Priateľ v Čechách, ja a byt na Slovensku

napokraji
12. nov 2016

Dobrý ďeň. S priateľom spolu žijeme 7rokov.Posledný rok máme byt na hypotéku ale je len na priateľove meno kedže mňa sa nedalo pri vybavovaní do nej zahrnúť. Moje meno figuruje iba v kolónke pri poisteniach keby sa mu nedajbože stalo niečo, právo by som mala ja na všetko..Kôli čomu píšem je to, že priateľ ide za robou do Čiech, vraj by odtiaľ nemohol platiť úrady osobne a preto mi navrhol že sa vezmeme len tak rýchlo na úrade aby som za ten čas mohla platiť byt ja sama keďže ja na Slovensku ostávam.Nie opýtal sa..rovno povedal že to tak bude...Ľúbime sa ale máme medzi sebou často nezhody :( Ja sa bojím že ked si ho tak vezmem, bolo by tažšie sa potom rozvádzať a tie veci všetky... :( Možno mám strach lebo nášmu vztahu na 100% neverím kôli častým hádkam.. Som preto sebecká?
No vlastne preto vznikla aj dnes ďalšia hádka, že keď sa nevezmeme, bude musieť predať byt lebo že nemôže cudzí platiť.Je to pravda?
Ďakujem Vám za každú radu.

majusqa77
12. nov 2016

nie, nieje 🙂

kakajkova
12. nov 2016

@napokraji to kde zobral takú múdrosť? :D

26ka
12. nov 2016

dnes uz podla mna nie je problem zriadit trvaly prikaz na platbu hypoteky aj zo zahranicia, SEPA platba je uz dnes samozrejmostou. ak mu budu v CR posielat vyplatu na ucet, staci si ho zalozit napr. vo fio banke a moze posielat z ceskeho uctu platby na Slovensko aj v eurach.

0silvia0
12. nov 2016

@napokraji pán priateľ je dosť vychcaný, dávaj si na neho bacha...

monika2012
12. nov 2016

Je úúúúúplne jedno, kto platí za byt. Hlavné, aby bolo všetko zaplatené včas. Nikoho nezaujíma, kto to uhradí. Podľa mňa Ťa aj v tomto klame, lebo neverím, že by takúto základnú vec nevedel.
Keďže je byt iba na priateľove meno, Tebe nepatrí. Nič by sa nezmenilo ani keby ste sa vzali. Nie je to majetok z bezpodielového spoluvlastníctva, keďže byt "nadobudol" ešte pred sobášom.
Neviem neviem, ale určite by som si ho kvôli týmto dôvodom nebrala.

m_
12. nov 2016

@napokraji ked uz teraz rozmyslas nad rozvodom... tak asi neni vhodny cas na svadbu🙂

vydrnik
12. nov 2016

@napokraji chytrak,odide do Ciech a Tebe ako zene ostane na krku platit hypo,nebud hlupa a so svatbou si to rozmysli,

sissy27
12. nov 2016

@napokraji platiť hypotéku vie v pohode z ČR, bankové prevody fungujú; keby sa jemu niečo stalo, tak ty nemáš nárok absolútne na nič - byt je jeho, hypotéka jeho, riešiť sa to bude v rámci dedičského konania, kam teba nikto volať nebude, keďže si mu nič a aj keby ste sa zobrali, byt bude stále len jeho, lebo ho získal pred uzavretím manželstva, akurát teda už by si bola právoplatným dedičom... Ja mám dojem, že sa snaží hodiť na teba povinnosť platiť hypo...

ukulela
12. nov 2016

bud je blby, alebo vychcany ... inac, baby, co satomulepsierozumiete - ked nie je na liste vlastnictva ale figuruje pri poisteniach to co znamena? podla mna nic, ani keby sa mu nieo stalo, nie? resp aby este ju nenahanal nejaky exekutor, ked mlady nebude platit za svoj byt a ona bude platit za nieco, co jej nepatri.

sissy27
12. nov 2016

@napokraji som sa nejak chaoticky vyjadrila keď to tak po sebe čítam...
takže
1. splácať úver vie aj z opačného konca sveta, nie len z čiech... stále má vedený účet v banke, kde bral hypo, nech si tam nechá posielať výplatu z čr a normálne bude odchádzať splátka, alebo nech posiela peniaze z českého účtu na slovenský, nie je to absolútne žiadny problém, určite nemusí byt predávať alebo nemusíte kvôli tomu ísť do manželstva
2. ak nie si vedená ako spolumajiteľ nehnuteľnosti, tak na ňu nemáš žiadny nárok - ani v prípade rozchodu a ani v prípade, žeby sa jemu niečo stalo... rovnako tak nemáš žiadne povinnosti či záväzky voči banke
3. ak manželstvo uzavriete, tak budeš mať nárok na polovicu jeho majetku v rámci dedičského konania, ale v prípade rozvodu byt ostáva aj tak jemu, lebo ho získal pred manželstvom
4. ak tvoje meno figuruje v poistení, tak nemáš nárok na všetko v prípade jeho smrti, máš nárok len na to, čo je v poistke (zrejme sa jedná o nejakú konkrétnu sumu peňazí), ale určite nemáš nárok napr. na byt alebo niečo ďalšie mimo poistky...

