Ročne zúčtovanie

13. jan 2023

Ahojte, ked zamestnanec ku koncu roka skončil pracovný pomer a je na úrade prace a do 15. februára požiada bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, je povinný ho bývalý zamestnavatel spraviť? Našla som takéto info, tak neviem či ho chápem správne, že to platí aj keď je pracovný pomer skončený, prosím o odpovede len tých, ktorí sa tomu rozumejú, nie len to čo si niekto mysli, dakujem

lilianka28
13. jan 2023

Áno, keď požiadas zamestnávateľa do 15.2., tak ti urobí RZ.

marci77
13. jan 2023

ak ste mali v roku 2022 iba toho zamestnavarela, teraz ste na urade prace a poziadate ho o rocne zuctovanie, urobi vam ho a posle preplatok na ucet
aj ja som tak v minulosti mala

autor
13. jan 2023

@lilianka28 čiže platí to aj pre bývalého zamestnávateľa

autor
13. jan 2023

@marci77 dakujem veľmi pekne za presnú odpoved

marci77
13. jan 2023

ano, je to v poriadku ak je byvaly zamestnavatel, lebo ak ste mali mzdu iba u neho, tak to lahko dohladaju

autor
13. jan 2023

@marci77 dakujem, a je to jeho povinnosť alebo dobrá vola?

lilianka28
13. jan 2023

Áno platí.

marci77
13. jan 2023

to neviem, ci je to aj zakonne osetrene, ale tak moj byvaly zamestnavatel nam maximalne vysiel v ustrety

ale ak je tam nejaky uz iny prijem, alebo nejaky iny zamestnavatel .....tak potom treba podat danove priznanie vo svojej vlastnej rezii

ale nakolko vy ste mali iba toho jedneho, tak ho poziadajte do 15.2., napiste mi, nech vam potvrdi, ci vam ho urobi ......a ak by aj nie do 31.3. mate dost casu si pripadne podat to danove priznanie sama

slavkadi
13. jan 2023

Keď si žiadosť podáte u bývalého zamestnávateľa do 15.2. a dolozite mu všetky potrebné doklady do tohoto termínu, musí vám spraviť zúčtovanie. Ak ste mala viacerých zamestnávateľov, vyberiete si jedného ktorého požiadate o ročné zúčtovanie dane a dolozite mu potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od ostatných zamestnávateľov za rok 2022.

santiago_segura
13. jan 2023

@slavkadi no ja mám presne túto otázku. Mal som taký rok že som počas podávanie DP bol nezamestnaný evidovaný na úrade práce, ale v predošlom roku som mal viacero zamestnáveteľov. Tak hociktorý z nich mi je povinný to spraviť alebo vždy to má robiť ten čo bol naposledy? Alebo to nemá robiť úrad práce? Lebo aj ten je braný ako zamestnávateľ.

janagem
13. jan 2023

@santiago_segura úrad práce zamestnávateľ nie je a nikdy nebol ak s ním nemáte pracovnú zmluvu. Spravidla robí ročne zúčtovanie posledný zamestnavtel

janagem
13. jan 2023

Ešte len doplním za rok 2022 vám môže urobiť ročne zúčtovanie zamestnávateľ s ktorým ste mali pracovnú zmluvu v danom roku. Nie napríklad že ste tam pracovali v 2021 a chcete aby vám urobil ru za 2022

slavkadi
13. jan 2023

@santiago_segura hociktorý zamestnávateľ u ktorého ste v r.2022 pracovali. Len si treba dať žiadosť a všetky prílohy k nej do 15.2.

santiago_segura
13. jan 2023

To som si všimol že tým dátumom 15.2. sa tak lúbia oháňať. Pričom termín na podávanie je do konca marca.

janagem
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
13. jan 2023

@santiago_segura ale oni nie sú povinní to potom spraviť, ked to je podané neskôr po 15.2

lilianka28
13. jan 2023

@santiago_segura ten termín je daný zákonom, nie že sa ním niekto oháňa. Termín podania RZ je do 15.2. a robí ho zamestnávateľ, termín podania DP je do 31.3. a robí si ho zamestnanec sám a podáva na Daňovom úrade.

slavkadi
13. jan 2023

@santiago_segura do 15.2. je termín podania žiadosti o ročné zúčtovanie u zamestnávateľa, aby stihol do konca marca urobiť ročne zúčtovanie.

santiago_segura
13. jan 2023

Takže RZ a DP neni to isté? Teraz ste ma domotali. Poprosím vysvetliť polopate.

lilianka28
14. jan 2023

@santiago_segura V podstate je to to isté, čiže ide o zúčtovanie daní z minulého roka. Rozdiel je len v názve a kto to urobí. Zamestnanec pokiaľ mal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, sám si môže vybrať akou formou to spraví. Jednoduchšie je pre neho určite požiadať zamestnávateľa o RZ do 15.2. , a taktiež pokiaľ sa mu vracia daň peniaze dostane skôr ako pri DP.

