Pôžička pre partnera

momko
20. júl 2017

Ahojte, chcem Vas poprosim o radu. Mam 4roky partnera, nezijeme spolu, ale prerabame si u jeho rodicov dom. Zatial financoval všetko sam. Ja mam z predchadzajuceho manzelstva vysporiadane BSM, takže financne prostriedky mam. Teraz prislo k situacii, že partner si chce požičať 10000€. Poradte mi prosím ako najlešie si zdokumentovať tuto požičku ak by k niečomu prišlo a rozišli by sme sa, aby som mala istotu, že mi to vrati. dakujem

nina19833
20. júl 2017

Podľa mňa by bolo najlepšie si dať spísať zmluvu o všetkých podmienkach pôžičky priamo pred notárom, dať si to veriť a potom by to malo byť všetko bezpečné a keď sa náhodou niečo stane, budeš mať v ruke úradne overený dopis

26ka
20. júl 2017

zo skúseností radím nepožičiavať, nemusí Vám neskôr pomôcť ani notár. buď si ho vezmite alebo nech nejakú čiastku domu napíše na Vás.

denisa098
20. júl 2017

Urcite to nerob bez papiera od pravnika,kedze spolu ani nebyvate zatial.

pppeeetttaaa
20. júl 2017

ist k notarovi a dat spisat notarsku zapisnicu, najlepsie sa dohodnut na pravidelných splátkach, a mat v zapisnici dohodnutu stratu vyhody splátok, co znamena ze ak sa co i len v jednej splatke omeska, tak je splatna cela suma, cize mozes trvat na celom splateni a nemusis cakat na jednotlive splátky.. dalej vyhoda notárskej zápisnice je taka, ze je to priamo vykonatelny exekucny titul, cize ak nebude platit, moze ist priamo na exekuciu, cize preskoci sa sudne konanie ktore by bolo nevyhnutne ak by islo o zmluvu o pozicke. samozrejme notar to musi v tej zapisnici aj uviest, musite pred podpisom byt o tom obaja oboznameni. cize vskratke, notarska zapisnica, neplati podla nej, ide hned na exekuciu.

moonlight1210
20. júl 2017

@momko Pouzila by som zmenku. oplati sa investovat do nejakej spisanej u pravnika. nie kupovanej v papiernictve.
(najlepsie taku, co nema dobu predlozenie do nejakého casu, ak take su. to neviem.)

bez ohladu na to, ako sa rozídete, predlozis zmenku sudu, daju mu prikaz a ak nezaplati, ma exekuciu.

ak ti peniaze vrati normlane, tak mu zmenku odovzdas a on nech ju trebárs aj spali.
tym ste vyrovnani.
odporucam mu vratit ich cez ucet, nie v hotovosti, aby aj on mal doklad o vrateni dlhu.
presne tak, ako mu ty pozicias. mas tak doklad, ze si previedla realne peniaze.
sumy nad 5000 eur sa nesmu davat v hotovosti. ale ak chces predsa len hotovost, mozes na 2x (2 zmenky).

no a ak prepise on majetok na niekoho a bude sa robit bez prijmu, tak ti je jedno, ake doklady mas. aj tak peniaze neuvidis.

draik
20. júl 2017

@momko
Predovšetkým by ste mali mať medzi sebou dohodnuté, ako sa podieľate na nákladoch bývania, a to nemyslím len náklady na energie. Tým, že partner bude financovať rekonštrukciu rodičovského domu, tak v podstate bude dávať peniaze do cudzieho, pretože neraz sa stalo, že rodičia nakoniec previedli svoj majetok na iného potomka. Čiže bude vhodné prediskutovať celú transakciu aj s rodičmi a potom sa rozhodnúť pre správny spôsob.

@moonlight1210
Zmenka už takú výhodu ako kedysi nemá, keďže zmenkové platobné rozkazy boli zrušené.
V prípade fyzických osôb neplatí limit na hotovostné platby 5000 eur, ale až 15000 eur.

