Rozdelenie peňazí v partnerstve

margareta02
27. júl 2016

ahojte. Potrebovala by som radu ohladne managovanie penazi v partnerstve. Mam byt a priatel sa pristahoval ku mne nakolko ja mam vacsi byt a on mensi. Prispieva mi polovicku na najomne bytu a polovicnou sumou na stravu. Svoj byt si prenajal a aj si nechava peiaze z prenajmu. Medzitym si kupil dalsi byt,kt. prenajima a prijem si nechava. Co s atyka nasho spolocneho zivota, tak svadba sa neplanuje,alebo aspon z jeho strany nie je ochota. Vedeli by ste mi poradit co robit v takomto pripade, kde jemu sa navysuje stale prijem aj ked su byty jeho a ja z mojich penazi musim platit vsetky rekonstrukcie na mojom byte, technicke veci - opravy a nabytok... napriek tomu ,ze aj on tam byva ,ale nechce ich platit?

majaxy
27. júl 2016

wau,podla mna je to tažká otázka, je všetko na tebe, a na dohode medzi vami...Ked byva s tebou, svoj byt prenajíma, ja myslím že nejaké tie peniažky by si z toho aj ty mala mať...no neviem, myslím že je to stále o dohode

mihula
27. júl 2016

@majaxy no posli ho do svojho,žiadny prenajom-možes mu povedat,že ty pojdes ku nemu a daš svoj do prenajmu,čo na to on?

kubkovamama
27. júl 2016

@margareta02 No.. isto to nie je z jeho strany celkom fér.. My sme na tom podobne, lenže už máme deti a preto z vlastnej skusenosti ti radím, vydiskutovať si to hneď na začiatku. Lebo až bude vzťah ozaj vážny, príde dieťa, bežné problémy, ťažko to už vyriešite ak si on (aj ty) zvykne na určitý model. Ja som prišla ako tvoj partner- k môjmu mužovi do väčšieho bytu. Úver na rekonštrukciu bral bez môjho vedomia akurát v čase, keď sme začali spolu žiť. Povedal mi to po cca 6 mesiacoch- s výčitkami. Má nehnuteľnosť po otcovi. Niečo po mame. Auto bez leasingu. Platovo 2,5 násobok ako som mala ja. Nájom som platila cca 80%. Stravu každý ako vyšlo. Väčšie položky napr. PC na polovicu. Potom syn škôlka, teraz škola iba z môjho účtu, družina, obedy, školské výlety, poistka, kozmetika, drogéria, drobnosti do domácnosti( napr. záclony ako žena niečo vždy chce zútulniť), oblečenie, obuv.. platím ja. Teraz čakáme druhé- mám polovičný príjem na rizikovom. Plus mi pribudlo výbava pre malé, pre mňa lieky aj tehotenské oblečenie, spodné prádlo.. platím ja. Ono sa to nezdá, ale sú to pálky aj keď zháňaš to najlacnejšie. Môj kúpil autosedačku. A viem, že nič ďalšie pre deti nekúpi. Keby mi nepomohli rodičia na dôchodku, bola by som v prd..eli.. sorry za výraz. Všetky príspevky atď. na ďalšie dieťa si chce nárokovať on a nechať posielať na svoj účet. Pritom ja už fakt nebudem mať z čoho ťahať 2 deti. Robí to u nás veľmi dusno, moju rodinu to trápi a náš vzťah má ďaleko k dokonalosti. Snahu o akýkoľvek rozhovor odmieta, lebo ON je predsa chlap atd. Neviem čím argumentuje ten tvoj, ale ste len v začiatkoch.. a presne tak sme začínali aj my a kde to po rokoch skončilo. Písala som tu do viacerých tém ohľadom manželstva a problémov v ňom.. a tie sú iba dôsledok toho, že v začiatkoch som bola slepá, ustúpila.. a je pravda, že neskúsená a nevedela ako chodiť v citlivej téme "peniaze". Musíte o tom doma hovoriť, prinúť ho, keď nebude chcieť, choď sa poradiť aj sama do manž. poradne, žiadna hanba.

obsadenemeno
27. júl 2016

@kubkovamama preco si chce narokovat dalsie prispevky na dieta? V tom pripade nech kupuje vsetko pre deti on!!! Joj, tak by som tych lakomych uboziakov preplieskala, ze az.... sestra ma takeho, neprispeje na domacnost, len sebe fancy bicycle a srandicky kupuje.... ale navarene ocakava, ked nie je, lebo sestra bola cely den v praci a po deti, tak podskakuje ze nie je doma co zrat.... uuurrrggghhh!!!!