@ukulela úprimne netuším, pri akých poisteniach v súvislosti s hypotékou a bytom by mohla ona figurovať, keďže hypo aj byt je len jeho... zrejme mala na mysli komerčné poistenie pre prípad úmrtia, tam môžeš napísať koho chceš...

catherinah
12. nov 2016

Mne sa tiez zda, ze ma nekale umysli. Urcite sa zanho nevydavaj.

catherinah
12. nov 2016

Umysly

sibalka21
13. nov 2016

AKo fakt si mysli tvoj priatel ze tym ludom zalezi na tom kto im da peniaze? :D :D :D Im je to akurat tak u prdele ci dojde on alebo ty, budes mat papir o tom ze si to zaplatila a viac ich nezaujima... Ocividne ma nejake zle umysly ked ta tlaci za kazdu cenu do svatby

sibalka21
13. nov 2016

@ukulela no ja si myslim ze presne to to znamena, ze on ked nebude platit a bude v zahranici, budu nahanat ju ...

mysga
13. nov 2016

Za byt môže platiť aj sused Fero, banke to je jedno a nemusí si na to tvojho chlapa zobrať. To je už aký dôvod na rýchlu svadbu. :D

moni244
13. nov 2016

Dobre vyspekulovany, byt na hypoteku sa da zobrat na polovcu, aj ked nie ste manzelia. Za druhe, v dnesnej dobe internet bankingu moze byt platit aj z australie. Staci prevod z banky, kde mu bude chodit vyplata na hypotekovy ucet. Nepotrebuje druheho cloveka, on skor chce, aby si ty zacala platit hypoteku a on si zatial bude uzivat v cechach

libka1
13. nov 2016

zaujimavy dovod na svadbu. a co mu brani platit za byt zo zahranicia som tiez nejak nepobrala 😀 to ked idem cez leto na dovolenku tiez nezaplatim lebo som v zahranici? mam peniaze na ucte, banka si strhne. na ucet ich poslem ja, zuzka, marka, babka, prateta, uplne fuk kto 😅

liaka
13. nov 2016

@ukulela on nie je blby, ale ona... Smutne, ze dospela zena sa necha takto oblbnut. Zaklady treba vediet ovladat. Ved to je nonsens, ze figuruje na poisteni a vtedy jej ma ostat byt. Ha-ha.

bosoriak
13. nov 2016

@napokraji Mam pocit, ze mlady muz dostal od niekoho rozumy (pravdepodobne od nejakeho "odbornika") ako ta obtiahnut a nechat si byt.

Takto: pevne verim, ze ked uz ma priatel byt napisany len na seba, ze aj len a vylucne on plati hypoteku. Kym nie si na liste vlastnictva, nemas narok na vobec nic. V pripade rozchodu nemas narok na nic. V pripade jeho umrtia mas narok na to, co je v poistnej zmluve (ak je v zmluve vinkulacia v prospech banky, tak sa najprv vyplati zvysna hypoteka a AK je poistna suma vyssia, tak zvysok pojde tebe, ak si tam uvedena ako opravnena osoba. Poistenie nema s dedicstvom nic spolocne)

V pripade jeho umrtia dalej pravdepodobne nedostanes nic. Ako priatelka spadas do kategorie "osoby, ktore s porucitelom zili v spolocnej domacnosti najmenej 3 roky pred umrtim." Ak odide do Ciech, tak ste dozili v spolocnej domacnosti. Iba ako manzelka mas narok na dedicstvo.

Ak si si partnerom nie ista, nerob nic, neplat hypoteku a posnaz sa najprv usporiadat majetkove zalezitosti tak, aby si bola zabezpecena aj ty. Ak to nejde, tak sa aspon zabezpec proti splacaniu cudzieho bytu.

