Ručenie pozemkom

5. nov 2023

Ahojte po dlhsej dobe sa ozyvam. Potrebujem poradit. Nasli sme dom ktory je 2 izbovy s moznostou nadstavby podkrovia. Je zatepleny, plastove okna plus strecha ale vnutri je len hlina. Pripojky su tam na vsetko. Pozemok ma 1050m2. Dom sa predava za cenu 45 tisic. Chceli by sme zobrat hypoteku pre mladych do 35 rokov ale starsia maklerka nas upozornila, ze banka neda hypoteku ked v dome nie je kupelka ani wc. Mozeme rucit pozemkom? Nemame nasetrene nic ale vieme si od rodiny poziciat. Prip. co by ste odporucali? Dom pred tym stal 58 tisic.

alickapusinka
5. nov 2023

teraz musíte mať na kúpu 20%.Banka dáva len 80%percent.

iv007
5. nov 2023

Pozemkom sa neda rucit

andrea_82
5. nov 2023

Tak neviem, my ked sme kupovali dom, bol v takom stave, ze tam wc ani kupelka neboli. Cely sme ho rozbili a prerobili. A banke sme s nim v pohode rucili. Mozno ti daju menej, ale isla by som sa spytat priamo do banky.

janulikt84
5. nov 2023

Da sa rycit aj pozemkom - ale nedostanete asi 80% ale menej - kazdopadne Znalecky posudok mate? Ako je to ohodnotene

michal711
5. nov 2023

Nemáte nič našetrené a chcete dom. Bože môj.

iv007
5. nov 2023

@michal711 plus ten dom je neobyvatelny kedze pise ze tam neni wc ani kupelka. Niektori ludia si koleduju o pruser.. este v takomto case vysokych urokov a s nulovymi usporami🤦‍♀️

autor
5. nov 2023

Ludia haloo necitate? Vieme si zaklad poziciat od rodiny. Ja sa pytam na nieco uplne ine a zase riesite nwpodstatne veci. Ja sa pytam ci zalozia dom ktory nema wc a kupelku

iv007
5. nov 2023

Obehaj si banky, velmi zalezi od lokality aj vasej bonity. Podmienky su ovela prisnejsie ako kedysi. Ja mam znamu, ktori aktualne nevedia dostat hypoteku s prijmom 6 tisic dokopy..a to chcu kupit "len" 3izbovy byt.

vlado818
6. nov 2023

Prepacte ale riesia podstatne veci. Aj ja by som chcel ferrari. A preco si nekupim naburane znicene??? Lebo uroky su aktualne cez 5% a nemam ani €. Rodina pozicia nie da to je rozdiel. Ano da sa zalozit len pozemok dostanete tusim max 50% z ceny pozemku. Ale predpokladam ze na LV bude aj dom a pozemok. Vy potrebujete co najvyzsiu sumu na znaleckom aby ste dostali % viacej peniazkov. Ak fakt treba kupelnu chodte na skladku kupte vanu a strcte ju do izby akoze kupelna...😀👍

autor
6. nov 2023

V banke muzovo vyratali a schvalili 70 tisic. Urok 2.8.

melanta
6. nov 2023

Úrok 2,8? V akej krajine? Na Slovensku určite nie. Asi 4,8 to malo byť. Ale určite viete žiadať o úver na hypo s účelom kúpy a rekonštrukcie a založiť tak aj dom. Záleží však aj od lokality. Banka sa pozerá na množstvo faktorov.

autor
6. nov 2023

@melanta to nam povedqli v banke. Mame vyhodnejsiu hypoteku. Neberieme beznu

melanta
6. nov 2023

Akú výhodnú? Akože nie bežnú? Žiadna nebežná hypo neexistuje. existujú výnimky na sadzby. Viem, že vojaci, policajti majú lepšie úrokové sadzby vo viacerých bankách, že môžu dostať o pol % menej. Ale základná sadzba európskej banky je 4,5%. Banky dnes dávajú sadzby na hypo 4,5 a smerom hore až nad 5%. Takže podľa mňa ani na výnimku generálneho riaditeľa dnes sadzbu 2,8, ani 3,8 nedostanete na výnimku generálneho riaditeľa nedostanete, pretože banky majú základnú sadzbu na hypo vyššiu.

autor
6. nov 2023

@melanta my berieme cez hypoteku pre mladych plus mame vyhodnejsie ako odchovanci dd

kikushaa
6. nov 2023

To je ten vysnivany, ktory bol rezervovany? A uvolnil sa, ci ste nasli iny ( pytam sa, poradit neviem )

simca06022011
6. nov 2023

Treba v banke sa spýtať, nevidím dôvod aby hypo nedali, ved ak je tam voda, budete rekonštruovať, kúpeľňu si urobíte.

simca06022011
6. nov 2023

@melanta hypo pre mladých je -3% na 5 rokov.

