Ročné zúčtovanie - postup

6. feb 2024

Ahojte, keď požiadam zamestnávateľa o ročne zúčtovanie, on mi potom vyplní a podá daňové priznanie? Či to daňové si musím podať ja sama? Alebo kto? A zdaniteľný príjem je vlastne cely môj hrubý príjem? Či zdaniteľný príjem je znížený už o odvody ? Ďakujem

lucka_ke
6. feb 2024

ak ti zam. urobí ročné zúčtovanie daň je voči štátu vysporiadaná a nie je potrebné robiť nič viac

madeincssr
6. feb 2024

Zjednodusene: mas aj ine zdanitelne prijmy (napr. z prenajmu nehnutelnosti, z nejakych brigad a pod.) okrem prijmu zo zavislej cinnosti od jedineho zamestnavatela? Ak ano, vtedy si do konca marca musis podavat DP. Ak mas prijmy len od jedineho zamestnavatela, tak toho poziadas o rocne zuctovanie dane a on dan dopocita a vysporiada so statom za teba. Vtedy DP nepodavas.

autor
6. feb 2024

@madeincssr ide o to, že som požiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, ktoré mi dal a povedal, že on nemusí nič rátať, že si to mám urobiť sama a aj sama podať

autor
6. feb 2024

@madeincssr ten zamestnávateľ to ročné zúčtovanie niekde podáva?
@lucka_ke

lucka_ke
6. feb 2024

čo ti dal? požiadala si ho písomne na tlačive na tom určenom?

madeincssr
6. feb 2024

Ak si mala v roku 2023 viacero zamestnani, tak kazdy zamestnavatel ti vystavi A4 tlacivo "Potvrdenie o zdanitelnych prijmoch a zaplatenych preddavkoch na dan". Spravidla mzdarke podpisujes jeho prevzatie. Toto ti dali? Mala si v roku 2023 aj iny prijem okrem od tohto zamestnavatela? Ak nie, mala si poziadat tohto zamestnavatela o rocne zuctovanie dane. Ak si mala aj ine zdanitelne prijmy v roku 2023, musis si do konca marca podat Danove priznanie k dani z prijmov za rok 2023 (Typ A alebo Typ B podla charakteru tych ostatnych prijmov). Od vsetkych zamestnavatelov k priznaniu prikladas kopiu tych A4 tlaciv, ktore spominam vyssie. Ak si to nikdy nerobila, musis to robit po porade (s pomocou) s niekym, kto to uz robil. Na webe - portali Financnej spravy - su aj tzv. elektronicke tlaciva so zabudovanymi kontrolami, kde sa DP Typ A aj Typ B da vyplnit a napokon ulozit v PDF suboroch (ak mas s Danovym uradom dohodnutu elektronicku komunikaciu), alebo vytlacit a tak zaniest/poslat na Danovy urad. A bud ti vyjde nedoplatok na dani ( do konca marca treba zaplatit na ucet DU), alebo preplatok (ktory ti potom vratiavna cislo uctu uvedene v DP).

simca06022011
6. feb 2024

nie zamestanvatel si to nakresli, a zalozi do sanona.. samozrejme ze rocne zuctovanie ide na danovy urad. A tem otomto je tu uz 50, tak mozno by bolo fajn si precitat... dokonca aj financna sprava ma stranku, kde je ot vysvetelne ;)
AK si poziadala o RZD, tak ti ho musi zamestnavatel urobit. take ze nemusi, nie je...

autor
6. feb 2024

@madeincssr ďakujem za vysvetlenie. 🙂 nemala som žiadny príjem ani nič iné, podávala som žiadosť o ročne zúčtovanie, ktoré sa podava do 15.2. Ale už chápem ďakjjem 🙂

autor
6. feb 2024

@simca06022011 múdra sa ozvala 😂