Prenajímateľ chce peniaze v hotovosti

16. feb 2024

Ahojte, som v podnájme od októbra 2023 a cez týždeň za mnou prišiel prenajímateľ, že sa zabudol (haha, jasné) zaregistrovať na úrad a nechce mať z toho teraz problémy a chcel by peniaze na ruku. V zmluve mám, že mu budem peniaze posielať na účet. Zmluvu mám do konca roka 2024. Mohol by ma vyhodiť z bytu, ak by som s tým nesúhlasila, alebo mi zvýšiť nájom alebo niečo? Alebo kašľať na to a platiť mu na ruku?

patka06
16. feb 2024

Od oktobra si mu posielala na účet a teraz chce zmenu?
Riadila by som sa zmluvou a posielala mu naďalej na účet.
Máš zmluvu prečítaj si či aké sú podmienky ukončenia nájmu - dôvody na "vyhodenie" z bytu a aj na zvýšenie nájomného

deniska2706
16. feb 2024

Riaď sa podľa toho čo je na zmluve, jeho sračky ťa nemusia zaujímať

januska12323
16. feb 2024

Skopírovala by som mu vetu zo zmluvy o platení na účet. To je jeho problém kde sa ne/registroval.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ddaassuullaa
16. feb 2024

Zmluva hovori na ucet. A ty sa prioritne drz toho. Pre teba je zmluva zavazna, lebo to moze otocit proti tebe (nemusi). Kaslala by som na jeho podvody voci DU. Ale trvaj bud na dodatku k zmluve, kde sa upravi sposob platby - staci jednoducho: ...alebo k rukam prenajimatela, ktory vyda potvrdenie o prijati prislusnej platby... alebo cosi podobne,
alebo posles na ucet kym to nevyriesi formalne. Natriet na DU ho mozes ak bude robit problemy, zmluvu mas, on nema registrovane DIC

petamich
16. feb 2024

mne osobne by bolo jedno kam sa on prihlasi alebo neprihlasi 🙂 len by som trvala na uprave zmluvy alebo kazdy mesiac nech ti da potvrdenie o prijati hotovosti

evka52
16. feb 2024

Dôležité je, aby si mala stále potvrdené to, že si mu nájom zaplatila. Aj keby si platila v hotovosti, nech o tom je nejaké oficiálne potvrdenie.

dundulica
16. feb 2024

bez potvrdenia o prijatí peňazí nič nedávať, aj to neviem či by v prípade sporu obstálo

svetlonos
16. feb 2024

Aj ja som platila na ruku ale vzdy mi pani dala potvrdenie, takze nemohla povedat, ze neplatim. Pikial ti on povedal, ze zabudol a nechce mat opletacky, uviedol sam seba do osemetnej pozicie, pretože by si ho mohla nahlasit. Mna osobne by nebavilo byt mu k dispozícii kedy si zmysli.
Je oravda, ze tiez som prenajimala a mala peniaze ma ruku ale tam bolo potrebne robit kontroly.

liv1
16. feb 2024

Chce na ruku, lebo su za to velke dane. Mozno mas vdaka tomu fajn najom. Dala by som mu to na ruku, pre dobre vztahy, dobru cenu

pieksamaki
16. feb 2024

Ak v hotovosti ziadaj potvrdenie o prevzati, a spiste dodatok k zmluve

veronicka88
16. feb 2024

Prenajímame byť,ofiko. Ale ak by som s nejakého dôvodu chcela cash prídem za našimi a dohodneme sa!ako ľudia,aby nikto nemusel študovať zmluvy🙈kúpim si blok sn prijmovymi bločkami a zakaždým by som ti dala takéto potvrdeníie všetko sa dá. Ale netreba hneď a ihneď hľadať za vecami zlo. Sme ľudia. Trvaj na dodatku a vyplácaní v hotovosti a na príjmových dokladoch ostatné ťa trápiť nemusi

xxemma
16. feb 2024

A ako ti potvrdi, ze peniaze prevzal? Potom bude pytat vsetko doplatit a bude argumentovat, ze na ucet mu nic neprislo?
Urcite nie. Myslim, ze sa mu to slusne vyargumentovat.

