Podpora v nezamestnanosti a dohoda o pracovnej činnosti

danielllka
28. apr 2023

Dobrý deň, prosím poradiť od niekoho kompetentného, zavolať na úrad práce som nestihla a súri mi to.
Je možné skončiť trvalý pracovný pomer a hneď na druhý deň začať prácu na dohodu a zároveň sa zaevidovať na úrade práce so žiadosťou o podporu v nezamestnanosti? Mala by som na ňu nárok? Odpracovala by som len pár dní v mesiaci, limit mi je známy... Ďakujem ❤️

alenah31
28. apr 2023

@danielllka Pokiaľ budeš mať podpísanú dohodu o pracovnej činnosti - nemôžeš sa evidovať na ÚP nakoľko budeš zasa zamestnaná - dohoda je len iná forma PP. Pokiaľ pôjdeš najskôr na ÚP a žiadať o podporu - potom môžeš pracovať na Dohodu ALE max. 40 dní za celý kal. rok - čiže ak napr. začneš na dohodu pracovať 1.5.2023 dohoda môže trvať max. do 9.6.2023 - hoci by si reálne odpracovala z celej dohody len 4 dni. Počítajú sa dni TRVANIA dohody a nie ODPRACOVANÉ dni na dohode. Zároveň si limitovaná príjmom - nesmieš zarobiť viac ako cca 240€. Trvanie dohody aj príjme z nej mesačne preukazuješ na ÚP.

danielllka
autor
28. apr 2023

@alenah31 čiže začať pracovať na dohodu môžem, až keď mám schválenú podporu v nezamestnanosti? Koľko cca to môže trvať?

alenah31
28. apr 2023

@danielllka a tá tvoja dohoda bude trvať len 40 dní?

danielllka
autor
28. apr 2023

@alenah31 áno... Toho som si vedomá, ako dlho môže trvať. Len neviem, od kedy môže začať.. Od podania, alebo až od schválenia...

alenah31
28. apr 2023

@danielllka Dohoda nesúvisí s tým či máš alebo nemáš nárok na podporu. Súvisí s evidenciou na úrade práce. Zákon hovorí, že si povinná predložiť úradu práce kópiu dohody najneskôr deň pred začatím plynutia doby, na ktorú sa táto dohoda uzatvorila. Čiže ak sa napr. 2.5. zaeviduješ a dohodu máš od 4.5. najneskôr 3.5. si povinná im doniesť kópiu dohody. Čiže nemôžeš uzavrieť dohodu a evidovať sa na ÚP v ten istý deň. Nemusíš čakať kým ti príde rozhodnutie o priznaní dávky v nezamestnanosti.

opica_skorica
28. apr 2023

@alenah31 presne. Dohoda sa predkladá na úrad práce deň vopred (čiže pred jej začatím).