Rozúčtovanie tepla

lievocenka
17. máj 2024

Rozumie sa niekto rozúčtovaniu tepla? Po minulé roky sme mali za teplo cez 200€/ročne preplatok. Tento rok 80€ nedoplatok za 3 mesiace. ( Predaj bytu.)

lubka73
17. máj 2024

minule roky si platila zalohu na teplo 12 mesiacov, teraz si platila zalohu len 3 mesiace /januar ,februar, marec/ vtedy ked si kurila - cize si si neplatila v mesiacoch ked sa nekuri a nemohla si si spravit rezervu na preplatok

luxus10
17. máj 2024

plus k tomu tie nove pravidla pre rozuctovanie tepla...

lievocenka
autor
17. máj 2024

@lubka73 To viem, v zúčtovaní mám koľko som zaplatila a koľko mám náklady. Beriem, že tam bude nejaký nedoplatok ale nie až taký!
@luxus10 No a tie pravidlá.... Ako to, že základná zložka stúpla na 3 násobok ako pominulé roky beriem, spotrebnú tiež chápem. Len čo by som potrebovala vysvetliť tak tú základnú zložku..... Podľa vyúčtovania, je za celý rok + to čo sme spotrebovali. Ale prečo ju platíme za celý rok, keď sme tam bývali len tri mesiace. Či je to nejak dané alebo zle spravili vyúčtovanie ( pravidelne nám chodilo zlé a následné opravené vyúčtovanie.)

viestta
17. máj 2024

Pomerovu zlozku platis za 3 mesiace + spotrebu za 3 mesiace. Ak si neplatila zalohy 12 mesiacov, tak mas aj menej "predplatene". Ak vym zauctovali pomerovu ciastku za 12 mesiacov, treba to reklamovat

maranta_leuconeura
17. máj 2024

Su nove pravidla rozpocitavania. V podstate vsetci budu platit podobne bez ohladu na to ci setria alebo nie 🙄

https://ekonomika.pravda.sk/energetika/clanok/6...

lievocenka
autor
17. máj 2024

@maranta_leuconeura To viem, ale žeby to spravilo rozdiel 300€ za 3 mesiace, je cez. Ale podľa všetkého nám to zle zúčtovali. ( V porovnaní tu s ostatnými)

qetka
17. máj 2024

@lievocenka ale ved v lete platis rovnako a nekuris vobec, to sa potom preratava a jasne ze za tie 3 mesiace kedy sa kuri najviac mas velky nedoplato…

lievocenka
autor
17. máj 2024

@qetka Samozrejme to nieje keďže neviete ako som mala nastavené platby 😉. Ja som mala preddavky na teplo na rok 600€,ale reálne spotrebované na cca 300€ ( za 1,2,3,10,11,12 mesiac kedy sa kurilo). Teraz som mala zaplatené preddavky za teplo 150€ a a 250€ nedoplatok. Ale ako som písala už vyššie nesedí mi to ani s porovnaním s ostatnými. Ja tu mám akési termíny a odpočty za celý rok 🤷

qetka
17. máj 2024

@lievocenka cize nie ako je napisane v prvom prispevku:
preplatok 200, ale 300 za rokpo minule roky.
a za tohtorocne 3 mesiace nie 80, ale 250 nedoplatok?
Tak pochopitelne, ze podla zadaniato nebolo jasne takto 🤷‍♀️

nikitka444
18. máj 2024

@lievocenka tento rok bude mať 90% ľudí žiaľ nedoplatok. Je nová vyhláška kde medzi tými co najviac kúria a najmenej musí byť Pmax max 2,5.
Cize pokiaľ máte schválenú ZZ 60 a niekto od vás nekuril, navýši sa Vám. Taktiež ten kto ma vlastne kúrenie v rámci domu bude platiť 100%.
Je to cele na prd a demotivujuce pre tých co nekurili a šetrili

luxus10
18. máj 2024

@nikitka444 setrili na ukor tych ktori kurit musia....uz to pochopte, ze toto su fyzikalne zakony, precitajte si poriadne nove pravidla, nik vas o nic neochudobnuje, ak vypnere radiatory, teplo beriete od tych, co kuria...

nikitka444
18. máj 2024

@luxus10 mne nemusíte nic
Vysvetlovat. Ja kúrim aj v kuchyni. Vysvetľujem ako to je!

luxus10
18. máj 2024

ak mali bytove domy nastaveny pomer zloziek 60:40, tak sa zmeni prakticky minimum...

pamimam
18. máj 2024

Bytový dom, prízemný byt, kvôli fin.situácii rodičia šetria už dlhé roky.
Základná zložka 40% , spotrebná 60%.
Vo vyúčtovaní zmenená základná zložka zo 40% na 70%, spotrebná z 60% na 30%.
Reálna spotreba mala vplyv na vyúčtovanie iba 30%.
= výsledok je nedoplatok za spotrebu tepla, ktoré reálne nebolo odobrané
ani získané z prestupov tepla /prízemie/, tak ako k tomu dochádza vo vyššie umiestnených bytoch.