stastnablcha
27. júl 2016

hm... ja by som som sa skor pozrela na to, ci by som chcela byt s partnerom, ked na svadbu a podobne srandy nieje ochota... mi to pride akoze si chce pri tebe prielepsit a nasetrit si nieco.. a este ma bonusovku ze ma vyprate a navarene a nemusi zhanat sex po hospodach.,... toto nieje partner do zivota...
preco by ti mal platit ked byt je tvoj? okrem toho, asi neplanuje zostat dlhodobejsie tak naco sa snazit..
mozno sa mylim a viem ze veci niesu ciernobiele.. a ty vies aky mate vztah a ci ti to vie kompenzovat. alebo setri na spolocny dom so zahradkou pre deti... ale bez rozhovoru to nezistis

kubkovamama
27. júl 2016

@obsadenemeno asi ten pocit, že mám o 25e viac na účte? Ja neviem.. to sú také povahy.. Alebo aby dali žene pocítiť, že je na nich plne závislá? Aby prosila o každý cent? Netuším..

obsadenemeno
27. júl 2016

@kubkovamama sestra mala to iste, my sme to ani nevedeli, az sa raz prekecla pred mamou, ze velavazeny si dal posielat peniaze na svoj ucet... mama robila kedysi na socialke, hned sla tam, byvale kolegyne jej pomohli, dali jej papier pre neho podpisat ze pridavky pojdu na manzelkin ucet. Sestra nechala na stole, tyzden, ignoroval. Tak mu to potom prislo do roboty, a mal hanbu na 100 rokov, este aj kolegovia si z neho srandu robili, ze detom ujeda. A tam je toho viac, nebudem tu opisovat, ale treba sa takemu postavit, lebo sa ani nenazdas a platis vsetko a milostivy si kupuje blbosti a na rodinu nepozera. Drzim palce 🙂

zanta3
27. júl 2016

@margareta02 tak ja by som sa s nim dohodla aby platil on vsetky vydavky za byt a ty by si platila zase stravu

petkavka
27. júl 2016

Ahoj @margareta02. Velmi ta nepotesim, lebo z pravneho hladiska to robi tvoj partner spravne....je to uplne to iste, ako keby si sa ty teraz rozhodla ist byvat do podnajmu k panu Novakovi(lebo tvoj byt sa ti zda velky)....platila by si v podnajme regulerne najomne za 1 izbu (300EUR) a svoj byt prenajimala (e.g.800EUR). Tak si teraz predstav ze pan Novak by sa rozhodol, ze do bytu da vymenit okna za 5000EUR, ale kedze ty si jeho aktualna podnajomnicka, tak nech zaplatis 2500EUR....a ked by sa pokazila pracka, tak by ti povedal, ze ty mas predsa prenajom aj zo svojho druheho bytu, tak nech zacvakas aj za pracku (samozrejme s tym ze ostane v byte) - to by sa ti isto nepáčilo, lebo však prečo do cudzieho by si mala dávať ...takže v podstate vy fungujete úplne rovnako - partner ti platí dohodnuté podnájomné (rovnako ako by si ty platila p.Novákovi) a jeho ostatný príjem je skutočne jeho ....

kubkovamama
27. júl 2016

@zanta3 aa ako ho prinútis,presvedcis aby to tak aj ozaj bolo a dodrziaval dohodu hlavne on?

jajka257
27. júl 2016

@kubkovamama nuz, nic v zlom, ale aj ty by si mala ist do pradne. To ako zijes, nie je zivot. Boze, dievcata, kde na to chodite.....ja len nikdy nepochopim, ze preco vlastne s takym chlapom zeny spavaju....ach, no moj by dostal tak akurat po hlave a nie tutumutu....

darinks01
27. júl 2016

@margareta02 musite si to vydiskutovat jedine vy medzi sebou.. ale ked prenajima viacero bytov tak by mal veru aj na teba mysliet a investovat aj do tvojho bytu... skuste si to vydiskutovat jedine to moze pomoct v tejto situacii 😎

marcelatje
27. júl 2016

@margareta02 ja v tom nevidim problem. Partner ti dava polovicu na stravu a vydavky. Nevidim dovod preco by mal kupovat napriklad nabytok ved ty nabytok do jeho bytov nekupujes asi tiez a predpokladam ze ani opravy nefinancujes. Ber to tak ze do svadby sa nehrnie a v pripade rozchodu mate uplne jasno v tom co je tvoje. Lepsie ako sa natahovat kvoli nejakej skrini 🙄

lubkavargova1
27. júl 2016

Tiez nevidim dovod preco si narokujes na financie ktore sa ta vobec netykaju...plati polovicku najmu a aj stravu. Pokial sa neviete dohodnut na rekonstrukcii tak to si vydiskutujte...to je zase take: "moje - tovje peniaze"...ale kazdy by chcel len aby bolo "moje"

papricka33
27. júl 2016

@margareta02 chlapec to má dobre vymyslené 🙂 Nuž, budeš mu musieť vyúčtovať amortizaciu 🙂 Pekne si urči sumu na mesiac, a nech pekne prispieva ako nájomník. Ak nie, očividne má kde bývať 😉

papricka33
27. júl 2016

@marcelatje ona ale nábytok v jeho bytoch ani neužíva 😉 on jej áno

modraslza
27. júl 2016

@margareta02 ak to potrebujes riesit tu na koniku, lebo s nim sa to riesit neda..svadbu nechysta, lebo jemu je to zbytocne, naco by sa delil o svoj majetok s tebou, mozno teda caka, ze pride lepsia investicia ako si ty...