@pppeeetttaaa
Keď zistia cenu za notársku zápisnicu, tak touto cestou nepôjdu.

deti95060810
20. júl 2017

no s tou pôžičkou by som si to rozmyslela....Ešte je tu skupina právnikov - pozri skupiny, možno budú vedieť poradiť...
Inak môj otec požičal jednému známemu tiež "zopár e"...a viac ich neuvidí. Má aj papier od právnika, ale keďže známi dlhoval aj inštitúciam - najskôr tam museli ísť e, a na obyčajných dlžníkov - občanov, nevyšlo nič....
Investuj ich inak ako do priateľovej chalupy....

eeffka
20. júl 2017

@momko mas 2deti a frajera s ktorym nezijes/ partner ti nie je, nemate spolocnu domacnost ani ucty, a neprerabate si dom u jeho rodicov ale on preraba rodicom dom za jeho peniaze.
ty si bud mala vela stastia alebo rozumu ak mas ako matka s 2ma detmi volnych 10tis na poziciavanie.
Takze za mna by to bolo velmi zdvorile nie, prepac nie sme manzelia, neinvestujem do svojho, musim chranit svoje deti, na peniaze su tu banky.

deti95060810
20. júl 2017

@eeffka vyplatil jej bývalý nejaké e....

eeffka
20. júl 2017

@deti95060810 a ona ich takoj ide investovat do "partnera" kkso sa mi vo vacku nozik otvara 😲

sissy27
20. júl 2017

@momko keď prerába rodičom dom, tak nech investujú rodičia, on, prípadne súrodenci... ak sa tam raz nasťahuješ, tak sa podieľaj na energiách, spoločných nákladoch, kúp trebárs sedačku alebo chladničku (to je predsa len spotrebná vec a budeš ju používať aj ty), ale do cudzej nehnuteľnosti prachy nevrážaj...
pôžičku nech si berie frajer od banky, lebo náhodou sa niečo stane a ty ostaneš s holou riťou... nehnuteľnosť písaná na rodičov, ani exekútor mu nebude mať čo zobrať... a keby ti aj rodičia prepísali nejakú časť domu, stále bude komplikované to riešiť a budeš na peniaze čakať do konca života...ale predpokladám, že s touto variantou by oni ani nesúhlasili.

marusia12
20. júl 2017

Požičaj... ale rovno so záložným právom na ten dom.... inak by som neriskovala, lebo ak aj budeš mať papier od notára, ak sa stane nemajetný, nemôžeš nič.... takto budeš mať v rukách viac možností.

dominika6
20. júl 2017

@momko nedávaj mu nič..aj toto bude skúška vážno vzťahu ako sa k tomu postaví..
lebo 10 000,- požičať bezúročne..ak by ti splácal mesačne po 100,- je to 8,3roky..
dlhá neistá doba kedy budeš potrebovať peniaze pre svoje deti na štúdium, podnájom,príp nečakané výdavky...nehovoriac že sama v kútiku duše vieš,že je to blbosť..

marusia12
20. júl 2017

@dominika6 síce máš pravdu, ale ak mu navrhne záložné právo, tak sa aj uvidí, ako to chlapec myslí... ale zas 10 litrov by som ani ja nepustila.... zvlášť v tejto dobe. Láska je láska, ale mám deti a nie pchať moje prachy kamošovi do baráku...

17alexis
20. júl 2017

@momko právnik ti spíše zmluvu medzi vami dvoma, kde bude aj vymedzený termín splatnosti pôžičky. Stojí to okolo 100€ (nestačí len overenie podpisova, s tým si môžeš potom, vieš, čo) a pokiaľ ti v stanovený čas nebude splácať pôžičku alebo nevráti celú sumu, môžeš to dať exekútorovi. Následne až bude zmluva spísaná, v dohodnutý termín mu pošleš z účtu na účet peniaze, ktoré mu požičiaš. To je info origoš od právnika, tiež som už exovi požičiavala, hoci trochu nižšiu sumu. V pohode mi to dodnes spláca.

marusia12
20. júl 2017

@17alexis nemáš pravdu 😀 Netreba žiadnu zmluvu u právnika.... zmluva ti stačí medzi vami dvoma a podpis u notára.... ak ti to nezaplatí, požiadať súd o vydanie platobného príkazu a ak nezaplatí ani ten, ideš rovno za exekútorom. V zmluve medzi vami spíše jasné podmienky, neviem načo ti je treba platiť darmožráča právnika... týmto ho pozdravujem 😀 Stovku za zmluvu 😀 Som zvedavá, ako budeš reagovať, ak ti chlapík prestane splácať.... osobne by som bez záložného práva na nehnuteľnosť rovno pri podpise zmluvy ani nereagovala. Ak už máš aj záložné právo na nehnuteľnosť, chlapík si rozmyslí, či spláca alebo nie.... ty bez tohto so zmluvou nemôžeš prakticky nič 😀 Pozdrav právnika 😨D

17alexis
20. júl 2017

@marusia12 ok, ja vravím, čo povedal človek, ktorý to robí a ako to mám aj ja urobené.

marusia12
20. júl 2017

@17alexis tak to máš urobené zle....

