Rodičovské dôchodky

dola23
13. máj 2023

Ahojte, viete mi prosim povedat ako chodia rozhodnutia o schválení rodičovskeho dôchodku? Pre kazde dieta zvlast rozhodntie alebo je zoznam deti na jednom papieri? Da sa v sociálnej poisťovni zistit ci dieta odmietlo dať rodičovi tento prispevok? Prislo zatial iba za jedno dieta a vieme ze podmienky splna aj druhe. Cakat ešte ďalší list alebo už nic nepríde? Ďakujem

mamina7070
13. máj 2023

chodi to naraz ak malo dieta zdanitelny prijem v roku 2021 a nebolo tam uvedene napiste do socialnej poistovni

dola23
autor
13. máj 2023

@mamina7070 tak potom je mozne ze druhe dieťa odmietlo. Ďakujem za odpoveď. Budeme sa informovať v SP. Riesim to pre moju starkú

mamina7070
13. máj 2023

@dola23 moze byt aj ze bola chyba v regobe a nebolo priradene pod rodicom

ty si ta dochodkyna ? sak sa opyta syna/dcery ? a mozno nemalo v danom roku prijmy kto vie

dola23
autor
13. máj 2023

@mamina7070 riesim to pre starkú. Je z toho zmätená. Vzťahy s druhým dieťaťom sú slabé

vamajka
13. máj 2023

@dola23 aj ked 2.dieta odmietlo tak o tom pride list. Inac nezmysel ten rodicovsky dochodok len zvady v rodine su. Nehnevaj sa ale ty ako vnucka sa nemas co do toho starat. Kazdeho vec ci bude alebo nebude prispievat.

mamina7070
13. máj 2023

@dola23 tak starka nech vezme rodny list toho dietata a ide na matriku vedia to ram doriesit

vamajka
13. máj 2023

@mamina7070 Nechapem k comu je dobre take zistovanie.

dola23
autor
13. máj 2023

@vamajka ano. Mne to je jedno. Poziadala ma starka pretoze ma 80 rokov a sama nič nedokáže prezistit. Ďakujem za odpoveď

bimbambim
13. máj 2023

Prečo sa ty do toho staráš? Nie je to tvoja vec a určite nechodiť s rodnym listom ktorý nie je ani jej po úradoch.Dieta malo asi dôvod prečo sa rozhodlo neprispiet.

palicka
13. máj 2023

V našom okoli sa vyskytol pripad, že matka dostala dôchodok ta 1 dieťa, ajnked má 3. Vzťahy sú Ok, takze vedeli, že chyba. Boli doriešiť v SP a áno, povedali im, že bolo x takýchto prípadov, chyba vraj systému. Už to majú opravené.

mamina7070
13. máj 2023

@vamajka ake zistovanie ? ak nema v papieri od socialnej poistovni uvedene obe deti (bez ohladu na to ci odmietli ma ich tam mat) tak je to chyba referencneho registra (ide pravdepodobne o deti narodene v rokoch 50 tych 60 tych ) a treba ist na najblizsiu matriku s RL detata a oni ten vztah dohraju

mamina7070
13. máj 2023

tych pripadov je plno 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamina7070
13. máj 2023

@evamarek77 na matriku s tvojim RL je to chyba referencneho registra fyzickych osob ze nie je evidovany vztah rodic dieta

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dola23
autor
13. máj 2023

@bimbambim ja viem. Dokonca ma to aj obťažuje. Len ked ma niekto požiada o pomoc ci nedoslo ku chybe na úradoch?...

mamina7070
13. máj 2023

@evamarek77 matrika eviduje fyzicke osoby a ich atributy a teda aj vztahy (RFO register) socialna poistovna vztahy cerpa z tohto registra a socialna ema opravnenie upravovat RFO ale matrika ano 😉

mamina7070
13. máj 2023

ako mozes ist aj na socialnu poistovnu ale poslu ta na matriku 😉 lebo oni nie su opravneni na zapis do RFO

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vkatush
13. máj 2023

@dola23 ak sú vzťahy s druhým dieťaťom slabé, tak možno áno, nechce odvádzať na ňu a má na to plné právo.

Keby ste zistili, že odmietol, čo urobíte ?

dola23
autor
13. máj 2023

@vkatush podla komentarov vyššie mohlo dôjsť aj ku chybe na úradoch. Ak druhe dieta odmietlo je to samozrejme jeho vec

viestta
13. máj 2023

@dola23 to druhe dieta je este ekonomicky cinne? Lebo ak ma babka 80, tak moze mat dieta dochodcu a ti rodicovsky dochodok mozu dostavat ale neplatia ho svojim rodicom

dzulli1980
13. máj 2023

My sme traja súrodenci, nikto z nás neodmietol, no mame prišlo rozhodnutie len na mňa a mladšieho brata, chyba bola na strane úradu ... mama všetko vybavila na sociálnej poisťovni.
@dola23

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simonah73
13. máj 2023

vraj aj ak odmietne je v zozname deti aj s kompletnym prijmom. mne osobne sa to napr nepaci, so mnou rodicia prestali komunikovat dva roky dozadu, ja som to sice neodmietla ale nepaci sa mi ze vidia aky mam prijem, uz sa do toho obuli aj nejaki danovi poradcovia. vsade sa vsetci ohanaju gdpr nie tak davno bolo dokonca aj v pracovnych zmluvach ze o vyske platu sa nema rozpravat a teraz to takto zverejnuju.....

vamajka
13. máj 2023

@mamina7070 deti narodene v 50-tych rokoch su uz dochodcovia a taki svojim rodicom isto neposielaju rodicovsky dochodok

vamajka
13. máj 2023

@dola23 a preco sa babka neopyta rovno svojho dietata naco to zistuje cez teba, ty co s tym mas?

mogaa
13. máj 2023

@dola23 tebe by to povedať ani nemali, len starej mame, ty tam môžeš ísť nanajvýš s ňou...a ano, chodí len 1 rozhodnutie na ktorom sú všetky deti okrem tých ktoré dali vyhlásenie....nárok má len dôchodca ktorého dieťa v roku 2021 bolo zamestnané na Slovensku a platilo odvody do SP.....

mamina7070
14. máj 2023

@vamajka mozu pracovat a teda aj posielat a toto su rocniky ktore maju problem s evidivanim pribuzenskeho vztahu v registroch ale teda samozrejme toto nie su bezne dostupne informacie takze nemas to ako vediet

plaknchcete viac info uz sa tomu venuju aj noviny
https://kosice.korzar.sme.sk/c/23167966/po-pols...

danielahamar
14. máj 2023

Práve preto, že s dieťaťom nemá dobrý vzťah by nemala nič čakať. A ak niečo príde, tak to bude ok. Ja to stále hovorím, niekedy by sme sa aj my rodičia mali zamyslieť nad tým, ako sa k vlastným deťom chováme, lebo potom na staré kolená čakáme zazraky😉