Rada ohľadom predaja bytu

30. mar 2021

Dobry den,
Chcela by som sa s vami poradit ohladom predaja bytu pred tym nez uplynie 5 rokov. S manzelom sa rozvadzame. Pocula som, ze ak sa pocas tejto doby preda nehnutelnost plati sa zan dan vo vyske 30% comu by som sa rada vyhla. Mate nejske skúsenosti, rady ktore by pomohli? Pripadne ako ste takuto situaciu riesili? Dakujem..

panelacikova
30. mar 2021

Platí sa daň z príjmu z rozdielu ceny. A teda, ak ste kúpili byt napríklad za 100 000 a predávate za 130 000, platíte daň (ideálne zohľadniť v nasledujúcom daňovom priznaní, ktoré budete robiť budúci rok) a to z rozdielu, čiže zo sumy 30 000 plus/mínus. V daňovom priznaní proste tieto sumy uvediete, sú tam na to kolonky, prípadne daňový poradca vám priznanie urobí. ideálne je plus/mínus zo sumy 30 000 si vyrátať daň z príjmu 20% (tuším) a rozdeliť sa s manželom, ak sa idete rozvádzať. alebo, ak sa budete deliť napolovicu, tak si budete uvádzať do DP budúci rok polovičnú sumu (dúfam, že sa nemýlim, nie som účtovník, len logicky uvažujem) 😀

janai1
30. mar 2021

Z rozdielu ceny platite daň 19% (25% - v závislosti od výšky základu dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch) + 14% do zdravotnej
Rozdiel si môžete znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky (napr. výdavky súvisiace s rekonštrukciou, odmenu znalca, advokáta, províziu realitnej kancelárie a pod.).

panelacikova
30. mar 2021

@janai1 prosím ťa pekne, aj pri 14% do zdravotnej sa platí z rozdielu? Ďakujem

janai1
30. mar 2021

@panelacikova áno, tiež z toho rozdielu pri predaji

panelacikova
30. mar 2021

@janai1 Ďakujem. ak som nehnuteľnosť (šlo o pozemok) kúpila a predala za absolútne rovnakú cenu ("posunula" som to sestre bez akéhokoľvek zárobku), tak mám nejakú povinnosť voči VZP prosím? lebo v daňovom som si túto sumu dala do oboch patričných koloniek, ale neviem, ako je to so VZP. či oni "čerpú" potom už údaje z DÚ? Ďakujem

lienocka2808
30. mar 2021

@panelacikova nie, plati sa iba z rozdielu ceny pri nadobudnuti a predaji. je to robene preto, aby sa zamedzilo kseftovaniu s bytmi. Pripadne aby stat z toho mal zisk. Neviem ale ci nemate oznamovaciu povinnost, to si zistite. Ale platit by ste nemala nic.

lienocka2808
30. mar 2021

este je tu jedna moznost, dohodnut sa s buducim kupujucim, ze na papieri budete mat nizsiu kupnu cenu ako v skutocnosti, a zvysok vam zaplatia na ruku ak to pojde, viem, ze to tak ludia robia. Mne to pride dost chore, ze mate platit dan z rozdielu - OK ale este aj do zdravotnej poistovne 14 percent, tak to uz je podla mna sila.

panelacikova
30. mar 2021

@lienocka2808 no to, že nemám nič platiť, to mi je jasné už podľa príspevku predchádzaúcej používateľky, ide o tú oznamovaciu povinnosť, .. a ešte tiež mi napadla jedna vec, lebo tá sa týka už bytu, prosím
@lienocka2808 alebo
@janai1 ak viete odpovedať... ak ubehne lehota 5 rokov, tak sa nerieši už ani zdravotná poisťovňa alebo tej sa platí "stále"? Ďakujem

janai1
30. mar 2021

@panelacikova tieto odvody a daň sa platia len do tých 5 rokov... A čo sa týka rovnakej sumy pri predaji ako pri kúpe tak tam sa do zdravotnej tiež nič neplatí keďže rozdiel je 0 tak vymeriavací základ je 0x0,14

panelacikova
30. mar 2021

@janai1 rozumiem, ale nemám ani teda žiadnu ohlasovaciu povinnosť? ako pri daňovom úrade?

janai1
30. mar 2021

@panelacikova daňový úrad odosiela info zdravotnej poisťovni tak netreba osobitne oznamovať aj ZP

panelacikova
30. mar 2021

@janai1 veľmi pekne ďakujem, to ma potešilo... že som nič nezanedbala 🙂

1andrea111
30. mar 2021

@lienocka2808 len aby to potom na ruku zaplatili, lebo aj také bolo že nezaplatili, keďže oficiálna cena je iná

lienocka2808
30. mar 2021

@panelacikova nie, po 5 rokoch sa neplatí už nič, ani dane ani odvod do ZP.

dollyzv
30. mar 2021

Toto je strašné svinstvo inak..daň,ešte okej,ale zdravotná?! Do psej matere 😡😂

3009
30. mar 2021

@dollyzv z hľadiska príjmu, je to tvoj príjem, tak z toho sa predsa platí zdravotné poistenie. Je to jedno, že je to príjem z predaja nehnuteľnosti z hľadiska príjmov je to príjem.