Ak by bol pomer zachovaný 40:60, vyúčtovanie by bolo o 200 menej.
Nová vyhláška prízemné byty nemotivuje šetriť, ale núti kúriť viac,
čím budú mať vyššiu spotrebu než potrebujú,
ale za nadspotrebu zaplatia trochu menej ?

Ako vopred odhadnúť správne množstvo odberu tepla, aby sa čo najviac priblížili k pomeru 40:60 (posledná zima real 70:30)
a neboli pod koeficientom 2,5x nižšej spotreby než byt s najvyššou spotrebou?
Vyzerá to tak, že môžu kúriť aj o 100% viac než poslednú zimu a vyúčtovanie bude rovnaké=neoplatí sa im šetriť .

maranta_leuconeura
19. máj 2024

@pamimam to nie su len prizemne byty. Napriklad my sme kurili minimalne, lebo mame TEPLO, novo zateplenu bytovku a nepotrebujeme prikurit, aby sme mali 28° v byte. Aj ked mam na 2-3ke radiator sa ani nezapne, v jednej izbe namerana spotreba nula cely nula cely nula nula nic. Ja za to nemozem, ked susedia pod nami prekuruju, urcite im nejde zima od stropu, kedze teplo stupa hore, takze nasa vina to nie je.
Vysledok? Teraz zaplatim viac a mozem si vybrat ci nadalej budem setrit, ale platit nasobne viac. Alebo budem aj ja kurit, dam vsetko na 5ku, ked uz si si to zaplatila, nech to aj minam, lenze potom musim aj VETRAT, co je podla mna uplny nonsens.
Ked takto bude rozmyslat kazdy, vsetci budeme zbytocne minat a celu zimu vetrat prekurene panelaky.

luxus10
19. máj 2024

@maranta_leuconeura to uz su len hluposti co tu pises...ak budete kurit vsetci viac, viac vsetci zaplatite...a ze nejde zima od stropu? studeny strop sposobuje, ze ludia pod vami musia viac kurit-spotrebuju omnoho viac tepla na zabezpecenie svojho aj tvojho komfortu...a tvoj ukazovatel na meraci tepla 0,0.. je 20 stupnov v byte...chod pozriet dole k susedom, kolko maju na meraci oni...4 ciferne cislo...ktore casto nezacina cislom 1....

luxus10
19. máj 2024

naopak konecne ludia na nizsich poschodiach nebudu musiet tolko kurit, aby vas vykurili, ak taki ako ty
@maranta_leuconeura zapnes radiator...prave kvoli takymto ako si ty-co maju 0-ly na meracoch sa upravuje pomer zloziek...

maranta_leuconeura
19. máj 2024

@luxus10 my mame zateplene aj od pivnic stropy, navyse krajnym a spodnym bytom sa stale zohladnuju straty koeficientom. Mimochodom my sme tiez krajny byt, ale ani tie steny smerom von kde nie su susedia studene nemame, lebo zateplenie. Takze to nie je o tom, ze by museli kurit, aby nezmrzli, oni chcu mat doma saharu

luxus10
19. máj 2024

@maranta_leuconeura a ty si u nich bola, ze vies, ze maju saharu? oni budu mat od noh stale pocit, ze maju chladno...

vsetky vypocty noveho rozuctovania tepla sa opieraju o fyzikalne zakony, teplotechnicke normy...kazdy sudny clovek to chape...

a azda nechces tvrdit, ze nejake zateplenie byt. domu zabezpeci, ze nik nemusi kurit
@maranta_leuconeura ...

maranta_leuconeura
19. máj 2024

@luxus10 mysli, ze to zabezpeci, ze nik nemusi kurit na max a stale mat zimu, ako ked zateplenie nebolo 😉

pamimam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pamimam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pamimam
19. máj 2024

Nová vyhláška núti rodičov v byte na prízemí platiť o 200e/rok viac, čo je o 50% viac.
Doposiaľ mali základnú zložku 40% a spotrebnú 60%.

Šetria, aby za celý bytový dom bola nižšia spotreba a odmenou je o 50%/200e vyšší účet za nespotrebované/neodobrané+prestupom nezískané teplo.
Z dôvodu ich šetrenia im PO vykurovacej sezóne spätne zmenili základnú zložku na 70% a spotrebnú iba na 30%, ktorú mohli šetrením ovplyvniť.
Doteraz byt na prízemí platil za teplo, ktoré odobral a nemá možnosť "nespravodlivo získaného tepla" z prestupu.
Kvôli ich nízkej spotrebe sa majú spätne viac podieľať na celkovej spotrebe bytového domu.
Trest za odovzdanie nízkeho objemu tepla z prízemia do vyšších bytov?

