Príspevok pre deti zo zdravotným postihnutím

vivi291018
22. feb 2024

Dobrý deň, momentálne poberam predlzeny rodicovsky prispevok zo zdravotných dovodov ma dceru o chvílu bude mať dcéra 6 rokov a mala by som otazku, či je aj nejaký prispevok po tych 6tich rokoch, dcéra je stredne ťazko mentalne zaostala a má poskodeny sluch, nosí načuvacie aparáty, chodí do specialnej skolky na poldennu, dakujem

viestta
22. feb 2024

Opatrovatelsky prispevok, aspon si myslim

alickapusinka
22. feb 2024

áno opatrovateľský príspevok máš nárok.

kacena4
22. feb 2024

ano mozes poziadat o opatrovatelsky s cerstvymi spravami teda ak planujes ostat doma a starat sa o nu. tam zavisi prijem rodiny aky je. mozes ziadat aj o ztp a ine kompenzacne prispevky neviem co vsetko, teta na urade ti poradi podla lekarskych sprav drzim palceky

vivi291018
autor
22. feb 2024

Zabudla som este dodat, že ja pracujem na dohodu ale len na dve hodiny denne, tak by sa dalo vybavit ten opatrovatelsky a zaroven si ponechat tu pracu? Kedze ja nemozem ani pri dcerke si najst pracu, kde by som bola dajme tomu 6 alebo 8 hodin von z domu

andrejka1974
22. feb 2024

@vivi291018 opatrovateľský príspevok môžete mať aj kompenzácie na hygienu ZŤP preukaz parkovací preukaz potom aj príspevok na prevádzku motorového vozidls

kvevka
22. feb 2024

@vivi291018 pri opatrovatelskom je mozno pracovat v case ked je dieta v skolke/skole ,len je vyska zarobku limitovana sumou cca do 450 €/treba overit,nie som si ista/...treba predlozit lekarske spravy od odborných lekarov a ziadost vypise detska lekarka

kvevka
22. feb 2024

@vivi291018 a este dodam,že by bolo fajn,keby ste do stihla podat,pokial bude mat mala 6 rokov,posudenie trva dost dlho

vivi291018
autor
22. feb 2024

@kvevka dakujem pekne za odpoved a vedeli by ste prosim aka je vyska takehoto prispevku?

rachel36a
22. feb 2024

@vivi291018 vyska OP je 569€ a plus 100€ ak ide o nezaoopatrene dieta a opatrovatel nepracuje

chrobak7
22. feb 2024

@vivi291018 Naraz všetky informácie nedostaneš, musíš to absorbovať postupne. V prvom rade začni tým preukazom ZŤP. Treba pozbierať lekárske správy a predložiť ich na úrad práce podľa miesta bydliska spolu so žiadosťou o ZŤP preukaz.

Ak je dieťa odkázané na individuálnu prepravu a má to v zdravotných záznamoch, môžete požiadať aj o parkovací preukaz. Musí to byť ale v zdravotných záznamoch, inak vám to zamietnu.

Preukaz ZTP a parkovací preukaz sú 2 samostatné veci a UPSVaR ich schvaľuje osobitne. Takže ZTP človek nemá automaticky nárok aj na parkovací preukaz.

Ak dostanete ZTP, tak môžeš požiadať o opatrovateľský príspevok. Jeho výška závisí od výšky príjmu domácnosti - manžel aj všetky osoby žijúce v domácnosti budú musieť doložiť potvrdenie o príjme. Maximálny OP ti už uviedla rachel.

Ak budeš robiť, OP sa ti bude krátiť o výšku príjmu. Teda ak poberáš OP, tak sa ti neoplatí pracovať, lebo je to dosť obmedzujúce, napr. mesačne musíš dokladať výšku príjmu.

Ak máš dieťa ZTP, tak za určitých podmienok môžeš mať nárok na určité kompenzácie. Nie je to automatické - o kompenzácie treba tiež žiadať, posudzujú výšku príjmu. O aké kompenzácie ide, si môžeš prečítať v zákone č. 447/2008, alebo prehľadne na stránke UPSVaR:

https://www.upsvr.gov.sk/social-affairs-and-fam...

rachel36a
23. feb 2024

@chrobak7 ja len opravim , ze nemusi ziadat najskôr ZŤP a az potom OP...moze ziadat vsetko naraz...ja som naraz podavala ziadost na ZŤP, parkovaci, OP, aj kompenzacie

babetkoo
31. máj 2024

Žienky dobrý deň chcem sa opýtať synček má schválený ztp preukaz aj parkovací, kompenzácie na hygienu a benzín ( údržba motorového vozidla ) priznali nám ,že je odkázaný na individuálnu prepravu, ( máme sluchove postihnutie,NKS , postihnutie v oblasti komunikácie a inkontinencia 3 st v rozhodnutí mu priznali 70 percent,zatiaľ som na predĺženom rodičovskom príspevku, na rok bude mať 6 rokov,myslíte ,že by sme mali nárok na OP ? Potom či mám šancu keďže mu bol priznaný aj ztp ? Aj kompenzácie ? Ďakujem pekne

chrobak7
1. jún 2024

@babetkoo Podľa popísaných diagnóz je pravdepodobné, že ak ho budeš opatrovať, tak ti priznajú opatrovateľský príspevok. Opatrovateľský príspevok a kompenzácie sa navzájom nevylučujú.

babetkoo
3. jún 2024

@chrobak7 ďakujem veľmi pekne za odpoveď ❤️ uvidíme či nám to schvália zatiaľ som na RP keď bude mať 6 podám si žiadosť a uvidíme

adinek
23. júl 2024

@babetkoo pokiaľ mas uvedené, že je odkázaný na ind.dopravu, môžeš žiadať aj o príspevok na auto. Keď ma inkontinenciu 3.st.ma nárok na plienky na predpis. Pokiaľ máte aj parkovací podaj si žiadosť na NDS o odpustenie od platenia diaľničnej známky

babetkoo
6. aug 2024

@adinek ďakujem veľmi pekne akurát sa nam kazí auto výmena spojky je dosť drahá takže uvažujem že podám žiadosť na auto ,bez auta sme stratení malého vozím k lekárom, do centra ,do škôlky skúsim sa ísť popýtať na úrad a pýtať si žiadosť

chrobak7
6. aug 2024

@babetkoo Samotné tlačivo žiadosti si môžeš aj stiahnuť v pdf formáte:

https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaci...

Dôležité je k tomu pripojiť všetky podklady:
- lekárske správy, že žiadateľ je odkázaný na individuálnu dopravu
- potvrdenie školy, rehabilitačného zariadenia, že ako často žiadateľ navštevuje dané zariadenie, školu a pod.
- potvrdenie o príjme všetkých osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti za predchádzajúci rok (tu: https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs/urady/PB/20...)
- cenovú ponuku od predajcu auta.

UPSVaR môže ešte žiadať aj dodatočné podklady.