Poskytovanie dotácií na stravu od 1.1.2023

katenka2
9. jan 2023

Dievcence, dnes toto dostala dcera cez edupage oznam od skoly. Vraj maminka, vies mi to prosim ta vysvetlit? A maminka, hoci niekedy byvala ekonomka, nevie. Ci som uz osprostela, alebo je to fakt pisane na milu....
Poskytovanie dotácií na stravu od 01.01.2023
Dňa 01.01.2023 nadobudne účinnosť zákon č. 496/2022 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „novela zákona o dani z príjmov“).
Novela zákona o dani z príjmov od 01.01.2023 upravuje poskytovanie daňového bonusu na dieťa, čo má vplyv na poskytovanie dotácií na stravu.

V zmysle § 52zzp ods. 4 novely zákona o dani z príjmov:

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2, si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Suma daňového bonusu, o ktorú sa znižuje daň, je:

50 eur mesačne, ak vyživované dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
140 eur mesačne, ak vyživované dieťa nedovŕšilo 18 rokov veku, a to poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši 18 rokov veku; to neplatí, ak sa na vyživované dieťa poskytuje dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa podľa osobitného predpisu.126a)
Odkaz na osobitný predpis je § 4 ods. 3 písm. c) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dotáciách“). Predmetné ustanovenie zákona o dotáciách do 31.12.2022 umožňuje súbeh poskytovania dotácií na stravu a poberanie daňového bonusu na deti, ktoré dovŕšili 15 rokov veku. Od 01.01.2023 novela zákona o dani z príjmov už neumožňuje súbeh poberania dotácie na stravu a daňového bonusu na deti do 18 rokov veku.

V zmysle novely zákona o dani z príjmov od 01.01.2023 v prípade detí, ktorým je poskytovaná dotácia na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách, dôjde k zmene pri poskytovaní dotácií na stravu pri deťoch v ZŠ, ktoré dovŕšili 15 rokov veku, nakoľko tieto už nebudú mať nárok na dotáciu na stravu, ak si rodič na dieťa uplatní daňový bonus.

Vzhľadom na novelu zákona o dani z príjmov, oprávnenosť dieťaťa na poskytnutie dotácie na stravu od 01.01.2023 jeho zákonný zástupca preukazuje škole novým čestným vyhlásením (viď nižšie), v ktorom vyhlasuje, že na toto dieťa nebude uplatnený nárok na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 18 rokov veku.

Čestné vyhlásenie treba doručiť škole do 05.01.2023, do 12.00 oskenované mailom, poštou, osobne.
--------------------
Pekne prosim, ak ma v tom niekto jasno, mozete mi to lopatisticky vysvetlit? Vnuk ma teraz 10 rokov a je ziakom 4.rocnika.
Kazdemu vopred dakujem 🙏

klarissa25
9. jan 2023

@katenka2 a ona pobera daňový bonus ? Prepáč nechce sa mi čítať to litánie

katenka2
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katenka2
autor
9. jan 2023

@klarissa25 manzel, teda otec dietata je poberatelom danoveho bonusu

klarissa25
9. jan 2023

@katenka2 tak tam nie je nárok na dotaciu

aurelia2000
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
joe33
9. jan 2023

Príspevok na stravu znamená žiadny daňový bonus. 👍

doriiis
9. jan 2023

No buď poberala daňový bonus,alebo dotáciu na stravu...ak neuplatňuje s DB...treba doniesť prehlasenie

katenka2
autor
9. jan 2023

@joe33 no, aj doteraz platili 30,20€ mesacne, takze to nemali ziadnu dotaciu na stravu. Mam to tak chapat?

nikaeli
9. jan 2023

@katenka2 ak rodič - v tomto prípade otec - poberá daňový bonus, dieťa nemá nárok na dotáciu na stravu.

Inak poslali im to na Edu dnes? 9.1.? keď to bolo potrebné riešiť do 5.1.? 🤦🏻‍♀️

katenka2
autor
9. jan 2023

@klarissa25 Klariska, akoze, ak by matka poberala danovy bonus, tak vtedy moze? Nie, to asi nikto z rodicov ho nemoze poberat. Tu dotaciu poberaju len rodicia bez prijmu, alebo s velmi malym prijmom, kde sa nema aky bonus uplatnit, hej?

nikaeli
9. jan 2023

@katenka2 nikto z rodičov

klarissa25
9. jan 2023

@katenka2 môžeš jednoducho na dieťa poberať buď daňový bonus alebo dotáciu...je jedno ktorý z rodičov poberá bonus...

marca12
9. jan 2023

@katenka2 tiez to tak chapem,lebo vacsina rodicov pobera danovy bonus. To je asi pomoc pre nizkoprijmovych alebo nezamestnanych rodicoc.

joe33
9. jan 2023

@katenka2 niekto vám povie že môžete poberať aj dotáciu aj daňový bonus. Keď vám to prejde zarobíte na Tom a ušetríte. Keď nie musíte vrátiť všetko. Pri lepšom iba daňový bonus inak aj dotáciu. Preto iba jedno buď dotáciu alebo daňový bonus. Tak si treba zistiť čo je lepšie

klarissa25
9. jan 2023

@joe33 toto sa nedá...dalo sa to na predškolaka ktorý ešte nemal 6 rokov. Tak sme poberali my minulý rok. Ale to je už zrušené a nedá sa to

krajinka
9. jan 2023

pri momentalnej vyske danoveho bonusu tych deti uz vela nie je, u nas su to vacsinou matky na materskej, ktore neziju s otcom dietata

katenka2
autor
9. jan 2023

@nikaeli ano dnes 😀, ved akoze boli prazdniny... tak snad zohladnia aspon to, kedy to bolo poslane

katenka2
autor
9. jan 2023

@aurelia2000
@joe33
@nikaeli
@klarissa25
@marca12
@krajinka
@doriiis Ludkovia, vsetkym Vam pekne dakujem. Vidno, ze na mna uz lezie senilita, lebo keby som trochu rozmyslala, tak na to musim prist aj sama. O to viac vdaka za vas cas 😘

venusa85
9. jan 2023

Máš daňový bonus =máš na cenu vyššieho stravného. Nemáš danovy =máš lacnejšie stravne/dotáciu. Nám to ešte v decembri davali

nikaeli
9. jan 2023

@katenka2 keďže sa vás to netýka, tak je to jedno..
my posielame dôležité oznamy aj cez prázdniny 😉 ale škola vie, kto doteraz poberal dotáciu, tak by v tom nemal byť až taký veľký problém..

joe33
9. jan 2023

@katenka2 priznám sa ja som to ani nečítal. Ale keď vidím dotácia a stravu a daňový bonus tak už koniec nepotrebujem viacej čítať 🤣🤣

krajinka
9. jan 2023

@katenka2 inak takyto elaborat by som si rodicom nedovolila poslat, ved by ma zozrali, to sa dalo vysvetlit par vetami🙂

katenka2
autor
9. jan 2023

@krajinka no ved prave, to mnozsvo paragrafov ma zmiatlo... a do konca roka takto, a od 1.1.23 zas takto....😲