Predčasné vyplatenie hypotéky

3. mar 2023

Neviete ako je to, keď sa predčasne dá vyplatiť hypotéka? Dá sa to alebo je za to poplatok? Ide mi o ušetrenie úrokov...

pieksamaki
3. mar 2023

ak je to viac ako mimoriadna splatka, zvacsa je poplatok 1% z predcasne splatenej sumy

marci77
3. mar 2023

1% je poplatok (pokuta) za skore vyplatenie hypoteky (zo zakona), kolega riesil v minulosti

chcete ju uz celu vyplatit, ano?

zuzanka.zuzu
3. mar 2023

pri skončení fixácie sa dá vyplatiť celá hypo bez poplatku. počas fixácie za 1%. koľko máš do skončenia fixácie a či sa ti to vyplatí ti vyrátajú zdarma aj v banke na počkanie, prípadne si vieš aj sama, ale to by si sa asi nepýtala, keby vieš, čiže šup do banky 😉

autor
3. mar 2023

Ja nemám zatiaľ hypotéku, ale uvažujem vopred 😀

vulka
3. mar 2023

To záleží aj od banky. každá to má inak nastavené. Napríklad VUB Ti umožňuje bez poplatku dať predčasnú splátku do výšky 20%.A sú k tomu ešte aj iné podmienky.

vulka
3. mar 2023

A inak načo Ti je hypotéka, keď ju chceš predčasne vyplatiť?

alenamihal
3. mar 2023

SLSP je ,ze mozes kazdy mesiac vyplatit 3nasobok svojej mesacnej splatky a na vyrocie kolko len chces bez poplatku...

katkaseiner
3. mar 2023

ja mam napr. vo VUB a kazdy rok na vyrocie (v mesiac kedy som brala hypo) nahlasim kolko chcem dat ako mimoriadnu splatku - byva to max 20% celkovej sumy. Teraz mi po 3 rokoch konci fixacia v novembri a vtedy mozem splatit vsetko aj ked je to viac ako 20% z celej sumy.
Ak sa nemylim tak su aj take banky ze mozes skor splatit a platit ktorykolvek mesiac (skusenost ale nemam) ale VUB ti bezplatne dava tuto moznost raz rocne v case vyrocia. Vtedy nahlasis kolko ides vlozit navyse a v nimi danom termine ti to strhnu z uctu.

petamich
3. mar 2023

@katkaseiner toto vsetko je povinnost vyplyvajuca zo zakon 🙂 nic nad ramec VUB neposkytuje (ale to vacsina bank)

petamich
3. mar 2023

tu je to pekne zhrnute na jednom mieste https://www.financnykompas.sk/clanok/predcasne-...

katkaseiner
3. mar 2023

@petamich vôbec som nenapísala že nie niečo vo VÚB nad rámec..

petamich
3. mar 2023

@katkaseiner to ja som len konstatovala 🙂 aby autor vedel, ze toto su podmienky resp. ako to funguje v kazdej banke

autor
3. mar 2023

Aha, ďakujem, tak je to lepšie ako som predpokladala. Bála som sa, že to budem musieť platiť 30r a preplatiť celú sumu.

viera27
3. mar 2023

Ved prave to platenie 30r je na tom to najvyhodnejsie inak. Zda sa ti to vela preplacat,ale musis si uvedomit inflaciu. Ver mu,uplne inych je napr. dnes 500e,ako bude o 10 rokov 🤣. Ja stale vravim,teraz je inflacia kolko? 12%? A uroky na hypoteke su cca 4,5%? No,tak ten rozdiel je prave zaujimavy. Ak mas peniaze,treba ich stopit,prichadzala by si o viac z ich hodnoty ako je urok v banke na hypoteke. Zasadne napriklad nedavam mimoriadne splatky,radsej tie peniaze investujem tam,kde zarobia.

autor
3. mar 2023

@viera27 aha nad týmto som sa veru nezamýšľala. Nerozumiem tým počtom. Ak si požičiam 100k a preplatenie banke navyše mi vyšlo cca 60k, ako sa to dá vypočítať, ak úrok je cca 4%. Nezdá sa mi to. A inflácia je teda 12-15%.

