Refinancovanie - podmienky

tania422
10. nov 2021

Moze mi niekto poradit s refenancovanim ake su podmienky nemam v tom jasno . Vyhody a nevyhody budem velmi rada za kazdu odpoved .

nika82
10. nov 2021

treba sa ist poradit do banky alebo si najst financneho poradcu

ivkazba
10. nov 2021

S refinancovaním čoho? Hypotéky? Spotrebných úverov a kreditiek? Hlavná a primárna výhoda jedného aj druhého je to, že budeš mať nižšiu úrokovú sadzbu a nižšiu splátku. Nevýhody refinancovania ako takého nevidím, nevýhodou môže byť skôr to, ak refinancuješ do banky, kde budeš mať menej kvalitné ostatné doplnkové služby. Napríklad ak si zvyknutá na kvalitnú apku, alebo si zvyknutá na širokú sieť bankomatov, na vkladomaty atď. Ak si zvyknutá na jednoduchú možnosť mať účet zadarmo a v novej banky to nejde.

tania422
autor
10. nov 2021

@ivkazba no napr: a je nato potrebne byt zamestana aby mi refinancovanie v banke schvalili ?

ivkazba
10. nov 2021

@tania422 ak sa bavíme o refinancovaní spotrebných úverov, kariet atd, tak áno, tam je potrebné mať overiteľný príjem. Ak sa bavíme o hypotéke, ak ide o tzv. čisté refinancovanie, tak v niektorých bankách nie je potrebné dokladovať príjem. Tzv. čistý refinanc znamená, že nebudeš chcieť navýšiť výšku úveru (resp. navýšenie max o 2000 €), nemenia sa osoby dlžníci, nemení sa založená nehnuteľnosť ani žiadne iné zmeny sa nerobia. A samozrejme, doterajšie splátky sú riadne a načas splácané (overuje sa v úverovom registri). Ak by si už chcela navýšiť hypotéku o vyššiu sumu, tam už je potrebné príjem dokladovať.

tania422
autor
10. nov 2021

@ivkazba dakujem za info 🙂

ivkazba
10. nov 2021

@tania422 už len doplním, že ideálne, ak oslovíš dobrého finančného sprostredkovateľa. Vypočíta ti všetky banky, povie ti výhody nevýhody jednotlivých bánk ako aj ich podmienky, čiže nemusíš behať po bankách a zisťovať si všetko sama.

jakubvojcik
10. nov 2021

@tania422 presne ako povedala ivka, iba by som doplnil že dosť často aj v banke v ktorej máte hypotéku aktuálne tak si viete úrok pekne ponížiť cez retencne oddelenie. Niekde už po troch mesiacoch to prechádza, niekdeh po pol roku, samozrejme treba poctivo splácať. Ak Vám ale banka neponúkne taky úrok aký inde, treba si porovnať podmienky a hlavne dávať pozor na poplatok za predčasne splatenie, ktorý si banka od vás pri odchode vyžiadať (1% zo zostatku dlhu). Ten ale vedia niektoré banky preplatiť za vás ak sa rozhodnete pre ich služby (momentálne tatra banka, 365banka, Primabanka, kvázi aj ČSOB ale vo forme vrátenia splátok a slsp).

kompi111
11. nov 2021

@ivkazba ahoj rád by som sa opýtal a čo v pripade čistého refinancu hypotéky a tam neboli žiadne meškania počas celej doby splacania ale stalo sa napriklad že meškanie mal ten dotyčný na inom jeho uvere jednalo sa o pár dni 4-5. a ten uver samozrejme nebude zahrnutý do refinancovania hypo moze v takomto pripade byt negativne ovplyvnenené refinancovanie hypo ked ten clovek nema overitelný prijem?
Dakujem vopred za odpoveď

jakubvojcik
11. nov 2021

@kompi111 musí mat overiteľný prijem. Ide iba o to, že nemusí dokladovať výšku príjmu, ale overiť či ma nejaký prijem musia. A čo sa týka omeškania, stáva sa že to je problém. Banky overujú splácanie aj iných úverov a keď je aj pár dni omeškanie, aj na iných úveroch ako refinancovanych, niekedy sa stane že to zamietnu alebo Vám povedia že refinancujte znova ale už prijem musíme overiť aj s jeho výškou. Dôležité je aj to kedy bolo omeškanie a do ktorej banky by ste sa rozhodli to hodiť. Vo všeobecnosti to ale problém môže byt.