Refinancovanie počas materskej

19. aug 2024

Ahojte, mala by som otázky ohľadne refinancovanie. Teraz nám končí fixácia a chceli by sme preniesť americkú hypotéku. Ja (dlžník) som na materskej a dostávam rodičovský príspevok, manžel (spoludlžník) zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Je možné s mojim príjmom refinancovať, prípadne by ste vedeli povedať ktorá banka to akceptuje? (Jednu som volala cez infolinku, povedali, že s rodičovským príspevkom neviem refinancovať, ale nech pôjdem na pobočku spýtať sa.) Aké máte skúsenosti s finančným poradcom? Bolo by to lepšie riešiť s ním alebo priamo v banke? (Nechcem zadávať zbytočne žiadosti v bankách)
Ďakujem za odpovede

petamich
19. aug 2024

Refinancovat mozes ale prijem ti akceptuju do vysky rodicovskeho prispevku, takze vam to nemusi vyjst

Urcite by som oslovila financneho poradcu, ten sikovny presne vie, kde co akceptuju

tehulka2011
19. aug 2024

Ahoj neviem ti poradit, ale chcela by som sa opytat, ci aj vy s americkou hypotekou mate narok na tu podporu od statu?

autor
19. aug 2024

@petamich čítala som o refinancovaní bez dokladovania príjmu (nechceme hypo navyšovať len preniesť 1:1) ako to funguje v tomto prípade? (Prepáč ak je to blbá otázka, nevyznám sa)

petamich
19. aug 2024

Niektore banky ponukaju aj takuto moznost ale je to validne pre urcite typy uverov, zostatkovu sumu istiny, dobu existencie uveru atd. - takze ja osobne by som toho financneho oslovila alebo si vybrala dve konkretne banky a sla sa informovat priamo tam

autor
19. aug 2024

@tehulka2011 neviem na akú podporu myslíš, my sme nič také nevybavovali, ale tu som našla podobnú otázku s odpoveďou: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...

autor
19. aug 2024

@petamich ďakujem pekne za pomoc🫶🏻

melanta
19. aug 2024

@tehulka2011 nie, pretože pomoc sa vzťahuje na hypotekárny úver určený na bývanie. Americká hypotéka je bezúčelový úver.

tehulka2011
19. aug 2024

dakujem, len som pocula ze k junu 2024 sa podmienky menili.

melanta
19. aug 2024

@tehulka2011 na účele sa nemenilo nič.

janulikt84
22. aug 2024

Každopadne ak je manžel tpp - refinancovat 1:1 vieš - zálezí v akej banke ste aktualne a aky urok Vam ponukaju po dobe Fixu.Niektore banky maju aj odelenia ktoré dorovnavaju urokove sadzby.Ak mas otazky - pytaj sa ;)

autor
23. aug 2024

@janulikt84 v TB máme teraz, teraz nám tam dali 4,98% na ďalšie 3 roky. Boli sme v prima banke, tam nám ponúkli 4% s 5 ročnou fixáciou. Myslíš si, že by nám v TB vedeli znížiť na 4%? V prime sme už podpísali úverovú zmluvu, ale to ešte nemáme načerpané, ešte sme neboli v TB pre vyčíslenie.

janulikt84
24. aug 2024

Treba ist pre vycislenie...nasledne ta budu kontaktovat ano vedia zalezi od Vasej bonity...inak od 30.8. Bude v jednej banke urok uz aj 3,95% ak budes splnat podmienky...aktualne tatra aj znizovala uroky cize myslim ze zabojuju

autor
24. aug 2024

@janulikt84 videla som na ich stránke v hypokalkulačke, že majú 4,39% na 3 roky a nám chcú dať 4,98%, čo majú v kalkulačke na 10 rokov… pre vyčíslenie môžem ísť kedykoľvek? (V banke nám povedali, že máme ísť až začiatkom septembra, splátku máme 15.) Približne o koľko dní po vyčísleni volajú? Nebude vadiť, ak podpíšeme už papiere v druhej banke, nebudeme mať nejaký poplatok?
Ďakujem za odpoveď☺️

janulikt84
25. aug 2024

Pre vycislnie uz mozete ist - aby ste to mali bez poplatku treba pytat presne na den splatenia celeho uveru...cize 15.9 ak Vam konci fix. O sa tyka Primy nemate tam poplatok za necerpanie len pozor ak str uz dali zalozky na kataster - tam späťvzatie bude treba riešiť...volajú rôzne - cize vycislenie co najskôr

autor
27. aug 2024

@janulikt84 veľmi pekne ďakujem za pomoc🫶🏻

janulikt84
27. aug 2024

Podarilo sa?

autor
28. aug 2024

@janulikt84 v piatok sme plánovali ísť do TB pre vyčíslenie, dnes volali z Prima, že musíme ísť ešte niečo podpísať, zobrať papiere do katastra, hovorila o nejakej vynkulácii a že len potom máme ísť pre vyčíslenie🤷🏻‍♀️ takže zatiaľ neviem ani presný deň splatenia…

janulikt84
28. aug 2024

Ano kataster - založne zmluvy 100€ poplatok
Vinkulacia - to je pre poistovnu kde mate poistenu nehnutelnost - musia Vam to zavinkulovat v prospech banky...mozete ist uz aj teraz pre vycislenie aspon budete vediet...inak od 30.8. Ma 365b.urok 3,95%

autor
29. aug 2024

@janulikt84 zajtra pôjdem pre vyčíslenie, s katastrom počkám ešte 3-4 dni, možno sa dovtedy ozvú aj z TB, aby som potom zbytočne nemusela riešiť kataster.
Zaoberáš aj s poistením? Porovnanie/uzatvorenie poistenia? V budúcnosti plánujeme poriešiť poistenia, možno aj nejaké sporenie, potom by som ti mohla napísať?

janulikt84
29. aug 2024

Áno riešim - kedykoľvek ;)