Pokuta za meškanie platby bytu

18. sep 2024

Ahojte. Mám takú otázku ak sa niekto vyzná. Ide o to, že mám 2i byť kde bývam sama so synom.. to že platíme 210€+energie budiš ale príde mi veľa. Ide o to, že ak sa omeskam s platbou je v zmluve pokuta. Majiteľka bytu som ja, byy som zdedila po mame. Majú na to nárok. Byt nepatrí pod bytové družstvo. Ako prečo by som mala platiť pokuty vo svojom vlastnom byte? Nie je to divné ?

deti95060810
18. sep 2024

to komu platíš a na základe čoho - nejakej zmluvy?

maranco
18. sep 2024

Zmluva kde je zmienka o pokute z meškania je uzavretá s kým?

autor
18. sep 2024

@deti95060810 platí sa to správcovi. Vlastne tomu, kto to spravuje a robí účtovníctvo je náš vchod nakoľko nie je pod bytovým družstvom. Spravuje to jedna osoba. Kde ešte moja mama podpísala nejakú zmluvu. Tá pani mi to ak ukazovala tie papiere, kde je uvedené že ak sa omeskam s platbou za byt, môžu mi dať pokutu.

alickapusinka
18. sep 2024

Tak asi preto lebo ho nemáš odkupený a platiš bytovemu družstvu.Aj moja mama to tak platila pokiaľ neodkupila byt do OV.

autor
18. sep 2024

@alickapusinka nie. Byt je môj. Mama bola majiteľ a ja som ten byt po nej zdedila a majiteľ som ja.

luccija
18. sep 2024

A prečo by si mala platiť neskoro?

autor
18. sep 2024

@luccija nejde o to ale skôr ma zarazilo akým právom má majú oni pokutovať v mojom vlastnom byte.

dusankomoj
18. sep 2024

@luccija lebo sa môže stať čokoľvek? Bude v nemocnici, zmení banku a platby budú inak...a hromada iných možností 😁

katariiinkaa
18. sep 2024

Nerekonštruovala sa bytovka alebo niečo? Že je tých 210€ splátka, ktorú platí každý byt? Napr. za fasádu, strechu a podobne? V takom prípade si viem predstaviť že tam môže byť nejaká pokuta. Prípadne to môže byť platba do spoločného fondu, keď sa chystá nejaká rekonštrukcia, zvyknú byť tie sumy vyššie. V prvom rade by som si hlavne ujasnila na tvojom mieste za čo tých 210€ platíš.

alickapusinka
18. sep 2024

Tak a potom komu platiš spravcoví či komu ak je tvoj byt a nepatrí pod BD.A prečo pokutu treba sa ísť opýtať.

januska12323
18. sep 2024

Zmluvu máš na aký úkon?

dusankomoj
18. sep 2024

Autorka, zmluvu uzatvorila mamina,ak už nežije,tak zmluva skončila a novú uzatvoriš ty a už sa sama rozhodneš, čo podpíšeš.

dusankomoj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
18. sep 2024

To platíš asi fond údržby a všetko s tým spojené,ty nechodis po chodbe? Nesvieti ti tam svetlo,vodu nepúšťať,nekuris,nesplachujes? Odvoz smetí,výťah,upratovanie,to akože platia sama,všetko a komu? Alebo akože čo je tých 210eur? Ja nechápem,ako môže dospelá osoba,majiteľka bytu,nevedieť za čo platí 🙃. To je zľahka hrozivé.

maciatkolulu
18. sep 2024

@dusankomoj od toho je trvalý príkaz,tu sa jedná o pravidelné platby....

zana147
18. sep 2024

Ale veď aj keď je byt jej aj tak platí správcovi za vykurovanie , teplu ,studenú vodu za energie v spoločných priestoroch a fond opráv atd. To nie je tak že byt je môj a už nič neplatím spoločenstvu . A áno býva aj pokuta , lebo spoločenstvo alebo bt platí predca faktúry za odber a akniekto neplatí tak to ide s fondu opráv a doplácajú na to všetci nájomníci.

dusankomoj
18. sep 2024

@maciatkolulu jasné,ale môže sa fakt stať čokoľvek (teraz má nenapadá konkrétne) ale ako som napísala, treba uzatvoriť novú zmluvu, keď sa autorka stala majiteľkou. A poriadne sa pozrieť, čo v tej zmluve vôbec je.

