Prispievanie rodičom na dôchodok

19. mar 2024

Ahojte, chcela by som sa vás spýtať na názor ako by ste reagovali v mojom prípade.

V skratke, mám 25 rokov (minulý rok som zoštátnicovala) a mám o dosť starších rodičov. Mám už v dôchodkovom veku ale ešte pracuje (mala 42 keď som sa narodila) a tatko by mal ísť do dôchodku o rok. Obaja majú nárok na pomerne vysoký dôchodok taký, že z toho úplne v pohode vyžijú a aj im ostane no aj napriek tomu odo mňa pýtajú 200 eur mesačne. Nechcem znieť tak, že by som im ich nedala ale aktuálne šetrím peniaze aby som si mohla zobrať hypo (žijem teraz s priateľom s nájme). Kým som bola na VŠ všetko som si musela hradiť sama. Intrák, jedlo, veci do školy... Mala som polovičný úväzok. Od rodičov som odišla tesne po štátniciach s priatelom do nájmu, lebo chceli odo mňa 500 eur mesačne, že tam s nimi budem bývať, čo ma vyjde pomaly viac ako nájom a jedlo. Zarábam 1300 v čistom, partner niečo málo viac.

carrot_apple
19. mar 2024

a teraz im máš prečo dávať 200e keď už bývaš s priateľom:?

reanda
19. mar 2024

preco by si mala platit rodicom, ked s nimi nebyvas? 🙈

autor
19. mar 2024

Argumentujú to tým, že "sa o mňa starali" a teraz sa ja mám starať o nich.

carrot_apple
19. mar 2024

to je taká hlúposť,
keby sme to už chceli hrotiť, podľa zákona si povinná sa starať o rodičov ak
SU V HMOTNEJ NÚDZI inak nie

lenkasarka
19. mar 2024

Môj názor je,že teraz by si im nemala platiť. Nebývaš tam a nemajú núdzu. Keby to bolo inak,že nemajú na lieky,stravu tak by som to určite zvážila, ale takto nie.

reanda
19. mar 2024

😀
daj ich do domova dochodcov teda a bude postarane 😀

skeblicka777
19. mar 2024

Keď s nimi nebývaš, nerozumiem prečo im máš platiť a že oni sa starali? Však si ťa ako dieťa urobili, tak snáď to bola ich povinnosť 🙈. Ak im ešte vyjdu slušne dôchodky, ja nevidím dôvod im prispievať. Nám syn prispieva 200e na domácnosť, ale býva tu s nami, tak mi to príde normálne, ak však odtiaľto odíde, ani mi nenapadne od neho pýtať peniaze.

andrea_82
19. mar 2024

Uf, tvoji rodicia su tusim nejako na peniaze. Ja som dlho byvala u rodicov, uz aj s muzom, kym sme prerabali. A nikdy odo mna nepytali peniaze (davala som dobrovolne). Na tvojom mieste by som nedavala. Pocas VS ta nepodporovali a starat sa o vlastne dieta, ktore sa na svet nepytalo, bola ich povinnost. Keby mali male dochodky, bola by to ina situacia, ale v tomto pripade nie.

lienka.7
19. mar 2024

@autorka cize matka má plat plus dôchodok, otec ma plat. Nedala by som im nič.

miadi
19. mar 2024

Nemas svoje byvanie Takze sa Musis v prvom rade postarat o seba. Ak sa im nepaci mozu to riesit sudnou cestou,

kristinka92
19. mar 2024

pre boha to čo je za business zo strany rodičov?? keby majú 300€ dôchodky nepoviem ale takto? a 500€ od dieťaťa pýtať za bývanie? veď to je pomaly prenájom garzonky v Ba kde ma človek svoje súkromie…nemám slov

carrot_apple
19. mar 2024

ja keď som bývala u mamy:
elektrika 20,nájom 120 (v ktorom boli zálohové platby na vodu, kúrenie), plyn 21(každý tretí mesiac), smeti raz za rok 35, dan z nehnuteľnosti raz za rok 12 delené 2=90e som jej dávala a to bolo dááááávno dááááávno
stravovala som sa sama= prejedla som asi 250-300e ak zarátam aj prášok, možno mobil, oblečenie, aj nákupy potravím som si sama robila, ak sme si niečo chceli spolu tak aj ona dala a navarili sme si spolu.....
bývali sme takto v pohode dve v jednom byte a keď som odišla, ani by ju nenapadlo pýtať, za plyn? ktorý nepoužívam...
za elektriku ktorú nespálim?
za smeti ktoré nerobím? za vodu..keď sa nesprchujem?
nedaj sa, nič im nedlžíš.
však to je logické, môžu pýtať jedine za smeti možno pomernú časť a dan z nehnuteľnosti ak si vlastníčkou..čo asi niesi...
to dosť si im dávala, že 500e...hmmmm závisí ako ti to vydokladovali, to už ty vieš.

