Skúsenosti s úrokmi a hypotékami

2. okt 2023

Dobry vecer, chcem sa spytat, ci niekto z Vas bral hypoteku posledne mesiace. Kolko Vam dali, kolko ste mali nasetrene.
Momentalne s manzelom zvazujeme kupu bytu v krajskom meste cena 210 000 eur, zda sa nam to vela pri uroku 4,5 %, ludia nas odhovaraju, ze mame cakat, ze je to moc.

Aj mne sa to zda moc, hlavne ten urok, stale zvazujeme, ci nepojde dole niekedy.

Momentalne mame byt, super urok 1% este ma dva roky, ale podstata je ta, ze byt nam prestal vyhovovat. Mala pojde o rok do predskolskej triedy a chceme uz tak, aby sla uz aj do skoly v mieste bydliska.

Viem, sialena situacia, fakt nevieme co robit.

zmrzlinka2021
2. okt 2023

To potrebujete 210 tis na byť? Aj s predajom bytu kde žijete?

1elizabeth1
3. okt 2023

Tak mozno treba prekusit, ze vam uz nevyhovuje a pockat, ked nechcete platit vela.... uz vy viete ci vam to fin. situacia dovoli. Rozprava sa vselico, ale ja verim, ze pojdu dole uroky.

mk1111111111
3. okt 2023

Uroky nepojdu tak skoro dolu, budte radi, ze uz mate hypo, vraj sa aj vstupne podmienky znacne zmenili a ludia uz tak lahko uvery neziskavaju.

lidia73
3. okt 2023

kolko potrebuje na byt ak mate teda este jeden... ako myslim si, ze to euroky nebudu nejak velmi klesat, este mozno budeme radi, ak ostanu na takych hodnotach, na akych su teraz

ivangeline
3. okt 2023

Vraj zacnu klesat so 2r.

autor
3. okt 2023

@lidia73
@ivangeline mam presne tuto istu info, pojdu hore a potom zacnu klesat a ustalia sa. Byt ma hodnotu 210 000 eur, potrebujeme 100 000 eur hypoteku, ostatne mame, ale ten urok je fakt velky

autor
3. okt 2023

@zmrzlinka2021 ??? Ja neviem, ja zijem na Slovensku

82peter82
3. okt 2023

Napísala si dosť málo informácií aby sme ti vedeli poradiť. To koľko Vám banka požičia záleží od viacerých faktorov. Je pravda že banky už posudzujú prísnejšie pri poskytovaní úverov, no či dostanete dostatok financií zistíte až keď navštívite banku a opýtate sa tam, koľko by ste mohli dostať. Ak som dobre postrehol aj terajší byt máte na hypotéku. To že potrebujete len 100 000 a ostatné financie máte znamená že 110 000 máte finančnú rezervu alebo počítate že toľko Vám zostane po predaji terajšieho bytu a zaplatení zostatku hypotéky ? Terajší byt idete predávať alebo prenajímať ? To všetko treba zvážiť spolu s Vašimi príjmami. Či Vám banka pustí ešte druhú hypotéku alebo budete musieť byt predať. Vypočítať výšku splátky na 100 000 nie je ťažké, výslednú sumu si preneste do mesačného rozpočtu a ak to zvládnete po finančnej stránke s tým že si budete vedieť každý mesiac robiť aj rezervu nevidím dôvod neurobiť to. Predpokladám že hypotéku by ste brali na 30 rokov. Pri fixovaní na 10 rokov vychádza splátka okolo 500 euro a pri fixovaní na 5 rokov vychádza splátka okolo 480 euro. Ja by som volil 10 ročný fix, 500 euro dnes a 500 euro o 2,3,5,7 rokov bude určite rozdiel. Ak by boli úrokové sadzby počas tejto fixácie nižšie nie je problém úver refinancovať. Nič ale nenasvedčuje tomu že by sa mali úrokové sadzby znižovať, opak bude pravdou. Problémom súčastnosti nie sú úrokové sadzby, zatiaľ sa len približujú k norme. Problémom sú nafúknuté ceny nehnuteľností. Skúste ešte zjednať cenu, situácia na trhu nehnuteľností kupujúcim teraz praje.

seag
3. okt 2023

Mám čerstvú skúsenosť v septembri som si brala 100 tisíc z VUB- úrok 4,69% na 5 rokov (nižšiu fixáciu za menší úrok sa neoplatí)- prečo? Lebo pokiaľ by počas tých 5 rokov úrok kedykoľvek klesol tak automaticky klesne aj ten môj pôvodný 4,69 a ak stúpne stále mám garantovaný fix. Počas najbližších pár rokov je predpoklad stúpania úrokov nie klesanie. Aktuálna splátka pri tej stovke je cca 520 eur, je dobré si poriadne rozmyslieť či to zvládnete splácať lebo keby beriete pred rokom a pol hypo bola by tá splátka 350 eur a za ďalšie tri roky môže byť pokojne aj 700...

seag
3. okt 2023

@82peter82 pri fixe na 10 rokov je splátka už bez mála 600 eur takže rozdiel 80 eur mesačne...

