Poistenie hypotéky

19. aug 2024

Len sa tak zamýšľam, vždy keď zomrie niekto mladý, tak spravia zbierku na hypotéku. To si naozaj nikto neplatí životné poistenie? Ja sa len pýtam zo zaujímavostí, lebo teda podľa mňa by mala byť hypotéka vyplatená z poistky pri smrti, pokiaľ má človek dobrú poistku.

sweet20
19. aug 2024

Pri hypo je automaticky poistenie, ktore kryje hypoteku.. bez toho sa hypoteka neda dat

danielahamar
19. aug 2024

@sweet20 tiež som si to myslela, ale dá🙄, ale tak možno závisí aj od sumy. Skôr tlačia na poistenie nehnuteľnosti.

lilli110
19. aug 2024

@sweet20 To nie je pravda. Poistena musi bytviba nehnutelnost, nie uver.

zalka
19. aug 2024

@sweet20 automaticky je tak max. poistenie nehnuteľnosti, kedže to je podmienka pri hypo aby banka mala poistku vinkulovanú vo svoj prospech.
životné poistenie žiadatelov hypo povinné nie je ...

domiklik
19. aug 2024

Je to taky slovenský folklór... Novostavba, hypo na 30 rokov, žena na materskej a aspon tri deti,ale hádam nebudem živiť poisťovne.. Takže tak

sweet20
19. aug 2024

Ano poistenie nehnutelnosti ale hned ponukaju v banke aj poistenie uveru.. to uz je potom na cloveku ci chce alebo nechce..

sweet20
19. aug 2024

Cize ten clovek pri hypo sa s tym stretne

olimuc
19. aug 2024

Aj ja som si myslela, ze sa neda … ja mam poistenu hypo nzacinajuc poistenie celeho domu aj zariadenia, nezamestnanostou, invaliditou a neviem cim konciac, ale uprimne som sa nad tym ani nezamyslala lebo mi to predali tak, ze to musi byt … 🙈

amelie2017
19. aug 2024

Ja sa nad tym tiez velakrat zamyslam. Ja zijem v zahranici, kedysi sme si s muzom brali pozicku na 12 000, a museli sme mat poistlenie, inak by nam ju nedali. A na SK prejde hypo bez poistenia. Ale presne, im ide o poistenie nehnustelnosti, nie cloveka, kto ju plati.

sweet20
20. aug 2024

Ja si myslim, ze aj zalezi na financnikovi , ktory to uzatvara.. ak je to v banke tak mozno niekde nedavaju.. ale dolezite je kryt nehnutelnost aj dlznika... 🫣.. v banke to vychadza drahsie sa poistit.. neviem no.. ja tiez nechapem niektore zbierky..

gab1sol
20. aug 2024

Povinnosť poistenia pri hypotéke sa týka len nehnuteľnosti. Poistenie proti nesplácaniu úveru je dobrovoľné a týka sa len hlavného dlžníka (už nerobím s hypotékami, ale nezachytila som, že by sa to zmenilo). Ak teda je aj druhý dlžník poistený (nie poistenie úveru), v prípade úmrtia poistka nejde na úhradu dlžnej sumy. A samozrejme, ak vypadne jeden príjem domácnosti, hypotéka nie je jediný náklad, ktorý je nutné uhradiť. Takže aj preto sú tie zbierky - ad1 ľudia nie sú poistení a nemajú rezervu na čokoľvek, ad2 aj keď majú vyplatenú nejakú poistnú sumu, tak ju použijú na zvýšené výdavky (napr. pohreb, chod domácnosti, výdavky na deti a iné). Hypotéka sa dá vyčísliť, preto je jednoduchšie urobiť zbierku oproti sume na bežné výdavky.

michal711
20. aug 2024

@sweet20 somarina mám hypo a nemám poistenie. Iba poistenie nehnuteľnosti je podmienka

nelka93
20. aug 2024

@sweet20 to co píšeš je hlupost. Poistenú musíš mat nehnuteľnosť, nie hypoteku

nelka93
20. aug 2024

A teda k otázke, my sme si pri hypotéke dali poistiť len nehnuteľnosť. Hypo sme dopoistili zvlast a zahrnuli to do zivotky. Čiže mame kryté choroby, liečenie všetko, ale aj úvery do výšky hypotéky. Platíme skoro 150 mesačne. Úprimne? Stojí mi to zato, radšej zaplatím pár eur v porovnaní s tým co by prišlo potom, keby sa dačo stalo

lilli110
20. aug 2024

@nelka93 presne. Ja som urobila to iste.

