Šetrenie do obálok

katarina0123
2. jan 2022

Ahojte maminky,
Tie čo si šetríte resp. delíte financie do obálok. Koľko máte obálok a cca koľko dávate na stravu, drogeriu a pod. Odišlo nám teraz auto a potrebujeme našetriť čím skôr na druhé keďže bez neho sa nám ťažko funguje. To čo sme si šetrili sme žiaľ počas covidu museli minúť takže musím doma zaviesť tvrdý režim a nerozhadzovať resp. plánovať a pod. Ďakujem za rady. Veľmi mi to pomôže. P. S. Želám Vám v novom roku veľa zdravia 🙂

zuzkaa1991
2. jan 2022

@katarina0123 my posielame na iny ucet vzdy na vyplatu podla vyplaty muzovej (mame novostavbu takze väčšinou setrime na veci ktore planujeme dokoncovat) do obalok som zacala od decembra davat na rocne splátky (poistky vody atd) kedze nas vzdy vyzmykalo tesne pred vianocami....ale väčšinou na iny ucet posielame na necakane vydaje plus na dokončenie domu

marca12
2. jan 2022

@katarina0123 v dnesnej dobe setrit do obalok? Akoze vyberiem z uctu vyplatu a doma si zavediem obalkovy system a budem len dufat,ze ma nenavstivi zlodej a neodnesie si moje peniaze? Chapem,ze je to asi najlepsie riesenie,tvrdy rezim. Skor by som to riesila v banke. Ja mam poducet,kde si setrim a na beznom ucte si nechavam len ciastku,ktoru mozem minut

katarina0123
autor
2. jan 2022

@marca12 ak mi nemáš, čo poradiť tak zbytočne komentuješ. Viem, prečo som sa tak rozhodla. Za vyskúšanie nič nedám. Peniaze na účte sme vždy minuli. A aj keby nás vykradli, tak moc by nemali. Nežijeme v takom luxuse, že by sa im to oplatilo.

mogaa
2. jan 2022

@katarina0123 ono ty musíš vedieť koľko je minimum na výdavky pre tvoju rodinu...každá rodina má iné náklady...niekomu stačí na bežné výdavky na týždeň 50eur, inému 100uer...najskôr si spíš povinné náklady - teda ájomné(inkaso), plyn, elektrika,mobily, internet, TV.....skrátka všetko čo musí odísť....z ostatných peňazí si vyčleň peniaze ktoré chceš ušetriť(či už 50 alebo 200či viac eur) tie dáš akoby bokom a ostatné si rozrátaj na týždne teda koľko eur máš na týždeň a a podľa toho kupuješ...ak raz viem že mám 50ezr na týždeň, viac nekupujem...ak je nečakaný výdavok ten beriem "z našetrených peňazí(odložených bokom)....všetko záleží od príjmu rodiny a ako sa dokážete uskromniť....

vanda323
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
2. jan 2022

@vanda323 dobre vedieť 🤣🤣

lujza123
2. jan 2022

@katarina0123 každý účet ponúka aj rôzne podúčty kde si môžeš posielať mesačne určitú sumu. Od toho druhého účtu nemáš ani kartu, ani sa z neho nedá vyberať, platiť môžeš si len poslať nazad peniaze na bežný ucet. Pripadne ak si to naozaj nevieš ustrážiť termínovaný vklad - sporenie napr. na 1 rok.
Ja som tiež nehorázny lajdak na peniaze, tiež sme skúšali obálky ale neosvedčilo sa nám to. Keď už skôr také plechove pokladničky, kúpiš ich všade, nedajú sa otvoriť iba otvarakom na konzervy a tam hádzať. Hneď po vyplate keď mas peniaze.
Naozaj skus ten termínovaný ci sporiaci účet a naň pravidelný platobný príkaz každý mesiac, to ti hovorím ako človek co skúšal obalkovy systém, toto jedine ma naučilo mat financie pod kontrolou a setrit

pribinak
2. jan 2022

@katarina0123 nešetrim do obálky, to je systém našich starých mam a dedov
Mame s muzom spoločný sporiaci účet a tam posielam každý mesiac časť zo mzdy.
Je to výnosnejšie a bezpečnejšie ako odkladať do obálok. Navyše niečo banka zúročí a je to tak aj výnosnejšie ako obálky

Veď skús, že das jeden mesiac napr 100 EUR. Uvidis či je to pre teba a tvoju domácnosť veľa alebo malo. Niekto odloží mesačne 300, niekto 100 a niekto možno 50, ale odloží, má rezervu, to je hlavne

dskjhfdlkdjhl
2. jan 2022

Najlepsie je minat len na to, co clovek naozaj potrebuje. Sice som nikdy takto nepotrebovala uvazovat, ale tak nejako automaticky nemam potrebu kupovat nieco, co naozaj nepotrebujem. Akekolvek ine metody su nanic, ked to clovek nema v hlave upratane.

vanda323
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
benit
2. jan 2022

Jedna baba tu raz tiez pisala, ze setria na auto a bude mat na den 10e na stravu. Rozmenils si peniaze na 10eurovky. Ze kazdy den si prida 1 do penazenky. Ale uz si nepamatam kto to bol a ci sa jej to aj podarilo.

