Starobná dôchodkyňa a daňové priznanie v Čechách

meryenes
28. jan 2014

Ahojte, potrebujem poradiť s DP pre tetu za rok 2013. Ona poberá starobný dôchodok a bola pracovať pol roka v Čechách. V potvrdení, ktoré mi dala má napísané, že bola poskytnutá sleva na poplatníka za 6 mesiacov, ale čosi sa mi zdá, že v Čechách bola nejaká novela zákona minulý rok . Úhrn príjmov 161 984, poistné 40499, základ dane 202483, skutečne sražená záloha na daň 30420 CZK. Musí podávať DP, má vôbec nárok, že by jej niečo vrátili? Ďakujem za každú radu.

evita68
28. jan 2014

@meryenes najskôr si musí podať DP v čechách a potom tu na SVK.. tu použije metódu vyňatia príjmov, u nás jej daň, zaplatenú v čechách nevrátia..

meryenes
autor
28. jan 2014

@evita68 a nevieš prosím ťa, či to daňové musí vôbec podávať? Ja som to pochopila tak, že ako starobná dôchodkyňa nemá nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka v ČR, vyjde jej vôbec nejaký preplatok na dani alebo musí doplácať? Nevieš mi poradiť link, kde by som našla tlačivo na DP z Čiech?

meryenes
autor
28. jan 2014

a aký je rozdiel v tom, keď podpísala nejaké prehlásenie, čo by sa stalo keby ho nebola podpísala

evita68
28. jan 2014

@meryenes nepoznám české zákony, ale u nás nárok na nezd. časť nemá, nakoľko k 1.1.2013 bola star. dôchodca.. nedoplatok na dani v čechách nebude mať..