Preplatenie čiastočnej zubnej protézy poisťovňou Union

sonka333
25. okt 2023

Ahojte,chcela by som vedieť ako ste riešili preplatenie zubnej protézy.Ja ju budem mať prvýkrát a už 2 x som volala do unionu a bolo mi 2x povedané niečo iné. Moja dr vraví že ma nezazmluvneného laboranta a že to má každá-ý zubár-ka takto..som z toho jeleň už....ako ste postupovali vy?..kto má stým skúsenosti...za každú radu budem vďačná...mne bolo povedané že poskytovateľ by mi mal dať o tých 238 eur zľavnenú sumu keďže union prispieva za hornú 119 a za dolnú tiež toľko...

miamia04
25. okt 2023

@sonka333 tvoja zubná lekárka je zazmluvnená v union? Veď platiť budeš u nej a pokladničný doklad ti vystaví ona, nie technik a ty zažiadaš o preplatenie 100e či inak to myslíš?

stanka562
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sonka333
autor
30. okt 2023

@stanka562 Ďakujem krásne za odpoveď❤Mne zubarka k tomu nevedela viac povedať...povedala mi iba citujem:mne dáte 100 eur za odtlačky a ostatné zub. techn.resp laborantovi 😔tak neviem...budem sa snou musieť porozprávať pretože z unionu mi povedali že o tých 238 eur mi majú dať menej...mna spodná vyjde cca na 230 ...mam tam 2 zuby...a hore mám 4 zuby a tam neviem koľko ale že vraj viac pretože vraj čím viac zubov tým viac tých spon...aspon tak mi bolo povedané...som stoho už aj smutná😪jednak stoho že 32 rokoch budem mať protézy a jednak stoho že proste chcem získať od poisťovní aspoň niečo ....aspon tých spomínaných 238 eur...a toľko kolo toho šarapaty robia....ozaj ešte sa spýtam,keď moja zubarka berie za dolné odtlačky 50 a za horne tiež toľko...čiže spolu 100eur...to zaplatím iba raz že 😔?...teda aspoň dúfam že raz

sonka333
autor
30. okt 2023

@miamia04 áno ona je zazmluvnená 😔protézu si idem dať prvýkrát a preto som myslela že ma nejako ona poinformuje ako postupovať keď chcem od poisťovní aspoň niečo ale nepovedala mi k tomu nič iba to že mne dáte 100 eur za odtlačky a ostatné zub.technik. a preto som sa sama informovala a kontaktovala union 😔ale ako vidím...budem tam musieť zájsť osobne pretože tiež si myslím že by mi moja dr mala dať bloček a ja by som si mala potom žiadať od poisťovní tých 238 eur čo spomínali ....

miamia04
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
union_zp
AMBASÁDORKA
22. nov 2023

@sonka333 Dobrý deň,
V prípade, že v priebehu posledných troch rokov ste nemali urobenú zubnú protézu, máte nárok na plnú úhradu štandardnej zubnej protézy za štandardných podmienok zo strany zdravotnej poisťovne (119,50 €). Doplácať môžete za nadštandardný materiál alebo nadštandardné prevedenia, prípadne za výkony, ktoré súviseli s ošetrením, no neboli súčasťou stomatoprotetického výrobku. V prípade návštevy zmluvného zubného lekára sú Vám tieto sumy odpočítané automaticky, to znamená, že uhrádzate iba doplatok k úhrade zdravotnej poisťovne. Zubné protézy však nie sú zahrnuté v dentálnom benefite a Váš doplatok u lekára si ďalej nie je možné nárokovať - ak berieme do úvahy celkovú snímateľnú náhradu, iný prípad sú mostíky/korunky. Samozrejme úhrada poisťovne pre PZS závisí od rozsahu a typu poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
Ďakujeme za pochopenie.
Martin z Unionu.

sonka333
autor
22. nov 2023

@union_zp Ďakujem za odpoveď🙏moja dr.je zazmluvnená ale laborant nie a mne povedala len toľko že jej nevyplácam nič iba tých 100 eur za odtlačky...a ostatné ide zubnemu laborantovi resp.technik. a viac mi k tomu nepovedala preto si zisťujem ako postupovať🥺zubnú protézu som nikdy nemala a hneď som sa pýtala dr.či niečo prehrádza poisťovňa teda aspoň niečo...volala zub.technikovi a približne sa opýtala koľko ma bude stáť dolná proteza a približne 240 eur a horná aj viac tak preto by som bola rada aj za tých 238 eur od poisťovní a ostatné samozrejme doplatim😶tu ide o to že moja dr mi povedala že jej pacienti to väčšinou neriešia s poisťovňou a že ona s toho tiež nič nemá iba za odtlačky tak viac nevie...ale ja budem rada ako som už vyššie spomenula " aj za tých cca 238 eur dokopy....zatiaľ som ju tak pochopila že jej dám 100 eur...a ostatné technikovi ale on je nezamluvneny tak ja už som stoho fakt nechápavá 🥺

sonka333
autor
22. nov 2023

@union_zp No a ešte dodam že sa jedná o čiastočnú zubnú protézu,dole mám 2 zuby a hore 4🥺

union_zp
AMBASÁDORKA
23. nov 2023

@sonka333 v každom prípade, zdravotnú starostlivosť preplácame len zmluvným poskytovateľom a aj preplácanie protéz, je hradené priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, nikdy nie poistencom na základe dokladov o zaplatení. V rámci dentálneho benefitu u zmluvných poskytovatelov môžete žiadať o preplatenie 100EUR kreditu do 30dní od ošetrenia a žiadosť posúdime v lehote. Ošetrenia u nezmluvných poskytovateľoch žiadame na vopred schválenej žiadosti vyplnenou týmto lekárom a po schválení do 30 dní od podania je možné absolvovať schválené výkony. Ďakujem za pochopenie.