Som samostatne zárobkovo činná a neplatím odvody

jankavra
18. mar 2014

Dobry den. Od 1.5.2013 som zamestnana ako zivnostnicka, kedze prvy rok som oslobodena od platenia odvodov do SP tak som to samozrejme vyuzila, no pri zakladani zivnosti som nepredpokladala ze otehotniem, tym padom som si ani dobrovolne poistenie neplatila. Odvadzala som mesacne odvody len do zdravotnej poistovne.Maly sa ma narodit teraz v maji, len hrozi ze pojde skorej lebo sme uz dva mesiace pred porodom hospitalizovani ako rizikovi. Teraz by som vas pekne chcela poprosit, ci mi neviete poradit, ci mam narok na matersku, alebo na nejaky prispevok od statu, a ci nahodou neviete, na akych uradoch sa to vybavuje, ake potvrdenia pripadne doklady potrebujem predlozit, kedy si to mam vybavit..Bola som sa na to popytat aj na socialnej poistovni, dokonca aj na urade prace socialnych veci a rodiny ale bohuzial nase uradnicky ma vyhodili s argumentom ze patrim prave pod tu druhu instituciu. Preto sa chcem spytat ci nahodou nemate niekto s tymto skusenosti.Dakujem lazdej dobrej dusicke za odpoved.

maznacik007
18. mar 2014

@jankavra narok na materske nemas ani na PN ... az po porode budes mat narok na rodicovsky prispevok vyplaca sa mesiac pozadu, a pridavok na dieta a prispevok pri narodeni ...

biancarv
18. mar 2014

@jankavra ahoj no pokiaľ si si neplatila odvody, tak na materskú nárok nemáš. Musíš byť minimálne 270 nemocensky poistená na materskú. Máš nárok na rodičovský príspevok a prídavky keď sa dieťatko narodí, treba ísť o neho požiadať na úrad práce s rodným listom dieťaťa. Prajem Dobrý pôrod a Veľa zdravicka. 🙂

havana_frost
18. mar 2014

Obe baby hovoria dobre. Ale postup je taký, že žiadosť o materské, ktorú ti vystaví gynekológ, pošleš do príslušnej Sociálnej poisťovne. Odtiaľ ti príde rozhodnutie, že nárok na materskú nemáš. S týmto rozhodnutím pôjdeš na Úrad práce (podľa trvalého bydliska) a požiadaš o rodičovský príspevok (203 € mesačne), ktorý ti patrí od mesiaca, kedy sa dieťa narodí - za celý ten mesiac a všetky ďalšie do 3 rokov veku dieťaťa. Na UPSVaR požiadaš (ďalšie tlačivo) o prídavok na dieťa (cca 23 € mesačne). A zase rovnako na UPSVaR po narodení požiadaš o príspevok pri narodení a príplatok k príspevku - jednorazový príspevok cca 830 €.
To sú príspevky štátu, na ktoré má nárok každá matka bez ohľadu na jej pracovnú minulosť. Tie pracujúce, resp. 270 dní nemocensky poistené, majú nárok na materskú, čo je 34 týždňov 65% z vymeriavacieho základu, max niečo okolo 800 € mesačne. Vtedy samozrejme nedostávajú rodičovský príspevok, ale až po vyčerpaní materskej.

hradnapani
18. mar 2014

@jankavra aj keby si si tie odvody platila (asi by si si platila tie najnizsie, lebo su aj tak dost vysoke), tak by si o nejako velmi vela penazi viac aj tak nedostala (v porovnani s tym rodicovskym prispevkom, na ktory mas narok)... ale tak ako pisu vyssie, bez penazi urcite nezostanes 🙂

jankavra
autor
18. mar 2014

Baby dakujem, konecne mam v tom jasno! Este jedna vec mi trapi hlavicku, mozem poziadat na upsvare o ten prispevok len s dokladom o rozhodnuti neuznania materskej zo socialnej poistovne alebo mam pockat az ked sa maly narodi a potom s vystavenym rodnym listom tam ist tiez?

maznacik007
18. mar 2014

@jankavra nie na upsvar musis ist uz aj s RL dietatka... takze po porode ked uz budes mat RL tak zoberies aj to zamietnutie materskeho zo soc. poist. a pojdes na upsvar ... 😉

jankavra
autor
18. mar 2014

A da sa na tom upsvare poziadat aj nejak spätne o prispevok? ci vlastne nemam na nic narok ked budem teraz dva mesiace na rizikovom..teda som optimista i ked maly chce ist uz v 30tt von ☹

havana_frost
18. mar 2014

@jankavra Ako spätne myslíš? Pred pôrodom nemáš nárok na nič. Ak myslíš, či môžeš požiadať napríklad 2-3 mesiace po narodení dieťa spätne k mesiacu narodenia, tak to áno.

zalka
18. mar 2014

@jankavra a čo bolo do 30.4.2013? si bola zamestnancom ... alebo nezamestnaná? Ak si pracovala napíš od kedy do kedy ...

jankavra
autor
19. mar 2014

Presne to som mala na mysli..cize mam narok na prispevok od prveho dna co sa malunky narodi bez ohladu na to v ktorom tyzdni bol narodeni hej.Lebo niekto hovori, ze na to mam narok - na matersku relativne prispevok az po 40 dni od narodenia babatka aby vedeli ci prezije.Ale to sa mi zda hyenizmus zo strany statu. Pracovala som pred tym ako dohodarka, kde vlastne za mna odvadzali dane zamestnavatelia, az po tom som presla na zivnost.

zalka
19. mar 2014

@jankavra vznikne ti nárok na RP dnom narodenia dieťaťa ... je jedno kedy sa narodí či v 30 tom tyždni abo 40tom týždni .. RP vznikne dnom narodenia dieťaťa.