Predčasný dôchodok

marian1967
8. nov 2023

Zdravím vás, prosím vás chcem sa spýtať či sa do predčasného dôchodku 40 odrobených rokov počíta vojenská služba a učňovská škola a či sa do odpracovaných dní rátajú aj výkendy.

lilianka28
8. nov 2023

@marian1967 Do predčasného SD sa neráta škola ani vojenčina. Rátajú sa všetky dni trvania pracovného pomeru.

doriiis
8. nov 2023

@lilianka28 ....keď nevieš,radšej nerad

Obdobím dôchodkového poistenia je aj základná vojenská služba. Toto obdobie je možné zhodnotiť na základe predloženej vojenskej knižky alebo potvrdenia vojenského archívu o vojenskej základnej službe.
Autor....ak si počas štúdia aj pracoval vo forme duálneho vzdelávania,tie roky sa rátajú tiez

marian1967
autor
8. nov 2023

@lilianka28
Práve som čítal na soc. poistovni že vojenčina aj učňovka sa počíta, tak teda neviem, preto sa pýtam.

lilianka28
8. nov 2023

@doriiis To áno, ale pri predčasnom sa toto nezapočítava. Aspoň mňa tak informovali.

marian1967
autor
8. nov 2023

@lilianka28 vysoká škola a stredná škola sa nezapočítava ale učňovka že vraj áno.

tetapetra
8. nov 2023

@marian1967 učňovska,vraj áno tiež mi to vravela známa. Skôr sa treba ísť opýtať na úrad. Vraj preto,že učňovkari svojho času za prax dostávali peniaze a vraj odvádzali odvody. Ale netuším ako to mali

roja01
8. nov 2023

Ti co absolvovali strednu a vysoku do r.2004 (do dochodkovej reformy), tak sa im zapocitava cela doba poistenia, t.j. od 16r. kazda len uspesne ukoncena skola, aj voj. sluzba. Po roku 2004 stat uz automaticky studentov na dochodok nepoistoval a tak pokial si neplatili poistenie dobrovolne, tak sa im roky studia uz zapocitavat nebudu.
Co sa tyka predcasneho dochodku, vypocet sa robi rovnako ako pri starobnom, len sa krati o 0,5% za mesiac o ktory ides skor do dochodku. Za rok to je o -6%. Tak to bolo a myslim, ze to aj teraz plati.

marian1967
autor
8. nov 2023

@tetapetra presne tak, veď už ako prváci učňi sme mali plat, a boli sme už vlastne zamestnanci.

doriiis
8. nov 2023

@lilianka28 ...ale započítava.Moj otec to riešil cca 3 mesiace dozadu.Ma 60 rokov a odrobenych nepretržite 42 rokov a pár mesiacov.Zacal,keď mal 18 a chodil na ucnovku a potom bol dva roky na vojne.Potreboval doložiť aj vojenskú knižku a maturitné vysvedcenie

marian1967
autor
8. nov 2023

@doriiis tak to má aj dva roky navyše keď môže ísť po 40 odpracovaných rokoch.

tetapetra
9. nov 2023

@doriiis vojna sa zaratavala vždy. Ale keď píšeš,že má 60 a robil od 18, tak tam sš nemá zaratanu. Lebo toto je 42r. Kebyže mu zarataju aj SS,ako píše
@roja01 tak by mal odrobenych 44r. No...fakt netuším ako to je. Ja tiež robím od 18r, pretože som chodila ešte na 8rocnu ZŠ. Čiže som maturovala ako 18r a hneď som nastupovala do práce. O 15r alebo aj to bude podla
@roja01 o 13r sa vám ozvem 🤣🤣🤣🤣

roja01
9. nov 2023

@tetapetra, ako som pisala, dolezite je v ktorych rokoch ste studovali. Pred dochodkovou reformou v r.2004, alebo po nej. Stat pred tym platil za studentov poistenie a potom uz nie. A dochodok sa rata iba z rokov, kedy ste boli poisteni.
Za sociku sa dochodok kazdemu ratal od 18r a neskor od 16r. Len skola musela byt uspesne ukoncena a student musel byt poisteny.

tetapetra
9. nov 2023

@roja01 čo je úspešne ukončená a študent poistený? Konca som školu 1998. Mladosť mám v prdeli a do duchodu ďaleko 😁

doriiis
9. nov 2023

@tetapetra ....môj otec chodil na ucnovku 3+2.Od 18 tich študoval a zároveň aj pracoval u svojho potom aj nasledujúceho zamestnávateľa.
Existujú aj iné SS ako štvorročné.

tetapetra
9. nov 2023

@doriiis ja viem, veď to má aj môj otec. Volalo sa to večerná škola. Myslela som to tak,že dnešní 60tnici pracovali-praxovali už od 15-16r. Preto mi nesedel vek, že robil od 18r. Keďže tvoj otec ma učilište a oni robili týždeň a týždeň mali školu a to mali platené. To som chcela vedieť či má zaratany vek od 16. Od 18-19r beriem normálne

marian1967
autor
9. nov 2023

@tetapetra Od 18 rokov? Nejako neskoro, ja som mal 15 rokov keď som bol učeň prvák.

