Rada ohľadom kúpy bytu

31. aug 2024

Ahojte. Prosím ak je tu nejaký realitný maklér, právnik alebo niekto kto sa v týchto veciach vyzná.

Idem kupovať byt na strednom Slovensku. Peniaze mám v hotovosti. Predávajúci tiež kupujú byt, ale v Bratislave. Tiež budú platiť v hotovosti (majú svoje peniaze plus budú mať z toho predaja). Čo mám info, podpise sa kupnp predajná zmluva, ide sa do banky na prevod peňazí, potom do zmluvou sa ide urobiť vklad na kataster. Do mesiaca príde rozhodnutie z katastra, že ja som vlastníkom. Keď som dom dávno kupovala byť, hneď po vklade na kataster sme šli na byt, odfotili spotrebu vody, podpísali preberací protokol a dostala som kľúče. Nemusela som čakať na byt, kým príde rozhodnutie z katastra. Byt bol už prázdny teda a hneď v deň podpisu som dostala kľúče s mohla sa nasťahovať.

No vraj v Bratislave tie úkony na katastri trvajú aj dlhšie ako jeden mesiac. Preto realitak s majitelmi navrhujú, že ja kúpim byť, dám peniaze, urobí sa vklad na kataster. V zmluve sa uvedie, že dva mesiace po podpise môžu bývať ešte na byte, aby mali teda čas zariadiť si veci. Tým pádom oni budú mať tu hotovosť, výberu si byť v Bratislave, tiež podpisu zmluvy, prevedú peniaze, pôjdu ma kataster,ale keďže tam je to nejaké zdĺhavé, tak to bude trvať do dvoch mesiacov a oni až potom sa vystahujú z toho bytu, ktorý ja kúpim.

Je to prosím vás takto v poriadku? Robí sa to bežne? Nemôžu oni už tiež v podstate sa sťahovať hneď po vklade na kataster v prípade, ak kúpia prázdny byť,že tam už nik nebýva?Mne tie dva mesiace nevadia, ide mi len o to, aby ma nejako nroklamali, napr nebudú sa chcieť vysťahovať atď.

butterflyeffect
31. aug 2024

Robi sa aj tak aj tak.. vsetko je podla dohody. Niekto odovzdava kluce hned pri podpise zmluvy a navrhu na vklad, niekto neskor… my sme z vychodu a tiez sa povidna majitelka vystahovala az 2 mesiace po kupe, aj ked na katastri uz sme boli zapisany ako majitelia, lebo to bolo tak v zmluve dohodnute. Stavy sme odpisovali ku dnu ked sa odstahovala.

autor
31. aug 2024

@butterflyeffect ďakujem ti. Takže sa nemusím báť? Oni vraveli že až potom po tých dvoch mesiacoch sa podpíše preberací protokol a odpisu stavy, že oni budú platiť samozrejme tie energie a aj bytovemu družstvu za tú dobu. Že možno to bude skôr ako dva mesiace. Ale pre istotu že nech rátam s tým. Ja mám kde bývať, tie dva mesiace počkám, nie je problém, len či je to takto fakt v poriadku a nemusím sa báť, že sa nevystahujú. Vyzerali seriózne, ale človek nikdy nevie...

autor
31. aug 2024

@butterflyeffect čiže tiež ste napr podpísali 1.9. zmluvu kde bolo uvedené že vystahujú sa k 1.11. áno?

butterflyeffect
31. aug 2024

Ano presne tak to bolo v kupno predajnej zmluve, ze dokedh bude nehnutelnoat uvolnena-s tym by realitak mal mat skusenosti…
Je eate moznost aj vinkulovat v peniaze v banke-su na tvojom ucte, ty vsak s nimi nevies uz narabat lebo su su vinkulovane v prospech buduceho majitela a uvolnia sa mu na ucet az po preukazani splenia podmienok-napr. Zapisom do katastru. Alebo je aj moznost natarskej uschovy penazi… Nevyuziva sa to casto ale ta moznost je. Zas zavisi od toho ci oni tie peniaze potrebuju na kupu inej nehnutelnosti. Vsetko je o dohode ale vsetko treba mat podchytene v kupnopredajnej zmluve…

autor
31. aug 2024

@butterflyeffect áno, práveže oni to potrebujú na kúpu bytu. Oni budú operovať s tým, že majú tú hotovost, aby boli napr uprednostneni, keďže každý uprednostní kupujúceho s hotovosťou, tak ako aj iní mňa.
Ty si sa nebála, že sa napr nevystahujú?