julish
3. okt 2023

Úroky stúpajú, ceny klesajú. Viete teraz síce splácať viac, ale menšiu sumu, mne to vychádza narovnako, tiež to riešim. Pockala by som pár mesiacov, pripadne sa dá úver predschvalit

autor
3. okt 2023

@82peter82 ved to, ceny su nafuknute. Toto chceme kupit priamo od developera. Uz isiel dole s cenami, ale ceny sa dostali na uroven minuleho roka, kde ludia kupili este za urok 1,2%. Stale je to nafuknuta cena. Uz to konzultujeme s bankou, poradcami. Viem, ze niektori developeri ponukaju urok 1,5% v tomto pripade to nie je a viem aj to, ze to nikto nekupuje. Ano, 100 000 je predaj bytu plus to co zostalo zbhypoteky plus nam rodicia budu musiet este pozicat. Pred 2 rokmi sme mali hned na byt, cakali sme na pozemok, ktory nakoniec padol :( nasa blbost, velka blbost, ale byvat potrebujeme a ten byt, co mame je absolutne uz nevyhovujuci :(

autor
3. okt 2023

@seag my potrebujeme preklenut obdobie asi 2 rokov... je to uplne na figu, riesime to byvanie uz dlhsie, cakali sme na pozemok, ktory nam stale stoji a stavat sa neviem kedy bude. Uz sme proste zufali a tento projekt sa nam paci, ma aj vyhody aj nevyhody. Otazne je, ze je to proste na nas ta splatka vela. Teraz mame 200 eur

82peter82
3. okt 2023

@seag ja som vychádzal z kalkulačiek na stránke finančnýkompas, môže byť že každý žiadateľ dostane úrokovú sadzbu presne podľa kritérií banky po predložení všetkých požadovaných dokumentov.

sasa1310
3. okt 2023

Pokiaľ nebudete navyšovať hypotéku, dalo by sa preniesť hypo so starým úrokom na novú nehnuteľnosť ale to len v prípade, že nebudete navyšovať a bude to vramci jednej banky samozrejme.

82peter82
3. okt 2023

Tak ako som písal, ak Vám to financie dovoľujú smelo do toho. Pozerať sa na to za akých podmienok kupovali ľudia byty pred rokom nemá zmysel. Aj o rok si môžete búchať hlavu o stenu že ste mohli kúpiť dnes s dnešnými podmienkami. Ak som dobre pochopil potencionálny byt je novostavba, to je veľmi dobre, pretože si dlhšie udrží svoju cenu, a z vlastnej skúsenosti viem že náklady na bývanie v novostavbe sú omnoho menšie ako náklady na bývanie v starých panelákoch alebo bytovkách. Je dobre že už komunikujete s bankou aj s poradcom. Uvidíte či Vám to schvália. Ak nie, tak sa treba zmieriť s tým že na to jednoducho nemáte. Uskromníte sa, niečo prišetríte a budete riešiť bývanie neskôr.

autor
3. okt 2023

@sasa1310 mozem poprosit blizsie vysvetlit? Mame uz poradcu, len vsetko sa dlhsie vlecie 🙂 takze je moznost preniest? Lenze my musime predat byt. Inak to nedame. Pred 2 rokmi sme boli na tom uplne inak

autor
3. okt 2023

@82peter82 ano, zrejme do toho pojdeme. Vyskusame. Za ro nic nedame, pripadne to nevyjde. My potrebujeme fakt preklenut obdobie 2 roky, potom uz to bude okey

radka654321
3. okt 2023

My sme žiadali asi pred 3 týždňami,dostali sme na výnimku úrok 3,74%. Berieme vcelku malú sumu na pár rokov, takže to s tými úrokmi nevychádzalo až tak hrozivo.

autor
3. okt 2023

@radka654321 aka bola ta mala suma? Ale asi ste top klienti banky

sasa1310
3. okt 2023

No však predať byt môžeš akurát, že na nový byt nebudeš brat novú hypo ale prenesieš starú. Len musí to byt v tej istej banke a nesmie sa navyšovať. V slsp to tak funguje. Opýtajte sa svojho poradcu

zmrzlinka2021
3. okt 2023

Ak máte hotovost 100 tis. EUR, predajte byt v ktorom byvate a rovno kupujte novy byt a nepotrebujete ani hypoteku

jaroslav81
3. okt 2023

Na čo máte čakať? Na pokles úrokov? NBS predikuje sadzby na úrovni okolo 4,5% do konca roka 2025. A druhý problém, ako začnú klesať sadzby, začnú aj rásť ceny nehnuteľností, takže si vôbec nepomôžete.

radka654321
3. okt 2023

Keď tak mi napíšte správu,my sme to riešili celkom intenzívne.

sandra811
3. okt 2023

Brali sme 105 000€, úrok máme 3,89% a splátku 525€

katka533
3. okt 2023

@sandra81my presne rovnako. Ale na začiatku leta. A to som sa rýchlo ponahlala, lebo som vedela, zw úroky pojdu hore. Ceny klesli cca o 5000 odvtedy

katka533
3. okt 2023

@sandra811 vlastne trocha menej, splatka je 490

hellwant
3. okt 2023

@zmrzlinka2021 100000 budu mať po predaji bytu, plus im rodicia este pozicaju, nie navyse nasetrene.

sandra811
3. okt 2023

@katka533 my sme teraz v septembri brali 😊

autor
4. okt 2023

@sasa1310 lenze my by sme navysovali, to bez toho nie je mozne...z predaja bytu budeme mat 70 000 eur, plus ostatne mame nasetrene plus nam pomozu rodicia (pripad ak by sme stale mali malo).
Lenze byt stoji 210 000 takze uver potrebujeme 100 000