Predčasné splatenie hypotéky verzus počkanie

13. apr 2022

Ahojte.
Mam hypo na 30 rokoch. Teraz mam vyrocie fixacie po 3 rokoch a Mam moznost buduci mesiac splatit celu hypo.
Som ale na vazkach.
Mesacne splatky mi nevadia, aj ked viem ze preplacam celu hypo atd, na jednej strane sa ani neponahlam.
Ide o to, ze mi je luto 😀 vyhodit peniaze.. a dalsia vec v tejto dobe ked clovek nevie co bude zajtra
Chceli by sme vacsi byt alebo dom a tie peniaze si viem predstavit minut tym smerom. Napr teda kupa pozemku.
Bolo by rozumne vyplatit hypo teraz celu. Potom zalozit byt? a zobrat dalsiu nehnutelnost
Ja uz fakt neviem 😵‍💫

tyrkysova_kobyla
13. apr 2022

Moj nazor je, ze vyplatit predcasne sa neoplati, radsej by som investovala tie peniaze (pozemok, co spominas)

jakubvojcik
13. apr 2022

Tak či tak budete mať hypo ak tomu dobre rozumiem, buď ju budete mať ako doteraz a kúpite si za peniaze pozemok alebo naopak, splatíte hypo a zoberiete ďalšiu na pozemok. Budete na tom istom, akurát pri novej hypo budú väčšie náklady, preto by som hypo nevyplácal ale kúpil za našetrené peniaze pozemok alebo ich použil na dofinancovanie napríklad domu čo ste spomínali. Neviem ale či by ste sa kvalifikovali na dve hypotéky ak by ste aktuálnu nehnuteľnosť nechceli predať. Zároveň treba myslieť aj na to, aby ste mali dosť finančnej rezervy a neminuli hneď všetko na kúpu napríklad pozemku.

zmrzlinka2021
13. apr 2022

Momentalne su lacne peniaze a ak mas teda nizky urok, urcite nevyplatit cely uver, ale redsej peniaze investovat.

lalu_sk111
13. apr 2022

pripajam sa k ostatnym komentujucim. Hypoteky su velmi lacne peniaze, neviem aky mas urok ale dokonca teraz su pod urovnou inflacie - rozumej, banke vratis menej ako si si pozical v tom zmysle, aku kupnu silu tie peniaze maju. Ak mas hotovost, radsej ju investuj. Ak v najblizsich rokoch este neplanujete nic kupovat - do nejakych fondov. Jednoduche aj pre neskusenych moze byt finax alebo aj nieco kupit, nehnutelnost...ale tam to je uz zlozitejsie

jaroe
13. apr 2022

Tak ja by som sa radšej zbavila dlhu. Ale pred dvoma rokmi, by som mala iný názor.