Spätné doplácanie invalidného dôchodku

simca115
27. okt 2022

Dobrý deň, chcem sa informovať,dnes mamine schvalili 50 percentnu invaliditu. Je chorá viac ako 2 roky na onkologické ochorenie. Počula som taký názor že sociálna poisťovňa má doplacat spätne peniaze od začiatku choroby. Pri dnešnom pohovore sa pán lekár zatvaril skepticky a tvrdil že je to na komisii že či jej tie peniaze dajú. Je to pravda? Stretol sa s tým niekto? Ďakujem.

negymama
27. okt 2022

@simca115 nie od zaciatku choroby, maximalne 3 roky dozadu a aj to musi poziadat pri ziadosti o ID. Dalsia vec , ci jej spatne vyplatenie uznaju, resp. mozu uznat za kratsiu dobu.
nech sa ide spytat priamo na socialku.

kim2028
27. okt 2022

Môže to komisia uznať, ale aj nemusí. Je to na jej dobrej vôli. Aj to nedopláca sa to od začiatku choroby. Napr. požiadate 3 roky po začiatku choroby, uznajú maximálne len 2 roky a tie vyplatia spätne. V prípade napr. že choroba začala pred 7 rokmi, uznajú napr. najskôr 6 rokov, ale vyplatia ako bolo spomenuté len 3 roky, lebo uplatnia si premlčanie.

mogaa
27. okt 2022

nedáva sa to automaticky k začiatku choroby....o tom od kedy je nárok rozhoduje posudkový lekár....spätne sa to zvyčajne schvaluje ak ide o chorobu z mladosti....pri ostatných diagnózach je to skôr od dátumu podania žiadosti na ID, nie od vzniku daného ochorenia....

negymama
27. okt 2022

@kim2028 ano presne, v rodine mame pripad ze osoba ce 40 rokov veku podala ziadost o ID, diagnoza uz od detstva ale nikdz sa o ID neziadalo. Poziadal spatne, na socialke mu povedali ze moze max 3 roky, a to mu aj priznali. cize dostal jednorazove sumu 3 rocny ID a potom dalej mesacne ID vyplacany.

euka210
27. okt 2022

@simca115 ano, vyplacaju. Poznam pripad, ze po podani ziadosti o ID v case covidu to trvalo cez pol roka, ani komisia nebola, nic a vyplatili aj tie peniaze od podania ziadosti k rozhodnutiu, cize ten vyse polrok. Predtym bolo PN.

barbora19911
27. okt 2022

@simca115 ..no ja som dostala spätné vyplatenie.. keď som mala 19 tak sme požiadali o ID a vyplatili mi dôchodok z mladosti okolo 7200 eur ale neviem že za aký čas to bolo ..

bubulacikkk
27. okt 2022

No ale pozor...ak si na pn nemusia...mne tak urobili...mali mi vyplatit rok ale tym ze som poberala pn tak mi to nevyplatili. Dali mi len od podania ....aj ked som mala v rozhodnuti datum zpred skoro roka spätne doplatit ..nedali

mogaa
28. okt 2022

@barbora19911 k je "z mladosti"tak sa to dopláca....ale ak nie je z mladosti a človek už pár rokov odpracuje, tak tam nezvyknú doplácať....

mogaa
28. okt 2022

@euka210 opäť doplatili len odo dna podania žiadosti ID, nie od kedy znikla choroba

euka210
28. okt 2022

@mogaa ano, tak...od datumu podania ziadosti.

selwadza22
28. okt 2022

@simca115 to mala riešiť hneď pri podávaní žiadosti. Tieto veci sú individuálne takže ťažko tu niekto poradí lepšie ako priamo v sociálnej poisťovni.