Pracujúci otec na materskej - odvody zamestnávateľa

zabinka8660
19. feb 2015

Prajem pekný večer, už som tu písala ohľadom témy pracujúceho ocka na materskej. Je tu teraz taká vec, a chcem sa s ňou s vami poradiť. Otec je zamestnaný na novu pracovnú zmluvu na TPP a zo starej si uplatňuje materskú. Ide o to , že otec dieťaťa je oslobodený od platenia poplatkov do SP počas materskej, a teraz sa chcem opýtať. Od tých odvodov je oslobodený aj zamestnávateľ,alebo ten má platiť za zamestnanca na materskej odvody normálne? Ďakujem

dena1973
19. feb 2015

@zabinka8660 Za čas poberania materského zamestnávateľ odvody neplatí. Ide o poistenie, z ktorého poberá materské (vtedy mu zamestnávateľ dáva prerušenie poistenia z dôvodu materského). .....Odvody sa platia iba z poistenia, z ktorého má novú pracovnú zmluvu.....

zabinka8660
autor
19. feb 2015

No lebo mi stále rozhodnutie nemáme a zamestnávateľovi dneska prišla pošta o nedoplatku

zabinka8660
autor
19. feb 2015

@dena1973 Čiže to chápem tak, že odvody z novej zmluvy by mala platiť ?

dena1973
20. feb 2015

@zabinka8660 No ano, ved tam mu tiez bola priznana nejaka mzda.....ci? A zo mzdy sa odvody robia stale......

zabinka8660
autor
13. jún 2015

Takže žienky, som úplne n a vás zabudla. Chcem vám len povedať, že tá materská na otca dieťaťa, ktorý pracuje na novú Prac.zmluvu nám bola priznaná 😀

stannka
26. nov 2015

@zabinka8660 len pre zaujímavosť: ako sa staráte o dieťa, keď otec je na materskej aj chodí do práce? Či má nejaký skrátený úväzok a striedate sa pri dieťati?

zabinka8660
autor
27. nov 2015

No normálne som sa starala. On si to uplatnil, keď malo dieťa 2 roky a 3 mesiace. Čiže som bola ja doma pri dieťati. A po uplynutí materskej som mala znova nárok na rodičovský príspevok do dovršenia troch rokov dieťaťa. A pre zaujímavosť ....nikde nie je spomínané, že keď je otec na materskej nemôže pracovať. Môže na normálny 8 hod. úväzok , ale musí zabezpečiť starostlivosť o dieťa. To znamená, že som bola pri tom dieťati doma ja .

zabinka8660
autor
27. nov 2015

@stannka No normálne som sa starala. On si to uplatnil, keď malo dieťa 2 roky a 3 mesiace. Čiže som bola ja doma pri dieťati. A po uplynutí materskej som mala znova nárok na rodičovský príspevok do dovršenia troch rokov dieťaťa. A pre zaujímavosť ....nikde nie je spomínané, že keď je otec na materskej nemôže pracovať. Môže na normálny 8 hod. úväzok , ale musí zabezpečiť starostlivosť o dieťa. To znamená, že som bola pri tom dieťati doma ja .

lucikaa
10. aug 2016

@zabinka8660 ahoj,chcem sa opytat,ty si bola pocas poberania manzelovej materskej na urade ci na rodicovskej dovolenke bez rodicovskeho prispevku?vdaka za info.

inraedri
21. aug 2016

Máte niektorá skúsenosť s tým, keď je manžel - živnostník na materskej dovolenke? Myslím ako je to s jeho prácou. Či môže pracovať alebo nie? Vieme, že odvody vtedy neplatí a naznačili nám, že nemôže ani pracovať. (na sociálke)

draik
21. aug 2016

@inraedri
Môže, v prípade zdravotných odvodov sa robí zúčtovanie skutočných príjmov.

zabinka8660
autor
22. aug 2016

@lucikaa počas poberania materskej zo strany otca som bola bez rodičovského. Ten sa vtedy nemôže poberať.na to si davajte bacha stačí že sa vám bude prekrývať 1 deň a socka vám to krásne skomplikuje.

zabinka8660
autor
22. aug 2016

@inraedri Keď je tvoj manžel na materskej dovolenke a je živnostník môže pracovať do kedy chce.. Stačí ak napíše vyhlásenie , že v čase materskej zabezpečí dieťa tak že sa budete on starať vy.

Vzor ako sme to urobili my.:

VEC: Prevzatie starostlivosti o dieťa

Dole podpísaná ......................matka dieťaťa............, Vám oznamujem, že matka dieťaťa....................................... a otec dieťaťa............., sa dohodli na tom, aby odo dňa 31.10.2014 prevzal do osobnej starostlivosti dcéru .................., otec J.......................................................... V prílohe zasielam fotokópiu rodného listu dieťaťa .
Dole podpísaný otec dieťaťa J.............................., čestne prehlasujem, že odo dňa 31.10.2014 preberám dcéru ........................................do osobnej starostlivosti.

zabinka8660
autor
22. aug 2016

@inraedri ešte toto.:
Starostlivosť o dieťa

(1) Starostlivosť o dieťa na účely tohto zákona je poskytovanie starostlivosti dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a psychického vývinu pri rešpektovaní najlepšieho záujmu dieťaťa a jeho práv v čase, keď rodič vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Starostlivosť o dieťa sa vykonáva

a) v rodinnom prostredí dieťaťa,

b) v prostredí účelovo vytvorenom a upravenom na výkon starostlivosti o dieťa alebo

c) v rodinnom prostredí fyzickej osoby poskytujúcej starostlivosť o dieťa.