modraslza
27. júl 2016

@marcelatje ano rovno to moze brat tak, ze chlap si je isty, ze snou ostat do staroby nemieni, kedze v pripade rozchodu( a na to mysli a prave o to ide) o nic nepride

ukulela
27. júl 2016

na peniaze z najmov nemasnarok,je to jeho prijem. pol za stravu a najomjeOK (mne moj daval za stravu2/3, lebo sam uznal, ze zje viac). na tvojom mieste by som vsak pytala daku pajcku navyse ako "komercny najom" -uzivanie nabytku, spotrebicov, obliecky, periny,handry sa tiez same nekupuju a neperu a tak.

modraslza
27. júl 2016

@mihula dobry napad veru 😀

modraslza
27. júl 2016

@ukulela a este si snim, alebo si ho uz vymenila?

marcelatje
27. júl 2016

@papricka33 a co jej ma davat priplatok za rozvrzganu postel 😀

katka_mala
27. júl 2016

no dievcence, ked to tu tak citam, trochu sa zamyslam, kde sa vytratili ti muzi "muz, zivitel rodiny". Taketo problemy riesit, ked ste s muzom vo vaznom vztahu (byvate spolu, mate spolu deti), kto, co plati, polovicu internetu, polovicu za stravu, natahovat sa za kazde euro.
Asi som stara skola, ale toto som nikdy so svojim partnerom neriesila, vacsinu vydavkov plati on a bolo to tak aj ked sme boli slobodni. A ja zase neriesim a nevyhadzujem mu na oci, kolko raz za noc vstavam k dietatu... tak nejako prirodzene si vazim ja jeho, jeho pracu, jeho snazenie a on zasa mna, moju rolu, moju pracu.
Ja osobne by som asi partnera, ktory sa nevie postarat o rodinu, nechcela.

modraslza
27. júl 2016

@katka_mala moja rec, uplne suhlasim

ivana.natasha
27. júl 2016

@katka_mala dobre povedané, u nas je vsetko nase spolocne. Samozrejme nemame kazdy bytov ako pliev, ale mam taky pocit, ze zakladatelka je taky docasny pristav s vidinou zarobku za prenajmi. Spravodlivejsie by bolo ist byvat do jedneho z jeho bytov a kazdy by mal prijem z prenajmu a byt kde ziju(jeho byt )by financovali napolovicu, kedze niesu manželia vratane nejakej opravy. A co sa tyka situacie, ze polovica na hento a tamto aj ked je zena s detmi doma na materskej alebo rodicovskej, tak by som si podala navrh na vyzivne na deti aj na mna. Niet co riesit, peniaze z materskej a rodicovskej nie su prijem matky ale prispevok na starostlivost o dieta. A na tom sa ma podielat aj otec dietata polovicou a nie nutit zenu zit na pokraji chudoby. Ked nemaju vasi manzelia v sebe ani stipku chochmesu, tak sa neda urobit nic ine, len ziadat pre deti a aj seba,to na co mate narok zo zakona- rovnaky standard. Normalne sa hnevam, ze mozu byt taky ludia, co vlastnemu dietatu nedopraju. @kubkovamama

ukulela
27. júl 2016

@modraslza jasne, teraz som na md a cvaka vsetko. my mame kazdy svoj ucet na vyplaty a jeden spolocny. z toho nakupujem potraviny, benzin . malemu, atd. ked dojdu prachy, zahlasim a posle dalsie 🙂 na moj ucet chodi teraz rodicak a to je akurat na splatku stavebka, co sme brali na kupu pozemku. takze ostatne hradi chlap.
... tie cisla co ssom pisala - pol z najomu a 2/3 zo stravy boli, kym sme boli v podnajme. ako sme sli do svojho a zriadili spolocny ucet, uz nedelime. on zarobi viac ako ja, aj si kupi dake chlapske hracky, no vzdy sa opyta, ci nevadi .

ukulela
27. júl 2016

@marcelatje keby zil v podnajme, tak cvaka nie len energie, ale aj zisk majitelovi bytu. tak nech aj on jej da za uzivanie bytu tak, akoplatia podnajomnici jemu.

ukulela
27. júl 2016

@margareta02 ako by zareagoval, keby si povedala, ze chces ist bud do jeho bytu, alebo splocneho podnajmu, lebo svoj mozes vyhodne prenajat?

marcelatje
27. júl 2016

@ukulela ale on nie je podnajomnik 😅

emilia25
27. júl 2016

Hm takto budete fungovat aj ked pride dieta a rd 200eur.aj ked nie ste manzelia ale zijete v spolocnej domacnosti by mali byt fungovanie spolocne.inac dufam ze teda kazdy spi na valende lebo manzelska postel je tiez spolocna.