Robíte rodinný rozpočet spolu s manželom/partnerom/?

polodrahokam
11. máj 2014

Doteraz sme sa snažili ušetriť len tak odhadom, teraz si však prijmy a výdavky zapisujeme a riešime spolu s manželom. Navzájom sa priateľsky upozorníme na kúpené zbytočnosti a poradíme sa. A je dôležité nájsť si v budúcnosti také zamestnanie, aby sa príjmy vylepšili. Ako si vy robíte rodinný rozpočet, Prípadne, ak bývate s rodičmi, hospodárite oddelene alebo spoločne?

sisaha
11. máj 2014

@polodrahokam občas aj kupene zbytočnosti ti vylepšia naladu, alebo ťa inak potešia.. Asi by ma mrdlo, keby ma niekto priateľsky upozorňoval, že tento make-up bola zbytočnosť a krásna som aj bez neho. Hospodárim tak, že mám vždy zaplatené účty a ostáva aj na menej dôležité veci

stefka33
11. máj 2014

@polodrahokam Nerobíme si súpis príjmov a výdavkov. Máme jeden spoločný účet a vo výpise si skontrolujeme kreditný a debetný obrat a tak vieme ako sme hospodárili. Pokusy o kompletnú evidenciu po jednotlivých položkách boli, ale nevydržali sme to ani 2 mesiace. Potraviny a nákupy v drogérii mám plne v kompetencii ja a všetko ostatné nakupujeme spolu.

blahowoman
11. máj 2014

Ahoj my mame spolocny ucet a vsetky blocky si odkladame na kopku. Na konci mesiaca si zratame blocky za strjvu,lekaren,oblecenie. Manzel ma v exceli urobenu tabulku a tam potom nahodi vydavky a prijmi. Kedze to takto robime spolu uz 3r vieme presne ci sme v - alebo +. Rodinny rozpocet je fakt super! Vieme presne co a za kolko si mozme dovolit.

wena
11. máj 2014

Samozrejme, že si robíme rozpočet spoločne, obaja máme prehľad o tom koľko míňame.
Ale zapisovanie mám na starosti len ja.

Zbytočnosti nekupuje ani jeden z nás, resp. veci za ktoré utrácame nevnímame ako zbytočné 🙂

ellca123
11. máj 2014

o velkych veciach rozhoduje manzel ,o malých ja
doteraz nic velke nebolo

pocula som raz takýto vtip a pasuje mi k tejto teme

mima4
11. máj 2014

@ellca123 a aky je rozdiel medzi tou velkou a malou vecou? 😉

mima4
11. máj 2014

@polodrahokam
s manzelom spolocne, mame spisane prijmy, vydaje za mesiac, drobnosti si kazdy moze kupit, financne narocnejsie veci konzultujeme spolocne.

zuzanockamt
11. máj 2014

@polodrahokam rodinny rozpocet nerobime ... mame kazdy svoje peniaze, kazdy kupuje a plati nieco ine ... väcsie vydavky sa dohodnu - bud plati jeden, alebo sa ide napoly ... funguje to uz roky ... a mame aj nasetrene

lilyianka
11. máj 2014

príjmy a výdavky píšem od začiatku roka, tam aspoň vidím, čo nám bolo treba a čo na druhú stranu ani nie, resp. čo ďalších pár mesiacov nebude treba kupovať (napr. oblečenie, tenisky, zimná bunda, čižmy a pod. ) .. po zaplatení všetkých výdavkov mi ostane suma, za kt. musím nakúpiť stravu, drogériu a prípadne pre nás dvoch čo treba .... zatiaľ sme v mínuse neboli

katka775
13. máj 2014

ahoj, aj mne manžel urobil tabuľku v exceli, kde zapisujem všetky bločky, na bežné výdavky (strava, lekáre), drogéria) mi vyčlenil istú sumu mesačne, ktorú mám v tej tabuľke rozdelenú na na dni (a tak v tej tabuľke vidím aj to, koľko som minula, aj to, koľko peňazí mi ešte ostáva na míňanie)... viem sa takto dobre zariadiť pri nakupovaní a dosť mi to pomohlo aj ušetriť. Na začiatku som sa nevedela "zmestiť" do rozpočtu a asi po 3 mesiacoch sme znižovali mesačnú sumu, ktorú mám k dispozícii.

