravujem vsetky ucty okrem poistky malej. Plati ju ex..Nikdy som to neriesila... cize ob ma aj disponentne pravo...

mojemenonikto
18. mar 2018

Ak si jediný zákonný zástupca a tvoj ex uzatvoril zmluvu preukázateľne až po rozhodnutí súdu, je zmluva neplatná. Začni tým, že pôjdeš do banky odkiaľ prišlo to stavebné sporenie a podaj oficiálnu sťažnosť na neplatnosť zmluvy. Malo by to stačiť na zrušenie zmluvy. Ak banka nebude ochotná zmluvu zrušiť, tak to budeš musieť riešiť súdnou cestou. Ešte môžeš vyzvať svojho ex, aby to vyriešil, že si tú zmluvu neželáš. Ak by odmietol, môžeš zvážiť podanie trestného oznámenia na podozrenie marenia úradného rozhodnutia. Ak by v tom bol súd, najmi si právnika.
Ak tá zmluva bola uzavretá ešte v čase, keď bol zákonným zástupcom tvoj ex, tak práva a povinnosti prešli súdnym rozhodnutím na teba, takže ju budeš musieť zrušiť sama.
Osobne si myslím, že banka nebude v žiadnom prípade robiť obštrukcie ak im vysvetlíš o čo ide. Určite však konaj, nečakaj že sa to vyrieši samo. Ak tam nebodaj vznikne nejaký záväzok, či ešte horšie, nejaké rozhodnutie z dôvodu neplnenia zmluvných povinností, bude to oveľa komplikovanejšie.

duun
autor
18. mar 2018

Bola som pred hodinou v Prvej stavebnej. Výsledok? Zmluvu uzatvoril ex v roku 2017, t.j. pár rokov po rozvode. Pre banku je zákonný zástupca hociktorý rodič, NIELEN ten, ktorý má dieťa zverené. Teda podľa ústneho vyjadrenia by som síce mohla zmluvu zrušiť, ale zajtra by mohol ex prísť s rodným číslom môjho syna a uzatvoriť ďalšiu zmluvu, alebo hoci aj 50 zmlúv na stavebné sporenie. Keby som zmluvu zrušila, tak by to mohol napadnúť na súde, že on chcel dieťaťu sporiť, ale ja som mu v tom zabránila = vyzerala by som na súde ako pomstychtivá fúria. Zmluva na stavebné sporenie vraj bude "bežať" až kým na nej nebude 12 mesiacov žiadny vklad a účet bude v mínuse. Vtedy ju zrušia s tým, že nikomu, ani poistníkovi ani dieťaťu VRAJ žiadne záväzky nevyplynú, PSS vraj debet nevymáha ako dlh.

Toľko ústna info. SAMOZREJME zajtra píšem žiadosť na ústredie PSS s tým, že žiadam vysvetlenie presne týchto otázok - ako môže ex uzatvárať zmluvy na dieťa. Aké záväzky či dlhy z nich môžu vyplynúť dieťaťu, ktoré o nich nevie, nemá žiadnu možnosť tomu zabrániť - a to platí aj o mne. Nebyť toho, že poslali výpis z účtu na adresu dieťaťa, tak o tom VôBEC neviem, že niečo také uzatvoril :( A keby aj PSS a iné stavebné nevymáhali debet na poplatkoch ( o čom pochybujem, nie sú to ľudomili), tak čo v prípade, že mu kdesi založil iný bankový produkt?

Dobre.. tu by sa za tých 12 mesiacov nakumulovalo max 20e dlhu.. ale čo ak by uzatvoril 10 zmlúv? To bude mať dieťa exekúciu 200e?

Podotýkam - ak by sa tu zjavil niekto, kto by mi chcel vyčítať, že sa chcem len pomstiť - toto je nejaká "hra" mojho ex. Od rozvodu neplatí ani cent výživného, ktoré by mal platiť v prvom rade. Načo potom zakladať "pro forma" dieťaťu čokoľvek iné, keď on sám nemá z čoho zaplatiť ani exekúciu na výživné, lebo je nezamestnaný, nemajetný atď.?

veronikastrickova
18. mar 2018

@duun to je hovadina, ty ked im ukazes ze si jediny spravca dietata, ty za tu zmluvu nezodpovedas, ja som si dala nahrat vsade, kde maly ma svoje rozsudok

veronikastrickova
18. mar 2018

@duun a zajdi za pravnikom s tymto

duun
autor
18. mar 2018

@veronikastrickova bola som v PSS, ukazala som tej pani za priehradkou rozsudok - odpoved - pre PSS je zakonny zastupca ktorykolvek rodic, aj ten co ho nema v starostlivosti. Jasne, nemozem sa spolahnut na odpoved nejakej pani za priehradkou (nechcem sa nikoho dotknut, ale ustna info by sud nezaujimala), preto idem zajtra napisat oficialne na ustredie PSS a ziadat jasnu konkretnu pisomnu odpoved.

