SLSP - maximalizovaný fond výnosov

jurkaa
27. okt 2021

Ahojte chcem sa spýtať keď si vyberiem z fondu časť nasetrenich peňazí prídem o ten môj doteraz našetreny výnos (úroky) ..ponizia sa?
Myslím tým či sa to vôbec oplatí časť vybrať. Či nie je lepšie to celé zrušiť aby som dostala aj úroky keďže len tie sa samé vybrať nedajú .

zdenka11081983
27. okt 2021

@jurkaa myslim, ze vystupny poplatom je 1,8%. Do 3 rokov. Po 3 rokoch sporenia uz poplatok nie je.

jakubvojcik
27. okt 2021

@jurkaa
@zdenka11081983 áno presne tak, výstupný je 1,8%.

A takisto nezabudnite na to, že to je podielový fond neobchodovateľný na burze. Znamená to pre vás, že ste povinní zaplatiť daň zo zisku (zo sumy, ktorú vyberiete 19%). Preto neodporúčam tento fond využívať. Vysoké poplatky a nutnosť platiť daň.

dema4016
27. okt 2021

@jakubvojcik to ozaj, tiež mám, a nevedela som o tom

kaciatko1811
27. okt 2021

@dema4016
@jakubvojcik dobrý den.. To vazne? Tiez som nevedela o tych 19 %... Ked budem chciet po 3 rokoch vybrat vsetky peniaze.. Tak to budem musiet zaplatit 19%dan?!

nelca84
27. okt 2021

@kaciatko1811 19% zo zisku, nie z celej sumy predsa... treba citat s porozumenim

zdenka11081983
27. okt 2021

@kaciatko1811 zo zisku.

merlinja
27. okt 2021

@jakubvojcik aký fond, sporenie sa teda v rámci SLSP vyplatí? Či viac-menej nič? Vďaka.

zdenka11081983
27. okt 2021

@merlinja ja mam FMV, som spokojna.

nelca84
27. okt 2021

@zdenka11081983 ja tiez, vynosy su velmi slusne aj po odratani 19% dane...

jurkaa
autor
27. okt 2021

@zdenka11081983
@jakubvojcik áno toto všetko viem mám ich tam viac ako 3 roky aj to viem že sa platí daň . Mne nieje jasne ten výnos nap: teraz mám výnos 2000€ ale ak časť vyberiem tak či sa mi aj ten výnos ponizí( čo je asi logické 😂) ide o to či sa to oplatí časť peňazí vybrať alebo celý fond zrušiť ...

zdenka11081983
27. okt 2021

@nelca84 no ked si toto precita financny poradca, tak bude mat 100 dovodov preco nie.. Ja som spokojná, stačí mi to, potrebujem mat peniaze aj volne, aj dlhodobejsie. Vlastne, kazdy mame svoje dôvody, svoje potreby. Vieme co nam vyhovuje. Ako nam to vyhovuje. Nemam rada poucovania o financnej gramotnosti. Ale to som ja. Vravim kazdy je iny.

nelca84
27. okt 2021

@zdenka11081983 no ked tu citam temy o tom, ako chcu vsetci zakladat detom vkladne knizky s 0,01 % urokmi, tak si ani ja neodpustim poznamku o financnej gramotnosti, ale ak mas priemerny vynos 15%, tak si myslim, ze aj zaplatit dan sa oplati..

jakubvojcik
27. okt 2021

Áno daň sa platí iba zo zisku tých 19%. Čo sa týka slsp tak tam sú od nich najlepšie ETF fondy (oslobodené od dane), avšak to Vám ani neponúknu na pobočke lebo majú nútene predávať viac provízne sporenia pre banku.

