Hello konikárky. Rada by som rozvinula nedeľnú diskusiu ohľadom rodinného hospodárenia peňazí.
Ako ste riešili vaše spoločné financie a účty nielen po svadbe? Máte jeden spoločný účet, dve, tri, štyri alebo každý svoj? Čo sa vám osvedčilo a funguje to tak? Potrebovali by sme prehľad v našich financiách - čo ide na byt, na stravu, sporiaci účet, vreckové pre mňa i pre neho (aby som nemusela prosíkať o novú kabelku) atď.
Premýšľame o viacerých účtoch - kde by sa delili peniaze.
Hľadám nejaké inšpirácie v praxi, sme mladí pár čerstvo po svadbe, pracujúci a očakávame prírastok. Zatial fungujeme tak, ze ma kazdy svoj (osobný + sporiaci) , ale v tom sa stráca prehľad kto čo kedy platil. Máme hypo a auto - s bytom ideme napoli. Nerada by som riešila hotovosť a obalkovanie peňazí a ani jeden spoločný účet.
Ďakujem za rady.
@kitycat nerozumiem otázke
Každý vlastný účet, každý platí niečo iné, mame rozdelené, ja hypo, manžel všetko ostatne 😃 mesačne mi ešte posiela, kým sme platili, tak na mimoriadne splátky, kým som na rodicaku, tak na hypo, keď niekto potrebuje, pošle mu ten druhý peniaze. Spoločný účet by som nechcela.
Ale zas my sme nikdy neriešili striktne rozdelenie ako platenie nájmu na 1/2, výlety, večere každý za seba, vždy sme sa nejak striedali, ale nijak pravidelne 🤷♀️
s bytom idete na polovicu - ako prvé by som oboznámila manžela, že chvíľku to potiahne len on sám 😉 ale snáď je s tým uzrozumený aj on.
Kazdy zvlasť ucet, ja som zarobyla viac a platila som vsetko ja, uz nikdy by som to nespravila,..chlap si šetril na auto a moje peniaze si užíval a svoje minal na milenky,ked musel odisť auto zobral zo sebou druhy zase vsetko hadzal do automatoch..Dnešná doba je ina, a z chlapov sa stali zlatokopky
Tiež som to velmi riešila,...ako čo napolky.Napokon fungujeme tak že muž plati energie a ja platim stravu. Plus minus je to tak. Každy mame vlastny učet. Ale ja platim napr. net, smeti, poistku.Každy mame vlastne auto a byt sme kupovali bez hypo.Muž ale nema problem občas dokupit si čo dam chce alebo pozvat na večeru. Je pravda že viac zaraba ale nikdy nemal problem zatiahnut väčšie vydavky.
Sme bezdetni manzelia a vsetky ucty mame spolocne takze je pre oboch prehladne co mame a co platime.
Takisto- a to je dolezite- mame podobne nastavenie co sa tyka minania/setrenia/investovania
Rok pred manželstvo ako sme si brali spoločnú hypotéku sme si zriadili jeden spoločný účet v Tatre s dvoma kartami, je tam Spending report každý mesiac, kde máš rozdelene kam odchádzajú financie, úver,náklady na bývanie, obchod supermarket, voľný čas, zdravie krása,móda doplnky etc…rozumej koláčovy graf, ktorému porozumie aj žiak základnej školy.
Dodnes fungujeme takto manžel zarába slušne, ja som na rodičovskej a v našom spoločnom gazdovani sa nič nezmenilo, stále jeden ucet 2 karty a prehľad o všetkom…
je fajn si uvedomiť čo inštitút manželstva obnáša...
Máme každý vlastný účet a peniaze spoločne. Platenie neriešime, kto vytiahne kartu, platí, aj tak sú to spoločné peniaze.
Ze ked teraz ste pol na pol, ako to bude ked budes doma s dietatom?
A budes tu mat aj verziu spolocneho uctu aj roznych.