Pokiaľ mal ale zamestnanec aj iné príjmy (napr. z prenájmu), už nemôže požiadať o RZ, ale musí podať DP do 31.3. a to buď si spraví sám alebo požiada a zaplatí niekomu kto sa tomu venuje (ale určite nie zamestnávateľa).

Ten rozdiel v dátumoch je preto, aby zamestnávateľ, tomu kto nepožiadal o RZ v termíne do 15.2., mohol vystaviť Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, a aby zase zamestnanec stihol podať DP v termíne do 31.3.

santiago_segura
14. jan 2023

Alebo je tretia možnosť že zamestnanec by si to aj rád dal zamestnávatelovi spraviť aby to mal čo najjednoduhšie ale keďže často striedal zamestnania, a mal ich viacero, tak nestihne pozbierať potvrdenia do 15.1. a tým pádom je nahraný. Môže mať tak stresy navyše či mu to stihnú poslať všetci zamestnávatelia. Ak nestihnú tak si to zháňať sám, plus hladať niekoho kto mu to spraví...

lilianka28
14. jan 2023

@santiago_segura Treba osloviť predchádzajúcich zamestnávateľov, že potrebuješ vystaviť Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch k RZ (tu zdôrazňujem to RZ). Lebo je rozdiel, či povieš, že potrebuješ potvrdenie k RZ alebo k DP. Nie všetci zamestnanci vedia rozlíšiť tieto pojmy, povedia že chcú potvrdenie k DP a potom sa rozčuľujú a čudujú, že im potvrdenie nepríde v termíne do 15.2.
Potvrdenia k DP stačí keď zamestnávateľ vystaví až po 15.2.
Ešte snáď taká poznámka, tieto prvé januárové dni prebieha u zamestnávateľov uzávierka decembra a celého roka 2022, takže potvrdenia k dani ani nemajú čas vydávať. Ale keď ich osloviš trebárs aj telefonicky niekedy po 16.1., nemal by byť problém sa dohodnúť, či ti zašlú potvrdenie poštou alebo si po to prídeš sám. A teda ešte raz, pýtaj si Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch k ROČNÉMU ZÚČTOVANIU.

santiago_segura
14. jan 2023

Veď práve preto sa pýtam lebo jednoduchý hlúpy roboš ako ja, odkial má vedieť ten rozdiel. Tak teraz už budem vedieť. Ďakujem za vysvetlenie. Ale ajtak si myslím že štát by to mal vyriešiť ináč aby aspoň obyčajných robotníkov odbremenil od tej byrokracie. Ušetril by nervy aj robotníkovi aj tým personalostom kam tí nervózni roboši vyvolávajú.

Tak ako pri platení elektriky, alebo v zdravotnej že by sa to urobilo nejako samo, a nám by len došiel šek že kolko je doplatok.

rony2255
14. jan 2023

@lilianka28 ďakujem aj ja za vysvetlenie. Už chápem, prečo mi vlani predchádzajúci zamestnávateľ poslal tak neskoro papiere. Ja som pýtala na DP a malo to byť RZ

santiago_segura
14. jan 2023

Takže hor sa vyvolávať všade kde sme brigádovali, mali pracovný pomer, a pýtať podklady na ročné zúčtovanie. My čo striedame často zamestnania budeme mať novú športovú disciplínu každý začiatok roka zvanú: Zháňanie potvrdení.

Normálne že zošit, bore ten daný rok, pod tým dotadu všetci zamestnávatelia a budem si ti fajkať... Tento dal, tento nedal, tohto treba ešte otravovať lebo zabudol, týchto som už 3x žiadal a furt tu neni... Normálne že celá športová disciplína toto...

janagem
Autor odpoveď zmazal
Zobraz