Spätne priznaný invalidný dôchodok

katiusharova
20. jún 2023

Ahojte, mám spätne uznaný a už aj vyplatený invalidný dôchodok. Po prepočítaní odvodov musí mi zamestnávateľ vrátiť preplatok (ktorý sa vzťahuje na zamestnanca, nie zamestnávateľa samozrejme)? Ďakujem za odpoved

alenah31
20. jún 2023

@katiusharova ano, ale su na to lehoty, nevrati ti ich hned..co sa ZP tyka tak po vykonani RZZP za r. 2023 v juni 2024 dostane vymer kolko ti poslat..a cca v oktobri ZP vrati € zamtelovi, potom to on preposle normalne vo vyplate tebe. Odvody do SP tiez - opravia vykazy, zaslu na SP, SP posle € zamtelovi a on nasledne tebe.

katiusharova
autor
20. jún 2023

@alenah31 ďakujem veľmi pekne za vysvetlenia.

1stefi121
3. aug 2023

@katiusharova prosím ako dlho si cakala za rozhodnutim a peniazmi?

katiusharova
autor
15. aug 2023

@1stefi121 kazdy krát okolo 2ch mesiacov, prvý krát mi zamietli, a druhý krát keď som im doložila doklady mi schválili, ale kazdy krát v stanovenej lehote 60 dni

1stefi121
22. aug 2023

@katiusharova ďakujem uz mam všetko

izabella288
11. jún 2024

Ale keď bol ID priznaný spätne 5 rokov (viem, že doplatok bude max. 3 roky) musí bývalý zamestnávateľ urobiť spätný prepočet odvodov do zdravotnej poisťovne od dátumu priznania (čiže tých 5 rokov), nie odkedy bol spätne doplatený? A musí mu byť predložené celé Rozhodnutie, nestačí len 1. strana+ ďalšia na ktorej je dátum priznania? Ďakujem, budem veľmi rada ak sa v tom niekto orientuje, prípadne ma nasmeruje kde sa treba informovať. Lebo fakt neviem...