Preddavkové platby

31. jan 2024

Ahojte. Prosím vás aké máte preddavkove mesačne platby za energie v dvojizobovom byte? Sme v prenájme a máme nastavené preddavky na 300€ (+350 nájom) . Je to podľa vás ok? Mne to príde dosť prehnané. Zatiaľ viem že elektrika z toho sa platí (31€) podľa vyúčtovania. Môžu byť preddavky na vodu a kúrenie a bytový fond spolu vo výške 320€?

jarka_black
31. jan 2024

pýtajte doklad o preddavkoch

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timeahav
31. jan 2024

To je podľa mňa prehnane, my máme veľký 3i 80m² a preddavky bytovemu družstvu (voda, kúrenie, fond oprav, výtah,... skratka všetko okrem elektriny a plynu) platime 240€, plus elektrina 18 a plyn 6. A za 2022 sme mali výše 600€ preplatok od družstva a okolo 30 za elektrinu

gab1sol
31. jan 2024

Je to dosť, ale takto sa nedá povedať, či je tá suma ok, nevieme, čo presne v tom je, ako sú nastavené platby správcovi.

lelelienka
31. jan 2024

Ved v pripade preplatku ti vratia, tak kde je problem? A inak nechapem, kde si zobrala sumu 320€, ved ked odratam 300-31 (preddavky minus elektrina co uvadzas) tak je to 269…

autor
31. jan 2024

@sheila121 na vyúčtovaní z elektriky sme zistili že ju platí polročne a nastavili mu na cca 220 za polrok neviem teraz presne už.... minulý rok nám faktúru do ruky nedal, iba napísal že je nedoplatok ...ale keď som mu vypočítala sama koľko sme minuli vody a tepla približne a že to nesedí tak zrazu už nedoplatok nepýtal....teraz nám poslal nedoplatok za elektriku vo výške 70€ cca...a z toho som zistila že by teda mal za zvyšok (teplo , voda, správca ...) platiť zvyšných 270e mesačne a to mi príde naozaj veľa na dvojizbový byt.

autor
31. jan 2024

@lelelienka áno pardon myšlienkami som bola inde pri iných výpočtoch ... áno je to to 269

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
31. jan 2024

@sheila121 no až v máji keď príde vyúčtovanie budem môcť pýtať

autor
31. jan 2024

Tam bude pekne rozpísané koľko reálne mesačne platil

timeahav
31. jan 2024

Tak potom na základe čoho chce aby ste platili nedoplatok? Keď ešte nemá vyúčtovanie? To nemá logiku

lelelienka
31. jan 2024

Neries sumy preddavkov, to moze byt nastavene rozne a tebe to moze byt prakticky jedno, ale urcite si daj predlozit vyuctovania, ked pyta preplatok! To je jeho povinnost ti preukazat, na zaklade coho si narokuje doplatit.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lelelienka
31. jan 2024

Tak mu zaplatis az v maji, skor nemoze predsa pytat nedoplatok ako dostane vyuctovanie…

autor
31. jan 2024

@timeahav za elektriku chce nedoplatok vraj ...ale za ostatné energie ešte vyúčtovanie nebolo ...a v zmluve to máme spolu energie 300€

lelelienka
31. jan 2024

Aha ano za eletrinu uz bolo vyuctovanie tak to nech ti ukaze

natalis1998
31. jan 2024

Pokial viem tak bytový fond by nájomca nemal platiť ale vlastník bytu. My mame v zmluve len energie- vodu, plyn a elektrinu. Samozrejme že niektorí prenajímatelia si to pýtajú.

autor
31. jan 2024

@lelelienka áno to mi ukázal a tam bolo že mesačne platí 31€ elektriku a je nedoplatok 70€ ...len som chcela vedieť či môže zvyšných 230 platiť bytovému družstvu... či to nieje moc za dvojizboak

lelelienka
31. jan 2024

@natalis1998 Moze to dat pokojne do najmu, cize je to jedno

lelelienka
31. jan 2024

Pokojne to moze byt aj 230€ za dvojizbak, my sme tiez platili cez 200

natalis1998
31. jan 2024

@lelelienka áno ale podľa zákona to má platiť vlastník a nie ten kto si prenajal byt. Napríklad v našom paneláku sa menili výťahy prepokladam že sa aj poplatok navýšil nakoľko bol vyvesený rozpočet a nejednalo sa o malú sumu a nám Prenajimatel nezmenil výšku nájmu, takze viem že to neplatíme.

