Poplatky realitke pri predaji nehnuteľnosti

vazka1
10. feb 2023

Ahojte viete mi prosim niekto povedat cca ake poplatky sa aktualne platia realitke pri predaji nehnutelnosti (3 izbovy byt v BA)?

sun_shine_2020
10. feb 2023

@vazka1 ahoj, neviem ako v BA ale v ZA si beru 2-3% z ceny bytu.

h2
10. feb 2023

@vazka1 Ak chceš predať, ty neplatíš nič. Povieš realitke svoju predstavu o cene, ak je reálna, realitka si k tomu prihodí svoju províziu a predáva za výslednú cenu.

vazka1
autor
10. feb 2023

@h2 no zaujima ma prave ta vyska provizie.

kris_tin257
10. feb 2023

Záleží ako sa dohodneš s realitkou, mama predáva pozemky a realitke podpísala 4% províziu lebo je neskúsená a neopýtala sa... Väčšinou províziu platí kupujúci vo výške 2-3% ale treba si to odkonzultovat a realitakom

mirka438
10. feb 2023

My sme mali dohodnute 4% s maklerkou. Pan ked zaplatil zalohu, tu si vlastne nechala maklerka a zvysok penazi poslal nam.

lula3108
10. feb 2023

Vela😄my sme teraz kupovali 4izbovy byt a proviziu sme platili ako kupujuci skoro 16tisic. Skoro som na zadok padla, pritom byt bol predany behom dvoch mesiacov…

timing
10. feb 2023

@lula3108 😯 to uz nevedia,aku proviziu pytat

akinom0077
10. feb 2023

@vazka1 Robim v realitke 13 rokov. Provozia pri kupe bytu je 1500,- e , na rodinnom dome 2000,- e
co si platis navyse je kolok ku zaloznej zmluve- ak si beries uver a znalecky posudok. Presne stanovena provizia tak to mame ziadne % nic. Proste striktne takto stanovene. Ale vo vacsich mestach to funguje inak kazda RK to ma inak…

lubbie
10. feb 2023

5.000 u dvoch realitiek v BA rovnako.

sasa1310
11. feb 2023

@vazka1 pri predaji neplatíš nič. Zadáš si reálnu sumu za ktorú chceš predať a realitka si cenu navýši o svoju províziu. Napr. ty chceš predať za 250 000 eur, tak realitka si navýši na 255 000 eur. Ona si zoberie tých 5 a ty zbytok. Čiže pri kúpe platíš realitke províziu. Väčšinou okolo 5 000 eur v BA. Niekedy sa to ráta od %

vazka1
autor
12. feb 2023

@sasa1310 ja rozumiem ako to funguje. Nesuhlasim vsak s tvrdenim, ze ja neplatim nic, nakolko keby byt predavam sama bez realitky, tak tych 5000eur ide mne a nie realitke. Len som chcela vediet aka je momentalne vyska provizie (cca)

sasa1310
12. feb 2023

@vazka1 však aj teraz si môžeš navýšiť sumu o 5000 eur napr. a realitka o svoju províziu. Ty si stanovuješ cenu nehnuteľnosti, ktorú chceš. Či máš realitku či nie. Takže nikdy to neplatíš ty. A tvoja otázka je irelevnatná, nakoľko nevieme aký je to byt, či novostavba a v akej hodnote ho chceš predať. Lebo je rozdiel v provízii či predávaš byt za 150 000 eur alebo za 300 000 eur

gemerka17
12. feb 2023

@vazka1 ono ideálne aj ako to zistíš je, že pôjdeš na nehnuteľnosti.sk, alebo reality, či topreality vyfiltruješ si svoju oblasť a počet izieb a každý 5 inzerát má napísané koľko berie províziu. Holt je to od realiťákov debilne urobené, ale je to tam. Čiže najlepšie fakt prelúskať inzeráty. Čo sa týka tej provízie tak sa pohybuje od 2000 do 5000 eur, ak máš pevnú sumu. Ale najviac je tých 3000 až 4000 e. Niektoré realitky majú percentá. Napr. REMAX a HERRYS zoberajú aj 5 %. Čo znamená, že za 200 000 byt to bolo kľudne 20 000 e. Toto si mohli dovoliť hlavne pred rokom, keď sa vážne predávalo všetko a za draho. Momentálne vieš aká je situácia s trhom, čiže aj realitáci sa zbadali s províziami. Ak však chceš predať aj ty, musíš nastaviť rozumnú cenu.