autor
31. aug 2024

@butterflyeffect my by sme šli po podpise a prevode peňazí na kataster, realitacka povedala,že môžem ísť s ňou samozrejme na ten kataster.

autor
31. aug 2024

@butterflyeffect vraj sa môže uviesť do zmluvy aj to, že napr po tých dvoch mesiacoch keby sa nevystahovali, by platili penále napr 50 eur/deň...

judit47
31. aug 2024

Ja ked som kupovala v 2017 tak som dostala kluce a robil sa preberanie bytu az ked to bolo na katastri moje-a to bol byt rok prazdny… vsetko je o dohodne a co vyhovuje vam.
A teda aj ja som mala notarsku uschovu na zvysok mimo hypoteky a tiez to dostali az ked som bola na katastri az ja zapisana…

autor
31. aug 2024

@judit47 aha, ďakujem, tak vidím že je to bežná prax. Akoze ja chápem že keď aj oni kupujú byt, tak nemôžu ísť za ten čas na ulicu, len aby som aj ja bola krytá, že kúpim byť, zaplatím a proste odídu za tie dva mesiace...

autor
31. aug 2024

@judit47
@butterflyeffect tak ste ma upokojili baby, že sa to tak robí, ďakujem vám moc.

autor
31. aug 2024

Žienky ešte taká otázka. Ja tiež predávam byť v ktorom bývam. Predávam ho rodine. Neviete koľko sa platí za vystavenie kúpnopredajnej zmluvy notárovi? Alebo si to môžem napísať sama podľa mojej kúpnej zmluvy a on to len overí...aká je cena?

nelca84
31. aug 2024

Je to uplne bezne, tiez prave predavam byt, v ktorom byva moja mama a do zmluvy sme dali, ze byt uvolni do 30 dni od vkladu na kataster. Maloktory byt je pri prejdaji hned volny...
Ak si zmluvu napises sama, tak budes platit len za overenie podpisu, co na mestskom/obecnom urade stoji 2e.

katica06
31. aug 2024

Ak si s rodinou dôverujete napíš zmluvu a overia ti na hociktorom obecnom úrade za 2€/podpis

lonely66
31. aug 2024

autorka, ja by som mala v dnešnej dobe už strach. kedysi dávno, moje "prvé" nehnuteľnosti som sa nebála takto kúpiť, iná doba. teraz by som sa už bála. naposledy, keď som kupovala byt, bol nasledujúci postup:
podpísala sa KZ, peniaze sa dali do úschovy realitke (serióznej, dlhodobo na trhu a overila som si ich), ak by som nesúhlasila, dali by sa do notárskej úschovy, bolo by to ale spoplatňované, realitka robila túto službu v rámci poplatku.
KZ sa odniesla na kataster a bolo v nej uvedené, že najneskôr do 2 pracovných dní PO ZÁPISE kupujúceho do LV musí realitka poslať "moje" peniaze predávajúcemu na jeho účet. takto som bola krytá aj ja, aj predávajúci.
byt sa taktiež uvoľňoval do 2 dní po prevode vlastníctva na LV na kupujúceho. čiže aj predávajúci mal čas sa vysťahovať. samozrejme, peniaze dostal až po zápise do LV.
čo v tvojom prípade asi nie je reálne. no ale, bála by som sa. pustiť peniaze. kým nie si na LV, nie si vlastník. ľudia sú rôzni...

ak už máš nejakú KZ na svoj byt, stačí, ak ju prepíšeš a doplníš vhodné (súčasné) údaje. nemusíš ju dávať robiť právnikovi, ak už raz bola urobená dôkladne.

autor
31. aug 2024

@lonely66
@katica06
@nelca84 áno s rodinou si dôverujeme. Ale napr keď som kupovala byť, nebol tu balkón, balkón dorabali. Tak to neviem ako napísať, že koľko M2 ma s tak. Prípadne dajú sa niekde z netu stiahnuť údaje nové?

