Rada ohľadom hypotéky

lucann
23. aug 2020

Ahojte. Potreboval by som poradit ohladom hypoteky, kedze banka mi da max 80%. Niekti mi radil ak chcem dostat 100% sumu od banky mam si dat urobit zmluvu na vyssiu cenu. Len nechapem ako potom pridem k mojim peniazom, ktore budu naviac, kedze v banke mi povedali ze hypo posiela banka rovno predavajucemu. To mam akoze verit predavajucemu, ze potom tie peniaze naviac mi zasle na ucet alebo nejako vyplati? Na toto by som sa nerad spoliehal. Alebo si radsej zobrat normal hypo a doplatit cenu spotrebakom? Vyhodnejsie je hypo na celu sumu ale ci tonieje riskantne.

draik
23. aug 2020

Jednak to nepomôže , jednak by ste to nemali ošetrené. Štandardne úver do 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, nanajvýš do výšky kúpnej ceny. 100% hypo (počítané z hodnoty založenej nehnuteľnosti) už nejaký čas možné nie sú.

lucann
autor
23. aug 2020

Ako nepomoze? Ani ked znalecky posudok bude vyssi o 20%? Ako myslis nemali osetrene?

kitycat
23. aug 2020

nema nahodou banka svojich odhadcov aby sa vyhlo takejto manipulacii?

petinka55
23. aug 2020

@kitycat presne to ze ma... A v banke tiež niesu sprostý... Ja som mala svojho znalca a v banke mi presne povedali mena znalcov od ktorých posudky idú na preverenie.... Su to presne ti, ktorí urobia za pár € posudok v astronomickej výške... Akurát ma potom človek neskutočne tahacky kedy to treba prehodnocovať na novo a tam už sú tie posudky práveže ešte horšie

dollyzv
23. aug 2020

@lucann ak chces vyššiu hypo musíš založiť dve nehnuteľnosti(napr. Rodičovský dom/byt) v banke nie sú padnutí na hlavu a v znaleckom posudku sa uvádzajú aj ostatné byty/domy k predaju v podobnej lokalite a rozlohe. Takisto vacsina znalcov čo takto umelo navyšujú ceny sú na čiernej listine v bankách. Takže keď potrebuješ 100% že nemáš zvyšok našetrené,sú len dve možnosti: 1)založiť spomínané dve nehnuteľnosti,
2) zvyšných 20% doriešiť spotrebným úverom (tam už ale je otázne či ti to finančne bude vychádzať nakoľko spotrebaky majú aj 3nasobne vyššie úroky ako hypo,a maximalna doba splácania je 8rokov,čiže splátky sú veľmi vysoké)

Ešte dodám že hypo dávajú Max 80% zo sumy ktorá je nižšia..čiže ak máš na znaleckom sumu pr. 80tis a na kupnopredajnej zmluve 60tis. Dajú ti maximálnu výšku hypo 80% z 60tis.
Jedine v prípade že kupuješ nehnuteľnosť od rodinného príslušníka sa banka riadi znalecký posudkom. Čiže keby má hodnotu 80tis a napr. Brat by ti dom strelil za 20tis dostal by si 80% z 80tis. Ako je uvedené na znaleckom. Ale toto asi nebude tvoj prípad

draik
23. aug 2020

@lucann
Banka slepo neakceptuje znalecké posudky, bez problémov hodnotu zníži sama. Chcem vidieť toho dobrodruha znalca , ktorý navýši cenu o štvrtinu.
Okrem toho, ako donútite predávajúceho, aby Vám vrátil 20%? Inou zmluvou? Úverový podvod ako vyšitý.

aduskatt
23. aug 2020

Je jedno, či bude púosudok na vyššiu sumu, lebo predkladáš aj kúpnopredajnú zmluvu a banka vychádza z tej nižšej sumy a poskytne 80-90%, 100% prefinancovanie je možné kombináciou viacerých úverov

aduskatt
23. aug 2020

Obvykle pri žiadosti o hypo, pokiaľ splňaš dostatočnú bonitu Ti banka ponúkne spotrebák na dofinancovanie, ale určite 100% hypo nepokryješ. A neviem, ako sa chceš dohodnúť aj so znalcom na vyššej hodnote znaleckého, ktorý aj tak potom supervízuje ešte banka, takže pri nereálnej sume to skreše a ešte sa dohodnúť aj s predávajúcim.

lucann
autor
23. aug 2020

S predavajucim sa da dohodnut, znalec - je velky predpoklad ze ohodnoti mozno aj o 30% vyssie bez nejakej manipulacie kedze kupujem za dobru cenu a na dobrom mieste. Znalec ma dobre meno a urcite si ho nepokazi koli mne. Pretoneviem ako mam reagovat aby som sa nedostal do problemov.

lucann
autor
23. aug 2020

@aduskatt ved ide o to, ze ked znalec ohodnoti na vyssiu sumu a predavajuci je ochotny dat do zmluvy vyssiu sumu ako bude realna, co mam robit? Otazka bola: Ako pridem k peniazom co su navyse?

dollyzv
23. aug 2020

@lucann nijak..záleží či predávajúci bude ochotný, čo je malá pravdepodobnosť a ak by ti ich aj nedal a chcel si to vymôcť inak,tak ťa ešte môže udať za úverový podvod..nerob si zbytočne problémy..a myslí na to,že banka ti vždy pozícia len toľko koľko ona uzná za vhodné,čiže ti nemusí požičiate ani tých 80%(čo je maximum) ale len napr. 60% a si tam kde si bol..im sa viac oplatí ľudí tlačiť do spotrebakov...

