Priateľ si nechce so mnou vziať pôžičku

22. jan 2021

S priateľom sa ideme odsťahovať od jeho rodičov. Problém nastáva v tom, že aj keď mame rovnaký príjem, nechce si vziať tu hypoteku so mnou ale chce aby to kúpil len on. Čo si o tom myslite ? Mna to veľmi mrzi, že so mnou nechce mat nič vlastne😕

ivca88
22. jan 2021

Ako to zdôvodnil?
Koľko máte rokov a ako dlho ste spolu ?

h2
22. jan 2021

Má priateľ nejaké úspory? Máš aj Ty niečo našetrené? Povedala by som mu, že ak si zoberie hypotéku a kúpi si byt bez Teba, Ty si kúpiš svoj byt a budeš v ňom aj bývať. Sama.

ivanka12311
22. jan 2021

Tá hypotéka je minimálne na 20-25r viem prečo to píšem.A kde má istotu že spolu budete aj za tie roky?! Trošku triezvo sa na to prizeraj... lepšie je mať svoje ako majetok banky

karhu
22. jan 2021

no co uz? nech teda kupi, lubte sa, byvajte spolu a ty si kup svoje, aspon jednoizbak a daj do prenajmu, ked on zadne dvierka, tak ty tiez

majkeel
22. jan 2021

Kupte si kazdy vlastne. Dnes sa kazdy hned rozchadza a iba vam potom pribudne dalsi zdroj hadok a nenavisti, ako sa rozdelit.

mila23
22. jan 2021

ako pise
@karhu - asi by som skusila aj ja si kupit byt a prenajimat, nech mas nieco vlastne do buducna..takto budes stale byvat v jeho byte, nebodaj tam vrazat peniaze a moze sa Ti stat,ze Ta odtial raz vyhodi....a nebudes mat nic...

lenkamatkova
22. jan 2021

S priateľom sme spolu 5 rokov, kupovali sme bytík. Teda JA som kúpila...Taká bola dohoda medzi dvoma dospelými ľuďmi, ja neviem čo bude o 30 rokov...Je to len triezve rozmýšľanie, aspoň z môjho pohľadu. Bývame v trojizbovom....Partner si kúpil garzónku, ktorú prenajíma a aspoň z toho máme ďalší príjem. Možno to niekomu bude pripadať, že sa pripravujeme na rozchod, ale opak je pravdou 🙂

denden77
22. jan 2021

ja som ako tvoj priatel, tiez som kupovala byt sama 🤷‍♀️😊

nafka0483
22. jan 2021

@ivanka12311 Nehnutelnost kupena na hypoteku je majetkom vlastnika, nie banky! Banka ma zalozne pravo. Zalozne pravo a vlastnictvo su dve uplne rozdielne veci.

Anonym: Nepises z akeho dovodu si nechce brat hypoteku s tebou, ale v principe s nim suhlasim. Nech si on vezme hypoteku a kupi byt, ty byvaj s nim, na hypoteku mu neprispievaj, plat iba polovicu prevadzkovych nakladov (energie, potraviny...) - lebo to je to, co spotrebujes. Zober si vlastnu hypoteku, kup vlastny byt a prenajimaj ho.
Ak sa rozidete, tak jemu ostane byt, ktory si plati, tebe ostane byt, ktory si platis. A ty na tom este budes lepsie, tebe bude vynasat najom a platit budes polovicu nakladov u priatela. A v pripade ze spolu ostanete a vezmete sa, tak super, mate 2 byty, prijem z najmu, viete riesit ci jeden predat, ci predat oba a ist do vacsieho a pod.

sirka9
22. jan 2021

nech si kupi sam, ale nech potom aj sam do neho investuje. ty si kup svoj nejaky, ktory budes prenajimat, budes mat z neho peniazky zatial. najomne v tom jeho platte na polovicu, ved aj ty tam budes byvat. ale keby sa nieco stalo nedajboze, nebudete sa musiet hadat. mozno v tom netreba vobec hladat nejaky dovod. proste chce mat nieco svoje.