Mozem zajst za pravnikom, ale.. ex si nieco navymysla a ja mam stracat cas, zobrat si dovolenku a zaplatit pravnikovi? Ja potrebujem kazdych 10e malemu na tenisky na jar atd. kym vyslovne nemusim, nebudem platit pravnika - zatial je tam dlh do 1e na tom ucte = neoplati sa.

veronikastrickova
18. mar 2018

@duun ja uplne chapem v akej si situacii, ani si nevies predstavit ako moc. Zalozit moze, ale ty ako spravca maleho majetku, to mozes zrusit, a aj dlhy ostanu malemu a tebe. Ex to nemoze zrusit, ani vybrat odtial peniaze, lebo to je na maleho, ziadaj o zrusenie. A skusim ti zajtra zistit od pravnika ako to bude s minusom.

duun
autor
18. mar 2018

ex to moze zrusit, on je disponent, aj ja to mozem zrusit (akurat musim zaplatit za zrusenie, tusim 99e a budem vyzerat ako furia, co rusi sporenie, ktore otec zalozil dietatu a potencialne by mu tam mohol sporit). A komu ostanu dlhy? Nuz.. moj nazor - syn je malolety, jeho NESMIE zadlzit, kedze voci tomu nemoze nic urobit. A ja? Ja so zmluvou nesuhlasim, nie som tam podpisana.. podla mojho logickeho nazoru odo mna nemozu tiez nic.. maju tam jeho podpis, ex je "majitel" stavebneho sporenia. Inak.. peniaze z toho sporenia moze vybrat on aj ja.

Asi pri "klasickom" bankovom ucte je to zrejme inak - pravo disponovania atd., na stavebku dietata su vraj automaticky disponenti obaja rodicia - ustna info z PSS. Co mi tize nepride košér - zalozim synovi stavebko, pride ex, ktory sa nahodou dozvedel cislo zmluvy a vybrakuje ucet?

veronikastrickova
18. mar 2018

@duun nad zakon a rozsudok sudu, ziadna banka, stavebka a podobne institucie nie su. Oni si nemozu tvorit vlastne zakony. On to zalozil, bude platit zrusenie.

duun
autor
18. mar 2018

Napísala som im cez kontaktný formulár - požiadala o písomné resp. emailové stanovisko - uvidím, čo napíšu, ak vôbec napíšu. Zatiaľ som hľadala sama a podľa všeobecných podmienok pre úvery PSS:

4. Za ...maloletého stav. sporiteľa ..., koná zástupca ako osoba oprávnená konať. PSS je oprávnená požadovať od zástupcu doklady preukazujúce oprávnenie konať za stavebného sporiteľa. (To im stačí iba, že ten človek vie rodné číslo??? Iné doklady ako preukaz syna - poistenca zdravotky ex nemá)

6. Ak stav. sporiteľ neuskutoční počas kal. roka najmenej 6 mesač. vkladov v min. odporúčanej výške – pri zarátaní mimoriadnych vkladov – a dlhšie ako 1 mesiac po doručení pís. výzvy nepoukáže tieto vklady, PSS má právo vypovedať zmluvu (čl. IX.)

čl IX. 3. Výpovedná lehota je ... 1 mesiac...
4. Po uplynutí výp. lehoty vyplatí PSS stav. sporiteľovi najneskôr do 3 mesiacov od doručenia výpovede ... vklady stav. sporenia znížené o zaťažujúce poplatky, úroky, a až po splnení zákon. podmienok a osobit. pokynov PSS aj štátnu prémiu. ...

7.Sumu zodpovedajúcu poplatku za výpoveď a ďalšie náklady, ktoré vznikli PSS v rámci vysporiadania zmluvného vzťahu, je oprávnená zúčtovať podľa sadzobníka platného v deň realizácie výpovede, so zostatkom na účte pred poukázaním nasporenej sumy stav. sporiteľovi, a previesť z účtu stav. sporiteľa v prospech vlastného účtu.

9. V prípade, že je zostatok na účte stav. sporenia po výpovedi nižší ako 5,00 eur
vrátane, PSS je oprávnená zúčtovať tento zostatok vo svoj prospech, pričom tento zostatok nie je bezdôvodným obohatením PSS a slúži ako náhrada nákladov súvisiacich so zisťovaním údajov pre platobný styk.

Z toho mi vyplýva, že by mali "držať" neaktívny účet 12 mesiacov, narastá debet z poplatkov, po roku ho vypovedia (ak tam ex nevloží nič). Zvyšok je menej ako 5e (bol by cca -20-25e), takže to "odpíšu" s tým, že za svoju námahu už skasírovali poplatok za založenie zmluvy 20e a tým to hasne. Dlh nik neuhrádza ani nik nevymáha.

veronikastrickova
18. mar 2018

Hlavne to zrus, priloz rozhodnutie sudu. A ex nech sa aj ****

katrin21
18. mar 2018

@veronikastrickova nie je to hovadina..Stavebko je podla zakona toho na koho meno je uzatvorene a je uplne jedno ci otec alebo mama po rozvode. Stavebko zostava majetkom dietata.nie rodica..