lucann
autor
23. aug 2020

Dakujem vsetkym za rady. Dve nehnutelnosti zakladat by som nechcel. Zatial mi prijem v poho postacuje aj na spotrebak, len som chcel vediet ci by sa dalo nieco usetrit, ale vidim ze asi to nema vyznam. Takze uvidim kolko da banka hypo a potom pojdem do spotrebaku. Este raz dik.

dzina007
23. aug 2020

ak vravite ze nehnutelnost ma vyssiu sumu. tak je mozne vziat hypo + spotrebak a potom urobit nasledne refinancovanie a spojit pod novy uver a spotrebak a povodny uver dokopy.

lucann
autor
23. aug 2020

@dzina007 ano zvazujem aj tuto moznost. Len neviem ako je to pri spotreb uveroch. Myslim predcasne vyplatenie, aka je pokuta ci sa oplati a kde sa oplati zobrat. A po akom case je mozne refinancovanie?

dzina007
23. aug 2020

@lucann predcasne splatenie spotrebaku je bez poplatku ale vzdy si je lepsie to v danej banke prezistit ci si nejako neupravili podmienky.

problematickejsi je ale klasicky hypotekarny uver. pretoze tam zo zakona je tusim zmluvna pokuta 1% zostatkovej sumy ak refinancovanie je mimo dobu fixacie. ale tiez je dobre si to uverit pri podpisovani uverovej zmluvy lebo uz som sa stretla s tym ze banka mi chcela poskytnut vyhodny urok pri 5 rocnej fixacii ale ze plati tento urok len ak u nich zotrvam 5 rokov, ak by som odisla skor dany urok neplati a bude sa ratat s o 2% vyssim urokom co pre mna bola neakceptovatelna ponuka.

miskooo1987
23. aug 2020

Záleží na banke... kľudne napriek tomu že máš posudok na 80... ti dá hodnotu 75

aduskatt
23. aug 2020

@lucann aj keď sú pchtní dať vyššiu sama, znalecký ešte kontroluje interný znalec banky ten to može skresať.......takže dva úvery a potom spojiť.....popozerať si čo ponúka aká banka a rozhodnúť sa, alebo sa poradiť s niekým, kto sa vyzná

lucann
autor
23. aug 2020

No uvidime, potom dam vediet.

aduskatt
23. aug 2020

@miskooo1987 už som zažila, že sme predkladali znalecký na 185tis, kúpnopredajnú na 180tis, klient mal zdokladovaný príjem skoro 3tisíc a dali mu 110tis, takže je to individuálne

miskooo1987
23. aug 2020

@aduskatt ale to sa vždy dá ísť do inej banky... 😂 lebo keby mne toto banka ponúkla, tak jej asi poviem, že ďakujem neprosím...

aduskatt
23. aug 2020

@miskooo1987 nie vždy sa dá.........samozrejme, dá sa potom refinancovať🙂))) to sa stalo

lucann
autor
23. aug 2020

@aduskatt no neviem, ja som nevidel ten dom za 180tis. Mozno bol ozaj hodny len 110tis. Ktovie ako to bolo. Viem kolko stoja domy v lokalite kde kupujem ja.

aduskatt
23. aug 2020

@lucann znalecký a kúpnopredajná sa zhodli. Klient si najskor našiel dom a potom si dal spraviť znalecký.......70tisíc rozdiel na novom velkom dome, modernom, kompletne zariadenom 5 km od Košíc - hodnota isto nebola 110tis🙂 ale tu išlo o poukázanie na to, že nie je pravidlo, že 80% hodnoty dostať musíš

lucann
autor
23. aug 2020

Potom siel asi do zlej banky

aduskatt
23. aug 2020

@lucann dopredu nevieš, kolko Ti v ktorej dajú. Nedávali sme žiadosť len do jednej banky

sajka12
23. aug 2020

@lucann ja nechápem k akým peniazom čo sú navyše chceš prísť.. dajme tomu že kupuješ byt za 80 tisíc. znalec ohodnotí na 100 tisíc, na zmluve bude 100 tisíc, tak banka ti poskytne (pošle predávajúcemu) 80 tisíc... Vysvetli mi tie peniaze navyše prosím

sajka12
23. aug 2020

@lucann a určite by som sa poradila s finančným poradcom pri hypotéke. To dnes fakt ešte ľudia chodia z banky do banky aby zistili kde im koľko dajú? Veď to všetko vyrieši poradca za teba...

zuzanka.zuzu
23. aug 2020

@lucann vieš dostať aj 90% hypo a na 10% zobrať spotrebák (ten sa neráta ani do toho max limitu 8 rokov atď.). po 1 roku vieš spojiť obidva úvery na hypotékový úrok aktuálny v tom čase

lucann
autor
23. aug 2020

@sajka12 problem je to ze musis dokladovat a poskytnut najprv tvojich 20%. Takze das svoje 20 a banka posle akoze 80% co v skutocnosti je 100%. Tak predavajuci dostane 120% ceny. Tazke?

lucann
autor
23. aug 2020

A takto mozes dostat aj viac ako 100 % len zalezi za kolko kupis nehnutelnost a aku ma skutocnu hodnotu. Vsetko cez 100% su peniaze navyse.