ivca88
22. jan 2021

@majkeel toto je pravda, avšak je tam aj druhá strana mince.
Začínajú spolu žiť a on má už zadné dvierka na čas, keď sa s ňou bude rozchádzať.
To je trošku podraz.
Ak sú ešte mladí, beriem.
Ale ak už sú spolu XY rokov a plánujú rodinu a podobne, tak by ma takéto niečo ranilo.
Osobne by som to cítila ako pochybnost z jeho strany, či chce so mnou byť.
Odišla by som...
Nezahodila by som svoj čas s nikým, kto vopred myslí na to, ako ma opustí - a potom čo ? Ona bude mať príjem tak rodicak...
Bude mať dve deti, majetok žiaden. On jedného krásneho dna povie ,, odíď, toto je môj byt " a je poriesena...

petamich
22. jan 2021

ja by som na tom nevidela nic zle 🙂 pri 50% rozvodovosti (kedze statistiky rozchodovosti nevieme) si brat spolocnu hypoteku pred uzavretim manzelstva je za mna hlupost, nie je to vobec o tom, ze by chcel mat zadne vratka alebo sa pripravuje na rozchod je skratka pragmaticky a je to uplne bezne, rovnako mu mozes navrhnut, ze si vezmes hypoteku ty a chodte byvat do toho bytu a on si moze kupit dalsiu nehnutelnost, neviem preco ti hned ludia radia, aby si odisla, ked o vasom vztahu nic nevieme, ak ste spolu inak spokojni a mate pekny vztah, tak sa s nim skor skus porozpravat, co ho k tomu motivuje, ja byvam u partnera, v jeho byte, s jeho hypotekou a fungujeme a viem s kym zijem, ze by ma len tak na ulicu nevyhodil, nehovoriac o tom, ze aj na to mame zakony, kedze som osoba zijuca v spolocnej domacnosti, mam tu trvaly pobyt atd. momentalne sa ideme brat a po svadbe chceme kupit byt spolocne, pred svadbou by som to ja sama nechcela 🙂

lucilaines
22. jan 2021

@ivca88 tak isto som bola s priatelom asi rok a pol a riesili sme rovnaku situaciu. Byt som kupila ja, hypoteku som zobrala len na mna. A na rovinu som mu povedala, ze je to preto, lebo sa mozme rozist, nikto nevie co bude. On urobil to co tu radia viacere baby a kupil zase na seba garsonku, ktoru dodnes prenajima. Dnes sme uz manzelia. Takze ono to vobec netreba brat, ze s nou nehce byt, proste oen racionalne rozmysla a predchadza moznym problemom. Ked su dvaja dospeli rozumni ludia, tak sa hadam vedia otvorene porozpravat a vysvetlit si to.

petamich
22. jan 2021

@lucilaines uplne suhlasim 🙂 je to uplne bezne a povazujem to za pragmaticke a racionalne, vobec sa na to nepozeram, ze niekto kalkuluje, ze sa s niekym15.4.2030 rozide, hlavne vsetko je o komunikacii a to uz kazdy sam musi vediet, kto je jeho partner a co ho k tomu motivuje

majkeel
22. jan 2021

@ivca88 Nevidim ziadnu druhu stranku mince. Kvoli covidu sa tlacia biliony dolarov a eur, peniaze budu v dalsich rokoch stracat na hodnote a nehnutelnosti ziskavat. Preco sa silou mocou branis tomu, ze v jednom byte budete byvat, ten kupi jeden a druhy kupi druhy, prenajmete a niekto mlady, kto sa este nechce viazat hypotekou, vam najmom ten byt bude splacat? Dokonca ta to nic nebude stat okrem casu na vybavenie hypoteky. Nikto vam nebrani si tie byty potom navzajom hocikedy na seba napisat, ked sa zoberiete. A napriek tomu, nie a nie a nie a nie, nechcem druhy byt, ktory sa bude splacat sam, lebo dva byty je znak "nedovery". 🙂
Dalsia vec, vzdy sa pousmejem, ked niekto povie, ze nebude s druhym stracat cas. Ten druhy ho snad s tym prvym nestraca? 🙂

stanulienkat
22. jan 2021

Som velmi milo prekvapena, ako to diskutujuci beru. Je to pragmaticke a realisticke zmyslanie. V dnesnej dobe,ked je vysoka rozchodovost. Preco zeny meraju lasku spolocnou hypotekou?