no a co sa tyka manipulovania s uctom..je to asi jedine kde hra ulohu ze kto ma podla sudu pravo spravovat majetok dietata..
ale! napr.moj muz zalozil dcere stavebko..riadne tam vkladal a ked tam bolo asi 2tis € tak jeho ex dala ten ucet zablokovat hoci on bol zriadovatel a jediny tam prispieval a pritom podla rozhodnutia sudu maju pravo OBAJA spravovat jej majetok..dobre co ? viac sa k uctu nedostal tak tam prestal prispievat..ved naco? aby ona mala pristup k peniazom a on nie? chore ..podla mna PSS pochybila ale jemu s nou uz nechcelk dalej natahovat..ale nastvalo ho to vtedy riadne..uz je yo par rokov..

veronikastrickova
18. mar 2018

@katrin21 zalozit mozu obaja rodicia. Ale je to majetok dietata a ten mu spravuje rodic, ktoremu to urcil sud. Vkladat mozu obaja, ale vyberat len ten, ktori je na rozsudku. Ked zostanu dlzoby je to na dieta

veronikastrickova
18. mar 2018

ja som to riesila mesiac dozadu

katrin21
18. mar 2018

@duun mylis sa..majitel stavebka nie je otec..ale dieta..otec len prispieva...majitelom.uctu je ten koho meno je na zmluve..vkladat tam moze kludne aj sused.to je uplne jedno. pozri si zakon..je to takto osetrene prave pre pripady rozvodov kedy sa rodicia natahuju o sporenia...

katrin21
18. mar 2018

@veronikastrickova ale ved to iste pisem aj ja..ald povedz mi ako mohla zablokovat pristup k uctu matka v nasom pripade ked pravo sprav.majetok maju obaja..aj otec aj matka.tak je tak v rozsudku.

veronikastrickova
18. mar 2018

@katrin21 ked maju pravo obaja tak mozu aj obaja zrusit, lenze to je hovadina, lebo sud urci iba 1spravcu, ale ked zalozi otec dietatu ktori podla rozsudku nemoze spravovat majetok dietata tak uz zrusit nemoze, lebo je to majetok dietata a ten moze do jeho 18tky spravovat len ten rodic, ktori to ma v rozsudku. Riesila som to mesiac dozadu.

danielka7
18. mar 2018

Kočky,ja len narýchlo,že už neplatí že majetok a pod. veci spravuje len jeden rodič. Už spravujú obidvaja. Mńa na to upozornila pred 2 rokmi sudkyna ked som riešila výživné na mladšiu dcéru,že obaja spravujeme majetok dieťaťa.A mám to aj v rozsudku napísané,že obaja rodičia.

veronikastrickova
18. mar 2018

@danielka7 toto je sprostost, ja som mala sud v utorok a synov majetok spravujem IBA JA

danielka7
18. mar 2018

@veronikastrickova nie je. Obaja rodičia mám to v papieroch

veronikastrickova
18. mar 2018

@danielka7 ja synovy uz rok spravujem majetok. Iba ja, nie jeho otec, ak vychadzate v pohode je to mozne, ale je to sprostost, preto to sud urcuje len 1z rodicov

danielka7
18. mar 2018

@veronikastrickova skúsim to poslať cez mobil

duun
autor
18. mar 2018

Ak je teda účet stavebka IBA synov, to by platilo, že dlh na ňom bude platiť o rok 7 ročné dieťa? A budú mu ťahať exekúciu až do jeho dospelosti, aby ho skasli za drahého otecka? A čo ak založí tých účtov 20, alebo 50? To by mal všetko zaplatiť syn, lebo na jeho meno niektorý z rodičov (bez jeho vedomia a súhlasu) niečo založí a potom tam nesporí ani cent?

duun
autor
18. mar 2018

Asi to môže byť v rozsudku na dvoch rodičov, ak s tým súhlasia, ALE ja (a asi aj iné mamy) mám, že majetok spravujem iba ja. Čo ak je druhý rodič gambler (nechce sa liečiť), alebo alkoholik.. alebo by sa chcel pomstiť cez dieťa.. to by si nik "na triko" hádam nevzal bez výslovnej dohody a súhlasu oboch rodičov - bolo by to na újmu dieťaťa.

veronikastrickova
18. mar 2018

@duun zalozit moze, moze tam aj vkladat, ale ked mas v rozsudku ze ty spravujes jeho majetok, vybrat odtial peniaze mozes iba ty za dieta a zrusit tiez iba ty za dieta. Zial je to svinstvo, podla mna by druhy rodic nemam mat pravo ani zakladat ked sudom nema urcene spravovat majetok. Ale z logickeho hladiska, preco by dietatu mali odpustit dlhy, ked za neho zodpoveda dospely a dospelenu nie.

danielka7
18. mar 2018
veronikastrickova
18. mar 2018

@duun presne to je najhorsie co moze byt aby spravovali majetok obaja, ja som hned rozsudok dala vsade nahrat a mam pokoj viem ze keby sa nieco stalo, uradnicky maju problem

danielka7
18. mar 2018

@duun tak toto by som ja za normálnych okolností nedovolila,ale nedalo sa.