Lenže je tam limit vo výške úveru napríklad.

melanta
6. nov 2023

@simca06022011 aké mínus 3%? Veď to bolo voľakedy. Potom sa to zrušilo a nahradilo daňovým bonusom. Jedine že by teraz niekedy došlo k zmene, čo nemusím vedieť, odborník nie som. Podľa mňa jedine ŠFRB môže byť nižší. Ale v komerčnej banke už dávno nefunguje hypo pre mladých so sadzbou mínus 3%. ŠFRB asi áno, tam je nízka sadzba a obmedzená výška.

simca06022011
6. nov 2023

@melanta tiez neviem ake je to aktualne, ale pise o hypo pre mladych... tak tam su (boli?) take podmienky... naposledy som to videla v 2020 u zamestnanca :D inak vobec. Ale teda ano, ten danovy bonus som uplne zabudla ze sa zavadzal

melanta
6. nov 2023

@simca06022011 v 2020 si to mohla vidieť u niekoho, komu ešte bežala pôvodná hypo pre mladých. Ale hypo pre mladých má dnes rovnakú sadzbu ako normálna, ale uplatnia si daňový bonus. Jediný, kto ponúka takéto nízke sadzby je ŠFRB, komerčné banky nie. Takže neviem, o čom píše autorka. Ale hypo pre mladých existuje len vo forme daňového bonusu, žiadnu sadzbu 2,8 autorka v komerčnej banke nedostane a ani to, že sú odchovanci DD jej k tomu nepomôže.

melanta
6. nov 2023

Autorka, hypotéka pre mladých za 2,8% neexistuje a ani ti v komerčnej banke nepomôže k lepšej úrokovej sadzbe to, že ste odchovanci DD. Hypotéka pre mladých má rovnakú sadzbu ako normálna hypotéka, výhoda je v uplatnení daňového bonusu raz za rok. Jediné riešenie, kde viete dostať takto nízku sadzbu je úver zo ŠFRB, ale tam pokiaľ viem, sú presné podmienky, na aké nehnuteľnosti to poskytujú.

rillwen
6. nov 2023

Dá sa ručiť aj pozemkom aj domom bez WC a kúpeľne (teda zrejme neskolaudovaným), ale na základe znaleckého posudku. Posudok vypočíta hodnotu domu, ktorá bude asi dosť nízka, ale možno by ste sa vošli do toho čo potrebujete.
Takéto komplikovanejšie prípady treba riešiť s finančným agentom.

borabalazova
6. nov 2023

@melanta V rámci podpory ŠFRB sú veľmi výhodné úvery (aj 2%) na kúpu bytu v rámci podpory pre mladých, mladé páry, odchovancov detských domovov, atď., treba splniť isté podmienky, ale áno, dá sa to aj v roku 2023.

melanta
6. nov 2023

@borabalazova veď ja o ŠFRB píšem, že to čo hovorí autorka je možné len v ŠFRB. Takže nie je potrebné ma usmerňovať v niečom, čo som sama napísala. Autorka píše o hypotéke pre mladých. Tam to takto nefunguje.

borabalazova
6. nov 2023

Ospravedlňujem sa, nevidela som novšie príspevky.

borabalazova
6. nov 2023

Začala by som znaleckým posudkom, na jeho základe uvidíte, ako stojíte. Problematické sú staré domy (nad 50 rokov) alebo tzv. rizikové lokality: pokiaľ je to dobrá lokalita a cena pozemku by bola dostačujúca na výšku úveru, tak sa dá o tom uvažovať, ale závisí od viacerých faktorov. Ťažko tu povedať, keď nie je zrejmá lokalita a vek domu.