Sporiace účty - Fio konto

27. mar 2023

Ahojte,
mate niekto Fio sporenie v CZK mene? Maju tam pekny urok 5,50% aj pre nase SK ucty a par tisic eur by som tam rada previedla.
Len si nie som celkom ista ako na prevod aby som na kurze neprerobila viac ako bude urocenie? Alebo zbytocne vymyslam a mam sporit na tom eurovom s 2%?
Do akcii to nechcem dat, chcem tie peniaze mat k dispozicii a mozno do roka, dvoch pouzit.
Pozerala som aj PSS ale tam sa pripisuje az rocne a Fio mesacne.
Vdaka za kazdu odpoved

maranco
27. mar 2023

Na konverziu EUR > CZK môžeš použiť Wise alebo Revolut

zic
27. mar 2023

na prevod mozes sice pouzit co chces (napriklad roklenFX, ten vyzera este lacnejsi ako to hore navrhovane alebo samotne fio)... lenze to ta neochrani pred kurzovym rozdielom vobec...
Ochrani ta to (ked dobre vyberies) pred znizenim vynosu z dovodu poplatkov / nevyhodneho kurzu pri zmene... ale ak posilni CZK voci EUR, tak stratis bez moznosti sa "branit"... To uz je skor spekulovanie s FX...
Neblbni, uspokoj sa s tymi 2% co su pre eura... (ak zijes v eurozone)...
K tomu pripisovaniu uroku... chapes, ze fio pripisuje mesacne 1/12 z 2% a to pss je tusim 2.3% ci kolko, takze ani zlozene urocenie ti "neda" tych 2.3% v PSS (alebo terminak v J&T ci Privatbanke - tam teraz niekde tiez maju take vyssie uroky).
Fio je vyhoda, ze je to sporiaci ucet a prakticky tam nie su skoro ziadne obmedzenia... (4 vybery za mesiac z toho uctu)

zic
27. mar 2023

@zic teda opacne... ak oslabi CZK...