Príspevok pri navýšení hypotéky

22. jan 2024

Ahojte, bolo tu uz dost tem ohladom tejto otazky, ale mame specificku situaciu...
Hypoteku mame od zaciatku v jednej a tej istej banke - najskor sme zobrali 50 000 € a dodatocne 30 000 €.
Na uvere 30 000 € nam skoncil fix v marci 2023 - splatku nam navysili o cca 50 € , co by robilo nejakych 30 €, ak by nam dopatili ten rozdiel formou prispevku.
Na uvere 50 000 € nam bude koncit fixacia v decembri tohto roku, zatial tam mame urok 0,9 preto sme ich nespojili doteraz. Pocitame, ze tu spravi navysenie uveru rozdiel na splatke nejakych 90 € - t.j. cca 67 € ak by nam vyplatili 75% vo forme prispevku.
No a moja otazka znie, ci niektora neviete, ci by sme mohli ziadat o prispevok uz teraz, zeby nam platili aspon tych 30 € rozdiel do decembra...a ze potom by sme uvery spojili, do jedneho a poziadali o nove prepocitanie ohladne prispevku.
Predpokladam, ze to mozne nebude, kedze pisu, ze sa to viaze iba na jeden uver.
Myslite si, ze mame teda pockat do decembra, uvery zlucit a potom poziadat o prispevok?
Alebo co by ste navrhli?
Dakujem velmi pekne za odpovede.

melanta
22. jan 2024

Požiadaj teraz. Nevieš, či za rok takýto príspevok bude existovať. Osobne dúfam, že nie.

vikusjk
22. jan 2024

Ak splnas podmienky, tak ziadaj teraz. Nestudovala som podmienky pre rok 2024, ale uz ho ma vyplacat iny urada myslim, ze aj forma bude ina, t.j. nie formou danoveho bonusu. Ale nestudovala som to deatilne. Mna vytocilo, ze nemame narok, lebo nemame na refinanci ucel nadobudnutie alebo rekonstrukcia, ci vystavba. To maju velmi dobre vyspekulovane, lebo najviac hypotek je prave refinancovanych (davno pred rokom 2023) a teda ten ucel maju splatenie povodneho uveru

tatiana1329
22. jan 2024

určite to urob teraz, akonáhle totiž úvery zlúčiš už to budú brať ako refinancovanie a nedajú ti nič... osobná skúsenosť, poslali nás do kelu s tým, že máme refinancovaný úver, pritom úver je stále v tej istej banke... takže nečakaj a urob to hneď.

44janica44
22. jan 2024

Dúfam že po všetkých voľbách konecne skonci toto skladanie sa na hypotéky lebo je to blbosť ako mraky.

tatiana1329
22. jan 2024

@44janica44 čo je blbosť? pomáhať ľudom s hypotékami?

ankare
22. jan 2024

Škoda,že my nemáme nárok na tento príspevok. Refinancovali sme z UniCredit do Primy pred 3 rokmi. 😔

autor
22. jan 2024

@tatiana1329 prosim Ta a kde Vas poslali do kelu? Na urade, ci b banke? Chcem si to aj obvolat, len neviem, ci mam zacat bankou alebo uradom.
A vy ste tiez zlucovali? Ci akou formou ste refinancovali, ked nesplnate podmienky?

@vikusjk ked baby, mne ide o to, ze teraz je ta splatka navysena o 50 €, , tu druhu v decembri nam navysia pocitam o 90 €.
Ze ci nepockat do decembra a ziadat teda navysenie z tej druhej splatky, kde mi logicky vyplatia vacsiu cast formou prispevku.

autor
22. jan 2024

@44janica44 tak ja len chcem vyuzit moznost, ked mam nato narok..

44janica44
22. jan 2024

@tatiana1329 jasne .... však každý podpísal zmluvu v ktorej bolo uvedené že úroky mozu stúpnuť. To je základ finančnej gramotnosti rátať s tým ze úroky sa mozu meniť, cca 15 rokov dozadu tu boli úroky na hypo aj 6 % ... Iba naivky si myslia ze 1% úrok bude už naveky vekov a nikdy nestupne.
A druha vec aj keď beriem hocaky úver rátam že mi z príjmu musí ostať niečo navyše nieže zoberiem co to da a keď sa niečo stane (PN, stúpnu úroky....) tak vyplakavam že nemám na splátku.
Nikde inde takáto pomoc nie je len vo ficolande.

vlado818
22. jan 2024

@tatiana1329 Ano deformuje to trh. Preco sa maju vsetci danovi popplatnici vam skladat na vasu hypo? Preco ste si napr nedali 5-10 fix? A podmienka v tomto pripade je ze ty co su zodpoveni nemaju narok od statu lebo napr zmenili banku kvoli uroku.

melanta
22. jan 2024

@tatiana1329 ale tebe s hypotékou nepomáha Fico? Tebe pomáha aj matka, ktorá pracuje a žije v krízovom centre. Aj matka, ktorá žije s deťmi u rodičov, lebo ju opustil muž a nemá na to, aby mala vlastné bývanie. Treba sa prikrývať takou perinou, na akú človek má. Ak nemá človek na hypotéku, nech predá nehnuteľnosť a ide k rodičom či do nájmu. Ale nie čakať, že iní ľudia z daní ti budú prispievať na tvoje bývanie. Vrátane tých, ktorí na vlastné bývanie nemajú.

mk1111111111
22. jan 2024

@tatiana1329 kazdy si ma zobrat tolko uver, kolko vie splatit. Neviem, preco sa mame ostatni na vase baraky skladat. Tak len preto. Ale, ved to tak byva, ludia s rozumom nikdy nic od statu nedostanu, no smutne

44janica44
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ruxandra
22. jan 2024

@tatiana1329 pockaj, ono to na refinancovanie úvery neplatí? Mas k tomu nejake blizsie info? Na stránke upsvar nic take napisane nie je.

