Podielové fondy a investovanie - máte s tým skúsenosti?

lesana1980
25. feb 2020

Ahojte mate niekto skusenosti s podielovymi fondami, dlhopismy... prip. Investovanim penazi do niecoho takeho? Oplati sa to? A na aku dobu min.?

mogaa
25. feb 2020

@lesana1980 ak chceš investovať jednorazovo a teraz tak osobne by som to nerobila.....včera alebo predvčerom bol pri akciách prepad a dosť veľký a môže to byť len vrchol z ladovca....momentálne trhy ovplyvňuje neistý Brexit aj koronavírus - ekonomika Číny ovplyvní aj ekonomiku EU aj USA

amonet
25. feb 2020

@lesana1980 pri investovani do fondov je dolezity ciel, doba investovania, a tvoj postoj k investiciam, investovanie do dlhopisov je na kratke obdobie do 5rokov a je konzervativne, investovanie do akcii je dlhodobe aspon na 15 rokov, dobre je to kombinovat a tym rozlozit riziko pri investovani. nieco dlhopisy, nieco akcie, nieco fond nehnutelnosti, a necasovat trh ale investovat pravidelne kazdy mesiac
@mogaa nesuhlasim, na investovanie do akcii je najlepsi cas ked je prepad je to doslova vypredaj akcii a za cenu jednej beznej akcie vtedy nakupis viac kusov

mogaa
25. feb 2020

@amonet to ano nakupuje sa keď je pokles....ale nikto nevie či terajší pokles nie je len vrcholom ladovca....

amonet
25. feb 2020

@mogaa preto netreba casovat investiciu ale nakupovat pravidelne

ivkazba
25. feb 2020

@mogaa nesúhlasím, napríklad na investovanie do akcií je najideálnejší čas vtedy, keď sú akcie v mínuse. Napríklad keď bola hypotekárna kríza v USA pred vyše 10 rokmi, moji klienti investovali do rôznych amerických akciových fondov, ktoré v tom čase boli v mínuse aj 30%. Neskôr peniaze vybrali so ziskom cez 20-30%. A nie, terajší pokles nie je len vrcholom ľadovca. Kríz tu bolo v minulosti veľa, prefičali, prefičia aj ďalšie.

@lesana1980 na ako dlho? Na toľko, koľko je treba. Z fondov sa nevyberá vtedy, keď chcem, ale keď je vhodný čas. Čiže kupujem keď je fond v poklese, lebo kupujem za lacno. A predávam keď je fond na vysokom výnose, lebo predávam za draho. Každý fond má odporúčaný investičný horizont, ale keďže je "odporúčaný", tak ide len o nejaký priemer. Pri dlhopisoch je kratší, pri akciách dlhší (viac ako 10 rokov).

lesana1980
autor
25. feb 2020

Ďakujem za odpovede... Pohravam sa stouto myšlienkou preto som chcela vedieť nejaky nestranny názor ľudí co nieco aspom malo o tom vedia

mogaa
25. feb 2020

@ivkazba no ja som v tej dobe pracovala v banke😉takže si dobre pamätám ako sme mali klientov presviečať aby nepredávali 🙂len ak sa kríza začala a človek nepredal tak akcie klesli aj o 50-60%😉a teda niektoré fondy stále nie sú na úrovni pred tou krízou😉

ivkazba
25. feb 2020

@mogaa ale o tom to presne je, že takéto investovanie je dlhodobá záležitosť, ako som písala vyššie aj 10 či 15 a viac rokov, ak hovoríme o akciách. Ale zase treba si povedať, že takto by mal človek investovať len určité % svojich voľných zdrojov. Nie že mám 10 000 a všetky ich capnem do fondov. To je potom problém samozrejme.

