Šetrím a aj tak utratím dosť veľa. Ach, tie peniaze...

dada1212
15. okt 2011

som dosť šetrná, ale aj tak mám pocit, že napríklad také potraviny išli v poslednej dobe strašne hore. mám mesačne určenú čiastku, ktorú dávam zhruba na potraviny a ešte pred takým trištvrte rokom, ked som jedla podstatne viac a bola o 20 kíl ťažšia, som ju často celú neminula. teraz kupujem potravín menej a aj napriek tomu, že sa snažím nakupovať akciový tovar, nekupujem zbytočnosti, tak ju stále prekračujem.
a to nehovorím o väčších výdavkoch, potrebovali by sme kopu vecí prerobiť v byte, ale čo sa nám horko ťažko podarí ušetriť sa minie raz-dva a to sa urobí len nejaká drobnosť a zase máme potom problém vôbec niečo našetriť. a tak som rada, ak ušetrím mesačne vôbec pár € a nákup oblečenia alebo napríklad nejakých drobností do domácnosti, ktoré treba ako posteľné prádlo, plachty sa odkladá neustále z mesiaca na mesiac.
a to pritom mám väčšie príjmy ako napríklad pred rokom, ale vtedy som dokázala oveľa viac ušetriť.
nechcem tu nič riešiť, lebo pochybujem že sa to dá vyriešiť, chcem len vedieť, či ste na tom podobne alebo ak nie, tak ako to robíte, že sa vám darí žiť dôstojne.
lebo mám taký pocit, že nech je človek akokoľvek šetrný tak pri dnešných vysokým cenách a nízkych platoch sa dá len živoriť...

filipal
15. okt 2011

@dada1212 mas uplnu pravdu. dnes je velmi tazke na Slovensku prezit z priemernej mzdy a uz ani nehovorim, ze vacsina ju ma podpriemernu. ak maju mlade rodiny splacat hypoteku a zena je na materskej, je zazrak prezit.
podla mna sa v tom case ani nedaju kupovat veci ako popisujes - postelne pradlo, doplnky do domacnosti a pod....
zrejme mzda staci ledva na energie, byt, stravu....oblecenie, kozmetika a pod. su uz nadstandart.
niektore potraviny su u nas napriklad drahsie, ako v Rakusku, kde su omnoho vyssie mzdy.
niektore mamicky sa v inej teme chvalili, ze dokazu prezit zo 150 € (mimo nakladov na byt) to ja osobne povazujem za neuveritelne. nas stoji jeden vacsi nakup okolo 100 €. ☹ je pravda, ze kupujem zdrave potraviny...
boli doby, ked som musela vyjst aj z velmi mala penazi a vydrzala som. nejako som sa prisposobila. vtedy je lepsie ani nechodit do obchodov, vypracovat si presny skromny jedalnicek a nekupit nic navyse.

sisaka
15. okt 2011

@dada1212 takto nejak sme si zili na SLovensku aj my, nemali sme nic i ked sme obidvaja s manzelom robili, byvali sme v jednej izbe traja u mojich rodicov a maly sme velke H. Pytas sa ako to robia ludia, ze ziju dostojne? - Ja ti dam jedinu radu. ak ste s manzelom sikovni odstahujte sa z tej pakarne, v zivote som neurobila lepsie rozhodnutie, zijeme uz 8 rokov v Kanade a i ked zaciatky boli tazke stalo to za to - nemusime sa uz pozerat na ceny potravin,oblecenia, mame dom, auta, chodime niekolko krat do roka na dovolenky a este k tomu sme obklopeni prijemnymi ludmi, fungujucimi uradmi, sluzbami, peknym prostredim ....