@all Nerozumiem tomu inak, vsak ako sa da zvýšiť úrok na hypotéke bez refinancovania? To naozaj existujú ludia, co si po skončení fixácie nerefinancuju? Viete o tom niekto nieco viac?

tatiana1329
22. jan 2024

v banke, bola som s nimi v kontakte a povedali že nám to nepôjde
@vlado818
@melanta
@mk1111111111 akože čo sa do mňa všetci obúvate? ja som sa jej len opýtala lebo som nepochopila ako to napísala, to je všetko... ja na to nárok nebudem mať a hypotéku v pohode vzládam aj zdvihnutú, nepotrebujem ich pomoc... skludnite si hormóny

44janica44
22. jan 2024

@vlado818
@mk1111111111
@melanta súhlas škoda ze to v tejto krajine každému takto nedotukava....to by to tu vyzeralo inak

44janica44
22. jan 2024

@ruxandra neplatí to na refinanc. hypo, chvála bohu nás to bude stáť trosku menej. Pomoc dostanú iba takí co sa nikdy nesnažili znížiť si splátku.

melanta
22. jan 2024

@tatiana1329 hormóny máme všetci v kľude. Ty si napísala, že nie je blbosť pomáhať ľuďom s hypotékami, takže preto sú komentáre smerované k tebe. Keďže to blbosť je a veľká, štát na ňu nemá peniaze.

tatiana1329
22. jan 2024

@melanta prečítaj si to ešte raz ja som napísala: čo je blbosť? pomáhať ľudom s hypotékami? nenapísala som že to blbosť nie je, čítaj pozorne... a to že na to štát nemá to je je pravda, mali by pomáhať na dôležitejších miestach... ale netreba byť hneď útočný

hiro
22. jan 2024

@vlado818 "Preco sa maju vsetci danovi popplatnici vam skladat na vasu hypo?"
Ak je teda teraz toto problem tak preco to nebol problem v minulosti ked bolo 2%+1% alebo ked sa vsetci danovi skladaju uz desiatky rokov na SFRB?

ruxandra
22. jan 2024

@44janica44 a to realne existujú taki ludia, co sa im zvýšila splátka a neskúsili refinancovať?

Ale ok, zrejme je toto len dalsie ficove divadlo na ludi, akoze pre niekoho nieco spravil, ale realne tie peniaze nikto nedostane 😅

Vdaka za info 🙂

hiro
22. jan 2024

(a to by sme vlastne este mohli spomenut akcie "obnov dom")

sasa1310
22. jan 2024

Príspevok sa žiada až vtedy, keď dvihnú splátku. Hypotéky spojis a nárok nebudeš mať. Príspevok je len na jednu hypo.

ruxandra
22. jan 2024

Na stránke mfsr pisu, ze:
“Pomoc štátu je možné uplatniť aj na refinancované úvery (prenesené do inej banky) v roku 2023, no už nie formou daňového bonusu. Klient má možnosť si pomoc zo strany štátu uplatniť od 1.1.2024 cez príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie..”

Tak ako, ze to na refinancovane neplatí, ked pisu, ze plati a nikde nie je vyslovene napisane, ze neplatí. Hm?! 🤔

44janica44
22. jan 2024

@ruxandra jasne ze existuju

Ficove divadlo tu máme už pol roka... čistá tragedia

majkadu92
22. jan 2024

@44janica44 konecne to niekto napísal, lebo ja už len nervy ..toto není možné ako každý čaká že im niekto pomôže ..polovicu príspevok v tomto štáte by som skrtla

sasa1310
22. jan 2024

@44janica44 našťastie je to tak nadstavené v zákone, že nárok bude mať možno 1 % ľudí.

candii
22. jan 2024

Príspevok je možný dostať len vtedy, pokiaľ nebol refinancovaný a nebolo s ním nič robené.

vlado818
22. jan 2024

@hiro Pokial viem akcia obnov dom je z EU penazi a co ma spolocne 2+1( pre ludi do 35 a max 50000€) s touto akciou? Tu je ina podstata. Preco ludia ktori sa nestaraju o svoje financie naraz maju dotaciu od statu a ty co sa staraju nie lebo... Preco potom nema narok kazdy obcan na dotaciu na hypo?

lienka.7
22. jan 2024

@hiro presne tak, súhlasím s tebou. Keď sa iným prispieva na kotle, zateplenie, fotovoltaiku a esre neviem co, to je ok?
Vždy pindaju iba ti, ktorí na ten-ktorý príspevok nemajú nárok. Pokial by mali, tak by tu nevyskakovali, ale ako prve utekali so žiadosťou na úrad. Mimo to, vyplácajú sa tu od buka do buka príspevky v iných výškach, ale budu tu závidieť poondiatych 150€ 🤦‍♀️