mogaa
25. feb 2020

@ivkazba ja teóriu ovládam - robila som v banke😉ale rovnako poznám aj kolegynky z banky čo do takého fondu investovali, na začiatku krízy peniaze nevybrali a potom už bolo neskoro🙂dodnes tam nemajú to čo vložili😉a je možné že ani nebudú keďže je také módne zlučovať fondy😉aj ja som mala peniaze vo fonde a bola som tam v pluse cca 10% keď som zistila že ten fond zlúčili s fondom čo nezarábal a ostala som dlhodobo v mínuse😉 poučenie -vyber ak si v pluse😉len...človek je tvor pažravý a keď to zarába, tak si povie no veď ešte čosi nech to zarobí....a zrazu je -20%vkladu😉nuž ale akcie také sú - raz hojno, potom hovno😉

lesana1980
autor
25. feb 2020

Urcite máte obidve pravdu... A som rada ze ste mi to takto zretelne vysvetlili

nuky
9. mar 2020

Ahojte baby je tu niektora; ktora pracuje v banke alebo vie poradit? Ja som si dala podielove fondy v minulom roku a teraz ked pozeram na vypisy tak neviem co mam robit pretoze som uz vela v strate. Keby mi niekto poradil ci to mam zrusit alebo este nechat tak. Dakujem za kazdu odpoved🙂)

tarra
20. mar 2020

@nuky ahoj, ja síce nepracujem v banke ale tiež mám podielove v prvej penzijnej predvčerom som bola v banke a všetko som vybrala ešte dokiaľ som bola v pluse, kleslo mi to asi o 300€.. Podmienka bola mať tam 2 roky tak mi strhli 1% nechcela som aby mi to začalo požierať moje vložené. Sledujem to ďalej a nevyzera to dobre, ak sa to upokojí tak vložim späť.

zarabajteraz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ciernafretka
7. júl 2020

Pokiaľ viem, fondy sú vhodné na dlhodobé investovanie, od 10 a viac rokov. A rozhodne nie pre tých, čo ľahko panikária. Človek, ktorý vidí pokles a okamžite uteká peniaze vytiahnúť, nech si radšej šetrí do obálky doma, aj keď tým "nič" nezarobí. Fondy sú pre tých, čo s tým vedia pracovať a nepanikária

lenkasm1
19. aug 2020

@lesana1980 ahoj, ja som pred 4 rokmi isla na skolenie, kde mi vela veci vysvetlili a teraz investujem dlhodobo do roznych fondov, dokonca aj do akcii a peniazky mi narastaju. To je tzv budovanie aktiv ako kupa bytu na prenajom atd. Ak by si chcela dam ti kontakt na skolenie.

robert2121
19. nov 2020

Je to zvláštne, keď po desiatich rokov v akciovom fonde zistím, že fond mi zarobil až 2% ročne. Jeden známy mi začal hovoriť, koľko peňazí a poplatkov si zoberú tí slovenskí "sprostredkovatelia najlepších finančných produktov"

Trochu som pogoooglil, trochu ma prekvapil článok tento článok:
https://www.bluenumbers.sk/ako-sa-vyhnut-typick...

Čo si myslíte, môžu mať v tom článku pravdu?

lenkasm1
20. nov 2020

@robert2121 ja mam v realitnom fonde 4% rocne, investujem do akcii, kde su 7 az 12% dividendy, a zlato ako istota. Kludne ti poradim ak treba.akciove fondy su rizikove a neefektivne..

gabi000
20. nov 2020

vie mi niekto vyjasniť princíp jednotlivých ziskov? Dajme tomu mám 5000 € a chcem zúročiť. Ďakujem

helena569
25. mar 2021

Čo som sa dočítala tak: Zložené úročenie je taký druh úročenia, pri ktorom sa neúročí iba vložená čiastka, ale aj pripísané úroky za predchádzajúce obdobie. Úrok z každého obdobia je reinvestovaný a zvyšuje tak základ na úročenie v ďalšom období. V podstate dochádza k úročeniu úrokov. Zároveň predstavuje najčastejšiu formu úročenia v bankách. Napríklad pri termínovaných vkladoch alebo iných vkladových produktoch sa pri zloženom úročení úročí nie len istina, ale aj úroky z predchádzajúceho obdobia. Lepšíe je ale sporiť cez fondy, tam si kupuješ priamo podiel na zisku jednotlivých spoločností ako napríklad COCA COLA a pod. Ja investujem už dlhodobo pravidelne a zhodnotenie isto lepšie ako na bežnom účte... https://hnonline.sk/pr-clanky/2321616-phoenix-i...