Ja osobne banky na sporenie nevyužívam kvôli poplatkom a dani. Dá sa lepšie fondy uzavrieť aj inde a vyhodnejsie. Záleží od toho na ako dlho chcete investovať, a ako peniaze zhodnotiť podľa vkladov aby ste si splnili cieľ. Podľa toho sa dá povedať co je pre vás relevantne a co nie.

dema4016
27. okt 2021

@jakubvojcik ETF fondy aj mňa zaujali, mám to aj v aplikácii George, len informovanosť je okolo toho slabá, keď som si aj niečo zisťovala, tak tam je len investotať ani neviem do čoho, na pobočke mi asi neporadia

jakubvojcik
27. okt 2021

@dema4016 a čo by ste chceli vedieť ohľadom toho? Celkovo fungovanie typu fondov?

dema4016
27. okt 2021

@jakubvojcik áno, ako to funguje atď

jurkaa
autor
28. okt 2021

@jakubvojcik aj mňa by to zaujímalo ;)

jakubvojcik
28. okt 2021

Tak ETF fond v preklade znamená (exchange-traded fund) - je to fond obchodovaný na burze. Vďaka tomu je oslobodený od dane zo zisku 19%, narozdiel od klasických podielových fondov.

Nebudem zachádzať do veľmi odborných vecí ako napríklad čo znamená že fond je UCITS fond a ako to chráni spotrebiteľa a podobne. Poviem vám hlavne základné rozdiely v ETF a podielovom fonde:

-> ETF sú oslobodené od dane
-> ETF sú bezpečnejšie ako podielové fondy z hľadiska rozloženia rizika (najmä preto, že podielové fondy sú riadené aktívne a ETF fondy pasívne-kopírujú trh...keďže podielové sú riadené aktívne, logicky sa koncentrujú na menšie portfólio aby sa to kapacitne dalo aktívne meniť a kontrolovať a keďže je portfólio menšie, riziko nie je rozložené medzi veľa firiem/sektorov/ani geograficky)
-> ETF majú spravidla nižšie poplatky, nie len čo sa týka dane ale aj správy portfólia (keďže podielové fondy sú riadené aktívne, berú si za to aj väčši poplatok za spravovanie)
-> ETF fondy v priemere dosahujú oveľa vyššie výnosy ako priemerné podielové fondy, najmä vďaka tomu že aktivita človeka väčšinou nevie výkonnostne poraziť trh

To sú asi základné rozdiely. Ja si napríklad volím ETF fondy mimo banku kvôli lepšiemu výberu a nižším poplatkom, a pokiaľ mám dobrú info tak ETF fondy poskytuje možno jedna alebo dve banky na celom trhu aj to hlavne ponúkajú svoje podielové fondy z ktorých je ziskovejšia.

zanetakovacikova
6. jan 2023

@jakubvojcik dobrý deň prajem, potrebovala by som sa poradiť , ak je to možné, kde vás môžem kontaktovať ? Tu mi nejde poslať správu. Dakuejm.

jakubvojcik
9. jan 2023

@zanetakovacikova zdravím vás. Môžete mi pokojne napísať na finančnú poradňu tu na Modrom koníku (https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...) alebo na mail vojcik.praca@gmail.com.

merlinja
26. jan 2023

@jakubvojcik chcela by som spýtať na dlhopisy. Konkrétne SLSP, oslovili ma - úrok 3,75 % , áno či nie? Vďaka.

jakubvojcik
30. jan 2023

@merlinja ja osobne by som do fixovaných dlhopisov neinvestoval - peniaze viete vybrať až po piatich rokoch a po odpočítaní poplatkov ak si porovnáme iné možnosti na trhu, tak tie vám vedia ponúknuť podobné/rovnaké zhodnotenie pri lepších podmienkach. Na trhu sú napríklad aj realitné fondy, ktoré majú veľmi nízku volatilitu (to znamená výkyvy hodnoty investície), podobné ak nie vyššie zhodnotenie ako tento dlhopis, bez potreby investovať minimálne 5 000€ a takisto bez viazanosti. Osobne je za mňa odpoveď nie, ja by som tam určite peniaze nezainvestoval a odporúčal by som pri investíciách vždy konzultovať s kvalitným investičným poradcom, ktorý vám ukáže aké máte na trhu všetky možnosti nie len ponuky jednej/dvoch inštitúcií na základe reklamy.