maciatkolulu
18. sep 2024

@dusankomoj ja stále neviem akú zmluvu a stále neviem aké platby....ako je možné,že dospelý človek nevie čo platí?. Za byt sú platby aj v osobnom vlastníctve,dokonca aj Samota v lese ,aspoň dane a tak. Nuž a za meškanie akejkoľvek platby je sankcia. To sa naozaj dospelý človek čuduje?

aliziana
18. sep 2024

Áno, aj ja som raz platila pokutu, keď som si zabudla nastaviť trvalý príkaz po vyúčtovaní... správcovi platím spoločnú elektrinu, upratovanie, výťahy atď...
Máme tie pokuty odsúhlasené vlastníkmi, tak bohužiaľ... našťastie sa "podarilo" iba raz

dusankomoj
18. sep 2024

Tak na toto odpovedať naozaj neviem 😆

slniecko5
18. sep 2024

Samozrejme, že je to pokutovateľne, veď v nájomnom platíš vodu a kúrenie, ako by to vymahali od ľudí, keby to bolo bez obmedzení.

katarinaba
18. sep 2024

Pani hovori asi o mesacnych zalohach na chod domu (alebo jeho casti). Cize voda, smeti, poistenie, fond oprav a podobne.
AUTORKA - ano, maju na to pravo. To ako maju na to pravo elektrarne, plynarne, telekomunikacny operatori a podobne. Ty neplatis za byt. Platis za dodavky energii spolocnych priestorov, vody (jedine, ze by si platila sama za svoj byt), upratovanie, poistenie - proste chod vsetkeho aj mimo tvoj byt. Ak vase spolocenstvo nezaplati vcas dodavatelom, tiez je pokutovane. Preco by ta mali uverovat?

dusankomoj
18. sep 2024

@maciatkolulu ona v podstate vie, čo platí,iba sa jej to zdá veľa. Otázka bola, či môže dostať pokutu, keď zaplatí neskôr. Pri prepise bytu sa predsa prepisujú aj zmluvy,tak sa treba pozrieť aj na tú zmluvnú pokutu.

oblecenie99
18. sep 2024

No, je to za omeškanie. Má motivačný (aby si platila v lehote splatnosti) a sankčný charakter (ak nezaplatíš, navyšuje sa ti to o tú sumu vo forme úrokov, či poplatkov z omeškania). Zvykne to byť bežnou súčasťou zmlúv. Akýchkoľvek.

belllinka
18. sep 2024

to čo je zas za debilnú otázku? Veď to sú poplatky za užívanie bytu. Veď nekúr , nespalchuj, nepúšťaj vodu, nevynášaj smeti, nesvieť na chodbe, nechoď výťahom a nič neplať 🙄

maciatkolulu
18. sep 2024

@dusankomoj si jej hovorca?

rachel36a
18. sep 2024

My mame v zmluve o správe tiež zmluvnú pokutu pri oneskorených platbách.. aby si ľudia z platieb nerobili holubnik...vodu, kúrenie a pod musí bytovka tiež platiť pravidelne, inak jej hrozia sankcie...takzd práve z dôvodu, aby platby chodili načas a mohli sa uhrádzať záväzky..

dusankomoj
18. sep 2024
natalka13
18. sep 2024

platis spravcovi, to nieje tvoj dom, ze si odkladas peniaze na udrzbu napriklad na reviziu kotla komina.... a ked si neodlozis nic sa nedeje.
keby kazdy vo vchode neplatil z coho by sa to platilo? preto pokuta aby bol kazdy motivovany platit na cas.

gaborka28
18. sep 2024

tiež platíme tieto platby, ale byt je v osobnom vlastníctve. ty platíš za služby ako výťah, fond opráv, vodné/stočné atď. plus teda máme na inkasnom lístku elektrinu a plyn, ale to nejde správcovi, ale priamo elektrárňam a plynárňam. áno, je to veľa, žiaľ, všetko je drahé.

čo sa pokuty týka, asi závisí od toho, či to máme uvedené niekde v bytovom poriadku. možno to má takto ošetrené, pretože ak nezaplatí pol bytovky, ani bytovka tieto úhrady ďalej nemôže realizovať, resp. nemá z čoho. treba si pozrieť bytový poriadok a budeš múdrejšia.