henikav
13. nov 2016

@napokraji platit moze aj z druheho konca planety, existuje internet banking. My sme v zahranici a tiez nieco platime na sk, akurat v banke maju poznacene ze v pripade potreby nas kontaktuju na mail a nie postou. A preco ty by si mala platit jeho byt? Platila by som len spolocny, nie ze ty mu budes splacat hypoteku a potom dovidenia. Toto teda urcite nie je dovod na rychlu svadbu. Majitelmi bytu mozete byt aj 10ti a vobec nemusite byt v manzelskom zvazku. A ked sa uz teraz hadate, bude to po svadbe len horsie, urcite by som do toho nesla, lebo rozvod ta ozaj bude stat len kopu penazi a nervov. Ak by sa mu nieco stalo, v takom pripade by si nieco zdedila keby ste boli zobrati a on by zomrel, inac nic. Neviem ako figurujes s nim na poistkach, pravdepodobne len ako spoluplatitel, ako niekto cudzi kto zije v jeho dome, neviem precitaj si tu zmluvu. Ked je takyto prespekulovany, tak by som na "cistu a uprimnu lasku " aj zabudla

napokraji
autor
1. jan 2017

Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za odpovede. Po čase sa toho veľa zmenilo a hadky sú a boli častejšie. Pridalo sa kopec nadávok a dokonca aj pred návštevamy..Niektoré dokonca dopadli katastrofálne, nakoniec som odišla ja vždy z bytu, vzal mi klúče, potom zhodil všetko na mňa že ako sa ja chovám a každý mi písal že nechápu prečo sa tak chovám a že nerozumeju ani čo som chcela..Už sa hanbím aj s niekým stretávať, ja som vždy za hysterku ktorá pratá v jeho byte(stále mi nezabudne povedať že mám byť rada že mám čo vôbec) pritom to robím cez ten jeden deň voľna čo v práci mám a on si v ten deň zavolá presne návštevu, on sa venuje návšteve samozrejme a každý sa mi potom len čuduje prečo ja som niekedy nahnevaná že na seba nemáme ani čas a ani sa mi vôbec nevenuje. Akokeby ani nechcel byť so mnou pritom mi vraví miláčik, láska, ako som jeho jediná....a o chvíľu sa pochytíme a som k*rva a š*etka a plno nadávok... Už asi ani nevládzem.
Už mi asi šibe naozaj a možno ostatný majú pravdu :( :(

moni244
1. jan 2017

@napokraji veru, sibe ti a si na hlavu, ale preto, ze s nim ostavas, mas rada sado-maso? Lebo inac nechapem, co ta pri nom drzi

napokraji
autor
1. jan 2017

Bojím sa po 8mych rokoch to hodiť všetko zahlavu, pozerám podnájmy ale nikto nechce mačku v byte:( On je nahnevaný že on odchádza a ja tu chcem všetko nechať.. bolo veľa krásnych chvíľ ale toľko výčitiek a stále dookola hádky a nadávky, pred všetkými jeho kamarátmi som najhoršia..Neviem ako si myslí že to bude ďalej a ja tiež vôbec netuším čo bude.

moni244
1. jan 2017

@napokraji vies, ostan s nim, nezabudni si este nechat urobit dieta. Normalne zasnem, ako si zeny same pridavaju problemy a vedia len vyplakavat a nic pre zmenu neurobia

mijo53
1. jan 2017

@sissy27 asi si nedal poistenie hypotéky ale životné na vysokú poistnú sumu a tam si myslím, že ju môže dopísať. Niektorí tak robia z dôvodu, že ak sa bude hypotéka splácať bez problémov, tak z poistenia nemajú nič, ale ak sa poistia ako osoba, v prípade napr. smrti dostanú poistné vysoké, podľa toho na koľko sa dali poistiť a z toho môžu splatiť hypotéku, ak sa im nič nestane, tak dostanú vyplatenú životnú poistku. Poznám taký prípad

mirro
1. jan 2017

@napokraji on Ťa nazve ku..ou a ty ešte rozmýšlaš? Nechaj tak 8rokov,odíď, a neboj,nájdeš si lepšieho. Čo sa týka bytu,chcel Ťa oklamať.

emilia25
1. jan 2017

Tiez si myslim ze ta chcel oklamat on si bude minat v cr svoju vyplatu a ty budes platit byt hypo.a aj mi mame hypo poistenu tak ze ak by sa muzovy co si stalo do 15dni dostanem ja vyplatene a uz bude na mne ci sa vyplati hypo.je to presne ako tu bolo pisane zivotne poistenie u nas s klesajucou sumou ako hypo.

anatalia77
1. jan 2017

Nepochopím prečo niektoré dobrovoľne udržiavate nekvalitné vzťahy

napokraji
autor
1. jan 2017

Sme od obeda každý v inej izbe, povedala som mu ze mu pomozem zohnat sem podnajomnikov ale hned potom odidem a odvtedy sa uz ani nerozpravame.Pozeram si podnajmi, hadam konecne urobim ten krok a nenecham aj nadalej zo sebou robit stale dookola to iste.

stesil
1. jan 2017

To co ti povedal je dobrá blbost. Prepac