filipal
15. okt 2011

@sisaka az teraz som si vsimla, ze nebyvas na Slovensku a uz dlhsie citam tvoje prispevky! 🙂
asi to co radis, je jedna z ciest....ale zase vsetci sa odstahovat nemozu.....
my sme sa dostali za vodu tak, ze muz zacal robit vo firme, kde sa velmi slusne zaraba.
trvalo nam vsak par rokov, kym sme sa trochu zozbierali.
a kedze som starsia ako vacsina mamiciek tu, aj byt nas stal omnoho menej. dost mi pomohli aj rodicia.
ale teda, nechcela by som mat dnes 20 rokov a vsetko pred sebou....uz som dost unavena...

annaopialova
15. okt 2011

ahoj tak to je na niecom usetris a na niecom minies dakedy si clovek povie a usetrila som a bum pride nieco necakane a eeecka su fuc

lin123
16. okt 2011

tiez sme zili v zahranici,ale ako platy boli vyssie aj najom a potraviny boli o to drahsie...zilo sa nam celkom pekne ale doma je doma a nemenila by som, aj ked nie je to jednoduche. Mame hypoteku, manzel syna z prveho manzeslstva, maly sice zije u svojej matky, ale predsa su tam vydaje a plus sa chystame mat babatko a to by som chcela dve deticky. Platy mame priemerne, robim sestricku a manzel ma dva polovicne uvazky a zarobi spolu rovnako ako ja. A ako zijeme? Ja si myslim, ze sa to celkom da. Svadbu sme si prefinancovali z penazi, ktore sme usetrili zo zahranicia a na svadbe sme dostali najma financne dary a tie mame ulozene na horsie casy. Najma ked budem na materskej. A setrime,kde sa da..kupujeme akciove potraviny,ale tiez nie prave to najlacnejsie, mesacne minieme na potraviny 150 eur +- pre dve osoby.
Oblecenie som si nekupila ani napamatam, iba take, ktore nutne potrebujem a v domacnosti nepouzivam ziadne drahe prostriedky na cistenie, pranie...snazim sa najst vselijake babske rady ako si cim vypomoct..ocot je vyborny prostriedok, zlcove mydlo alebo sliz na pranie a usetrime kopec euracikov...

cipsinka
16. okt 2011

uplne so vsetkym suhlasim s @lin123 tak isto uz 4 a pol roka zijeme mimo Slovenska a o necele tri tyzdne sa vraciame na Slovensko.Aj ked prijem mame ovela vacsi ako na Slovensku ale aj vydavky su neskutocne vysoke a uz usetrime fakt minimum a teraz cakame miminko a neviem si predstavit ho tu vychovavat bez rodiny,babiek,dedkov,sesternic,bratrancov to by som mu neurobila.Takze my sa na SLovensko neskutocne tesime,lebo takyto kocovny zivot nas uz prestal bavit a chceme sa udomacnit a zit ako normalna rodina vo svojom a nie cely zivot v nejakom zasitom najme 😉 😉 😉 😉 😉 A tiez si myslim,ze doma je len doma ten co nezazil nepochopi !!! 😉 😉 😉

cipsinka
16. okt 2011

a MM chce zacat podnikat cize tiez to bude take bud-alebo vacsina usetrenych penazi pojde na to a ked sa to nepodari tak smola 😉 😉 😉 😉 Zivot sa nezruti sme mladi,zdravi nejako bude 😉 😉 😉 😉

inkinka
16. okt 2011

@dada1212 máš pravdu, výdavky si priebežne zapisujem, takže si viem porovnať, ako to bolo pred rokom a pred dvomi. Tento rok sú lacnejšie len zemiaky a nejaké ovocie a zelenina.

sisaka
16. okt 2011

@lin123. naklady su v zahranici vyssie, ale ked pracujes ako kvalifikovana prac.sila (a to zdoraznujem, lebo slusne zit z platu pomocneho robotnika za pasom a predavacky v obchode je aj v zahranici nemozne), slusne si zarobis, napriklad zdravotne sestry tu maju naozaj pekne platy zacina sa od $30 na hodinu, ubezpecujem ta, ze z takehoto prijmu sa tu da slusne zit a ked este k tomu pridas manzelov prijem - pohoda, pises, ze na Slovensku setris kde sa da, no a prave to, uz autorku temy prestalo bavit.