My mame kazdy svoj a este jeden skade ide hypoteka... z toho mam aj ja kartu ked nechcem ist pod financnu rezervu na ucte, z ktoreho sa odosiela cast mojej RP...muz plati ovela viac ako ja
každý máme svoje účty a nič neplatíme napoly. Všetko platíme priebežne tak ako sa kto cíti. je to úplne jedno
@jj298 čiže ty keď niečo nové chces a muž ti povie nie, tak si to nekupis? No zbohom, ale keď ti to vyhovuje
Obaja mame vlastne ucty a jeden spolocny, na ktory zaciatkom mesiaca posielame obaja peniaze az nich sa platia potraviny, drogeria, byt, benzin , veci pre deti.
Vacsie nepravidelne polozky (dovolenka, elektronika a pod) platime ako pride, raz jeden, raz druhy, kto dostane bonus v praci a pod.
Svoje zaujmy, nakupy oblecenia, pivka/kavicky s kamosmi si kazdy plati sam.
My odkedy bývame spolu, máme jeden účet. Resp dva. Ale všetko dávame na môj účet, z toho sa platí všetko okolo účtov, auto, poistky, škola, škôlka, výživné. Čo zostane, niečo odložím na sporiaci a ostatné na dve časti, na stravu a voľnočasové aktivity.
A dávam mu na účet nejaké eura na stravu keď chodí do práce.
Mám prehľad, kde čo platíme, koľko minieme, aj koľko ušetríme. Nikto nič nemusí prosiť, má prístup rovnako k účtom ako ja. Keď potrebuje, len oznámi, že ide vybrať, platiť.
Niekomu vyhovuje keď majú dva účty, niekto nie je spokojný s ničím. 😃
Kazdy ma svoj vlastny ucet a jeden mame spolocny, odkial idu fixne platby na byt + stravu. K tomu spolocnemu uctu mame aj sporenie, kde mame financnu rezervu.
Každému vyhovuje niečo iné. Fixné výdavky viete aké sú tak si ich nejak rozdeľte, v čase materskej /rodičovskej to potiahne manžel. A zvyšok musíte prísť sami na to, čo vyhovuje vám.
U nás je jeden spoločný účet,2karty. Zarabame cca rovnako a nieje problém. Ale ako tu už zaznelo,máme podobné zmýšlanie(žiadne prosíkanie na koníčky,kabelky..) hypotéku nemáme a platby odchádzajú z toho istého účtu. Kto potrebuje peniaze,ten si vyberie.
Za mňa je úplne no go v manželstve niečo platiť "na polovicu". Za mňa je ideálne zrátať všetky rodinné výdavky. Spravidla hypo, náklady na byt, stravu, drogériu, domacnost, auto (pokiaľ ho používame obaja), dovolenka plus rezerva. Na tých sa budeme obidvaja pomerne k svojmu platu podieľať. So zvyškom hospodárime podľa vlastného uváženia. Čize: mame náklady 2000 euro, každý zarábame 1300, dáme do spoločného 1000, 300 minieme každý podľa seba. To je ľahké. Ale ak ja zarábam 800 a chlap 1800, tak to nejde. Tam dám do spoločného ja 500, chlap 1500 a zvyšok zase minieme každý po svojom.
ja by som urobila jeden ucet kde mate pristup obaja a budete na neho posielat 75% svojich prijmov plus pridavky
napoly nie je dobre lebo tebe vyrazne klesne prijem percento urcite podla vydavkov
My sice nie sme zobrati, ale akonahle sme zacali byvat spolu ( tyzden pred narodenim dietata), tak vsetko bolo spolocne a odvtedy sme nikdy nedelili, co su moje, co keho vydavky. Istu dobu sme mali kazdy svoj ucet, ale potom kvoli poplatku za ten moj, kedze mi neskor nan chodil uz len rodicak, sme presli na jeden spolocny ucet.
Ešte treba mysliet na to, že keby máte spoločný účet, a jeden náhodou umrie, účet sa zmestí až do dedičského, a ste bez peňazí 🙂
Ja som raz počula taký talk o tom, že ideálne je mať 4 "účty".