ivca88
22. jan 2021

@petamich ale ja sa nehadam. Vzdy je tam riziko..
Ale ani to čo píšeš ty nie je racionálne.
50% rozvodovosť ? HM..
Tak prečo si s tým človekom robiť dieťa ?
Nechcem s ním mať ani hypotéku, tak prečo potom dieťa ?
Dieťa je teda nespochynitelne väčší záväzok, no nie ? 🤷
Načo si teda robíme deti, keď sa teda budeme rozvádzať ... A vlastne, načo sa brať, keď sa každý druhý rozvádza ? 🤔

No... Takýto prístup k láske a človeku, ktorí mi je najcennejši na svete by som aspoň ja osobne nechcela mať.

metuzalem
22. jan 2021

Chce si ho kupit sam, lebo ked otehotnies a on si najde inu, bude ta moct odkopnut, kedze nie ste ani svoji

simca06022011
22. jan 2021

A dobre robi... spolocne byvanie si kupte ako manzelia ;) My mame spolocny dom s "priatelom" a ze mi niekto nedal po pysku, ked som s tymto prisla.. nech si on teda ten byt kupi, ty ak chces si kup svoj, co mas aj dobru investiciu, alebo si odkladaj financie a dajme tomu prispievaj mu na energie. Ujasnite si co chcete, ak chcete rodinu a spolocne byvanie samostatne od rodicov, tak zvazte svadbu a spolocnu kupu.. ak idete "skusat", kupte si napr. mensi byt teraz a potom si kupite spolocny vacsi.

pininka1
22. jan 2021

Kolegyna si zobrala s priatelom uver po 9 rokoch chodenia a kupili si dom. Planovali uz svadbu a on zrazu ze dovidenia a rozisiel sa s nou. Ona si ale dom chce nechat, tak to chcela vysporiadat v banke, aby uver presiel len na nu a on suhlasik, akurat ze sa nema k tomu ist s nou do tej banky, vecne sa na nieco vyhovara,ona to pottebuje riesit cim skor, kedze je tam problem aj s vyskou uveru,ktora je taka ze banka tiez nechce aby to ona z platu ucitelky dala, kedze to vychadza len tak tak. Denne je v strese, ci jej raz on nezaklope na dvere s inou babou ze ved tu byvajme spolu, jedna polka domu je de faccto jeho. Preto sa vobec nedivid aj tvoj priatel takto uvazuje,ale aj ja ak by som mala moznost tak si kupim aspon ten jednoizbak. Nikdy nevies a ak bude byt iba jeho a rozidete sa a budu tam uz aj deti, tak potom tazko. Zial je taka doba, treba premyslat velmk dopredu.

petamich
22. jan 2021

@ivca88 jasne kazdy ma na to svoj nazor, moj nazor je a rovnako ti neberiem ten tvoj, len asi kazda to mame inak, je uplne normalne, ze si kupi clovek nehnutelnost sam ak nie su manzelia
ano akekolvek zivotne rozhodnutie nesie sebe v sebe riziko 🙂 a je uz na kazdom z nas, ci sa vezmeme aj ked sa ludia rozvadzaju a ci si spravime dieta aj ked sa ludia rozvadzaju, ci vyjdem na ulicu aj ked ma moze zrazit auto atd.
ale preco by som si mala vyrobit potencialny problem, ked vlastne este nemusim - vysvetlime si to doma, povieme si svoje dovody, kazdy si kupi svoj byt a ked sa nahodou nieco stane, co nikto nevie predikovat, tak sa na rozlucku objimeme a kazdy si ide do svojho a nemusime sa dva mesiace vysporiadavat sudnou cestou, vsak snad vie autorka kto je jej partner a ci je to pragmaticky typ alebo kalkuluje ako v buducnosti jednoducho zo vztahu vycuvat
a ano pride mi scestne merat lasku tym, ci si so mnou vezme hypoteku alebo nie, ak nie sme manzelia 🙂