17alexis
20. júl 2017

@marusia12 si právnička? Lebo "kdesi" som čítala, že aj očkovanie je zlé, akurát viac verím odborníkom. 😀

marusia12
20. júl 2017

@17alexis áno, mám právne vzdelanie a pracovala som na súde ako vyššia súdna pracovníčka.

marusia12
20. júl 2017

@17alexis a ak teda veríš právnikovi, tak mi povedz, čo s tou zmluvou chceš robiť, ak ti prestane splácať? A ja ti to dvomi vetami vyvrátim...

17alexis
20. júl 2017

@marusia12 pôjdem za daným právnikom. Okrem tej zmluvy nám aj overoval podpisy, akurát vravel, že tá zmluva je gro. A následne to on postúpi vyššie.

marusia12
20. júl 2017

@17alexis aha, čiže ďalšie stovky právnikovi 😀 No dobre.... a tomuto si sa mohla vyhnúť zriadením záložného práva už pri podpise. Takto to dá právnik na súd, čo budú ďalšie poplatky, môže sa to ťahať roky, potom to dá exekútorovi... čo sa tiež bude ťahať roky, ak je chlapík špekulant. Pri záložnom práve máš úplne iné podmienky a vyhneš sa hlavne darmožráčom právnikom.... asi preto ti to fešák neporadil.

draik
20. júl 2017

@deti95060810
@eeffka
@sissy27
Dámy, nezabúdajte na to, že zadávateľka (a v podstate aj zadávateľ) bývajú z právneho hľadiska v cudzom, ale predošetkým zrejme nemusia platiť vlastníkom nehnuteľnosti nájomné. Čiže istá miesta podieľania sa nielen na nákladoch na energie nie je od veci. Ak sa teda nechcú presťahovať či už do vlastného na hypo alebo si prenajať nehnuteľnosti, čo by ich vyšlo viac, ale oboch.

dominika6
20. júl 2017

@marusia12 ja by nechcela záložné právo na cudzí dom v ktorom nebudem ani bývať..proste každý nech si žije svojím životom a míňa svoje prachy...on môže dom po čase predať a ja sa tu budem naťahovať na súde o časť niečoho čo som neužívala? ani prachy ani dom..nič nedám 😀

draik
20. júl 2017

@marusia12
Záložné právo je z istého pohľadu výhoda, ale ak nie je správne spravená zmluva (a takú na nete len tak ľahko nájsť nemožno), tak by tak či tak bolo potrebné v prípade nesplácania pôžičky obrátiť sa na súd (ak by teda neinvestovali do notárskej zápisnice). Len zmluva o pôžičke v kombinácii so záložným právom na vymáhanie nestačí.

marusia12
20. júl 2017

@dominika6 zo záložným právom dom predať nemôže. Tiež by som nepožičala 😀 Ešte netreba zabúdať, že ak síce máš zmluvu o pôžičke a chalan prestane splácať, kedy pretečie ten pohár a podáš to na súd? Rovnako tak pri podaní na súd platíte 6% poplatok z vymáhanej sumy.... plus náklady na právnika.... veru by som si to rozmyslela. Ja som zástancom záložného práva.

marusia12
20. júl 2017

@draik pri pôžičke 10 tisíc sa predpokladá, že zmluvu nespisuje šuplikant pri pive

17alexis
20. júl 2017

@marusia12 on by mi nemal čo založiť, preto mi to právnik neporadil. A už sme aj tak na konci, už je to len pár stoviek. Samozrejme, keby som riešila požičanie na nejakú reálnu vec, ako zakladateľka diskusie, tak je to niečo iné. S terajším partnerom si prerábame dom, ale ešte nie sme svoji a teda tam nedávam ani cent. V opačnom prípade len so záložným právom ako píšeš, to je jasné.

draik
20. júl 2017

@marusia12
Mýlite sa, záložné právo nie je prekážkou prevodu nehnuteľnosti. Iná vec je, že za normálnu cenu nehnuteľnosť nikto nekúpi.