1. Platíte z neho stravu, bývanie, energie, hypo,... Každý do neho prispieva, v pomere ku platu (lebo ak on zarába 3 tisíc a ty 500, tak asi sotva to pôjde na polovicu). Treba sa dohodnúť. (Stačí ak sa to platí z jedného účtu a partner tam posiela peniaze, "jeho čiastku")
2. Sporenie a investície do budúcna, opäť každý prispieva a buď z toho niečo po čase kúpite pre seba alebo to necháte ako sporenie pre deti.
Počula som aj super nápad, že ak by došlo k nevere, majú dohodu a tieto peniaze idú automaticky podvedenému 😂
3. A 4. Každý má svoj vlastný so zvyškom peňazí a nikto si nemusí pýtať vreckové.
My fungujeme viac menej tak, že neriešime kto čo platí, ale máme svoje účty, ak potrebujem, manžel mi pošle. A máme ešte aj bokom sporenia a investície.
Hlavne je to dôležité pre prípadnú smrť, aby si neostala úplne bez peňazí, keď príde na dedičské, ktoré môže byť aj mesiace, roky a ty máš zmrazené účty.
Zo začiatku ako sme spolu začali žiť sme išli pomerovo cca 2:3, vo všetkom, okrem hypo k jeho bytu. Bolo to najmä kvôli rozdielnym príjmom, ale aj pre to, že trávil viac času doma (HO), takže logicky všetkého minul viac. Pár mesiacov pred svadbou sme sa sťahovali do spoločného bytu, na ktorý sme brali hypo z jeho banky. Od vtedy som disponent účtu, mám vlastnú kartu a rovnaké oprávnenia ako on, môj účet sme zrušili, aby sa zbytočne neplatili poplatky. Po svadbe je aj tak všetko spoločné, tak nevidím dôvod mať viac rozdielnych účtov. Záleží ale od viacerých faktorov. Hlavne čo sa nákupových návykov týka. My si našťastie obaja dávame pozor na to, čo si kúpime a koľko za to dáme. Bežné nákupy neriešime, ale napr. raz som chcela niečo drahšie, asi šaty za 80€ (pre niekoho je to nič, ale mne sa to za handry zdá strašne veľa, aj keď nemusím hľadieť na každé € čo miniem), tak som šla za ním, že čo si o tom myslí.. nešla som si pýtať povolenie, nepotrebujem ho, ale sú to naše peniaze a cítila by som sa blbo, keby ich míňam na hlúposti. Občas mám v sebe taký blok, že mu príde notifikácia a bude vedieť čo má koľko stálo. Pri spoločnom účte sa nedá hrať na to, že niečo bolo v akcii. 😅 Takže vďaka tomu míňam ešte menej a som aj rada, lebo nekúpim každú hlúposť, ktorú aj tak nepotrebujeme.
Ale napr pri nákupe darčekov to dosť vadí. Vtedy zvyknem vybrať hotovosť a nakupovať osobne v kamenných obchodoch, aby som neprišla o efekt prekvapenia.
Kazdopádne, neviem si predstaviť fungovať tak, ako niektoré mamičky tu, že všetko platia z RD a čakajú či a koľko peňazí im chlap pošle, aby mali vôbec na základné výdavky. A keďže sme vedeli, že chceme deti a značné obdobie budem mať nižší príjem, spoločný účet nám prišiel ako najlogickejšie riešenie.
Jeden spolocny ucet na spolocne vydavky. Podla toho ako kto zaraba, but tam poslat rovnaku ciastku, alebo si nechavat nejaku ciastku pre seba a zvysok vyplaty posielat na spolocny.
A z toho spolocneho platit hypo, jedlo, spolocne vylety. Kazdy si sam plati kavicky,drinky s kamosmi, hobby, darceky.
Dolezite je, aby mal ten, co zaraba menej, dost na tieto osobne veci.
Ak to prezenuem, a jeden zarobi 6tisic, druhy 800, naklady maju 1500, tak je nezmysel delit na polovicu, lebo tomu menej zarabajucemu zostane v porovnani velmi malo.
Zaznie ti tu toho vela... ak ste doterqz delili, tak skonto planujete ked budes doma s dietatom?