autor
31. aug 2024

@lonely66 áno, ja by som tak bola najradšej keby šli do uschovy, ale zas chápem že keď oni potrebujú tie peniaze na kúpu bytu, tak nemôžu sa im uvoľniť z banky povedzme o mesiac. Ja tiež keby nepredávam byt rodine a nemôžem tu ostať hoci aj do konca roka, tak to by som tiež musela riešiť podobne...chápem aj ich situáciu. Do zmluvy sa uvedie dátum dokedy sa vystahujú. Len zisťujem čo mi hrozí keby sa nevystahovali, sú rôzne prípady. Či tam môžem prísť s vyhodiť ich?🤣🤣

maranta_leuconeura
31. aug 2024

Ved dajte zrychleny vklad na katastri, to mas do dvoch tyzdnov, stoji to 150€ elektronicky alebj 300€ klasicky. Nebudte zgrlavi a vsetko moze do mesiaca prebehnut, aj tvoja kupa aj ich kupa.

maranta_leuconeura
31. aug 2024

Inak nasa banka poslala prniaze druhej strane az ked sme boli vlastnici na LV 😉 ale ako pisem, boli to dva tyzdne, takze pohoda

autor
31. aug 2024

@maranta_leuconeura no že oni by si to aj dali ten zrýchlený vklad ale je v BA to aj tak trvá dlhšie.

autor
31. aug 2024

@maranta_leuconeura veď ale keď dáme vklad na kataster tak už by sa nemalo nič stať aby som ja bola vlastníkom,nie?

maranta_leuconeura
31. aug 2024

V BA je zrychleny priam nutnost, inak to trva mesiace. Nam to normalne v BA na 14. den vybavili, inak by boli povinni vratit platbu za zrychleny a to nechcu, prachy su prachy

autor
31. aug 2024

@maranta_leuconeura to tiež spomínali že by platbu museli vrátiť... Keby to nestihli v tej lehote...

autor
31. aug 2024

@maranta_leuconeura a nezrychkeny vklad tam trvá ako dlho? Keď vravíš mesiace ..

maranta_leuconeura
31. aug 2024

Neviem ako je to teraz. Par rokov dozadu to bolo aj pol roka (akoze zakonna lehota je 30 dni). Kedze nemaju za to postihy, tak nie su motivovani to vybavovat do 30 dni

autor
31. aug 2024

@maranta_leuconeura a keď sa dá zrýchlený vklad tam myslíš že to vždy stihnú do 30 dni? Akoze to je strašné pol roka, verím tomu že teraz je to podobné. Ja dom myslela, že to preháňajú...

maranta_leuconeura
31. aug 2024

Zrychleny je do dvoch tyzdnov a co viem od seba aj znamych, vacsinou ten posledny alebo predposledny den to vybavili, lebo nechceli vracat prachy :D ale ved najdi si aktualne diskusie na nete, ako je to s katastrom v BA

judit47
31. aug 2024

@autor

Som z Ba a byty v blizkom ludia kupovali od 2017 do tohto roku a nikdy to netrvalo pol roka.

Co sa tyka vratenia penazi za kolok tak musia vratit ci to das zrychlene alebo 30 dni a nedodrzia to,takze ano kamoska to mala 31 prvy den a aj tak jej vratili peniaze. Z vlastnej skusenosti to trvalo dlhsie len ak chybali nejake veci(chybne podpisy atd) alebo moj pripad kedy som volala a moj vklad riesila pani co bola PN takze to u nej lezalo 5 dni ale hned po telefonate to v zen den bolo, neviem aku skusenost ma pani nado mnou ale nikto z mojho okolia(asi 30 roznych ludi, nemal skusenosti , zeby tot ak dlho trvalo.

autor
31. aug 2024

@judit47 tak oni mi vraveli že trvá to v ba viac ako mesiac, marí sa mi niečo že by dali asi aj zrýchlený vklad, ale že radšej mi povedia dva mesiace,keby niečo. Že oni čím skôr chcú tiež kúpiť a odísť, tak vraveli. No len vieme aki sú ľudia. Ono ja keď im pošlem peniaze, potom budú hľadať byť,teda vraj majú vyhliadnutú,ale tiež kým sa naisto oni dohodnú s predávajúcim a podpisu zmluvy a urobia vklad, kým sa niekto vydtahuje zas z toho bytu,tak verím že to môže byť fakt dva mesiace

lonely66
1. sep 2024

autorka, ja ti rozumiem, ako to myslíš, je to riziko, ale áno, sú situácie, kedy sa asi inak ani nedá...
čo sa týka dorobeného balkóna, len ho tam dopíš. m2 si vieš vypočítať aj sama. dĺžka x šírka...

autor
1. sep 2024

@lonely66 ten balkón asi zavolám na bytové družstvo, pozerala som vyúčtovanie a M2 tam nie sú uvedené. Tak nech presne tam napíšem toľko M2 koľko má aj papierovo.