sweet20
20. aug 2024

@michal711
@nelka93 tak kludne nech je to hlupost, ale urcite nedam klientovi bez toho.. potom ked nedajboze zomrie alebo sa mu daco stane, nezoberiem si to na vlastnu past

michal711
20. aug 2024

@sweet20 reagujem na to že.je to povinné. Čo nieje. Ja som si hypotéku nedal poistiť lebo investované financie výrazne prevyšujú hypotéku takže v prípade úmrtia to vie žena vyplatiť

sweet20
20. aug 2024

@michal711 v poriadku.. ja to nikomu neberiem, len som povedala svoju skusenost

lienka.7
20. aug 2024

@autorka lebo najjednoduchšie je napísať srdcervuci príbeh a čakať kým ľudia naposielaju peniaze ako riešiť situáciu...
Hypo sa tiež dá poistiť, ale máš tam vyšší úrok potom samozrejme. Nie je to povinnosť.
A po ďalšie, co sa tyka poistiek, mnoho ľudí si myslí, že za 5€ mesacne, co by tak platili za nich niekto potom zatiahne 100k. 🤦‍♀️

gab1sol
20. aug 2024

@lienka.7 inak, toto je aj moja skusenosť - veľa ľudí sa uspokojí s poistením, že však poistenie má, ale veľa ľudí to má vo výške 10-15-20e mesačne. A potom čakajú, že im bude uhradená celá suma. Nám ponúkol poistenie kamarát z OVB (paradoxne), keď sme mu povedali svoje náklady, len poistka muža by nás stála 200e mesačne. A to sme vtedy ešte nemali hypotéku, ktorú by v prípade potreby bolo nutné kryť. Plus podľa správnosti by som ďalšiu poistku mala mať ja…

autor
20. aug 2024

@gab1sol tak ale keď je niekto poistený na 150 tisíc, tak ako určite nepoužije všetky peniaze na pohreb a náklady na chod domácnosti. To je podľa mňa tá hlupota ľudí

michal711
20. aug 2024

@gab1sol to vám vypočítal podľa príjmu ! Je to cele zle.

nelka93
20. aug 2024

@sweet20 nebude to na tvoju päsť, ako donútiť klienta uzavrieť poistku keď ju nechce?

nelka93
20. aug 2024

@gab1sol ja mam napríklad kryté úvery do výšky hypotéky, samozrejme s pribúdajúcimi rokmi od uzavretia klesá poistená suma aj hypotéka. Čiže áno keby sa čokoľvek stane tak mi vyplatia celú hypo, ale teda platiť o dosť viac ako 10, 20 eur.

sweet20
20. aug 2024

@nelka93 o tom som nepisala.. ale ked chce tak nevidim v tom problem

misanthropicdann
20. aug 2024

@sweet20 ale to je poistenie nehnuteľnosti nie poistenie hypotéky. Poistenie nehnuteľnosti je povinné aby náhodou nehnuteľnosť nevyhorela napríklad a banka mala čo v prípade neplatenia zhabat.

gab1sol
20. aug 2024

No, lenže keby si videla tie reakcie ľudí, keď im povieš výšku poistky, tak povedia - toľko platiť nebudeme, vybavíme si lacnejšiu… A to sú tie 10-20e, lebo však finančný poradca im povedal, že vybaví lepšie (česť výnimkám, chválabohu za tých, čo to robia poctivo). Proste, človeka nemôžeš prinútiť.

gab1sol
20. aug 2024

@michal711 nikde nepíšem, že na základe príjmu, ale na základe nákladov. A to bolo cca 5 rokov dozadu. Bližšie som ponuku však už neštudovala, lebo sme takú poistku neuzatvorili a zariadili sme sa inak. Ale išlo skôr o príklad, kedy sú ľudia spokojní, lebo však majú poistku 10e/M (ktorá im v konečnom dôsledku nič neuhradí).

ekira1
20. aug 2024

Je i otázka, kto berie uver a kto zomrel. Poistiť sa dá len žiadateľ, ak spolužiadateľ zomrie, poistka úveru veľmi nepomôže.

bosorkabb
21. aug 2024

Lebo ľudia radšej poistku neplatia však na čo.
Manžel mal kolegu ktorý zomrel rok potom čo zobrali hypotéku. Chvalabohu jeho žena nemusela hypotéku platiť mal dobrú poistku aj hypo poistené. Inak neviem, neviem.
Mala dosť iných starostí a hypotéku by sama nepotiahla.

martinbud
Včera o 13:34

@sweet20 to nie je pravda.