Rozdelenie financií v domácnosti

meminka
7. jún 2024

Ahojte.

S priateľom sme sa rozhodli, že budeme spolu bývať. Nasťahoval sa ku mne do rodinného domu. Na dom nie je žiadna hypotéka, mám jedného 12 ročného syna. Ako mám riešiť financie, aby to bolo spravodlivé? Energie, strava, ostatné výdavky...Ďakujem za každú radu.

egonsk
7. jún 2024

@meminka bud na polovicu, alebo si urcite kto z vas co bude platit, aby boli obe strany spokojne.

meminka
autor
7. jún 2024

@egonsk a čo sa týka nejakých opráv v domácnosti, príp. keď sa niečo pokazí? Chladnička, mraznička, práčka...teraz začal tiecť sprchový kút, treba ho vymeniť...

lukbe
7. jún 2024

@meminka je to tvoj dom, priateľ nie je na LV, podľa mňa do zariadenia máš investovať za svoje.

andaluzia12
7. jún 2024

@lukbe zariadenie domu nemá nijaký súvis s LV. Ak by sa jednalo opravu strechy prosím, zaplatím si sama, ale na hnutelnom zariadení sa môže podieľať aj priateľ, nebude hádam bývať za náklady na elektrinu a vodu.. aj vo svojom by si ten sprcháč musel opraviť/vymenit …

lavender94
7. jún 2024

@meminka toto je na tebe podľa mňa. Tým že on tvoj dom nevlastní. Akože keďže tam býva a využíva to, mal by prispieť napríklad 100€ na chladničku, ale vyložene sa podieľať na takýchto výdajoch by nemal. Či sa týka klasickej réžie - energie, potraviny atď, tak to na polovicu, alebo percentuálne podľa platov

melanta
7. jún 2024

@andaluzia12 lenže vo svojom by investoval do sprchového kútu, ktorý využíval. On tam doteraz nebýval, čiže nie je dôvod aby financoval opravu niečoho, čo doteraz nevyužíval a pokazilo sa to užívaním autorky a jej dieťaťa. Inak súhlasím, aby prispieval aj inak ako len na stravu a energie. V nájme by tiež nebýval iba za energie.

andrejkap123
7. jún 2024

Kym je to len priatel urcite by sa nemal podielat na oprave sprchy, domu… ale ak by ste sa rozhodli ze chcete kavovar tak áno… priklad… 😀 a energie na polovicu je samozrejmost. Skus sa ho opytat ako by si to on predstavoval a uvidis 🙂 len bud pripravena na argumentaciu

meminka
autor
7. jún 2024

@lukbe a on to zariadenie nebude využívať? Nebude sa sprchovať?

0silvia0
7. jún 2024

@meminka sám by ti mal ponúknuť platiť viac ako polovicu. Ak doteraz býval niekde v podnájme, tiež platil nájom, nie?

som_realistka
7. jún 2024

Mal by platiť nejakú čiastku, primeranú, za opotrebenie veci, alebo, ak je šikovný, manuálne zručný, tak napríklad pri tom sprchovom kúte, ty platíš nový kút a materiál a on ho opraví, vymení.

sissy27
7. jún 2024

@meminka podľa mňa toto bude na diskusiu s partnerom, nie s cudzími ľuďmi na mk...
V prvom rade - on by nemal mať v hlave nasraté a sám by mal prísť napríklad s otázkou "Láska, aké máš mesačné náklady na bývanie? Rád by som sa na nich podieľal".
Čo sa týka konkrétne toho sprcháču - on tam ešte ani nebýva, takže sa pokazil len a len tvojim používaním, tak nejako úplne nevidím dôvod, aby si ho nútila nech zacvaká nový. To by mi prišlo aj z tvojej strany tak trošku vychcanosť, že "miláčik nasťahuj sa, ale treba vymeniť sprcháč, pračku, chladničku... "
Nie som si istá, či tu existuje nejaká spravodlivosť, ono to veľkej miery závisí od mentálneho nastavenia vás oboch. Ak si ho ty sťahuješ domov preto, aby si ušetrila na nákladoch a on sa k tebe sťahuje preto, aby ušetril za drahý podnájom, tak vždy sa bude jedna strana cítiť ukrivdená.

meminka
autor
7. jún 2024

@sissy27 ano, chápem. Ten sprchový kút bol len ako príklad. Len časom sa môže pokaziť niečo ďalšie, možno po dvoch, troch rokoch...vtedy mám tiež všetky spotrebiče a opravy financovať sama? Som teraz trošku naštartovaná, pretože už bývami spolu cca 2 mesiace a zatiaľ nepadla otázka ohľadom financií...

0silvia0
7. jún 2024

@meminka počkať, on ti zatiaľ ničím neprispel? Ani sa nespýtal?

meminka
autor
7. jún 2024

@0silvia0 veď práve že nie...možno je to ale aj moja chyba, že sme to neriešili hneď na začiatku.