viera27
3. mar 2023

Inflacia sa meni. Ale ano,trebars za 30 rokov zaplatis 160000 a ppzicala si si 100000. Ale garantujem ti,ze tych 160 000 nebude hodnotovo takych,ako je to teraz,ak chapes co hovorim,nevyjadrujem sa dva krat jednoducho 🤣. Moji rodicia mali plat co ja viem,200,300E. Teraz maju dochodok nasobne vyssi,chapes? Ty teraz prevracias oci nad 160000 ako celkovou cenou hypoteky,o 30 rokov to bude podla mna uplne nic. Teraz bude iny problem,a uz velmi aktivne nastupuje. Mladi si nebudu moct dovolit byvanie vobec tak ako sme boli zvyknuti,ze mat vlastne. To uz bude naozaj len pre vyvolenych.

autor
3. mar 2023

@viera27 áno ja tomuto rozumiem, že o 30r to nebude taká hodnota tých peňazí. Ale zase fixáciu mám len na 5r, to znamená, že potom môže banka zase zvýšiť %. Ale nechápem, keď 2% na hypoteke zvýšia splátku mesačne cca o 100e (viď obrazok), ako to súvisí s tou infláciou 12%. Výhoda hypotéky nie je 12%-4%. Teda nie je 8% "zisk".

viera27
3. mar 2023

Je to "terajsi zisk" pri tohtorocnych hodnotach. Pri zmene fixacie mozes hypoteku refinancovat a vtedy aj cast uveru bezplatne vyplatit,alebo naopak natiahnut splatnost. 8,9% urok ako je tu spominana inflacia isto nedosiahnes. Navyse ak inflacia klesa,klesaju aj uroky,to tak ruka v ruke si ide. Vsak pamatame 2021 uroky 0,69%,ci kolko to bolo. Ale ok,keby si teda "znizovala" hypoteku mimoriadnymi splatkami,aby si mala nizsie splatky,co s usetrenymi peniazmi? Na ucte ich prave ta inflacia zozerie. Takze ich musis zase len nejak rozumne minut.

zuzliq
3. mar 2023

Úroky sa menia podľa situácie na trhu. My sme brali hypotéku v 2007, úrok 4,5%. Potom úroky klesli až na 0.8% a dlho sa tak držali. Teraz zase rastú a sú okolo 2.5%.

zuzliq
3. mar 2023

Ešte dodám, že koľko preplatíš je vlastne irelevantné. Akurát včera mi kolegyňa vravela, že 4i byt kúpila za 20 000 eur v roku 2000, dnes sa predáva okolo 170000 eur. To je nárast hodnoty viac ako 8-nádobne. Samozrejme, už tak ceny zrejme nebudú rásť, ale veľmi pravdepodobne to ten preplatok pokryje.

rene91
4. mar 2023

Zdravím, hypotéka je zadlženie na dlhé roky a treba si to všetko naplánovať, či už skoršie splatenie alebo predísť ešte horšiemu ako je teraz. Ja by som skôr navrhoval porozprávať sa so skúseným financnikom, spraviť prepočty. V banke na Váš vždy budú chcieť len zarobit. Je to hodne o možnostiach a nastavení klienta do budúcna.

animus
5. mar 2023

Keď sme si brali my hypotéku dva roky dozadu, pani v banke nám povedala, že raz ročne v deň keď sa hypotéka vybavovala máš možnosť vložiť mimoriadnu splátku bez poplatku, neviem ako je to s úplným vyplatením, v iné dni v roku je to za poplatok.

enusamt
5. mar 2023

@animus
@autor
ano.. aj my ideme na vyrocie dat mimoriadnu splatku, bez pokuty.. maximalne sa moze vlozit 20%

3petka
5. mar 2023

My sme to riešili teraz. Poplatok za vyplatenie je 1% zo zostatkovej sumy. Konkrétne slsp. A mali sme ešte fixáciu asi rok a pól a šlo to. Vraveli nám že ak by sme to platili k výročiu tak tam žiadny poplatok nie je ale zbytočne by sme pr mesiacov platili úroky takze by sa neoplatilo čakať.

kathak
6. mar 2023

Baby a viete poradiť, čo je výhodnejšie pro mi prípadnej splátke? Či skrátiť dobu , či splátku,

katkaseiner
6. mar 2023

@kathak veď hádam vieš či chces splácať o x rokov menej (skrátenie doby splácania) alebo chces platiť menej (nižšia splátka, ale rovnaké obdobie). Za mňa jednoznačne znížiť obdobie splácania. Končí mi Fox v decembri, čím skôr to chcem splatiť lebo úroky mi pôjdu neskutočne hore