jumama
16. feb 2024

Daj si vzdy podpisat potvrdenie o prevzati penazi a moze ti to byt jedno, nie? Sama si vyrob nejaky dokument, kde napises, ze ta a ta osoba k danemu datumu od teba prevzala sumu za najom dohdnutu v zmluve. A das mu to podpisat. Nemsylim si ze spekuluje kvoli tbe, ma nejaky osobny odvod preco sa mu nehodi, aby mu tie prachy chodili na ucet.

slavomira236
16. feb 2024

@xxemma da jej potvrdenie aj s podpisom

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejkap123
16. feb 2024

@svetlonos a platila si dane? Ked si brala na ruku? 😀

andrejkap123
16. feb 2024

@chodec15 zdravotka sa neplati z prenajmu

xxemma
16. feb 2024

@slavomira236 myslis rukou pisane na A4?😁😁
Isto nie. Evidentne potrebuje nieco/niekeho ofajat...

zmrzlinka8
16. feb 2024

potvrdenie ti aj tak nepomôže, keď ta bude chcieť vyhodiť, tak ta vyhodí, je to jeho byt.
dala by som mu ako on chce

akrobrab
16. feb 2024

@chodec15 Jej zaujem v prvom rade je, aby mala ona doklad o tom, ze najomne zaplatila.

akvi
16. feb 2024

Tiež by som si na tvojom mieste premyslela, že či chceš v tom podnájme byť aj naďalej a za tú sumu alebo si rovno môžeš hľadať iný, pretože v dnešnej dobe to nie je až také jednoduché nájsť podnájom, aspoň teda v našom meste viem, že je to problém. Prenajímateľ to evidentne chce robiť na čierno, ale to teba fakt nemusí zaujímať, je to jeho problém, ak ho niekto natrie, on bude musieť riešiť, nie ty. A ako píšu vyššie, v konečnom dôsledku aj tak by si zaplatila len ty jeho zvýšené náklady, ak by šiel oficiálne. Úprimne, ako človek, čo prenajímal oficiálne ti vravím, že sa nikomu nečudujem, kto ide na čierno, ja som po dvoch rokoch prešla na krátkodobé ubytovanie, pretože to dlhodobé mi nezarobilo v konečnom dôsledku skoro nič.

nikaj
16. feb 2024

@andrejkap123 platí v pondelok mi to pani na danovom povedala

patka06
16. feb 2024

@andrejkap123 Príjem z prenájmu uvedený v DP je rovnaký príjem ako každý iný a platí sa z neho aj zdravotné poistenie - aktuálne 15 %

andrejkap123
16. feb 2024

@patka06 a to od kedy? Ved prenajimam roky. Zdravotka sa platí z predaja nehnutelnosti nie z prenajmu lebo prenajom je pasivny prijem. Tedaz to citam. To oni urobili zmenu od tohto roka???? 😂 mna porazí tato nasa vlada

andrejkap123
16. feb 2024

Viete najst nejaky clanok o tom niekto???

zic
16. feb 2024

Ja som zatial nic nenasiel (vsetko sa tykalo szco alebo zamestnavatela)... k nehnutelnsotiam nic... ak date usmernenie FS alebo clanok, tak bude super...

andrejkap123
16. feb 2024

@patka06 ak to je pravda (co neviem lebo som o tom nepocula ani a ani nic neviem najst) tak to musi byt novinka od noveho roka lebo som nikdy ZP neplatila z prenájmu ;) podlozte tento vyrok vyjadernim ZP, vlady alebo hocico kde to bude spomenuté dik

patka06
16. feb 2024

@andrejkap123 Nehľadala som to vo vyjadreniach ZP ani nikde inde
Spomenula som reálnu skúsenosť z minulého roka, ZP vyučtovala v ročnom zúčtovaní poistné aj z príjmu z prenájmu. Išlo o kamarátku, ktorej som robila DP.

andrejkap123
16. feb 2024

@patka06 nema nehnutelnost v obchodnom majetku? Alebo prenajima tu nehnutelnost ako Szco/PO? Lebo ja som obycajna fyzicka osoba ziadny podnikatel a ziadne zdravotne odvody sa neplatia z prenajmu.