tetapetra
9. nov 2023

@marian1967 áno viem,preto sa pýtam doriis.

roja01
9. nov 2023

@tetapetra, co si pamatam tak do roku 2004 bol kazdy student poisteny na dochodok v soc.poistovni od statu. Takze aj roky v ktorych bol clovek poisteny od statu sa rataju do dochodku, a to od 16 rokov, ale len za predpokladu, ze tu skolu aj uspesne ukoncil (vyucnym listom, maturitou, statnymi skuskami). Clovek, ktory mal v roku 2004 napr.18r. a isiel na vysoku, bude mat zapocitane roky od 16 do 18 a dobu vysokoskolskeho studia nie, pokial sa nepoistil u soc.poistovne dobrovolne. V roku 2004 stat zrusil automaticke poistenie studentom (od statu).

tetapetra
9. nov 2023

@roja01 ďakujem krásne, ja sa radšej pýtam.

vulka
9. nov 2023

@marian1967 Podľa toho, koľko máš rokov. Či presnejšie v ktorých rokoch si chodil na tú učňovku. Ale ak dobre tipujem, tak Tebe sa tie roky započítavajú.

vulka
9. nov 2023

@marian1967 Doklady potrebné pri žiadaní o predčasný dôchodok
Pri spisovaní žiadosti o predčasný dôchodok je potrebné predložiť niekoľko dokladov. Ako uvádza Sociálna poisťovňa, ide o nasledovné:

doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania,
občiansky preukaz/cestovný pas,
doklady o ukončení vzdelania – výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, potvrdenie od školy, odkedy a dokedy štúdium trvalo,
žiadatelia narodení po roku 1963 potrebujú aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky,
muži potrebujú vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby,

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/osobne-financie/predc... © Podnikajte.sk

kvetka22
9. nov 2023

Zatiaľ je tu plno nepresných info, tak upresňujem...
Teraz sú dva typy predčasných starobných dôchodkov. Taký, kde chýbaju max 2 roky do dôchodkového veku. V tomto pripadne sa počíta všetko štúdium po skončení povinnej školskej dochádzky (niekomu hneď od prvého ročníka strednej školy, niekomu až od druhého, niekomu presne od 15tky, záleží od zákona ktorý daný rok/roky platil). Štúdium nemusí byť ukončené úspešne ako to tu bolo spomenuté, proste sa započíta doba do skončenia štúdia.
Druhá možnosť je ísť do PSD po odpracovaných 40 rokoch. Vtedy sa počíta len ucnovka, lebo tam bežal študentom plat a boli poistení. Začiatok počítania platí taky ako som písala hore, po skončení povinnej školskej dochádzky. Neráta sa do neho nezamestnanosť a klasická stredná a vysoká škola. Výhoda je, že sa suma dôchodku znižuje len o 0.3% za každý mesiac, ktorý chyba do dôchodkového veku.
V oboch prípadoch platí, že výška PSD musí byť vyššia ako 1,6nasobok životného minima platného od 1.7.2023.
PSD je možné priznať najskôr odo dňa, kedy prišiel klient na pobočku. Skôr nie.
Škola sa ráta max do 31.12.2003, od 1.1.2004 nie, ale obdobie štúdia je možné si dodatočne doplatiť.

tetapetra
9. nov 2023

@kvetka22 to som si myslela, len mi to známa vyvracala,že to nie je pravda. Že po tých 40r sa ráta u všetkých od 16r.

kalifka
9. nov 2023

@lilianka28 ráta sa učnovka pokiaľ si mala prax

nikitka444
9. nov 2023

@marian1967 ráta sa vojna a učebný pomer

kvetka22
9. nov 2023

@tetapetra nie, vždy ide o to v akom roku sa klient narodil a aká bola povinná PŠD. Niektoré roky boli automaticky od prvého ročníka SŠ, nesledovala sa PŠD, iné roky to bolo po 9rocnej PŠD, lenže v tom čase existovali osemročné a aj deväťročne ZŠ. Preto si často pýtajú na pobočkách vysvedčenia z posledného ročníku ZŠ, aby to bolo možné presne určiť.

mk1111111111
10. nov 2023

@kvetka22 a tusim aj PN-ky sa odratavaju pri odchode po odpracovani 40 rokov. A u zien sa tusim nerataju deti, ale to nie som si ista. Este, zial nemam tolko rokov, aby som to presne studovala

tetapetra
10. nov 2023

@mk1111111111 deti sa určite nerátajú. Pn, pokiaľ nebola dlhodobá, nevidím dôvod, tak isto ako ocr

doriiis
10. nov 2023

@tetapetra ....deti sa rátajú.Moja mama išla tiež do predčasného dôchodku min.rok v decembri.Potrebovala naše rodné listy,zarátali jej tam aj materskú,dokonca 6 týždňov materskej za mŕtvu sestru

tetapetra
10. nov 2023

@doriiis ale po 40r asi nie. Do predčasného áno aj starobného