Koeficient nevýhodnej polohy 20% sa uplatnil v 30% podiele na spotrebnej zložke (pred rokom bola spotrebná zložka 60%), t.j. zľava z nevýhodnej polohy -6% spotreby.
K prestupu tepla dochádza len z jednej strany spoločnej steny s iným bytom. Pod bytom je nevykurovaná pivnica a druhá strana je nevykurované schodisko.

- Za to, že šetrili - teplo neodobrali/nespotrebovali+nezískali prestupom, mali chladnejšie, zmenili im koeficienty základnej : spotrebnej zložke a zaplatili za šetrenie+chladnejší byt o 50%/200e viac.
- Ak by kúrili o 100% viac - teplo odoberú/spotrebujú/+prestup do vyššieho bytu = zaplatili by len o 25%/100e viac.
Sused nad bytom pre dosiahnutie jeho požadovanej tepelnej pohody bude kúriť menej kvôli získanému teplu z prestupu.
Merače mu namerajú rovnaké teplo, ale bude zložené z odobraného tepla(menšia časť ako pred rokom)+tepla z prestupu(väčšia časť ako pred rokom, ktoré teraz odoberie+zaplatí byt na prízemí).
- Ak budú kúriť o 200% viac - budú mať byt (z 80 bytov) s najvyššou spotrebou na m2 a od ich spotreby sa bude určovať iným šetriacim podiel základnej : spotrebnej zložke.

Je spravodlivejšie, ak vlastník zaplatí o 50%/200e viac bez ohľadu na to, či teplo odobral/neodobral+ani nevyužil vo forme prestupu?
Ak chce ušetriť 25%/100e, musí odobrať 100% viac tepla+zaplatiť, hoci to nepotrebuje? Potom vysvetľovať susedom, nehnevajte sa, okná sú otvorené aby sa vyvetralo nadbytočné nepotrebné teplo (ktoré nedokáže rýchlejšie prestúpiť cez strop), lebo musíme mať nadspotrebu, aby sme za byt platili menej hoci ako bytový dom zaplatíme viac?
Pri 100% vyššej spotrebe je kompenzácia nevýhodnej polohy 20%, ktorá sa uplatní v 30% spotrebnej zložke (namiesto 60%) = -6% nepatrná.

Počas zimy nikto nevie aký podiel základnej a spotrebnej zložky bude mať na konci a ako podľa toho vykurovať, aby ušetril.
Majú obmedziť kúrenie? Majú si dať 2 svetre 4 ponožky ako EÚ politici radili k šetreniu a k zastaveniu vojny?
Majú mať vyššiu spotrebu než potrebujú, aby sa nedostali mimo koeficient 2,5 nižšej spotreby?
Majú "poctivo" kúriť, aby mohli "poctivo" platiť viac?
Kto na novej vyhláške získal?
Dodávateľ tepla?

luxus10
20. máj 2024

@pamimam cize toto su ti skrtici, a ty sa tu stazujes, ano? cize doteraz platili za teplo 400 e za rok, teraz 600€ ...? vies kolko platia moji susedia na prizemi a to reguluju ako sa da... 1000-1200 € za rok...a stupacky su vyregulovane, dom zatepleny, byt prerobeny, akurat radiatory maju stare liatinove, 3x take dlhe, ako maju na vyssich poschodiach...fajcit chodia uz niekolko rokov von, aby nemuseli vela vetrat...a potom pocuju babky, ktore sa pod oknami rozpravaju, ze pri takej istej vymere bytu, ale na vyssom poschodi prekurili len 150 €.... a zo zaloh. platieb im vracali cca 150€, a po ine roky im aj 300-400€ vracali (pricom my nevieme ake mali zalohove platby(...a to este nehovorime o tohtorocnom vyuctovani...pricom priemer na taky byt ako tu spominam za teplo podla celk. vyuctovania za cely byt.dom na taku vymeru prepocet cez m2 bol 300 €...

treba k tomu nieco dodat?

luxus10
20. máj 2024

a nebojte sa skrtici, take horuce to zas nebude...ak bude podmienka 2,5 nas. koef., tak pri rovnakej vymere -ak zaplati minim. ten co skrtil po novom 300€, tak ten co platil max. zaplati 750 e a ostatni nieco medzi tym...ak min. 400 € , max. 950 €...atd...

pamimam
20. máj 2024

@luxus10 Sú to skromní ľudia, zvyknutí si kúpiť to, čo potrebujú alebo na čo majú. Tepelná pohoda, ktorú si v zime doprajú im vyhovuje, nie sú chorí, nemajú vlhko ani plesne. Je normálne, aby si dostal to, za čo platíš. Teraz musia zaplatiť viac za teplo, ktoré neodobrali ani nezískali prestupom. V ďalších rokoch musia kúriť viac, aby zaplatili viac, ale zaplatia menej ako keby šetrili...