gab1sol
31. jan 2024

@natalis1998 ak menili výťahy, tak asi už mali vo fonde opráv dostatok financií… Teda tie zvýšené platby do fondu museli byť predtým. Ako by uhradili výmenu, keby až potom riešili navýšenie platieb, aby boli financie?

natalis1998
31. jan 2024

@gab1sol to bolo vyvesené pred tým ako sa menili. A videla som aj výšku úveru. Takze z toho predpokladám že sa to platí navyše.

gab1sol
31. jan 2024

@natalis1998 výmena výťahov je dosť vysoká položka. Tak buď to mali predtým vo fonde opráv, alebo ak išli teda cestou úveru, je otázne, ako je úver a najmä jeho splácanie nastavené. A aj to mohli mať dopredu dohodnuté, že aj napriek úveru si navýšia platby, aby bolo z čoho splácať. V každom prípade, samotný FO by nemal byť asi ako samostatná položka v zmluve, ktorá sa má platiť, ale istým spôsobom si to vie dať majiteľ do nájmu - zvýši cenu nájmu o príspevok bez toho, aby jasné napísal, že to ide na fond opráv.

Čo sa týka autorky, zálohové platby mohol majiteľ nastaviť vyššie, lebo nevedel, aká bude spotreba. Dôležité je samotné vyúčtovanie. Takže asi ostáva hradiť dohodnutú sumu podľa zmluvy, ale potom trvať na tom, že majiteľ má predložiť vyúčtovanie.

terka224
31. jan 2024

3 izbový :
Plyn 53€
Elektrika 60€
Voda + spravcovi bytovky: 73

roja01
31. jan 2024

To sa neda len tak povedat, ci je ten preddavok na energie zbytocne vysoky. Ja platim za 3i byt 160 spravcovi (spolocna elektrika, vytah, voda st. a tepla, kurenie, fond oprav, pojstenie domu, spravna rezia, upratovanie spol.priestor a pod.), za el.energiu v byte 28, plyn cca10, internet a tv 28, odpad okolo 39. T.j. spolu cca 265. Moji znami v Bratislave iba spravcovi domu v preddavkoch platia 350€ (tie dalsie polozky neviem). Najvacsia polozka u nich je kurenie a mne je tam vzdy zima.
Viem, ze ich susedia prenajimaju v centre Bratislavy 2i. byt a najomnik im plati presne taku sumu ako ty (celkovu).

euie
31. jan 2024

Ahoj, pozri si ako mas stavanu zmluvu. Tam by to malo byt aj popisane co to obsahuje a najma co sa stane, ak nastane preplatok/nedoplatok.

Inak raz sme boli na obhliadke, kde chcel tiez nepomerne vysoke energie, sak v poriadku, ale dvaja pracujuci, byt len na prespatie - neminuli by sme. Tak som sa pytala co sa stane, ci nam to vratia a odpoved bola, ze pri preplatku by "kupil nieco do bytu napr hriankovac, vymenil mikrovlnku a pod". Tak nas to nahnevalo, ze sme si radsej kupili vlastny byt.

basska_b
31. jan 2024

Opytajte sa spravcu / zastupcu spolocenstva vlastnikov, pripadne niekoho zo susedov, kto ma porovnatelne velky byt a je tam ako vlastnik, nie v podnajme samozrejme. Info o tom, ake su preddavkove platby v 2izb. byte s 2 osobami, neni doverna a je stanovena rovnako. Len spotreba vody a kurenia to potom vychýli vyssie alebo nizsie. 300 eur mesacne spravcovi si viem predstavit len v pripade, ze bytovka splaca nejaky velky uver.

zuzinabila
1. feb 2024

Myslim,ze tato suma jedine ked je tam splatka nejakeho uveru,napr.zateplenie,strecha.lebo energie real nemozu tolko byt.v dome skoro 300m2 mame podstatne nizsie energie (ratam plyn,voda,elektrina)a to nie sme ziadna novostavba a byvame 6ti.