ushuaia
13. máj 2014

@ polodrahokam mne moj partner da kazdy mesiac financnu sumu do ,,ruky,, z kt. zijeme...,o nakupy sa ani nestara, ma vo mne doveru, a aj ta ,,sprostost,, vie naozaj niekedy potesit, o vacsich financnych obnosoch samozrejme diskutujeme, ale ziadne denniky si nevedieme

s1m.one
26. máj 2014

teeda baby, u nas ma vsetko v rukach muz... ja nemam nic, plati vsetko cez nakupy ucty... atd.. trosku mi vadi, ze ked chcem ist do obchodu, tak musim davat blok, ale tak co uz.. este som nerobila, tak mam aj vycitky, ze nijak neprispievam.....rodicak ide jemu na ucet...

svetluska82
27. máj 2014

@s1m.one u nas to bolo podobne, a neskocilo to, ani ked som zacala zarabat. Vyplata moja isla na muzov ucet a v kuse kecal, že vela minam. Dokonca na mna navrieskla, že preco som objednala zaclony, ked ich neschvalil. TAkze bacha na to, aby si drahy nezvykol. Po par rokoch financneho teroru a skrývania, ked som si kupila tricko za 7 euro, aby ho nevidel, mal vycitky ked osm si rano kupila desiatku za 2 eura do roboty, kedze kartu som mala od spolocneho uctu a jemu chodili sms, tak mal dokonaly prehlad. Az som si povedala dost, oddelili sme ucty, prehlad nema absolutne, aj si kupim na seba cosi, aj platim seky za byt-polovicu a aj usetrim a je to uzasne mat taku nezavislost. Takze bacha na to, aby to nedoslo do extremu 😖

s1m.one
27. máj 2014

@svetluska82 Dakujem,ked som chvilu robila medzi rodicakmi,tak moju vyplatu mi davalvcelu,teraz som rada,ze aspon ten rodicak davam do spolocnej kasy,nie je mi tak trapne,ze vsetko taha on..ked budem robit,tak chcem mat svoj ucet a tak ako ty pises,kazdy bude nieco platit...

monciky
27. máj 2014

@s1m.one
tak u nas keby mal prachy na starosti moj muz, tak za mesiac nas vypnu od vsetkych sieti a banka na nas dom uvali drazbu🙂 nema absolutne prehlad kde co platime, este ked ide aj tankovat mi vola, ze ci moze z nasho uctu alebo si ma zaplatit z firemnej karty..., lebo niekedy su situacie, ked nemoze z uctu, lebo by mi zobral posledne prachy🙂
nakupy robim len ja, najradsej platim kartou, ze ked on potom pozrie banking, aby krasne videl kde sa co platilo, vsetky aktualne bloky nechavam na kuchynskom stole a on si pri ranajkach alebo obede precita co som kupila, u nas musi byt plna chladnicka, vzdy cola kupena, on musi mat cigarety a je absolutne spokojny...., nesleduje mi co som si kupila na oblecenie, ale ja zase nejsom marnotratna, nakupujem len to co potrebujem a vzdy myslim aj nanho..., z kozmetiky mam dostatok aj ja aj moj muz, musim dbat na to, aby bol vzdy kupeny jeho oblubeny sprchac a antiperspirant a inak je to ok🙂
volakedy som mala u seba hotovost a nie vzdy som mala bloky, a vtedy bolo peklo, lebo to boli pekne sumy a neboli o tom doklady, aj ked som neminala na kraviny, tak odvtedy mam minimum hotovosti u seba, beriem vsetky bloky a co sa da platim kartou....

klincek
10. jún 2014

@s1m.one
@monciky kocky, nic v zlom, ale to nie je v poriadku.
@s1m.one trosku ti vadi, ze "ked chcem ist do obchodu, tak musim davat blok" a TVOJU "vyplatu ti dava muz celu"?! to snad nie! vobec ti nevadi, ze ta vydeluje z penazi? lebo od urcitej hranice je to trestny cin..a mimochodom, prispievas do rodiny tym, ze sa staras o deti. ak by ti za tuto starostlivost mal manzel zaplatit, tak by si zarabala, a dobre (vezmi si au-pairky v zahranici..)
@monciky tvoj manzel zase nevie hospodarit, ale teba kontroluje..pritom "musi" mat plnu chladnicku, cigarety, kolu a hluposti. mas typicke prejavy tyranej zeny "musim dbat na to, aby mal zabezpecene.., musim toto a toto, aby bol spokojny" ake musim?! co je nesvojpravny? a ked nie je na ucte dost penazi, tak tie cigy a kola nebudu a basta!
baby, nenechajte so sebou takto zaobchadzat, lebo zle dopadnete. sorry, ale nedalo mi nenapisat. viem totiz, ako taketo vztahy koncia, a dobre to nebyva ☹