Rozumiem, že odobrané teplo v bytovom dome je potrebné zaplatiť, ideálne spravodlivo.
Prestup tepla nezastavíš. Merače vo vyššie položených bytoch namerajú odobraté teplo+teplo z prestupu. Niektorý byt má teplo bez toho, aby zapol radiátor. Ak chce chladnejšie, vyvetrá - merač namerá menej?
Prečo má prízemný byt platiť za teplo, ktoré nechce, neodobral ani nezískal prestupom?

Ďakujem za Tvoje info o inom prízemnom byte. Ak by si mohol, prosím doplň neskôr info aký vplyv mala nová vyhláška na ich vyúčtovanie za poslednú zimu.

luxus10
20. máj 2024

@pamimam urcite sa poinformujem, aj mna to zaujima, ja si skor myslim, ze prizemne byty by po tomto rozuctovani mali platit menej,a nie viac... a mali by sa aspon o nieco priblizit k tomu priemeru, co je za cely barak-...

a este taka zaujimavost, ked sa zacinalo pozvolna kurit na jesen, tak tito susedia sa stazovali, ze maju neskutocnu zimu v byte , maju male aj velke dieta, cize kurit chcu a aj potrebuju, zaroven by ale radi usetrili, lebo ta rocna suma sa im zda privysoka... pod ich bytom su pivnice a spolocne priestory, okienka na pivnic. priestoroch su stare, povodne-niekolko desiatok r., a este aj priotvorene-tak vselijako...a neboli pred touto zimou utesnene, ani zadeklovane...vedla je taky isty byt, z 2. vchodu, im tie okienka pred zimou zadebnili polystyrenom, a dajakym lepidlom, a v tom byte su aj nove radiatory....

tak ak sa dostanem ku udajom, napisem sem...

myslim si, ze tieto naklady za teplo trapia drvivu vacsinu ludi...preto si myslim, ze davaju tomu doraz, a nik nekuri a nevetra hala bala...neviem, ako k tomu pristupuju ludia, kt. ziju v prenajatych bytoch...ci im je to suma fuk, alebo nie...

dejna4
20. máj 2024

Ahojte, možno ma ukameňujete, ale tiež sa mi to nezdá fér ... bývame na najvyššom poschodí. Celý byt je orientovaný na západ takže od 1-2 hod. poobede tu svieti slnko až do večera. V kuchyni nekúrime vôbec, radiátor je vypnutý 365 dní v roku. Lebo keď varím je tu teplo. Inak sa tu ani nezdržiavam a teplo nepotrebujem. V obývačke a spálni kúrime len keď prídeme zo školy alebo práce okolo 5tej do kým nejdeme spať. Potom stišujeme riadiatory. Suseda pod nami je zase opačne. Kúri len v kuchyni a v obývačke a spálni nie. Osobne si myslím, že od nej neberieme žiadne teplo, pretože tá podlaha je studená ako ľad a ja musím mať papuče aby som prežila (nemáme koberce).
Inak toto je príhoda ... čistý nonsens ... ja keď dám v zime radiátor v obývačke nad 3 paličky (neviem ako to mám správne nazvať :D ) tak nám búcha v radiátore. A počuje to suseda aj pod nami. Si myslela, že to schválne jej robím a ja búcham po radiátore. A prišli sme na to, že ona v obývačke nekúri, ani byt pod ňou, tak preto to búcha lebo sa železo rozpína (tak mi to bolo vysvetlené). Vraj teda mám dať radiátor na nižšiu teplotu.. ale ako keď pri nižšej teplote ani nezačne kúriť? Už si na to búchanie asi zvykla. Ja som toho názoru, že keď si za teplo platím, tak to pustím ako potrebujem bez ohľadu na fyzikálne zákony.
Ale som zvedavá na to ročné vyúčtovanie, lebo fakt nepotrebujeme tak kúriť ako napr. byty na východnej strane, kde slnku zavadzia panelák a nemajú tam také prirodzené teplo. .. A tiež som neni v tom byte 100% svojho času. Mimochodom bývame v bytovke, kde je 80 % dôchodcov, a keď idem po schodoch a oni sa tam vykecávajú tak teplo z ich bytov sála fakt ako zo sahary ...

luxus10
20. máj 2024

@dejna4 U NAS SU U DOCHODCOV MRAZIARNE...🙂

luxus10
20. máj 2024

@dejna4 aj vy mate koef. polohy, ci nie?