Štátny fond rozvoja bývania - výška úveru a ručenie

budaj_s
4. aug 2024

Ahojte! Vidím, že už sa tu viackrát riešila štátna hypotéka od ŠFRB. Ak by mi vedel niekto poradiť, bola by som veľmi vďačná, keďže na email mi Šfrb odpovedá veľmi málo a musíme sa do stredy rozhodnúť, či zaplatíme rezervačku.
Chcem sa spýtať ohľadom výšky poskytovaného úveru a ručenia, či to chápem správne.
Máme záujem o kúpu bytu, pričom kúpna cena je 164 000€ plus parkovacie státie 6000€. Čo sa týka ručenia a toho 1,3 násobku nehnuteľnosti máme 2 možnosti:

1. možnosť - Štát nám poskytne pôžičku len vo výške cca 126000€ (164000 / 1.3) a zvyšok - cca 38 000 si musíme dofinancovať z vlastných zdrojov, resp. z iného úveru.
Alebo 2. možnosť - Štát nám poskytne 100%, t.j. 164 000 €, avšak museli by sme okrem tejto kupovanej nehnuteľnosti ručiť ďaľšou nehnuteľnosťou v hodnote aspoň cca 50 000€ (164 000 x 1.3 - 164 000). Dúfam, že to neni zmätočné na pochopenie, ale vykladám si to správne?

A ešte jedna otázka - Ak založíme aj inú nehnuteľnosť okrem kupovaného bytu (kvôli 100% poskytnutiu úveru) či je možné, aby sa potom tá druhá nehnuteľnosť vymazala z ručenia, ak po čase nadobudne kupovaná nehnuteľnosť vyššiu hodnotu a splní tak podmienku 1,3násobku poskytovaného úveru? Ide o to, že chceme kúpiť holobyt, čiže hodnota mu určite po čase narastie a boli by sme radi, aby rodičovský byt už nemusel byť zaťažený.

tterezka_
4. aug 2024

@budaj_s ahoj, písala som ti v predchádzajúcej diskusii, kde si sa pýtala rovnakú otázku.

budaj_s
autor
4. aug 2024

@tterezka_ ahoj, áno vidím, ďakujeem🙂