s1m.one
10. jún 2014

@klincek neviem ako si to myslela, mozno na mna utokom? samozrejme ti mozeme byt fuk 🙂 len som sa chcela podelit, ze mozno clovek je sem tam frustrovany, ze nema ziadne prachy, ale tak citim sa tak lepsie, ked nieco prispievam do kasy.. ano, vsetko plati moj muz, cez ucty, obchody atd... ale zas ked som pracovala, tak mi daval celu vyplatu, teda mame spolocny ucet a ja som tak mala prachy pre seba.. teda platila som veci detom, skolku, sebe benzin, obedy, za listky som kupovala nakup... co ja viem,sem tam to cloveka nastve, sem tam je naladovy a potom sem popise kadeco, dufam, ze sa za to na mna nehnevas...

klincek
10. jún 2014

@s1m.one vobec to nebolo v zlom, prave naopak. ak som nadobudla zly dojem, prepac. a som rada, ak to je inak 😉

s1m.one
10. jún 2014

@klincek ty mi prepac, ja som si ten zvysok, co si oznacila inu babu, precitala az potom... no vies, toto je iba forum, tu sa ide clovek vyzalovat, pochvalit atd... teda ked je to nie ze extrem,ale proste mimo normal... teda aspon u mna, bola som trosku frustrovana, ze som nemala prijem,ale tak hadam tento mesiac budem mat opat rodicak 🙂))) je to mile od muza, ze vsetko plati atd.. ale ja neviem napriklad ani kolko platime za plyn, teda ked sa prihlasim do uctu, tak to vidim,ale vies ako to myslim, tak som mu povedala, ze je to zalostne a ze sem tam by som aj ja mala spravit nakup.. nech mam prehlad co kde kolko stoji...sak druha materska a clovek je uz ako odrezany... ziadny prehlad... vydavala som sa hned po skole... robila som chvilu medzi rodicovskymi...ale tak ako sa hovori, kto si ako navari...kazdopadne suhlasil, sice to bolo trapne, lebo ja nie som jeho dieta a ani doma som takto nebola vydelovana.. proste ak ma chlap blbu naladu, tak je ako mechom udereny a nechape, ze zena sa obetovala pre rodinu a preto nema svoj prijem a je tak do urcitej miery zavisla na chlapovi.. moj to chape, ale tak vies sem tam sa kazdy pohada a potom su tie extremy 🙂 nemala by som dat smaila,ale lepsie to sem tam brat aj s humorom 🙂

monciky
10. jún 2014

@klincek
dakujem Ti za rady, ale najlepsie za tych vela rokov viem co je u nas dobre a co nie🙂 ak sa zo mna stane tyrana zena, napisem sem....🙂

klincek
10. jún 2014

@s1m.one ja viem, den blbec, a hned je vsetko cierne. snad len docasne 🙂
@monciky ja nevravim, ze si tyrana zena, ale ze mas take prejavy.. ak si tak spokojna, dobre, ale proste mi nedalo. niekedy si tu precitam veci, ktore su absolutne nezlucitelne s mojim postojom, a obcas je to silnejsie ako ja 😉. snazim sa na tom pracovat, no dnes som sa neovladla.

monciky
10. jún 2014

@klincek
mne nevadi co si napisala, beriem kazdeho nazor🙂 niektore veci co su napisane a ludi osobne nepozname, vyzneju uplne inak, ja som spokojna, tahame to uz trinasty rok a zatial sme ok🙂

niki101988
10. jún 2014

@polodrahokam my máme spoločný účet, z neho ide hypotéka, byt, telefóny, sporenie to máme stiahnuté cca do 17 v mesiaci a potom sa môj muž ani veľmi nestará kde a na čo sa míňa. Dôležité je pre neho aby mal doma svoje musli, jogurtíky a kofolu 😀 Ja som topánkový maniak takže cca každý druhý mesiac končí nemalá suma v obuvi, ale na to si zvykol a celkom to zvláda. Jediné o čo sa ja teda nestarám je tankovanie, lebo ani netuším ako sa to robí

klincek
10. jún 2014

@monciky to mas pravdu, vela veci tu vyznie inak nez naozaj su..horsie ci lepsie-ale inak. tak nech vam to spokojne fici aj dalej 😅