(3) Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona (ďalej len „poskytovateľ“) je

a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov,3)

b) iná právnická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu,4)

c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu,5)

d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene c) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok, alebo

e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d).

inraedri
24. aug 2016

@zabinka8660 Ahoj, sorry, že reagujem až teraz ale bola som mimo. takže z toho, čo si mi napísala vyplýva, že manžel môže ako živnostník poberať materskú, zároveň aj pracovať. Ale ja nastupujem do práce, takže ruším rodičovský a jemu nabieha materská. TAkže to, čo si písala, že mi odovzdá dieťa do starostlivosti sa nedá, lebo také tlačivo mám napísať ja jemu, že mu dávam dieťa do osobnej starostlivosti. Aspoň takto nám to povedali na sociálke.

dena1973
24. aug 2016

@inraedri Ahoj zrejme si @zabinka8660 nepochopila... :(
Ona ti píše vzor čestného prehlásenia, ktorý písali spolu s manželom... a tiež preberal jej manžel dieťa do starostlivosti z dôvodu nástupu na materské. Takže tento vzor čestného prehlásenia je presne taký, keď nastupuje otec dieťaťa na materské...
t.j. manžel preberie do starostlivosti dieťa od teba, ak ti už budeš v prac. pomere.

zabinka8660
autor
24. aug 2016

@inraedri Ak dieťa nastupuje do škôlky tak je to v pohode. Lebo mu zabezpečí starostlivosť tým, že bude v škôlke a stará sa oň plnoletá osoba.

inraedri
25. aug 2016

@zabinka8660 Takže ak manžel nastúpi na materskú, ja do práce, tak dieťa môžme umiestniť do škôlky a manžel bude čerpať materskú? Určite to takto funguje? To je nejaké divné nie? Ale neviem, ja sa v tom nevyznám, preto zháňam informácie aj takto.

zabinka8660
autor
28. aug 2016

@inraedri ano presne tak

silvia321
20. nov 2016

@zabinka8660 prosim a ako ste mali vyriesene odvody za Vas, ked ste sa vzdali rodicovskeho prispevku a uz ste teda ani nemohli byt poistenkou stetu? Sli ste na urad prace? Vdaka za info.

zabinka8660
autor
21. nov 2016

ano sla som na urad práce a ten platil odvody do zdravotnej

silvia321
22. nov 2016

@zabinka8660 dakujem za info 🙂

lulu_2323
22. nov 2016

Ahojte ako sa rata zivnostnikovy materske? Kedze bude pracovat a ja pojdem na urad prace a budem sa starat o dcerku on len bude poberat matersku treba to nejako spisat? A kedze bude mat normalny prijem zo zivnosti ako to bude s danami ked nebude platit odvody? Zeny ktore mate zivnistnikov a poberaju matersku budem rada ak mi date blizsie info a ci sa vam to oplatilo dakujem

draik
22. nov 2016

@lulu_2323
Materské bude počítané z vymeriavacieho základu, z ktorého platil odvody. Preddavky sa zdravotné odvody sa oplatí vzhľadom na ročné zúčtovanie platiť naďalej. Spíšete dohodu o starostlivosti.

inraedri
23. nov 2016

@lulu_2323 Mne to takto poradila jedna mamička na MK a bolo to OK.
Vyhlásenie , že v čase materskej zabezpečí dieťa tak že sa budete on starať vy.

Vzor ako sme to urobili my.:

VEC: Prevzatie starostlivosti o dieťa

Dole podpísaná ......................matka dieťaťa............, Vám oznamujem, že matka dieťaťa....................................... a otec dieťaťa............., sa dohodli na tom, aby odo dňa 31.10.2014 prevzal do osobnej starostlivosti dcéru .................., otec J.......................................................... V prílohe zasielam fotokópiu rodného listu dieťaťa .
Dole podpísaný otec dieťaťa J.............................., čestne prehlasujem, že odo dňa 31.10.2014 preberám dcéru ........................................do osobnej starostlivosti.
Takto sme to odovzdali na sociálku a bolo to OK.

katpetdo
25. nov 2016

Dobry den, ked chce manzel poberat materske a dalej pracovat (ma flexibilnu prac dobu)...tak potrebuje uzavriet novu zmluvu o TPP alebo radsej dohodu? Co je administrativne jednoduchsie? Ak by uzavrel novu zmluvu o TPP, tak po skonceni MD sa vrati k starej zmluve, ci uz plati ta nova? dakujem

lyra36
12. dec 2017

@zabinka8660 pekny vecer,ja sa chcem opytat ci ste isli na matersku zo zamestnania ,ci vam v praci drzali miesto ,tiez chce ist muz na matersku a pracovat ale ja som na rodicaku ale v praci pokracujem po rodicaku tak neviem ako to mame riesit ked cez muzovu matersku ked chcem zostat doma ja ,pojdem sa len odhlasit z poberania rodicaku na tych 28 tyzdnov a v praci ako ? Ak viete,poradte prosim,dakujem

evittam
13. dec 2017

@lyra36 V praci nic neriesis, voči zamestnávateľovi si nadalej na RD. Jeho nezaujima či poberás RP alebo nie.

evittam
13. dec 2017

@lyra36 A mas tu o tom viac aktuálnych diskusií. 😉 Napr.:
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/otec-na-materskej-2/

zabinka8660
autor
13. dec 2017

@lyra36 no poviem to takto, zamestnávateľ ma pekne oklamal. Tak som si zháňala inú robotu. Ale mám sa lepšie ako u neho, tak som v podstate spokojná , že to dopadlo takto.