candii
19. mar 2024

Fuuuu.. to čo sú za rodičia pre boha 🫣 moja mama vychovala 3 deti a bývali sme u nej do cca 23 .. starší brat ešte dlhšie a nikdy od nás nepýtala ani cent 🫣 napriek tomu sme jej dávali ale fakt smiešne sumy.

ibatanecnica
19. mar 2024

ak s nimi nebývaš a nemajú nízke dôchodky, nevidím dôvod im prispievať.

candii
19. mar 2024

Okrem iného, ty si sa na svet nepýtala. Tak prečo im máš platiť ?

kristinka92
19. mar 2024

@carrot_apple lenze tu rodičia v podstate nepýtajú “za náklady” ale za to že “sa narodila”, oni sa starali a teraz ma akože povinnosť im tuto “službu” vrátiť. nechutne.

derdia
19. mar 2024

To ze ta malije ich rozhodnutie. Nemusis im davat nic. Ziadnu zmluvu nemas s nimi spisanu a nezijes u nich.

miadi
19. mar 2024

Btw kym si studovala VS tusim do 25r maju rodicia povinnost ti financne pomahat . A oni kaslali na to. Postarala si sa sama o seba mohli byt radi ze si taka šikovna. Starali sa o teba ked si bola dieta bola to ich povinnost. Tvoja povinnost starat sa o nich bude az ked to bude nutne. Momentalne maju dost a ty nemas svoje byvanie.

ivana11155
19. mar 2024

...este aj celu vysku si si financovala sama. Vobec to nie je fer od nich, ked toto pytaju. Nemusis im tych 200e platit.

pieksamaki
19. mar 2024

Všetko závisí od situácie.....sú rodičia a rodičia......
Dali ti život., všetko to naozaj závisí od situácie.....ak nemajú hmotnú núdzu.....nie si už povinná.....je to však o rozhovore.. aj oni musia pochopiť ze sa staráš už sama o seba.....to videli asi na fb

https://www.facebook.com/share/r/HrRvECREs6HyLYAp/

alenka58
19. mar 2024

že Ťa rodičia mali vo vyššom veku neznamená, že im budeš prispievať na dôchodok, to je ich problém nie Tvoj, v podstate si začala nedávno pracovať a už chcú aby si im prispievala to je scestné a je úplne jedno aký majú dôchodok, je to od nich neseriózne, nič im neprispievaj

vykrik1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cyberk
19. mar 2024

povedz im, ze teraz sa v amerike jedna sudi s rodicmi lebo im nedala povolenie, aby sa narodila, tak nech nedopadnu tak isto :D :D .. otrasnych rodicov mas, este ze si taka sikovna

reanda
19. mar 2024

@vykrik1111 aky vtip? vsak rodicia ocakavaju, ze sa ich 25 rocna dcera bude o nich starat, lebo oni sa o nu starali v detsve.. tak dochodca patri kam? no do domova dochodcov, ked sa teda nevie o seba postarat sam 😀
jasne, ja som nechutna, ale rodicia, co ocakavaju, ze uderom dospelosti im dieta bude splacat, co do neho od narodenia financne investovali, je uplne v pohode 😀
len som sa naladila na rovnako nechutnu notu 😝

vykrik1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikushaa
19. mar 2024

🤣🤣🤣🤣 toto je dobry vtip. Asi by som im povedala nieco v zmysle, ze ty si sa nepytala sama na svet, ze naco si urobili dieta, mohli setrit €€€🥲🙈

reanda
19. mar 2024

@vykrik1111 no asi su, ked ocakavaju starostlivost 😀

deti95060810
19. mar 2024

to sú nápady... 🙄
vlastne ja sa budem mať na dôchodku supééér keď budem od každéhoi môjho dieťaťa vymáhať čo len 200 e /mesiac..... krát 4 deti, to mám hneď na menší výletík mesiac čo mesiac... 😝
no načo sa ja pachtím v robote... 😉

matullienka
19. mar 2024

Fuu veru toto by som od vlastných rodičov predychavala asi ťažko. Ak by mi povedali to čo tebe asi by som im naozaj povedala, že ty si sa na svet nepýtala tak im nie si nič dlžná. Oni majú len teba alebo máš viac súrodencov?

autor
19. mar 2024

@matullienka Majú len mňa resp. otec má ešte jedno dieťa z predchádzajúeho manželstva.
Pre mňa je toto také no.. Ak mám povedať pravdu tak také to "som vám niečo dlžná" sa so mnou ťahá pomaly odkedy si pamätám.