nely1704
12. feb 2023

@vazka1 veď si byt predaj sama. Nafoť ho, rozprávaj to iste dookola, dvíhaj telefóny, vytvor zmluvy poraď a vybav budúcim záujemcov hypotéku a tú províziu si ušetríš

vazka1
autor
12. feb 2023

@nely1704 ja som sa nepytala na “radu” ze si mam byt predat sama. Ked nemas odpoved k veci, tak omacky od veci si prosim nechaj pre seba.

vazka1
autor
12. feb 2023

@sasa1310 pytala som sa na cenu poplatkov resp.provizie. A ano ide to z balika penazi, ktori zaplati kupujuci, z coho ide cast realitke a ak by som isla mimo realitku tak ta cast by bola moja. Neviem co je na tom nezrozumitelne co som napisala, myslim, ze to mozme pri tomto uzavriet.

deginko
12. feb 2023

V Žiline, december2022 sme predávali 2i byt,províziu si rátala 2percenta...čo vychádzalo na 4000€,ale keďže doba na predaj začala byť zlá,išli e s cenou dosť dolu..tak aj provízia sa mala znížiť na 3000€ ,no nakoniec sme sa dohodli na províziu 2000€ lebo už by nám financie nestačili na kúpu nehnuteľnosti čo sme mali dohodnutú,takže percenta nie sú pevne stanovené,zväčša za byt v ZA je to 2per a za dom 4....ale dá sa dohodnúť s realitakom vždy.

oblecenie99
12. feb 2023

Poviem ti to z pohľadu kupujuceho.. No je to indi vindi, ale všeobecne cca tých 2000 eur (Kosice). Aj keď teraz mám takú rôznu skúsenosť, chodime po ohliadkach, a mám pocit, že sa to už aj dá vyjednať, nakoľko sa predaj dosť spomalil... Dvaja nám povedali, aaaaale, ešte peniaze neriesme, jeden z toho že cca 2000 resp. podľa dohody, jeden dokonca že oni berú 1000 a keď predaj nevyjde pre neschválenie hypo, tak zálohu vrátia!!! (Ako biela vrana, bola som skutočne príjemne prekvapená, škoda že byt nám nesedel) a jedna realitka hneď na prvej ohliadke na surovo, že 6000 eur (byt stal cca 200 000 eur) a že záloha je nevratna, ak nám nevyjde hypo, čo u mňa znamenalo, že ja ten byt teda nechcem, aj keby iný v ponuke už nikdy nebol. Nemyslím to v zlom, som úplne v pohode s tým, ak mám niekomu zaplatiť za služby, ktoré mi aj reálne poskytol, či už som na strane predávajúceho alebo kupujuceho. Nemám problém ani s tým, že po dohode s vlastníkom nehnuteľnosti, t.j. s predavajucim zložíme zálohu, ktorá aj reálne mozno prepadne, keďže logicky ten predavajuci za ten čas prišiel kvôli nám o potenciálnych kupujúcich, je to úplne normálne a pochopitelne. Ale mám problém s tym, aby som tieto peniaze dala tretej osobe priamo, ktorá ten predaj iba sprostredkúva, a mne žiadnu službu ako protihodnotu zatiaľ nedala a možno ani neda. Ja prejdem banky, nie som nesvojpravna, zmluvu a návrh na vklad tiež zvládnem zhodou okolností aj sama. Ja viem, že ide to do času, chodia, fotia, videá a iné nastajlovačky, bez čoho to dnes už nejak nejde či čo, a obhliadky a maily a telefonáty, ja to všetko beriem. Ibaže!! toto sú služby, ktoré som si ja ako kupujúci neobjednala, sú poskytované predávajúcemu, ktorý ich najal, tak nech ich platí on.. som ochotná sa dohodnúť, ale podmienky si upraviť individualne. Co je náročné, ak do toho vstupuje tretí subjekt, realitka. Úprimne som aj zvedavá na tie zmluvy, ako sú koncipované, lebo len tak bez právneho dôvodu dávať zálohu, ergo časť kúpnej ceny, ktorá sa v konečnom dôsledku napokon netvári ako časť kúpnej ceny ale ako odmena, teda napokon niečo navyše, len tak tretej osobe sa mi vôbec nezdá, najmä ak obchod padne z nejakého dôvodu... Žiaľ, 99 a viac percent inzerátov ide nedobitne cez realitky a mňa osobne unavuje ako kupujúceho riešiť všetko ešte navyše s treťou osobou.

siposova01
9. aug 2024

@akinom0077 v akej realitke pracujete?