sense
2. jan 2022

Ja mam obalkovy systém, a vôbec mi nevadí ze pre niekoho je to divne alebo staromódny.... Každý nech si spraví ako mu najviac vyhovuje. Zaviedla som si ho. Po rozvode keďže veľa faktúr je atvrtrocnych napr elektrika alebo polročných napr cestná dan, poistka za auto je rocna platba, a takto vždy alikvotnu čiastku odložím à potom nemám naraz veľkú faktúru, ale nemám balku na stravu, kozmetiku a čistiace prostriedky - to mam pôdu et a tam ide každý mesiac fixná suma...

zmrzlinka2021
2. jan 2022

kokso...to ja z uctu vyberiem 50 eur na mesiac aby som mala cash ak by dačo a zvyšok platim vsetko kartou / internet bankingom

zmrzlinka2021
2. jan 2022

@katarina0123 neuvazovala si o banke, co ponuka sporiace pod ucty? Niektore aj 5, myslim, ze aj mbank to ma.

fadama
2. jan 2022

len čisto zo zvedavosti. @vanda323 prečo sú tvoje komenty vymazane ? 🤣🤣

vanda323
2. jan 2022

@fadama Neviem 🙆🙆 Samé sa to ....😄😄😄

fadama
2. jan 2022

@vanda323 😆😆

katarina0123
autor
2. jan 2022

@mogaa ďakujem 🙂

mogaa
2. jan 2022

@zmrzlinka2021 vidíš u mňa pravý opak...ja miniek koľko mám v peňaženke viac viem že nemôžem nakúpiť lebo nemám hotovosť....ak platím kartou, tak sumy za nákup nejako nesledujem a pokupujem hovadiny.....

katarina0123
autor
2. jan 2022

@lujza123 presne toto mam aj ja. Viem, že máme z čoho ušetriť ale keď mam peniaze na účte kúpim aj to čo nepotrebujeme,, lebo akcia,, lebo neviem co variť a podobne. A chcela som vyskúšať, že XY vyčlením na jedlo, XY na drogeriu, Xy na povinné platby a zvasok dám na šetrenie. Proste budem musieť narábať s tým čo si vyčlením, lebo takto ma to láka a ono sa to nazbiera... A teraz potrebujeme ušetriť hodne

loginexistuje
2. jan 2022

@vanda323 ved tam jasne pisu ze si to vymazal sama 😂😂😂

mogaa
2. jan 2022

@katarina0123 ono veľmi záleží aký systém si nájdeš ty....niekto si vyberie z účtu peniaze naraz a tie si ročlení, zbytok z účtu vie že nesiahať(len v núdzovom prípade ak nebude na jedlo😀niekomu je lepšie v deň výplaty hneď poslať to čo chce šetriť na nejaký sporiaci účet(ideálne v výpovednou lehotou)...lebo ak vieš že všetko si minul a áš rezervu výpovedná doba je 7dní a ak vyberieš napr.100eur a dajú ti poplatok za predčasný výber min.6-10eur, tak si rozmyslíš či vyberať alebo nie....

katarina0123
autor
2. jan 2022

@pribinak a mate sporenie v rovnakej banke? Ja by som potrebovala aby som to nevidela. Možno skúsim aj ten pôdu et s trvalým príkazom

vanda323
2. jan 2022

@loginexistuje Veď anoooo jasné že som to sama vymazala 😄😄😄

pribinak
2. jan 2022

@katarina0123 ale veď si vieš zriadiť účet tak, aby si z neho nemohla vyberať, len vkladať

gretuska77
2. jan 2022

@katarina0123 v minulosti som používala obálky, teraz podúčty v TB k bežnému účtu, ani neviem koľko ich mám. Dá sa nastaviť posielanie pravidelných platieb alebo percentá z platby kartou, napr. 5 % min. 50centov. Mám podúčty napr. Rezerva domácnosť, Vianoce (v novembri za zo kupujem darčeky), dovolenka atď. Nepokryje to asi všetky náklady, ale výrazne mi to pomáha.

loginexistuje
2. jan 2022

@katarina0123 kludne maj aj obalkovy system ako ti najlepsie vyhovuje urob si obalky podla kategorii napr hypoteka + pozicky (al mate) potom najomne a platby na byvanie potom net + mobily potom strava potom drogeria skoly skolky oblecenie obuv spolu lieky a lekari zabava cestovne

pribinak
2. jan 2022

@katarina0123 áno, ale ako tu už niekto pisal, nemám ani kartu k tomu úctu, mam len nastavenú sumu, ktorá odchdza na ten účet, teda aj muž

benit
2. jan 2022

@katarina0123 tak vela sa mina na stravu. Kamoska uz ma dlho zavedene, ze si urobi jedalnicek do kalendara na 2 tyzdne a kupuje len to co potrebuje. Ze tak dokaze usetrit. Ja som pravy opak, chodim po obchode a zufam co kupit aby som nieco navarila.

loginexistuje
2. jan 2022

a separatnu obalku setrenie na auto a do obalok daj tyzdenne sumy na jednolive oblasti samozrejme byvanie a poplatky daj mesacnu sumu a ak po tyzdni ti zvysi vsetko presun na auto