0silvia0
7. jún 2024

@meminka a kde býval doteraz? Keď u mamičky, tak mu to asi ani nenapadlo. Sa nečudujem, že si nasratá.

zuzubb007
7. jún 2024

To vážne to je čo za chlapa, automaticky ti má prispievať to by sa mu páčilo bývať zadarmo, to je presne taký fajný typ chlapa, normálny by to hneď dal peniaze bez debaty, takže daj si to do poriadku, na všetko má prispievat býva s tebou býva, takže keď odíde chladnička má ti dať polovicu, ale ako spravny chlap by ju mal kúpiť sám, nevravím, že všetko ale tak aj uvedomiť sa trochu, kde býval s maminkou ? Ja by som ho dva mesiace nezivila už by mal zbalene

melanta
7. jún 2024

@meminka počkať - on býva v tvojom dome 2 mesiace a ešte neprispel ani euro? Tak načase túto tému otvoriť a urobiť presnú dohodu. Otázka je, čo v prípade, že sa mu nebude páčiť prispievať na všetko polovicou. Si pripravená mu zbaliť kufre? Pretože to bude jediné riešenie, ktoré bude potrebné urobiť a hneď. Ak 2 mesiace býva bez centu, tak je pre mňa dosť zrejmé, že toto nebude v poriadku.

sissy27
7. jún 2024

@meminka tak toto je trošku moc na mňa... akože prišiel, nasťahoval sa a nič? Účty sa platia samé, chladnička sa plní sama, upratuje tiež samo a sato?
Ja tak rozmýšľam, čo je toto za chlapov, že im to treba explicitne vysvetľovať... to doteraz žil pod kameňom, alebo čo? lebo teda môj mal 23 rokov keď sa nasťahoval do môjho bytu bez hypo a už z domu vedel, že tam kde bývam, tak sa podieľam aj na nákladoch, aj na domácich prácach a v živote som mu nemusela pripomínať, že niečo stojí peniaze alebo treba niečo spraviť 🙈
Podľa mňa na tohto keď vytiahneš otázku financií, tak sa urazí do krvi a prehodnotí, či sa mu oplatí s tebou žiť, lebo veď to by si mohol aj podnájom platiť a bude mať kľud...

meminka
autor
7. jún 2024

@sissy27 neprispel, čo sa týka energii...jedine na stravu prispieva.

meminka
autor
7. jún 2024

Býval pár rokov s priateľkou, neviem ako oni hospodárili. Možno mu to len akosi nedochádza, alebo sa tvári že mu to nedochádza. Každopádne sa s ním musím porozprávať, možno mu to len treba vysvetliť "po lopate"...

sissy27
7. jún 2024

@meminka prispieva? 😀 to je milé... tak keď ti dáva 0€ na energie, tak by aspoň tú chladničku mohol plniť sám.
No držím palce, bude to nepríjemná debata, ale aspoň budeš vedieť na čom si, či toto vôbec je "husband material".
Ja tipujem, že keď už tak bude ochotný prispievať 1/3, lebo predsa ty a syn ste dvaja...

meminka
autor
7. jún 2024

@sissy27 dám vedieť ako to dopadlo 🙂

0silvia0
7. jún 2024

@meminka a na tú stravu prispieva ako? Že ti dá nejaký obnos alebo si kupuje svoje jedlo?

meminka
autor
7. jún 2024

@0silvia0 ideme spolu na nákup, zaplatí....keď ideme na ďalší nákup, zaplatím ja...

sissy27
7. jún 2024

@meminka držím palce... ale už to, že mu to treba hovoriť, je za mňa red flag...

simca06022011
7. jún 2024

normalne nerataj co kde platis, ale stanov si nejaku fixnu sumu = ako najomne. Tu nikdy nenajdes najspravodlivejsiu sumu. Primerana musi byt ale aj na naklady realne a aj na opotrebenie. V podnajme tiez neplati len vodu a elektrinu

0silvia0
7. jún 2024

@meminka tak tú stravu máte podelenú ok, ale to ostatné treba doriešiť alebo sa nejako dohodnúť, že napríklad on bude platiť dovolenky, mimoriadne výdavky alebo tak.

candii
7. jún 2024

Ja by som išla na pol. Potraviny, energie, nedoplatky atď .. čo sa týka spotrebičov to by si si mala riešiť ty sama, nakoľko je to tvoj dom a keď sa rozidete ostane to tam. Alebo keď tak nech kúpi len on, potom si to ale zoberie 🤷🏼‍♀️ aspoň takto by som to riešila ja. Čo sa týka opráv niečoho, čo sa nedá zobrať je podľa mňa hlúposť pýtať aj od neho.. teda odo mňa keby partner pýta na opravu niečoho a investovať do niečoho čo nie je moje a ani nebude a čo si potom nebudem môcť ani vziať, tak by som určite nedala 🤷🏼‍♀️

maxalla
7. jún 2024

Ja by som sa s priatelom normalne dohodla, ze ti bude platit za najom izby a cast energii a ty si uz tie peniaze potom kludne investuj do zariadenia. Normlane by som s nim aj spisala nejaku jednoduchu zmluvu a tiez sa prihlasila na danovy urad a zaplatila klasicky dan. Viem, ze je to take "zvlastne" nestandardne riesenie, hlavne pri partneroch, ale mne to vychadza ako najrozumnejsie a v pripade nezhod alebo rozchodu nebudes musiet riesit nejake vyrovnanie.

meminka
autor
7. jún 2024

@candii To mi je jasné, že nebude pýtať peniaze na opravu domu, to už by bolo moc. Ale na opravu alebo kúpu spotrebiča by aspoň mohol prispieť. Veď aj keď človek býva v podnájme, tiež platí v podstate nájomcovi nájom, z ktorého on potom realizuje prípadné opravy...