stanulienkat
22. jan 2021

@ivca88 to su statistiky,ze je 50% rozvodovost. V skutocnosti by bola ovela vyssia, lebo je velmi vela parov, co sa nezosobasia a po case sa rozidu. Takze zachovat si ratio je velmi dobre. Zober si kolko romanticiek je v manzelstve nestastnych,alebo tyranych a nemozu od manzela odist,lebo nemaju kam. Keby rozmyslali pragmaticky, tak by skor mysleli na zadne vratka. Takze pocet rozvodov by bol este vyssi,len tie zeny musia v tom manzelstve zotrvavat.

stanulienkat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majkeel
22. jan 2021

@pininka1 To nema nic s dobou. kedysi dokonca clovek nemal na vyber. Ktora rodina na dedine v 19/20 storoci mala dva domy? Ziadna. Museli vydrzat spolu do smrti. Dnes ma aspon clovek na vyber.
Ak ma kde byvat a prestanu si rozumiet vo vztahu, ma kam ist a pohoda, zacne novy zivot. Ked nema, tak bude musiet mozno do konca zivota drzat hubu a krok v neprijemnom prostredi, len preto lebo kedysi nerozmyslal.

pininka1
22. jan 2021

@majkeel myslela som to tak, ze niekedy sa bralo automaticky ze sa ma muz postarat o rodinu a pod. Vela zien zial aj v dnesnej dobe zije v tom a potom ked oride rozchod alebo rozvod tak pisu na mk a nevedia co s tym a kam ist. Samozrejme su aj pripady kedy nemas na vyber, ja som sa vydavala hned po vyske, uspory ziadne a rodicia nemali na to,aby mi kupili byt. Ale tu autorka ked pise ze maju rovnake platy, tak si moze ten uver kludne vziat aj ona a mysliet tak na buducnost.

majkeel
22. jan 2021

@pininka1 Vies, dnes je to aj o tom, ze je ovela narocnejsia doba a naroky na ludi, zivotnu uroven su vyssie ako kedysi. Vela muzom, nie ze sa nechce postarat o rodinu, ale nevladzu a nevydrzia cely zivot dret pod stresom a vysokym tlakom ako stroje, aby sa postarali o zenu, co je cely cas ci velmi dlho doma bez prace.

ivanka12311
22. jan 2021

@nafka0483 to je úplne jedno tak či tak je veľká palka hypotéka čo sa spláca za nehnuteľnosť banke!

sense
22. jan 2021

Ja by som s priateľom do spoločnej hypo nešla, nikdy nevieš čo sa stane za takú dlhú dobu... Ale ani by som sa nepodielala na splácaní hypo...
Kúp si niečo vlastne a máš poistku keby dačo...

simca06022011
22. jan 2021

@majkeel presne... Jedno je zabezpečiť bývanie, stravu keď žena vari, základné veci... Ako bolo kedysi... Ako teraz že chlap musí zarobit celý majland aby zabezpečil celú domácnosť sám, kým žena, ktorá sa dnes doma nudí lebo práčka, umývačka riadu, donáška jedla bude vymýšľať co si kúpi a kam skočí... (zvelicujem, ale par chlapov poznám co majú parnerky doma a proste je to tak). Plus veľmi zle skúsenosti mali kedysi muži, byt ostal bývalej žene a deťom a on po rokoch do podnájomu.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz